„Brdárske dvojičky“

Sprievodca: Radovan Trišč
Adresa: Brdárka
Charakter sídla: komunitná a rodinná záhrada 
Rozloha: 220m2 + 500m2
Príslušnosť k bioregiónu: Horný Gemer
Nadmorská výška: 555 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: –

Popis miesta:
V centre koncovej Hornogemerskej obce Brdárka sa nachádzajú dva zrekonštruované sedliacke domy a k nim sa pripájajú dve rozlohou neveľké záhrady. Sú to samostatné záhrady, jasne oddelené kamenným múrom a dreveným plotom, ale zároveň sú prepojené mnohými, na prvý pohľad možno neviditeľnými väzbami.
Čo majú spoločné? Obe záhrady sme navrhovali podľa princípov permakultúreho dizajnu. Obe záhrady (a domy) majú jedného správcu. Aj výsadba trvaliek rešpektuje prepojenosť týchto pozemkov. Niektoré prvky prírodných záhrad sa vyskytujú len raz, využívajú ich však obe záhrady (kompostovisko, kúsok divočiny, vonkajší sporák a pec). Týmto spôsobom sa teda záhrady vzájomne dopĺňajú.
Ich základný charakter ich však odlišuje. Za naším domom sa nachádza rodinná úžitkovo-okrasná záhrada, ktorá má poskytnúť sezónnu zeleninu a ovocie. Druhá záhrada je komunitná a má zážitkovo – vzdelávací charakter, snažili sme sa v nej vytvoriť hlavne zákutia s relaxačnou funkciou. Rozdielny charakter záhrad si môžete pozrieť sami. V hornej časti komunitnej záhrady, na hranici pozemkov, sa nachádza pochôdzna zelená strecha. Poskytne vám pekný výhľad na tieto prepojené, avšak odlišné „malé intenzívne systémy“.

Záhrada „Brdárske dvojičky“ sa od tohto roka zaradila do siete certifikovaných prírodných záhrad a hrdí sa titulom Ukážková prírodná záhrada.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: domáce ovocné produkty, bylinkové výrobky, medové produkty; hand-made výrobky z vlny, plátna a dreva; literatúra so záhradnou a komunitnou tematikou (viac info na www.darceky.sk)

 

 

 

Termíny návštev:

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.