Novinky z dielne Školy permakultúry

Október 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

aj vôkol vás sa príroda zahalila do krásnej strakatej jesene? Vonku je sviežo, ešte stále rastú hríby ale už sa pomaly pripravujeme na zimu. Aj u nás v škole je poznať, že sa blíži koniec roka, minimálne tým, že tieto novinky prichádzajú do vašich e-mailov počas nášho tímového stretnutia, kde reflektujeme na dianie uplynulého roka a dumáme, na aký vlak chceme nasadnúť v budúcnosti ;) 

V rámci webinárov vás pozývame na voľné premietanie záznamov webinárov: Jedlý živý plot a Biologické spracovanie pôdy počas nasledujúcich stried. A tiež aj na živé webináre seriálu Drobná architektúra, kde sa môžete priamo pýtať na konkrétnosti. Ostáva nám ešte téma Ohniská, grily, pece a pridal sa jeden zbrusu nový, bonusový webinár, inšpirovaný workshopom v Prievidzi, s názovm Vyvýšené záhony a polykultúra.

Tiež sa dočítate ako bolo na spomínanom workshope a na kurze Permakultúra pre učiteľov. Oba nás preveľmi potešili záujmom účastníkov a dobrou náladou napriek sychravému počasiu. Odporúčanie na literatúru je publikácia venujúca sa prírodným záhradám, Tri otázky nám zodpovedala Stupavská vševidiaca Marianna Piršelová. Zamyslenie je opäť útržkom práce Karola Končka o spolupráci na premene sveta (aké aktuálne!). A článok na prečítanie je zase kusom múdrosti domorodých kmeňov o ekonómii. V rámci budovania komunít vás pozývame na výcvik facilitácie poradného kruhu a aj v rubrike Lenivá permakultúra pracujeme (ale iba troška :). 

Užívajte krásnu jeseň a nezabudnite sa len tak pokochať prírodou.

Tím Školy permakultúry

PS: Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

---

Aká bola sezóna 2022?

Predstavili sme 12 permakultúrnych sídiel po celom Slovensku.

Udialo sa 63 prehliadok, čo znamená 100 prehliadkohodín.

Navštívilo nás 342 dospelých návštevníkov a 89 detí.

ĎAKUJEME a tešíme sa na sezónu v roku 2023 :) Ak máte záujem prečítať si dojmy návštevníčiek a návštevníkov, kliknite na webstránku.

---

Naživo vysielané webináre pre jesenno-zimnú sezónu 2022 sú posledné dve časti seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

ARCH 6 - OHNISKÁ, GRILY, PECE

Termín: 16.11.2022     17:00 - 19:00

Lektori: Klára Mydliarová, Tibor Gajan

Tak ako na vodu, ani na oheň v záhrade by sme nemali zabúdať. Sprevádza ľudstvo od nepamäti, je na ňom niečo magické a hypnotizujúce. V mnohých domácnostiach po ňom už nezostalo ani stopy, možno tak plamienok na plynovom sporáku. V záhrade majú však prvky, ktoré sú občasným domovom ohňa, stále svoje miesto. V tomto webinári sa zameriame práve na ich vhodný výber a správne umiestnenie tak... Viac tu.

ÚPLNÁ NOVINKA :)

ARCH 7 - VYVÝŠENÉ ZÁHONY A POLYKULTÚRA

Termín: 14.12.2022      17:00 - 19:00

Lektorky: Klára Mydliarová, Hedviga Gulová

Hoci vyvýšené záhony sú v našich záhradách čoraz bežnejšie, vieme skutočne kedy sú pre našu záhradu a nás prínosom? Aké nevýhody majú? Vo webinári sa naučíte zvoliť si pre vás najvhodnejší typ záhonu, vybrať vhodný materiál, rozmery aj zloženie záhonu. Naučíte sa zásady údržby záhonov a prevedieme vás princípmi osadzovania vyvýšených záhonov polykultúrnymi spoločenstvami rastlín podľa dobrej záhradníckej praxeViac tu.

