KVETINY A PERMAKULTÚRA

4 webináre 40€

(Záznamy z prebehnutého kurzu v roku 2023)

Webináre kurzu Kvetiny a permakultúra vás prevedú jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov. Reč je najmä o trvalkách, ale aj o letničkách, cibuľovinách či hľuzovinách.

Samotný kurz je určený pre tých, ktorí o budovaní kvetinového záhonu len uvažujú, ale aj pre pokročilejšie záhradníčky a záhradníkov. Pozrieme sa na všetky kroky potrebné na to, aby sme pekný kvetinový záhon vedeli založiť a udržiavať ho.

Záznamy sprístupňujeme zvyčajne na 2 mesiace. Okrem prístupu dostanete aj používané učebné materiály.

Lektorka

Kurzom vás prevedie skúsená záhradná architektka a lektorka Miriam Húšťavová z www.hustina.sk

1. PRVÉ KROKY PRI NAVRHOVANÍ

Kvety v záhrade, kvety na lúkach, kvety pod stromami, kríkmi. Trvalky, dvojročky, letničky, cibuľoviny a hľuzoviny. To všetko sú kvety v záhrade. Ako však s nimi pracovať? Kam s ktorou kvetinou? Často je to skoro hlavolam až rébus. Kvetiny majú svoje stanovisko, v ktorom prosperujú a rovnako ako ľudia milujú spoločnosť ďalších kvetín a rastlín.

2. SPOLOČENSTVÁ KVETÍN A ICH DYNAMIKA

Základné princípy kombinovania kvetín tak, aby v záhrade vytvárali spoločenstvá.

A čo sú spoločenstvá? Dozvieme sa, ako vnímať farebnosť, textúru a štruktúru kvetín. Povieme si o odlišných funkciách a náplni kvetín v záhonoch. Navrhneme celoročne kvitnúci záhon.

3. FAREBNÉ KOMBINÁCIE KVETÍN

Ukážeme si, ako na to prakticky. Čo potrebujem vedieť pre začiatok o mojom záhone, záhrade a o mieste, kde plánujem vytvoriť kvetinám nový domov? Čo ma čaká po výsadbe, aká bude údržba a koľko mi to zaberie času? Čo mi údržbu uľahčí? Príklady záhonov. A pre potešenie: motýlie záhony.

4. ÚSKALIA NAVRHOVANIA ZÁHONOV

Pracovný webinár o tom, ako sa vyhnúť chybám, omylom pri navrhovaní a nezdarom pri realizácii kvetinových záhonov. Čo všetko si musím pripraviť a uvedomiť. Praktická realizácia teoretických informácií z webinárov. Spoločne si prezrieme vybrané, účastníkmi pripravené návrhy.

Povedali o kurze Kvetiny v permakultúre

Janka Čilliková (Celý kurz)

"Napriek tomu, že som pred kurzom mala prehľad o trvalkách, informácie o ich veľkosti, farbách, vhodných stanovištiach, nevedela som, akým spôsobom začať záhony navrhovať, ako to celé uchopiť. Tento kurz mi poskytol návod ako na to, krok po kroku, ako si zvoliť priority, na čo sa zamerať. Veľmi mi pomohla mi aj možnosť priebežne konzultovať naše návrhy. Takisto aj praktický workshop bol pre mňa veľmi prínosný, priamo pri výsadbe sa vyskytlo množstvo situácií, s ktorými som pri samotnom navrhovaní vôbec nepočítala. Určite by som privítala pokračovanie kurzu :)"

Jana Fabianová (Súbor záznamov)

"Tento kurz som si zakúpila ako záznam, keďže som v tom čase absolvovala iný kurz. Aj napriek tomu, že to boli "iba" záznamy, vôbec to neubralo na ich kvalite po všetkých stránkach. Dozvedela som sa veľmi veľa o zakladaní trvalkových záhonov, aké kvety použiť ako kostrové, ktoré ako výplňové. Ocenila som tipy na konkrétne rastliny, ktoré som vôbec nepoznala, a hneď na jeseň pri zakladaní môjho záhonu som si ich kúpila. Okrem toho nám lektorka dala do pozornosti, kde hľadá inšpirácie pri kombinovaní druhov a farieb kvetov. "

Milan Geleta (Súbor záznamov)

"V prvom rade je to kurz naozaj úžasných informácií o kvetoch a samotných záhonov......je pekné sledovať postupnosť a pripravenosť jednotlivých webinarov. A navyše, dostanete odpoveď na všetky vaše otázky....treba sa len pýtať. Ďakujem."

Anna Stromková, Senica (Súbor záznamov)

"Výborná príležitosť ponoriť sa do tajov nádhery trvalkových záhonov, ktoré sú zaujímavé po celý rok. Ak máte čas a príležitosť, určite treba absolvovať aj praktický workshop. Mne sa to, bohužiaľ, nepodarilo, ale ak sa kurz zopakuje a budem môcť, určite sa workshopu chcem zúčastniť, aby som si vyskúšala prax s odborníčkami vo svojom odbore."

SYlvia, Banská Štiavnica (Súbor záznamov)

"Veľmi odporúčam tým, ktorí túžia vytvárať vlastné záhony, kvitnúce od jari do jesene - také, ktoré zároveň pôsobia veľmi prirodzene, vždy v novom šate i kráse. Ďakujem, bolo to inšpiratívne i motivačné."

Erika Pašinská, Kráľová pri Senci (Súbor záznamov)

"Kurz odporúčam každému koho zaujímajú kvetinové záhony. Obsahuje všetky potrebné informácie na to, aby si človek dokázal vytvoriť kvetinový záhon sám."