Komentované prehliadky – permakultúrne riešenia

Sezóna 2022 je už OTVORENÁ. Tešíme sa na Vás 🙂

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Trvanie prehliadky
1,5 hodiny

Cena prehliadky
uvádzacia cena: 10€ / osoba
Deti do 15 rokov zdarma.

Počet účastníkov na prehliadky
min. 2 max. 10 účastníkov

Darčekový poukaz

Prekvapte Vašich blízkych perfektným darčekom a kúpte im komentovanú prehliadku.
Inšpirácia na vlastnej koži.

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť...

Komentované prehliadky chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť. Cieľom je ponúknuť inšpiráciu, dobré nápady a v neposlednom rade motiváciu - permakultúra nie je vzdialená alternatíva, ale je možná, na Slovensku aj využívaná a môže mať množstvo podôb. Pochopením histórie miesta, životných príbehov sprievodcov a zažitím si fyzického priestoru sa môže sprítomniť vaša vlastná vízia.

Z prehliadky si okrem zážitkov, môže návštevník/ návštevníčka odniesť aj domáce semienka, bylinky, plody a farmárske produkty, sadeničky, odrezky, štepy a inšpiratívne fotky.

Všetci sprievodcovia a sprievodkyne sú certifikovaní permakultúrni dizajnéri a dizajnérky.

Počas prehliadky sa môžete rozprávať o:

Každá záhrada je iná a niečím špecifická. V niektorej nájdete dreviny, živé ploty, vetrolamy, lesné záhrady, v inej vodné prvky. S niektorými sprievodcami sa možno budete rozprávať viac o etike a princípoch permakultúry, s inými o permakultúrnom dizajne alebo zásadách prírodnej záhrady. Ak vás to bude zaujímať, opýtajte sa na pôdu a jej zveľaďovanie, na kompostovanie a mulčovanie. Niektoré miesta využívajú pre svoju obživu primárne pestovanie zeleniny, byliniek a kvetín; iné domáce zvieratá. Rovnako zaujímavé témy môžu byť permakultúrna komunita a spôsoby obživy.

Ďalšou výhodou návštevy je: 

Na prehliadke môžete získať aj osobný kontakt s permakultúrnym dizajnérom a vidieť realizáciu dizajnu v špecifických miestnych podmienkach (napr. mestská záhrada, pozemok vo vysokej nadmorskej výške, záhrada, ktorá má problém s vodou a i.).

Prihlásenie sa na prehliadku, informácie, rezervácia miesta

 • Prihlasovanie na konkrétnu prehliadku uzatvárame 3 DNI PRED JEJ KONANÍM. Ak by ste mali o účasť záujem ale prehliadka už nie je v prihlasovacom formulári, stačí nám napísať na skolapermakultury@gmail.com.
 • V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny pre jednotlivé sídla. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.
 • Komentované prehliadky sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
 • Deti do 15 rokov majú prehliadku zdarma.

Pre viac informácií nám môžete napísať na skolapermakultury@gmail.com.

Ak chcete dostávať pravidelné novinky Školy permakultúry, nastavte si na odber náš NEWSLETTER. Dva krát mesačne vám dáme vedieť o nových vzdelávaniach a novinkách zo sveta permakultúry.

PRAVIDLÁ POČAS NÁVŠTEVY

Návštevník/ Návštevníčka berie na vedomie, že:

 1. Prehliadka je bez domácich miláčikov.
 2. Začiatok prehliadky je stanovený pevne, v prípade omeškania sa pridajte k skupine.
 3. Sprievodca vám ponúkne z čoho môžete aktuálne ochutnávať.
 4. Chodíme len po vyznačených trasách, nevstupujeme do záhonov a vodných prvkov.
 5. Každý sa postará o svoj odpad sám/sama.
 6. Nezbiera, netrhá a neodlamuje si vzorky rastlín.
 7. Za deti zodpovedá ich zákonný zástupca.

Najbližšie prehliadky nájdete v našom kalendári udalostí:

 1. Kurz PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV

  september 30 - október 2
 2. Úplný kurz permakultúrneho dizajnu, Prenčov 2022 – II. časť

  október 7 - október 9

Prehliadku si môžete zvoliť podľa kraja:

Ako prehliadky vnímali návštevníci?

Marcela Glasová, Bylinková záhradka Katky Klimovej

"Krásna vyčerpávajúca (na informácie) prehliadka, pre nás s manželom veľmi inšpiratívna. Katka je úžasný človek s tým, čo všetko robí a čomu sa venuje, má krásnu záhradu a úžasný vzťah k našej Zemi a prírode, veľmi chválim a teším sa. A bodaj by takýchto ľudí bolo viac."