---

V októbri vás ešte čakajú dva záznamy, ktoré budú voľne prístupné na 24 hodín - Jedlý živý plot a Biologické spracovanie pôdy. Všetky informácie nájdete na priloženom obrázku a na webstránke.

Prístup k záznamom nájdete na našej webstránke.

---

Ak nestíhate živé webináre, stále si môžete vybrať zo širokej ponuky jednotlivých záznamov alebo webinárových seriálov:

Seriál Drobná architektúra (7 dielov + materiály). Viac informácií nájdete na jeho webstránke.

---

Seriál Budúca úroda už teraz (5 dielov + materiály). Viac informácií nájdete na jeho webstránke.

---

Webinárový súbor Kvetiny v permakultúre (4 diely + materiály). Viac informácií si môžete pozrieť na jeho webstránke.

---
---

Prvý ročník kurzu vyšiel na jedničku s hviezdičkou :)

Zišli sa presne tie a tí, s ktorými naše deti trávia veľkú časť dní pracovného týždňa. Lektorky dali učiteľkám a učiteľom do ruky nádherný a funkčný nástroj na napĺňanie ich cieľov v edukácii: P E R M A K U L T Ú R U. Pri príprave vlastných projektov prejavili obrovskú dávku nadšenia a tvorivosti. A to je presne tá energia, ktorú deti a mladí ľudia radi nasledujú. Permakultúrne podhubie získalo ďalšie možnosti šírenia sa a pretvárania svetaŽeláme veľa inšpiratívnych chvíľ so žiakmi. Ďakujeme, že ste boli „tí prví“ odvážni. 

Ďalší termín kurzu plánujeme na jar 2023. Ak máte o kurz záujem a chcete byť "v obraze", odporúčame vyplniť prihlasovací formulár.

---

PERMAKULTÚRNY WORKSHOP V PRIEVIDZI

V sobotu 1.10.2022 zorganizoval Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, základná organizácia Prievidza, praktický jednodňový workshop tvorby vyvýšených záhonov pod názvom Permakultúra v mestskej záhrade. Workshopu sú zúčastnilo celkovo 20 ľudí a to aj napriek sychravému daždivému počasiu. Záhrada ZO SZOPK je inšpiratívna už teraz. V lete na tomto mieste Škola permakultúry, zastúpená Jozefom Fekiačom, spolupracovala na workshope o "zelených" vegetačných strechách.

Teraz sme ukážkovú záhradu doplnili o funkčný a krásny vyvýšený záhon. Účastníci sa naučili nielen ako sa tvorí a vysádza takýto záhon, ale venovali sme sa aj príčinám degradácie pôdy, možnostiam jej zúrodnenia a regenerácie. Pozreli sme sa aj na rozhodovacie procesy spojené s voľbu správneho tvaru, materiálu aj rozmeru záhona, ako aj aplikácii záhonov pre rôzne stanovištia v záhrade.

Je vám ľúto, že ste nemohli byť súčasťou? Nezúfajte :) Na december sme v rámci webinárového seriálu Drobná architektúra pripravili diel siedmy: Vyvýšené záhony a polykultúra.

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

Moja prírodná záhrada - Príručka záhradného poznania

L.Krčma, M.Petrová, D.Křivánková (ed.)

Kniha slúži ako základný prehľad pri realizácii prírodnej záhrady, je vhodne napísaná aj pre začiatočníkov. Prírodné záhrady sú dôležitým priestorom pre život rastlín, živočíchov a ľudí. Vyznačujú sa tým, že sa k ich úpravám nepoužíva rašelina, minerálne hnojivá a ani pesticídy. Sú uprednostňované pôvodné druhy rastlín, ponechávanie biotopov pre divoké živočíchy, mulčovanie, kompost či zmiešané kultúry zeleniny. V ilustrovanej knižke, rozdelenej do tématických sekcií, nájdeme infoirmácie o tom, aké prvky by mala prírodná záhrada mať, ako založiť bylinkovú alebo zeleninovú záhradu, ako pestovať na terasách, balkónoch a strešných záhradách, ako nahradiť trávnik lúkou alebo betónové ploty živými. A aj prečo je na záhrade dobré mať ježka.

