VEĽKÝ KURZ OVOCINÁRSTVA

CENA KURZU 235

Cena kurzu vrátane ubytovania a plnej penzie 350€.
Informácie k možným zľavám

TRVANIE

4 dni prezenčne (1. termín: 29.2.-3.3.2024 / 2. termín: 14.-17.3.2024) v Prenčove (okres Banská Štiavnica)
5 online stretnutí a ich záznamy (30.1., 6.2., 13.2., 20.2., 27.2.)
8 doplnkových webinárov

HLAVNÝ LEKTOR:
Mgr. Bruno Jakubec, Phd.

*NAJKOMPLEXNEJŠÍ KURZ OVOCINÁRSTVA NA SLOVENSKU*

Potrebujete poradiť s návrhom vašej ovocnej záhrady
Potrebujete vedieť prakticky ošetrovať vaše dreviny -  v správny čas a adekvátnym spôsobom
Chcete vedieť aké druhy a odrody sú vhodné pre váš pozemok
Ktoré odrody sú najlepšie pre priamy konzum a ktoré pre rôzny druhy spracovania
Hľadáte spoľahlivé zdroje nakupovania vitálnych zdravých sadeníc drevín
Ako správne mladé stromčeky posadiť a ošetriť po výsadbe
Máte chuť zveľadiť váš zanedbaný starý sad a hľadáte ten správny prístup
Radi by ste vedeli ako si vytvoriť vlastné sadenice stromčekov - štepenie, očkovanie, ovocná škôlka
Ako sa biologickým spôsobom ubrániť tlaku škodcov a chorôb na vaše dreviny

Aké je to u nás na kurze?

Na kurze sa naučíte

♦ prakticky si vyskúšate rôzne druhy strihania drevín (výchovný, zmladzovací, udržiavací)
♦ naučíte sa vrúbľovať (štepiť) aj očkovať (ako aj iné metódy rozmnožovania ovocných drevín)
♦ získate možnosť vytvoriť a konzultovať váš vlastný návrh sadu a výsadieb drevín
♦ naučíte sa postup výsadby drevín tak, aby dlhodobo prosperovali a prinášali vám skutočne bohatú úrodu
♦ získate rady k hodnoteniu zdravotného stavu drevín a ochranu proti chorobám aj škodcom
♦ získate praktické rady pri používaní náradia, tipy na profesionálne náradie a iné potreby pre ovocinára
♦ zúčastníte sa exkurzie do starého ovocného sadu, školskej záhrady lesníckej školy v Banskej Štiavnici a arboréta tamtiež
♦ získate certifikát o absolvovaní kurzu
♦ získate podporu komunity lektorov a absolventov kurzu
8 doplnkových záznamov webinárov k téme ovocinárstva

______________________________________________________________________________________________________

ONLINE STRETNUTIA s priestorom na diskusiu

V čase od 18:00 do 19:30 hod. cez aplikáciu ZOOM. K používaniu aplikácie dostanete inštruktáž.

1 DIEL

Úvod do permakultúry a ovocinárstva
♦ Permakultúra a dizajnovanie sadov a záhrad.
♦ Ovocinárstvo na Slovensku, aktuálne trendy pri ekologickom pestovaní.

2. DIEL

Sortiment ovocných drevín
♦ Prehliadka sortimentu jedlých ovocných drevín, druhov bežných aj okrajových.
♦ Odrody, ich využitie a z toho vychádzajúci návrh výsadieb.

3. DIEL

Postup založenia ovocného sadu
♦ Komplexný metodický postup od základnej myšlienky k účelu výsadby cez výber druhov, odrôd, pestovateľských tvarov.
♦ Vytýčenie výsadby, technnika sadenia a následná starostlivosť.

4. DIEL

Význam a princípy rezu ovocných drevín
♦ Rez drevín.
♦ Aké miesto v živote stromu zohráva jeho tvarovanie, strihanie a rez, či je potrebný, kedy a prečo. Do akej miery je tento zásah prirodzený a ako ho realizovať.

5. DIEL

Ovocinárstvo blízke prírode
♦ Pojednáme aj o miere ľudských vstupov, ktoré sú potrebné pre založenie a obhospodarovanie biologicky funkčného a hospodársky zaujímavého ekosystému ovocného sadu.

DOPLNKOVÉ ZÁZNAMY WEBINÁROV

Kurz vám ešte ponúka

Exkurzia do sadu

Exkurzia do starého ovocného sadu, kde si ukážeme starostlivosť o staré ovocné stromy a kry.

OCHUTNÁVKY

Ochutnávka druhov a odrôd ovocia, výmena receptov a námetov na skladovanie a spracovanie ovocia.

VAŠE PROJEKTY

Možnosť tvoriť návrh vlastnej výsadby, ktorý vám lektor počas praktickej časti skonzultuje.

KOMUNITA KURZU

Podpora komunity,  zdieľanie skúseností lektorov a "spolužiakov" počas aj po ukončení kurzu.

Povedali o kurze

ALŽBETA PEŠKOVÁ, DUBOVÁ PRI MODRE (2022)
"Ani vo sne by mi nenapadlo, že tento kurz tak veľmi predčí moje očakávania. Úžasné bolo absolútne všetko, od skvelých a milých ľudí s podobným zmýšľaním a neoceniteľnými skúsenosťami, cez jedlo, starostlivosť a organizačné schopnosti až po obrovský balík vedomostí odovzdaných Brunom všetkým nám. Ďakujem."
FRANTIŠEK CIMERMAN, BRATISLAVA (2022)
"Informačne nadupaným kurzom vás prevedie odborne skúsený lektor. Zistíte, čo sa vám do sadu hodí a ako ho správne nadizajnovať, prečo niektoré veci v záhrade nefungujú tak ako by ste si priali a akým chybám sa viete vyvarovať pri množení a starostlivosti o dreviny. Praktická časť v teréne bude pre vás zážitok, pričom spoznáte mnoho ľudí na rovnakej vlne."
PETER ŠTOFKO, NOVÉ ZÁMKY (2022)
"Často sa stretávam s rôznymi názormi na orezávanie ovocných stromov ale často som sa s nimi nestotožňoval. Prístup, ktorý má Bruno, má vo mne veľkú dôveru. Myslím si, že tomu veľmi dobre rozumie, má zmysel čo a ako to robí. Vie to veľmi dobre vysvetliť a veľmi mi sedí jeho štýl. Proste som s ním úplne stotožnený, čo je pre mňa veľmi dôležité."

Na kurze si môžete zakúpiť

SEMIENKA

Zelené hnojenie - rôzne druhy, vhodné aj ako podsadba pre ovocné dreviny.

NÁRADIE

Ovocinárske aj záhradnícke náradie - záhradnícke nožnice, štepárske nože a iné pomôcky.

KNIHY

Publikácie o ovocinárstve, permakultúre a záhradníčení. Ďalšiu našu ponuku nájdete na www.darceky.sk

LOKÁLNE PRODUKTY

Lokálne produkty a hand-made výrobky podľa aktuálnej ponuky počas kurzu.