Účastníčka prehliadky, Záhrada Živa

"Dobrý deň prajem, komentovaná prehliadka v záhrade Živa bola supeeer. Už samotný vstup na pozemok bol iný, takýýýý no proste rozprávkový 🙂 Ľudka a Dušan nám všetko poukazovali, povysvetľovali, povedali aj svoje plány, čo chcú ešte zmeniť, upraviť. Až tam som si uvedomila, ako je potrebné a nutné v záhrade pozorovanie - svetlo, vietor, dážď...... To som dovtedy nejako nevnímala a neskúšala v tej svojej. Poukázali na potrebu zachytávania dažďovej vody, to ma moc oslovilo. A to zakladanie lúky v hornej časti pozemku, jednoduchý postup s tou slamou, wau, vyskúšam doma. Tém na rozhovor bolo veľa - pôda, bylinky, letná kuchyňa:-) ..... ani sa nám od nich nechcelo odísť. Ešte raz ĎAKUJEM Ľudka a Dušan."

Oľga a Peter Šimkovičovci, Záhrada pod hradom

"Klára a Jakub sú ochotní, príjemní a ústretoví mladí ľudia, páčila sa nám nielen ich záhrada ale aj mobilný dom. A ako pridaná hodnota boli ich sliepky, ktoré nás očarili. A ako bonus som od Kláry dostala alchemilku, za čo jej veľmi pekne ďakujem. Teším sa, že takí mladí ľudia školia nás, ktorí už máme síce nejaké skúsenosti, ale stále sa máme čo učiť. Ešte raz jedno veľké ĎAKUJEME. "

Anna Spoel, Včelí sad

"Krásny veľký pozemok, na úpätí končiarov Vysokých Tatier s nádhernými výhľadmi. Vrelo odporúčam najmä tým, ktorí chcú na vlastné oči vidieť, ako sa dá s prírodou a nie proti nej i keď nám podmienky práve neprajú. Na tomto pozemku sa Marek s Evkou snažia presvedčiť permakultúrnymi riešeniami neúrodnú ílovitú pôdu, že ak nie je priamo černozemou, tak aspoň ornicou, ktorá uživí viac rastlín a živočíchov, ako si kedy myslela. Pozemok svojou rozlohou umožní návštevníkovi vidieť veľmi veľa permakultúrnych prvkov a štruktúr z rôznych oblastí: zeleninárstvo, chov zvierat, sadovníctvo, vodné prvky....atď. a odniesť si tak mnoho inšpirácií a nápadov pre svoju záhradu. Okrem toho sú Marek s Evkou veľmi prívetiví a milí ľudia, ktorí nám do podrobna odpovedali na naše otázky a popisovali prácu na svojich riešeniach v záhrade. Určite sa tam ešte rada vrátim, možno práve na jar, ked sa budú strihať stromy :o)!

Andrea Gállová, Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom

"Permakultúrne komentované prehliadky sa oplatí zažiť. Dokonca i niekoľkokrát, keďže vždy záhradu navštívite v inom období. Lektorka Zuzka z Dlhej nad Váhom má úžasné vedomosti a presahy do rôznych oblastí života. Ďakujem za skvelý zážitok a množstvo informácií." 

Účastníčka prehliadky, Bylinková záhradka Katky Klimovej

"Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať za možnosť spoznať Katku a vidieť jej záhradu. Veľká inšpirácia, mala som pár AHA momentov. Kúpila som si aj Katkine výrobky a môžem vrele doporučiť :). Katka nám darovala aj odkopky zo záhrady. Už sú na novom stanovišti a dúfam, že sa ujmú. Budú mi milú návštevu pripomínať."

Ján Martinka, Včelí sad

"Bol to skvelý zážitok vidieť permakultúrnu záhradu na hektárovom pozemku. Aj keď je založená "len" 4 roky, je tam vidno hodne úsilia, ktoré rodinka Strmeňovcov do nej vložila. Už teraz si predstavujem ako asi bude vyzerať o 5,10,20 rokov a dúfam, že ju uvidíme aj po tomto čase, tešíme sa na to.🙂"

Zuzana Uličná, Záhrada pod dubmi

"Na takejto prehliadke som bola prvýkrát, páčila sa mi. Najobohacujúcejšie sú pre mňa skúsenosti z praxe - umiestňovanie jednotlivých prvkov, voľba rastlín, ich rozmiestnenie, úžitok. Som vďačná aj za takúto možnosť upevňovať sa v presvedčení, že je možné v rôznych podmienkach žiť a tvoriť v súlade s prírodou."

Účastníčka prehliadky, Bylinková záhradka Katky Klimovej

"Prehliadka u Katky Klimkovej bola pre mňa prepotrebný zážitok, jej zjav a záhrada sú neprehliadnuteľné. Záhrada je normálna a pritom permakultúrna so všetkými vychytávkami a záhonmi, kopami, trvalkami a bylinami, o ktorých sa cestou do kopca dozviete, čo sa opýtate."