KVETINY V PERMAKULTÚRE

Ak máte záujem o účasť na kurze v budúcom roku, vyplňte prihlášku. Hneď ako budeme vedieť presný termín, ozveme sa vám.

Do konca roku 2022 si môžete stále objednať súbor záznamov spolu s učebnými materiálmi.

Doplňujúce Informácie

Harmonogram kurzu
4 online WEBINÁRE
a WORKSHOP 2023
v Hrušove, okres Veľký Krtíš

Trvanie
36 vyučovacích hodín

Cena celého kurzu je:
195 €
V cene kurzu je zahrnuté:
* lektorné
* študijné materiály
* zázemie kurzu a občerstvenie počas workshopu

Cena len za online webináre:
55 €
V cene kurzu sú zahrnuté:
* lektorné
* študijné materiály

Cena len za workshop v Hrušove:
140€
V cene je zahrnuté:
* lektorné
* študijné materiály
* ubytovanie a strava

 

Hlavný lektor

Miriam Húšťavová

Ak chcete dostávať pravidelné novinky Školy permakultúry, nastavte si na odber náš NEWSLETTER. Raz mesačne vám dáme vedieť o nových vzdelávaniach a novinkách zo sveta permakultúry.

Kurz Kvetiny v permakultúre nás prevedie jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov. Reč bude hlavne o trvalkách, ale aj o letničkách, cibuľovinách či hľuzovinách. Kurz je určený pre tých, ktorí o budovaní kvetinového záhonu len uvažujú, ale aj pre pokročilejšie záhradníčky a záhradníkov. Pozrieme sa na všetky kroky potrebné na to, aby sme kvetinový záhon vedeli založiť - od pochopenia stanoviska, klimatických a pôdnych podmienok, od správnej kombinácie trvaliek z hľadiska štruktúry a farebnej dynamiky a ich nárokov na stanovisko až po vedomosti o tom, ako sa o kvetinový záhon nasledujúce roky postarať.  Súčasťou kurzu bude aj praktická časť. Účastníci si budú môcť vytvoriť vlastný návrh a vyskúšať si tak vytvorenie kvetinového záhonu  podľa svojej potreby a predstáv. Praktická časť kurzu sa bude konať počas dvoch májových dní, kedy spolu s lektorkou vysadíme trvalkový záhon priamo na farme v Hrušove.

Podmienky pre absolvovanie kurzu

Pre prihlásenie sa do kurzu Kvetiny v permakultúre nie sú potrebné skúsenosti s permakultúrou či navrhovaním kvetinových záhonov alebo poznať taxonómiu rastlín. Povedomie o permakultúre, jej základných princípoch a etike sú však vítané. Môžete absolvovať Úvodný kurz permakultúry, webinár Základy permakultúry, alebo prečítať si niektorú zo základných kníh o permakultúre (napr. Úvod do permakultúry od Billa Mollisona, či Permakultura ve zkratce od Patricka Whitefielda.

Lektorka

Kurzom vás prevedie skúsená záhradná architektka a lektorka Miriam Húšťavová.
www.hustina.sk

  1. Teoretická časť kurzu pozostáva z on-line prednášok spojených s diskusiou. Pre ich absolvovanie je potrebné mať počítač s prístupom na internet a je potrebné vedieť požívať ZOOM aplikáciu. Aplikáciu si môžete nainštalovať, odporúčame však nenechať si inštaláciu na poslednú chvíľu. Pozrite si krátke inštruktážne video.
  2. Prezentácie a záznamy webinárov vám budú k dispozícii do konca kalendárneho roka.
  3. Praktická časť kurzu sa bude konať v máji. Podrobnejšie informácie o tom, čo si priniesť, ako sa obliecť, informácie o doprave a občerstvení vám zašleme po registrácii (na praktickú časť bude samostatná registrácia).

Prihlásenie sa na kurz, informácie, rezervácia miesta

Pre účasť na kurze vyplňte prihlasovací formulár. Na základe neho vám pošleme konkrétne informácie a platobné údaje. Až uhradením zálohy (prípadne celej sumy) máte na kurze zaistené miesto.

