Novinky z dielne Školy permakultúry

Jún 2021

Ahoj reader !

---

Aktivity, ktoré nás čakajú najbližšie

---

Stredajšie webináre si už užívajú letné prázdniny. Počas leta budeme usilovne pracovať na priehrští nových zaujímavých tém. Každú stredu od 17:00 sa s vami vidíme opäť v jesenno-zimnej sezóne 2021.

Za všetky krásne webináre patrí vďaka aj ich účastníkom a účastníčkam :)

---

Počas dlhých letných dní...

Hoci počas prázdnin nebudeme vysielať živé webináre, stále si môžete vybrať z množstva našich záznamov.

Funguje to tak, že záznam budete mať prístupný počas 7 dní - to znamená, že počas týchto dní si ho môžete kedykoľvek prehrať, stopnúť, vrátiť sa k nemu. Spolu s linkom na videozáznam dostanete aj prezentáciu a záznam četovej komunikácie.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---
---

Kurz DOM A ZÁHRADA V DUCHU PERMAKULTÚRY

Termín: 16. - 18. júl 2021   

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektori: Patricia a Martin Pavlovskí

Po dlhej dobe nás čakajú aj prezenčné kurzy. Veľmi sa z toho tešíme. Jedným z nich je víkendový kurz zameraný na oboznámenie sa so základnými "pravidlami" permakultúrneho dizajnu pre malé a stredne veľké záhrady.

Naučíme sa ako zaobchádzať s pôdou, ako šetriť vodu. Prejdeme si pravidlá pre pestovanie zeleniny, ovocia i kvetín. Keďže sme na farme, zažijeme si starostlivosť o domáce zvieratá.
Kurz je veľmi vhodný aj pre úplných začiatočníkov v permakultúre.

Ešte stále máme voľné miesta :)

Viac informcií nájdete na jeho webstránke. Priamo prihlásiť sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

---

Ďalšie vodné webináre sú už prichystané a prihlasovanie je otvorené.

Jesenný blok kurzu, ktorý sa skladá z 5 webinárov:

Studne a pitná voda, 20/9/2021, lektori: Viliam Vnuk, Martin Margetin

Rybníky a akvapónia, 27/9/2021, lektori: Jozef Fekiač, Juraj Margoč

Čistenie vody a toalety, 11/10/2021, lektori: Viliam Vnuk, Jozef Fekiač

Vegetačné strechy a vertikálna zeleň, 18/10/2021, lektori: Patricia Pavlovská, Viliam Vnuk

Vodné tipy a triky, 8/11/2021, lektori: Jozef Fekiač, Viliam Vnuk, Martin Gavalier

 

Pre prihlásenie sa na nadchádzajúce webináre vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Ak máte záujem skôr o záznamy webinárov Celoročného kurzu o vode, pretože priame webináre nestíhate, môžete si zakúpiť jednotlivé záznamy alebo aj celý Jarný alebo Jesenný blok. Stačí si v prihlasovacom formulári vybrať požadovanú možnosť.

Workshop: JAZERO NA KÚPANIE

Termín: dva plné dni medzi 14. - 17. 6. 2021 (presne podľa bagra a počasia :)

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektor: Jozef Fekiač

Cena: 120€ (2x obed a občerstvenie, lektorné)

Ubytovanie: U bylinkarky, U Barana JanaNimrod Vinica alebo v stane.

Ak by ste mali záujem o účasť na workshope, môžete sa prihlásiť pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA.

A stále je možné prihlásenie aj na CELÝ VODNÝ KURZ :) 

Na náš Celoročný kurz sa môžete prihlásiť kedykoľvek. Všetky webináre, ktorých ste sa nezúčastnili, sa k Vám dostanú vo forme záznamov. Získate tak aj možnosť konzultovať vaše otázky s lektormi a priamy prístup na všetky nadchádzajúce webináre a workshopy.

---

Kurz PRÍRODE BLÍZKE VČELÁRENIE

Termín workshopu: 26.6.2021

Miesto konania: Včelí kRaj, Kokava nad Rimavicou (okres PT) 

Lektor: David Turčáni

Po šiestich vydarených webinároch plných informácií prišiel čas si nadobudnuté znalosti vyskúšať priamo "v praxi". Všetci záujemcovia a záujemkyne sú pozvaní na Davidovu včeliu farmu, kde si prejdú priestor profesionálnej včelej farmy a vyskúšajú si základy práce so včelím svetom.

Prihlásiť na workshop sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

Ak ste kurz nestihli, môžete si objednať záznamy jednotlivých webinárov alebo sa ešte stále prihlásiť na celý kurz (6 záznamov + 1 workshop) pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA. 

Viac o kurze na Kurz Prírode blízke včelárenie.

---

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

4 zaujímavé webináre tohto kurzu sú dostupné aj vo forme záznamov. Prevedú vás svetom krásnych aj užitočných kvetín, ich dynamikou a farebnou kombinatorikou, navrhovaním a úskaliami kevtinových záhonov.