232 strán. český jazyk, so slovenským botanickým slovníkom, ISBN: 9788026053262

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Marianna Piršelová a Záhrada pod dubmi

Marianna pôsobí v Škole permakultúry ako učiaca sa lektorka (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu), ako moderátorka webinárov (Kurz Kvetiny v permakultúre) a v neposlednom rade aj ako sprievodkyňa komentovaných prehliadok v o svojej Záhrade pod dubmi.

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Prirodzený vývoj a hľadanie najlepšieho riešenia na to, ako si založiť a udržať zdravú záhradu. Čiže hlavne deti. Ale to bolo až neskôr :) V úplných počiatkoch to bola snaha o ochranu krajiny, zodpovednosti voči planéte a v nejakej miere tam zohrala úlohu aj klimatická úzkosť. Prostredníctvom permakultúry viem vo svojom živote vytvárať také podmienky, že klimatickú úzkosť premieňam na aktívne zapojenie sa do starostlivosti o Zem. Permakultúra má nástroje, pomocou ktorých viem túto snahu napĺňať. A aby som opísala aj to, kde v tom mám srdce, tak ma k permakultúre priviedla hlavne neskutočná láska k prírode a všetkému živému, ktoré z nej číha z každého rohu. 

Aký je tvoj nanevšednejší a najbláznivejší zážitok z tejto cesty?

Keď som zistila, že mi absolútne, mne, mestskému človeku, nevadí byť zašpinená od pôdy a v teplákoch a strapatá stráviť celý deň zahrabaná v zeleni. Žijem v meste, v štvrti, kde sa chodí na záhradu vypiť maximálne kávička a moje úsilie tu pôsobí dosť exoticky. Susedia si už zvykli. Aj na to, že zo mňa väčšinou vidia len chrbát v záhone. Vznikol z toho dokonca lokálny mýt, že keď chceš vedieť, čo sa udialo na ulici, spýtaj sa Piršelovej, ona je stále vonku, ona vidí všetko :)

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo?

To, že sa u nás v Stupave otvorilo nové ekocentrum, kde sa snažíme zahrnúť permakultúru aj do workshopov a prednášok pre verejnosť, ale aj to, že stále viac ľudí pojem permakultúra pozná a na nejakej úrovni sa jej aj venuje. 

---

Článok

Čo nás môže domorodá múdrosť naučiť o ekonómii

Čo nás môže domorodá múdrosť naučiť o ekonómii

Autorka textu: Helena Norberg-Hodge

Krízy moderného sveta potvrdzujú to, čo domorodé kultúry vždy vedeli: že všetky javy sú neoddeliteľne prepojené. Keď je Amazonka – jeden z najdôležitejších orgánov Zeme – pustošená, aby poháňala globálnu ekonomiku, vírus prenášaný narušenými ekosystémami zaútočí na nás, ľudské bytosti. A keď sa hospodárske nariadenia ustanovujú vo Washingtone, Bruseli alebo Pekingu, niekde na druhej …

Zistiť viac.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Spolupráca so životom na premene sveta tu a teraz

Celý tento rok si pripomíname nedožitých 75 rokov Karola Končka, priekopníka permakultúry v Československu. Tentokrát ma nesmierne zaujali jeho slová o tom, ako žiť permakultúru. Nech sa páči:

“ Permakultúra je špecificky určená pre ľudí, ktorí chcú premeniť svoje sny o kvalitnom, spravodlivom a slušnom živote na realitu hneď teraz a hneď tu na Zemi. Je mnoho “realistov”, ktorí tvrdia, že je to len utópia. Je mnoho “idealistov”, ktorí hľadajú šťastie mimo biologického života, v inom čase či inej dimenzii. Permakultúra je zameraná na život, ktorý prebieha tu a teraz, v tejto chvíli: ako ho poopraviť, čo sa už dá vylepšiť, čo sa dá zrealizovať v danej situácii. Je to séria malých uskutočniteľných krokov, ktoré už dokážeme urobiť, ale urobených správnym smerom. Pokiaľ nevieme, či je ten smer správny, spätnou väzbou kontrolujeme, kam to ide, a vieme to poopraviť neskôr – ale aspoň nie sme domýšľaví, že sme už našli “dokonalé” riešenie, ktoré sa nedá vylepšiť. Istým spôsobom každé riešenie, ktoré sa realizuje, je dokonalé v danej chvíli tým, že sa realizuje v rámci živého organizmu Zeme – ale tá dokonalosť je dynamická ako jazda na bicykli – už o chvíľu sa začne strácať a je nutné ju poopraviť. Nedá sa zaspať na vavrínoch, keď žiadne neexistujú – a nie je to až tak stresujúce, ako to znie, keď viete jazdiť na bicykli a vaším partnerom je život, ktorý si uctíte a ktorý vás neustále úplne obklopuje: nikdy vám nedá ťažšie skúšky, ako ste schopní slušne zvládnuť. Preto aj keď je permakultúra mimoriadne náročná na realizáciu a dá vám skutočne zabrať – je v nej tiež mimoriadne veľa radosti a smiechu. Život si vás testuje – ale má aj svoju humornú stránku a vie skutočne oceniť kvalitnú obetavú prácu.

Výsledkom aktívnej permakultúry je iný pocit zo života: žijete uprostred živého života, spolupracujete s ním na premene sveta, a potom je všeličo možné – aj to, čo sa zdá inak nemožné. Kvalita bez mena vás prekvapí častejšie, ako je to dnes bežné. Pomaly, krok za krokom, si uvedomujete, že aj keď je tu veľa “problémov”, žijete život, ktorý vám osobne stojí za to žiť. Priateľov pribúda. Vaša pôda je stále plodnejšia. Istým spôsobom je váš život zo dňa na deň kvalitnejší. Nuž ako inak by ste chceli definovať “trvalo udržateľný život”? ”

S úctou Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

Prepájať sa a pretvárať svet

Naše aktivity organizujeme zvyčajne na dvoch miestach - v Prenčove, v priestoroch občianskeho združenia ArtKruh a na Brdárke, v priestoroch občianskeho združenia Alter Nativa. Existuje pre to viacero dôvodov - jednak obe združenia stoja za projektom Škola permakultúry, obe sú organizované podľa permakultúrnych a prírodu-rešpektujúcich princípov a teda aj ich záhrady a okolité prostredie vyhovujú našim vzdelávacím zámerom. Výnimočné však je, že obe organizácie pôsobia v malých dedinkách, z ktorých mnohí (nielen) mladí ľudia často odchádzajú preč, aby sa už nikdy nevrátili. Obe naše organizácie sa snažia vytvárať svet, ktorý je zaujímavý a inšpiratívny pre všetkých, organizujú aktvity na mieste, kde sú, s pomocou ľudí, ktorí tam žijú. A lokálne žiť vlastne znamená práve toto, spolužiť s ľuďmi v komunite, budovať s nimi to najlepšie možné prostredie, v ktorom je možné byť užitočný a spokojný. Ako soľ nám také treba... Čo myslíte?  

Aj projekt Škola permakultúry je dôsledkom prepojenia sa ľudí, ktorí už dlhé roky na Slovensku robili to či ono, venovali sa ekológii a ochrane prírody, vzdelávaniu, permakultúre, tradičným remeslám, zdravému životnému štýlu, ľudským právam, sebestačnosti...

Škola permakultúry je ich spoločný sen o krajšom svete.

Pozdravujeme vás z tímového stretnutia v Prenčove a ĎAKUJEME, že ste kultúrni s nami :)

Tím Školy permakultúry

 

Autorka textu: Jana Šimončičová

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---

Budovanie komunít

Sila ľudského kruhu

Sedenie a zdieľanie v kruhu je niečo magické, niečo čo bolo pri vzniku prvých ľudských spoločenstiev
a zostalo s nami dodnes. Odpradávna sedeli ľudia spolu okolo ohňa, rozprávali si čo práve zažili,
príbehy svojich predkov, svoje sny a vízie, zdieľali nadobudnuté skúsenosti a poznanie. V kruhu nie je
nikto viac ako druhý, všetci sú si rovní a každého miesto je dôležité. Všetci si vidia do tváre a nikto sa
nerozpráva poza chrbát. Zdieľanie v kruhu je jednoduchým a silným nástrojom na prebudenie
kolektívnej múdrosti, vzájomného učenia a pochopenia, spoločného rozhodovania a prekonávania
prekážok.