Základná cena kurzu  je 195 €
(lektorné, študijné materiály, zázemie kurzu a občerstvenie počas workshopu)

Webinárová časť kurzu je 55 €
(pre tých, ktorí majú záujem len o webináre/online časť kurzu a nemajú záujem zúčastniť sa na praktickej časti v Hrušove)

Objednať súbor webinárov je možné do ukončenia roka 2022. Záznamy sprístupňujeme zvyčajne na 2 mesiace. Okrem prístupu dostanete aj používané učebné materiály.

Workshopová časť kurzu je 140€
(lektorné, ubytovanie a strava. Pre lepšie porozumenie praktickej časti určite odporúčame štúdium súboru webinárov. Praktická časť je zameraná na konkrétne práce, nebude veľa priestoru venovať sa teórii.)

ZVÝHODNENÁ CENA KURZU

Pokiaľ vám cena nevyhovuje, pomôžeme vám nájsť vhodné riešenie prostredníctvom ZVÝHODNENEJ CENY. Informujte nás v prihlasovacom formulári.

Zvýhodnenie si uplatňujte, pokiaľ skutočne máte pocit, že pre Vás neexistuje spôsob ako uhradiť plnú sumu.
Individuálna zľava po vzájomnej dohode - ak je cena kurzu jediné, čo Vás od neho odrádza, tak nás kontaktujte a spoločne nájdeme riešenie.
Zvýhodnenie pre:
ZŤP, rodičov na materskej, dôchodcov, študentov, či ľudí v núdzi  -  20 €
Zvýhodnenie pokiaľ ste už u nás absolvovali nejaký kurz  -  15 €
Pre absolventov PDC - 30 €
Pre členov Permakultury SK - 10 €
Možnosť individuálnej zľavy po vzájomnej dohode
(napr. splátkový kalendár a pod.)
Možnosť bartrovej výmeny - Ponúknite službu na výmenu

Pre prihlásenie sa na kurz prosím vyplňte:

Ak potrebujete viac informácií NAPÍŠTE NÁM.

SYLABY

1.PRVÉ KROKY PRI NAVRHOVANÍ
Kvety v záhrade, kvety na lúkach, kvety pod stromami, kríkmi. Trvalky, dvojročky, letničky, cibuľoviny a hľuzoviny. To všetko sú kvety v záhrade. Ako však s nimi pracovať? Kam s ktorou kvetinou? Často je to skoro hlavolam až rébus. Kvetiny majú svoje stanovisko, v ktorom prosperujú a rovnako ako ľudia milujú spoločnosť ďalších kvetín a rastlín.

2.SPOLOČENSTVÁ KVETÍN A ICH DYNAMIKA
Základné princípy kombinovania kvetín tak, aby v záhrade vytvárali spoločenstvá. A čo sú spoločenstvá? Dozvieme sa, ako vnímať farebnosť, textúru a štruktúru kvetín. Povieme si o odlišných funkciách a náplni kvetín v záhonoch. Navrhneme celoročne kvitnúci záhon.

3.FAREBNÉ KOMBINÁCIE KVETÍN
Ukážeme si, ako na to prakticky. Čo potrebujem vedieť pre začiatok o mojom záhone, záhrade a o mieste, kde plánujem vytvoriť kvetinám nový domov? Čo ma čaká po výsadbe, aká bude údržba a koľko mi to zaberie času? Čo mi údržbu uľahčí? Príklady záhonov. A pre potešenie: motýlie záhony.

4.ÚSKALIA NAVRHOVANIA ZÁHONOV
Pracovný webinár o tom, ako sa vyhnúť chybám, omylom pri navrhovaní a nezdarom pri realizácii kvetinových záhonov. Čo všetko si musím pripraviť a uvedomiť. Praktická realizácia teoretických informácií z webinárov. Spoločne si prezrieme vybrané, účastníkmi pripravené návrhy.