Viac informácií o jednotlivých webinároch si môžete pozrieť na webstránke.

---

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

V neposlednom rade štartujeme aj prvý tohtoročný kultový kurz permakultúrneho dizajnu. Veľmi sa z toho tešíme, keďže tento štvorvíkendový kurz nechceme pretransformovať do on-line verzie práve kvôli jeho úžasnej skupinovej atmosfére, ktorá z neho robí niekedy až životmeniaci zážitok.

Prvý víkend stretnutia čaká prihlásených už 18. - 20. 6. 2021.

Miesto konania: Prenčov (okres BS)

Lektorka: Patricia Pavlovská

Prihlasovanie na prvý termín roku 2021 je uzatvorené.

Ak by ste mali záujem o druhý termín, ktorý prebehne na jeseň 2021, môžete sa prihlásiť vyplnením prihlasovacieho formulára. 

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

UČITEĽSKÝ KURZ PERMAKULTÚRY

Termín konania: 24. - 27. jún 2021   

Miesto konania: Prenčov (okres BS) 

Lektorka: Patricia Pavlovská

Kapacita kurzu je naplnená. 

Ak by ste mali záujem o ďalší termín (pravdepodobne jeseň 2021), môžete vyplniť prihlasovací formulár. Viac informácií o kurze nájdete na našej webstránke

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Škola permakultúry odporúča 

Včely a jejich svět

Martin Dettli, Radomil Hradil

Citujeme z príhovoru, ktorý napísal Radomil Hradil: "Když se v červenci 2010 připravoval v Obořici u Nasavrk seminář Včela a člověk, málokdo tušil, že se jím podnítí vznik hnutí za přirozený chov včel. Sešli se zde necelé dvě desítky zájemců, kterým nešlo ani tak o produkci biomedu, jako mnohem spíše o chov včel v souladu s jejich skutečnými potřebami. Jaké jsou vlastně včely, jaká je jejich podstata a z ní vyplývající potřeby a co pro ně můžeme my lidé udělat? Je přece stále zřejmější, že tyto potřeby nejsou naplňovány, a tudíž nám skutečná podstata vćel není známa nebo ji nebereme dostatečně na zřetel."

ISBN 9788086600895, 160 s., český jazyk

Zahradní rostliny podle barev

1900 rostlin pro každé stanoviště

Didier Willery

V knihe nájdete 1900 záhradných rastlín pre každé stanovište: stromy listnaté aj ihličnaté, kríky, popínavky, trvalky vrátane papradí, tráv a vodných rastlín, cibuľoviny či jednoročné a dvojročné rastliny. Výber obsahuje druhy obvyklé a široko rozšírené aj špeciálne a netradičné. Prevažne ide o mrazuvzdorné rastliny, teda o také druhy a kultivary, ktoré prežijú chlad do mínus desiatich stupňov Celzia. Jednotlivé druhy sú zoradené podľa farieb kvetov, ide teda o neoceniteľného pomocníka pri plánovaní záhradných kombinácií a okrasných záhonov.

ISBN 9788076178687384 s., český jazyk

---
Permakultúrny postoj 2: Problém je riešením

Permakultúrny postoj 2: Problém je riešením

Článok

Možno ste to už niekedy počuli. Keď človek stratí jeden zmysel, veľmi nutne a logicky sa mu posilní nejaký ďalší, ktorý potrebuje pre prežitie. Tento príbeh je o Škole permakultúry, ktorá stratila ruky ale zistila, že má poriadne oči a uši. Zistiť viac.

---

Na zamyslenie

Zmyslami Sveti Kuzderovej, lektorky Školy permakultúry

Nie je priekopa ako priekopa

Všetci poznáme priekopy okolo cesty, slúžia na odvedenie dažďovej vody z cesty alebo chodníka, sú väčšinou betónové alebo nízko kosené. V permakultúre sa bežne používa svejl, z anglického swale. Je to tiež priekopa, ale vykopaná precízne po vrstevnici. Vykopaná zem sa ukladá pozdĺžne z dolnej strany výkopu ako násyp, aby voda nestekala do doliny ale aby sa zadržala v krajine a pomaly sa vsiakla do podložia. Vzniknutý násyp sa osádza, rastliny profitujú zo zadržanej vody a bujne rastú. Ach veru, nie je priekopa ako  priekopa…

Neviem ako vy, ale ja keď som sa dozvedela o svejloch, brala som ich ako štruktúry, ktoré sa využívajú vo svahovitom teréne. Tento pohľad mi radikálne zmenila krátka prezentácia o použití svejlov v rovinatej krajine. Paráda. Ako môžem použiť svejl na rovine? Nielen ako peknú priekopu pri chodníku na jeho odvodnenie :)

Plytký široký svejl s mierne zvýšenými násypmi po oboch stranách dáva príležitosť na rovnocenné pestovateľské využitie oboch násypov a vzniká aj priestor na tvorbu pôdy, keď sa v svejli hromadí opadané lístie a iný organický materiál. Ak nemáme totálnu rovinu, čo u nás nemáme asi nikde, použitím plytkého svejlu s násypom na “dolnej” strane zadržíme zrážkovú vodu na veľkej ploche pri nízkej hladine, čo možno využiť ako plošnú závlahu časti záhrady. Tiež hlbšie svejly, ako vo videu, urobia na rovine krásnu prácu.