Mnohí si dnes uvedomujeme silu a potrebu ľudského kruhu a znovu hľadáme spôsoby ako ju využiť. Existuje viacero metód, techník aj nástrojov a stále sa môžeme inšpirovať od domorodých národov, kde sa tradície kruhov zachovali dodnes. Jedným z takýchto základných nástrojov sú aj tzv. Poradné kruhy (Way of council). Ak by ste sa chceli dozvedieť viac onedlho prebehne medzinárodný online Úvodný výcvik facilitácie poradného kruhu | Council I. Introduction Training. Poradné kruhy sú vhodné pre kohokoľvek kto pracuje so skupinami ľudí, či už v škole, v práci, v komunitách, firmách, združeniach, alebo aj v rodine.

Autor textu: Martin Gavalier, ArtKruh

---

Lenivá permakultúra

zo skúseností Slyvie Koreňovej

Vo vzduchu cítiť pokoj. Teda aspoň v rodinke uvoľnených permakultúrnikov.

Minule sme vysiali vymŕzajúce zelené hnojenie, listy sme nechali tam, kde spadli, maximálne teda prihrnuli bližšie ku stromom, kríkom, rastlinám. Trvalkový pór nám stále skrášľuje záhradu, zimná cibuľa tiež, mangold hýri farbami kade tade po záhrade, vysiaty nechtík na nás žiari z neudržiavaných záhonov. 

Skracujúce sa dni a chladné noci nás pozývajú popichať do zeme cesnak. Lebo cesnak je všeliek. A tiež patrí do (takmer) každého pokrmu. Prísun vitamínu C zabezpečíme každý deň z hrste trniek či rakytníka. Využívame čerstvo narastenú žihľavu, hríbové poklady a práve tie sa môžu stať výborným výmenným prostriedkom medzi našimi priateľmi.

Či sa ich rozhodneme sušiť, či nakladať. Počuli ste už o bedľovom prášku? Nie? Keďže táto jeseň je na bedle bohatá, dá sa z nich vyrobiť táto kulinárska špecialitka. Bedle necháme poriadne vysušiť, využijeme klobúčiky aj nožičky. Následne ich rozomelieme v kávovom mlynčeku na jemný prášok, ktorý môžeme využiť na dochucovanie polievok, omáčok. Ak k bedľovému prášku pridáme trochu tebi droždia a trochu soli, vyrobíme veľmi chutnú posýpku na chlieb. Tento čarovný prášok vynikne aj ako kulinársky darček.

Keďže nám je milšie viac zbierať ako pestovať, vyberme sa my na šípky. Šípky sa stávajú neprekonanou dekoráciou odstrihnuté len tak, alebo ponavliekané ako korálky na niti. Čaj z nich je výborný, lahodný a z tých istých šípok ho vieme navariť aj dvakrát. A pri jeho pití môžeme napĺňať základné pravidlo permakultúry: p o z o r u j. Pretože v permakultúre uprednostňujeme prvky energiu šetriace, také pozorovanie a nezasahovanie energiu výrazne šetrí... nám aj záhrade.

Pozorovanie, uvažovanie  a až následné rozhodovanie je proces odporúčaný finančnými poradcami aj permakultúrnikmi. Prináša objavné zistenia a výrazne šetrí prostriedky. Môžeme pozorovať prúdenie vody na záhrade práve na jeseň, môžeme pozorovať zvieracie chodníčky vedúce cez našu záhradu, hľadať závetria v záhrade, sledovať náhle zmeny vegetácie, v zime zas môžeme pozorovať hrúbku a rozmiestnenie snehovej pokrývky po celej záhrade. A všetky pozorovania zúročiť v prospech záhrady.

Vo vzduchu cítiť pokoj. 

Autorka textu: Sylvia Koreňová

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová, Sylvia Koreňová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com