Workshop: VÝSADBA KVETINOVÉHO ZÁHONU

Prezenčný jednodňový workshop, kde spoločne zrealizujeme výsadbu kvetinového záhona. Príprava pôdy, výber sortimentu, rozmiestnenie kvetín v záhone. Postup výsadby záhonu a povýsadbová starostlivosť. Priestor pre vaše osobné otázky.

80€

Webinár: MÁGIA VČELSTVA

Prvý webinár ťa prevedie “mágiou”, spojenou so životom tohto vyššieho spoločenstva, aby si lepšie pochopil krehký vzťah medzi dobrým včelárom a zdravým ekosystémom včiel. Pomôže ti pochopiť cyklus včelstva, aby sa tvoj a ich svet mohli lepšie prepojiť.
Povieme si legislatívne požiadavky a ekologické predpoklady tvojho miesta, kde umiestniš včely. Predstavíme si konvenčné a alternatívne včelie úle a ich využitie pre prírode blízke včelárenie. Koniec prezentácie nás tak plynulo prepojí na ďalší webinár.

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ V – SEMENÁRENIE, ZÁKLADY

Ako sa o semenné rastliny starať? Kedy je ten správny čas na zber semien? Ako semená sušiť a uskladňovať? Počas webinára sa povenujeme semenáreniu hospodárskych plodín z vlastnej záhrady. Budeme hovoriť o tom, prečo semenáriť, preberieme si zásady semenárenia z vlastných zdrojov aj osobitosti jednotlivých čeľadí. Dozviete sa, ako si vybrať vhodnú materskú rastlinu vhodnú na semenárenie, ako sa o semenné rastliny starať; kedy je ten správny čas na zber semien i ako semená sušiť a uskladňovať? Čakajú vás informácie o tom, ktoré druhy sú vhodné pre začiatočníkov a ktoré pre pokročilých semenárov a spomenieme aj najčastejšie mýty ohľadne semien a semenárenia.

Webinár: KÚPACIE JAZERÁ

V tomto webinári sa dozviete všetky základné informácie o tom, aké typy jazierok môžeme umiestniť v záhrade a ako ich zrealizovať. Akú fóliu vybrať, kedy a akú technológiu použiť na posilnenie filtrácie, ako a aké rastliny vysadiť.

12€

Webinár: RÁMIKY? VOĽNÁ STAVBA?

Ako prepojiť divočinu včiel z dutiny stromu v lese, so súčasnými legislatívnymi požiadavkami, moderným včelárením a dobrou praxou? Ukážeme si, ako v konvenčných úľoch (u nás rozšírené úle B, Čechoslovák) zmeniť zaužívaný systém a prejsť na prírode blízke včelárenie. Predstavíme si k nim aj vhodné alternatívy v podobe ležatého úľa (medná krava) a nadstavkového úľa (Warré). Na záver webinára sa tak každý z vás, či už máte bežné úle alebo len kupujete nové, naučí viesť svoje včelstvo prírode blízko - na voľnej prirodzenej stavbe.

Webinár: DETI V PERMAKULTÚRE

DETI sú zajtrajší dospelí a je na nás, ako bude vyzerať zajtrajšok. MY sme sa rozhodli ísť cestou permakultúry, kde deti sprevádzame životom. Permakultúra sa stáva každodennou súčasťou života detí v hre, vo vzdelávaní, v objavovaní, v tvorení, v rozvoji prosociálneho cítenia. Budovanie permakultúry spolu s deťmi ich prirodzene podporuje vážiť si ľudí, organizmy, prírodné zdroje. Rozvíja spolužitie s okolitým svetom v harmónii a vzájomnej spolupráci. Ukážeme si, ako deťom vytvoriť funkčné zázemia, ktoré podporujú rozvoj všetkých spomenutých oblastí.

8€

Webinár: ROJE-NIE?

Rojenie: Je to nehoda? Ak pri klasickom včelárení pokladáme rojenie včiel za problém a nadbytočnú robotu, tak pri prírode blízkom včelárení budeme rojenie pokladať za hlavný nástroj rozširovania včelstiev, hybnú silu, možnosť prevencie proti klieštikovi včeliemu a poéziu nášho včelárenia.
Práve preto si téma rojenia zaslúžila osobitný webinár s návodmi na jeho priebeh s dobrým koncom a … a pre istotu si povieme aj to, ako mu predchádzať.

Webinár: ZAČÍNAME S HYDINOU

Sliepky, kačice, husi. Zamyslíme sa spolu nad tým, čo potrebuje hydina a čo nám poskytuje. Ako vybrať, ktorý druh je práve pre mňa? Kde hydinu ubytovať a čím ju zasýtiť? Ktoré vtáky dokážu odchovať mláďatá? Ako vyzerá zdravá hydina a čo ak sa jej príliš nedarí? Ako našich operencov ochrániť pred predátormi, čo s parazitmi? A mnoho ďalších informácií aj z nášho dvora.

8€

Webinár: NÁDRŽE A SYSTÉMY

Neustály nárast spevnených plôch spôsobuje pečatenie územia v ľudských sídlach. Tento negatívny trend sa prejavuje zvyšovaním rizika vzniku povodní, či preťažovaním verejných kanalizácií v mestách počas prívalových dažďov. Vhodným technickým riešením sú vsakovacie systémy EKODREN, ktoré sú určené na zadržiavanie dažďovej vody a jej postupnú infiltráciu v mieste jej dopadu. Ich výhodou je možnosť zabudovania nie len v zelených pásoch, ale aj pod spevnenými plochami.

Webinár: ROK PRI VČELÁCH

Od začiatku topenia snehu z úľov, cez prvé peľom obalené nôžky včiel. K najväčšej sile včelstva pred letným slnovratom a olizovaniu prstov tečúceho prvého medu. Od riešenia ekologického boja proti klieštikovi včeliemu a príprave dostatočných zásob včelstva k Zime v chumáči.
OK, na tento webinár si vyhraďte viacej času, bude dlhší.