Záhrada pod hradom

Sprievodcovia: Klára Mydliarová a Jakub Mydliar
Adresa: Likavka
Charakter sídla: rodinná produkčná a rekreačná záhrada, ukážková prírodná záhrada
Rozloha: 1.200 m2 (prehliadka) z celkových 3.500 m2 (celá ,,dvojzáhrada“)
Príslušnosť k bioregiónu: Liptov
Nadmorská výška: 520 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: LARUU – Kreatívne prírodné záhrady

Popis miesta:
Naša záhrada sa nachádza na pozemku, ktorý patrí ku vyše storočnému objektu horárne, na starých fotografiách uvádzanej ako Lesovňa Likavka (niekedy okolo roku 1900). Na pozemku spoločne pracujú a jeho plody zdieľajú dve domácnosti. Spoločne chystáme drevo na zimu, kosíme, staráme sa o stromy, záhony, či zvieratá. Kedysi sa tu nachádzalo rodinné hospodárstvo, záhrada ho prirodzene dopĺňala. Intenzívnejšie v nej znovu pracujeme tri roky po našom návrate zo zahraničia.

Dizajn pozemku sme si spravili s ohľadom na permakultúrne princípy, podľa ktorých sa snažíme existovať aj v každodennom živote. Náš návrh nie je ešte ani zďaleka celý prevedený do reality, mení a prispôsobuje sa nám za pochodu, no záhrada je aj teraz úžasným miestom pre život a učenie. Objektami je záhrada rozčlenená do pomyselných troch častí. Prehliadky robíme v záhrade pri mobilnom dome, na zvyšku pozemku rešpektujeme súkromie rodičov. V zadnej záhrade medzi humnom a susedmi sa nachádza najmladšia časť záhrady okolo mobilného domu s intenzívnymi úžitkovými záhonmi, tromi starými jabloňami, výsadbami jedlých a domácich krov a trvaliek. Pod rodovým stromom – orechom je čerstvo založené niekoľko etážové spoločenstvo (tree guild), okolo sa rozprestiera jedlý trávnik kombinovaný s kvitnúcou lúkou. Plánované je tu jazierko. Voľne rozmiestnené po pozemku sú herné prvky pre deti z recyklovaných materiálov a prvky zachytávajúce dažďovú vodu. Na svahu za domom je výbeh pre sliepky oravky. Sú tu vzrastlé stromy, vŕbový domček a pokusná plocha na štepenie so zárodkom jedlého lesa. Zámerne ponechaný ,,neporiadok“ a úkryty, kŕmidlá, či miniatúrne vodné prvky kde tu v záhrade poskytujú útočisko užitočným tvorom. Nepriestupná divočina, ktorú si ,,pestujeme“ za plotom z trniek a iných krov plynule prechádza do výbehu a chráni sliepky pred predátormi. V záhrade pri rodičovskej horárni je mozaikovito kosená plocha trávnika a kvitnúcej lúky doplnená krami s bobuľovým ovocím, popri plote je vysadený živý plot z jedlých aj okrasných krov. Lemovaná je pri ceste stromoradím briez, dožíva tu stará jabloň s úžasnými jabĺčkami, inak je tu prevaha ihličnanov, smrekov a borovíc. Medzi horárňou a humnom je intenzívne využívaná časť, ktorú voláme dvor (kedysi tu bol hospodársky dvor s hydinou a inými domácimi zvieratami). Dnes je tu jedlý trávnik na všemožné aktivity pre deti aj dospelých, ohnisko, tienistá skalka pod skupinou ihličnanov, slnečná lavička pri maštali, sedenie pri studni pod starou jakubkou a ďalšie ovocné stromy. Robievame tu oslavy, športujeme, oddychujeme, či spracúvame potraviny. Vzadu za humnom stojí starkého včelín, o ktorý sa dnes stará jeho vnuk.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: Niekedy máme k dispozícii semenáčiky stromov a krov, prípadne trvaliek z prebytkov. Takisto sezónne ovocie podľa momentálnej situácie. Po prehliadke (alebo po dohode) ponúkame individuálne odborné konzultácie.

 

 

Termíny návštev

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.

Ako sídlo vnímali návštevníci?

OĽGA A PETER ŠIMKOVIČOVCI, ZÁHRADA POD HRADOM

„Klára a Jakub sú ochotní, príjemní a ústretoví mladí ľudia, páčila sa nám nielen ich záhrada ale aj mobilný dom. A ako pridaná hodnota boli ich sliepky, ktoré nás očarili. A ako bonus som od Kláry dostala alchemilku, za čo jej veľmi pekne ďakujem. Teším sa, že takí mladí ľudia školia nás, ktorí už máme síce nejaké skúsenosti, ale stále sa máme čo učiť. Ešte raz jedno veľké ĎAKUJEME. „