Video v linku je anglicky, ale nie je nutné rozumieť. Na 3.000 m2 vykopali 180 metrov svejlov a 25mm zrážok naplnilo hlavný svejl viac ako 45 metrami kubickými vody. Bez svejlov by táto voda odtiekla preč z pozemku.

Ako ste na tom vy? Viete si predstaviť využitie svejlov na rovine alebo ich aj používate? Povedzme si na rovinu. Keďže nie sme limitovaní svahom, teoreticky môžme svojmu svejlu dať akýkoľvek tvar. Ja rozmýšľam o rozvláčnej vlnovke v ovocnom sade. To by sa mi u nás páčilo :)

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

Robiť veci, ktoré majú zmysel

Práve pojem "dažďová záhrada" ma doviedol k permakultúre. Plánoval som revitalizáciu plochy pred Geriatrickým centrom v Košiciach, spočiatku som chcel len premaľovať počmáranú stenu a osadiť pár lavičiek s pergolou pre dôchodcov a okoloidúcich. Avšak architekt, ktorého som si prizval na pomoc, vyslovil magickú vetu: "Tu by sa hodila dažďová záhrada." Ten názov ma okamžite očaril a po jeho vysvetlení som začal doma na internete pátrať po detailoch. Dopracoval som sa k permakultúre a keď som zistil, že na Slovensku máme Školu permakultúry, skutočne som neváhal a hneď sa prihlásil. Hneď mi bolo jasné, že to všetko s čím vo vnútri súzniem, má nielenže názov ale dokonca sa to organizovane vyučuje.

Po absolvovaní Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu som začal pracovať na projekte dažďovej záhrady. Pergola šla rýchlo do zabudnutia a z jednoduchého projektíku sa zrazu stal skutočný projekt v centre mesta. Oslovil som firmy, získal sponzorov na lavičky, štrk, jazierkovú fóliu, úpravu steny, spreje na maľbu a výkop jamy. Na sadovnícky materiál však chýbalo ešte 1000 EUR. V priebehu mesiaca sa na portáli Startlab.sk podarilo vyzbierať verejnosťou cca 1300 EUR.

Síce som absolvoval kurz permakultúrneho dizajnu, bol som čerstvý absolvent Fakulty umení a so sadením rastlín a záhradnictvom som mal skúsenosti len z našej malej záhradky. Keď som sa na kurze pýtal na nejakú "košickú spojku", okamžite som dostal odporúčanie na Paulu Urdovú :) Nebyť jej, realizácia by bola kostrbatá a pravdepodobne so zopár pochybeniami. Týmto sa chcem z celého srdca Paule poďakovať za jej odhodlanie a prístup a hlavne pomoc. Spoločne s ňou a dobrovoľníkmi z DCK (Dobrovoľnícke centrum Košíc) sme za jeden víkend zrealizovali retenčnú nádrž (kam šiel spomínaný piesok a fólia), z ktorej dažďová voda preteká do vsakovacej dažďovej  záhrady. Od apríla 2019 už ubehli 2 roky a dnes táto záhrada krásne dopĺňa kolorit centra mesta. Kvetiny, vtáctvo a hmyz priniesli veľa života na miesto, kde kedysi vyprahnutý trávnik tvoril so stenou slnečnú pascu a zvyšoval latentné teplo v meste. Dnes je dažďová záhrada príjemnou oázou medzi doma prehriatymi parkoviskami, kde na lavičkách (ktoré z verejného priestoru väčšinou skôr ubúdajú ako pribúdajú) oddychujú nielen pacienti a návštevy geriatrie, ale aj náhodní okoloidúci. 

Dažďová záhrada si rýchlo získala fanúšikov a odštartovala etapu ďalších vodozádržných opatrení v Košiciach a Košickom kraji. Odvtedy dobrovoľnícke centrá zrealizovali desiatky podobných záhrad, čo je úžasný pokrok v dnešnej dobe pri adaptácii na súčasné výstrelky počasia. Realizácia na Strojárenskej ulici dokonca získala cenu poroty na medzinárodnej súťaži Adapterra Awards

Upustil som od umenia - veľkoformátových malieb na stenu, ktoré som vyštudoval a ako hobby sa dnes venujem práve dažďovým záhradám, pretože pre verejný priestor majú omnoho väčší prínos. Považujem ich však za umelecké dielo, ktorého krása však spočíva v tom, že sa neustále mení, vyvíja a najmä je multidimenzionálna :)

Autorom textu je Mgr.art. Martin Pavlov. Viac informácií o jeho prácach nájdete na www.dazdovezahrady.sk.

---
---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com