PRAKTICKÁ ČASŤ KURZU
Počas dvojdňového workshopu vysadíme kvetinový záhon. Prejdeme si krok po kroku, čo sme si vysvetlili v 4 online-webinároch, a ukážeme si to priamo v teréne.
Trvanie: 12 hodín
Miesto: v Hrušove na statku Pavlovského staja
Maximálny počet účastníkov je 12.
Priebeh:
- kontrola záhonov vysadených minulý rok, spoznávanie trvaliek
- predstavenie nového sortimentu trvaliek (zvyčajne sa dajú aj nejaké kúpiť)
- výsadba nových záhonov
- diskusia o výsadbách účastníkov/účastníčok, revízia učiva z webinárov

 

Benefičná cena kurzu

 Umožnite iným absolvovať tento kurz vďaka Vám!
Zaplaťte viacej a podporte konkrétneho človeka, ktorý túži po tomto kurze ale nemá toľko finančných prostriedkov.

Darčekový poukaz

Prekvapte Vašich blízkych perfektným darčekom a kúpte im kurz v našej škole.
Vedomosti, zručnosti a kopec zábavy k tomu.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ONLINE PREDNÁŠKY

PRAKTICKÁ ČASŤ

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Povedali o kurze Kvetiny v permakultúre

Zuzana Dovalová (Celý kurz)

"Kurz nielen naplnil, ale prekonal moje očakávania. Od prvého webináru bol interaktívny a tvorivý, plný praktických tipov pre začiatočníkov aj skúsených záhradníkov. Úplne som zmenila nielen pohľad na kvetinové záhony, ale aj výsadbu záhonov na našej záhrade a to hneď po kurze. Mne veľmi sadol aj štýl lektorky. Mám pocit, že tento kurz by sa dal robiť opakovane práve pre obšírnosť témy a ďalšie skúsenosti. Praktická časť kurzu je príjemná bodka za ním. A mimo odbornej časti - na kurzoch mám pocit, že účastníci sú na tú chvíľu ako rodina a to je veľmi príjemná súčasť. Vďaka za čas, trpezlivosť a energiu lektorky Mirky a Pati, ktoré nás ním sprevádzali."

Lenka Bystrianska (Celý kurz)

"Tento kurz, hoci väčšina sa odohrávala v online priestore, bol pre mňa veľmi praktický. Počas niekoľkých seminárov sme postupne prešli rôzne možnosti kombinácií kvetov, okrasných kríkov a stromov. Lektorka nám ukázala ako navrhnúť kvetinový záhon, ktorý nie je statický, celý rok je akoby v pohybe a mení sa. Zároveň sa hodí do permakultúrnej záhrady. Takisto sa tu človek dozvie ako vybrať rastliny do každého prostredia - či už tmavého kúta, zamokrenej pôdy, alebo na slnečné stanovište. Popri štúdiu sme pracovali na domácich úlohách a navrhovali sme záhony priamo do našich vlastných záhrad. Následne sme mali možnosť konzultovať s lektorkou svoje riešenia. Myslím, že tento kurz dokáže pomôcť  každému, kto miluje kvety, pestrosť v záhrade, ale je osožný aj permakulturnym dizajnérom pri ich práci. Pretože permakultúrna záhrada má byť nielen funkčná, ale aj krásna."

Andrea, Limbach (Celý kurz)

"Kurz kvetiny v permakultúre bol super, určite vás posunie bližšie ku krásnemu kvitnúcemu, oku lahodiacemu a trvalému zahonu na vlastnom pozemku. Miriam je skvelá odborníčka, veľmi dobre a obsiahlo vysvetľuje. Je radosť ju počúvať a určite má obdiv nás všetkých, stačí keď si človek pozrie jej prepracovaný a kvitnuci web ateliér Húština a hneď je vám jasné, že na kurze sa dozviete veľa o zákonitostiach zakladania kvetinových záhonov, o dôležitosti pôdy, návrhu ako s čím kombinovať podľa obdobia kvitnutia, textúry, farieb, potreby slnečného svitu atď. Na kurze asistuje aj Paťa, permakultúrna osobnosť a priekopníčka na Slovensku, je to super oživenie. Páčili sa mi domáce úlohy, zadania, ktoré som robila ako mama malých detí v noci, až tam si človek uvedomí, že to nie je vôbec jednoduché a aká krásna práca to je. Je to výzva. Súčasťou je aj praktická časť, ktorá určite odpovie na mnoho otázok a človek si všimne ďalšie detaily. Verím, že sa zúčastním praktickej časti aj ja niekedy o rok. Určite je to zážitok. Kurz jednoznačne odporúčam, teším sa na pokračovanie."

Janka Čilliková (Celý kurz)

"Napriek tomu, že som pred kurzom mala prehľad o trvalkách, informácie o ich veľkosti, farbách, vhodných stanovištiach, nevedela som, akým spôsobom začať záhony navrhovať, ako to celé uchopiť. Tento kurz mi poskytol návod ako na to, krok po kroku, ako si zvoliť priority, na čo sa zamerať. Veľmi mi pomohla mi aj možnosť priebežne konzultovať naše návrhy. Takisto aj praktický workshop bol pre mňa veľmi prínosný, priamo pri výsadbe sa vyskytlo množstvo situácií, s ktorými som pri samotnom navrhovaní vôbec nepočítala. Určite by som privítala pokračovanie kurzu :)"

Jana Fabianová (Súbor záznamov)

"Ahojte! Tento kurz som si zakúpila ako záznam, keďže som v tom čase absolvovala iný kurz. Aj napriek tomu, že to boli "iba" záznamy, vôbec to neubralo na ich kvalite po všetkých stránkach. Dozvedela som sa veľmi veľa o zakladaní trvalkových záhonov, aké kvety použiť ako kostrové, ktoré ako výplňové. Ocenila som tipy na konkrétne rastliny, ktoré som vôbec nepoznala, a hneď na jeseň pri zakladaní môjho záhonu som si ich kúpila. Okrem toho nám lektorka dala do pozornosti, kde hľadá inšpirácie pri kombinovaní druhov a farieb kvetov. Ak ste milovníkom trvalkových záhonov, ale máte v hlave zmätok, ako začať, čo kombinovať, aby to krásne všetko do seba zapadalo, odporúčam si ísť utriasť všetky vaše myšlienky, nápady, prípadne otázky na tento kurz. Určite neobanujete! Ja sa už teším na to, ako mi začne všetko tento rok na záhrade kvitnúť, a keďže máme veľkú záhradu, môžem si sama zakladať ďalší záhon. 🙂"

Milan Geleta (Súbor záznamov)

"V prvom rade je to kurz naozaj úžasných informácií o kvetoch a samotných záhonov......je pekné sledovať postupnosť a pripravenosť jednotlivých webinarov. A navyše, dostanete odpoveď na všetky vaše otázky....treba sa len pýtať. Ďakujem."

Anna Stromková, Senica (Súbor záznamov)

"Výborná príležitosť ponoriť sa do tajov nádhery trvalkových záhonov, ktoré sú zaujímavé po celý rok. Ak máte čas a príležitosť, určite treba absolvovať aj praktický workshop. Mne sa to, bohužiaľ, nepodarilo, ale ak sa kurz zopakuje a budem môcť, určite sa workshopu chcem zúčastniť, aby som si vyskúšala prax s odborníčkami vo svojom odbore."

SYlvia, Banská Štiavnica (Súbor záznamov)

"Veľmi odporúčam tým, ktorí túžia vytvárať vlastné záhony, kvitnúce od jari do jesene - také, ktoré zároveň pôsobia veľmi prirodzene, vždy v novom šate i kráse. Ďakujem, bolo to inšpiratívne i motivačné."

Erika Pašinská, Kráľová pri Senci (Súbor záznamov)

"Kurz odporúčam každému koho zaujímajú kvetinové záhony. Obsahuje všetky potrebné informácie na to, aby si človek dokázal vytvoriť kvetinový záhon sám."