Komentované prehliadky – permakultúrne riešenia

Sezóna 2022 je už OTVORENÁ. Tešíme sa na Vás 🙂

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Trvanie prehliadky
1,5 hodiny

Cena prehliadky
uvádzacia cena: 10€ / osoba
Deti do 15 rokov zdarma.

Počet účastníkov na prehliadky
min. 2 max. 10 účastníkov

Darčekový poukaz

Prekvapte Vašich blízkych perfektným darčekom a kúpte im komentovanú prehliadku.
Inšpirácia na vlastnej koži.

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť...

Komentované prehliadky chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť. Cieľom je ponúknuť inšpiráciu, dobré nápady a v neposlednom rade motiváciu - permakultúra nie je vzdialená alternatíva, ale je možná, na Slovensku aj využívaná a môže mať množstvo podôb. Pochopením histórie miesta, životných príbehov sprievodcov a zažitím si fyzického priestoru sa môže sprítomniť vaša vlastná vízia.

Z prehliadky si okrem zážitkov, môže návštevník/ návštevníčka odniesť aj domáce semienka, bylinky, plody a farmárske produkty, sadeničky, odrezky, štepy a inšpiratívne fotky.

Všetci sprievodcovia a sprievodkyne sú certifikovaní permakultúrni dizajnéri a dizajnérky.

Počas prehliadky sa môžete rozprávať o:

Každá záhrada je iná a niečím špecifická. V niektorej nájdete dreviny, živé ploty, vetrolamy, lesné záhrady, v inej vodné prvky. S niektorými sprievodcami sa možno budete rozprávať viac o etike a princípoch permakultúry, s inými o permakultúrnom dizajne alebo zásadách prírodnej záhrady. Ak vás to bude zaujímať, opýtajte sa na pôdu a jej zveľaďovanie, na kompostovanie a mulčovanie. Niektoré miesta využívajú pre svoju obživu primárne pestovanie zeleniny, byliniek a kvetín; iné domáce zvieratá. Rovnako zaujímavé témy môžu byť permakultúrna komunita a spôsoby obživy.

Ďalšou výhodou návštevy je: 

Na prehliadke môžete získať aj osobný kontakt s permakultúrnym dizajnérom a vidieť realizáciu dizajnu v špecifických miestnych podmienkach (napr. mestská záhrada, pozemok vo vysokej nadmorskej výške, záhrada, ktorá má problém s vodou a i.).

Prihlásenie sa na prehliadku, informácie, rezervácia miesta

 • Prihlasovanie na konkrétnu prehliadku uzatvárame 3 DNI PRED JEJ KONANÍM. Ak by ste mali o účasť záujem ale prehliadka už nie je v prihlasovacom formulári, stačí nám napísať na skolapermakultury@gmail.com.
 • V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny pre jednotlivé sídla. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.
 • Komentované prehliadky sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
 • Deti do 15 rokov majú prehliadku zdarma.

Pre viac informácií nám môžete napísať na skolapermakultury@gmail.com.

Ak chcete dostávať pravidelné novinky Školy permakultúry, nastavte si na odber náš NEWSLETTER. Dva krát mesačne vám dáme vedieť o nových vzdelávaniach a novinkách zo sveta permakultúry.

PRAVIDLÁ POČAS NÁVŠTEVY

Návštevník/ Návštevníčka berie na vedomie, že:

 1. Prehliadka je bez domácich miláčikov.
 2. Začiatok prehliadky je stanovený pevne, v prípade omeškania sa pridajte k skupine.
 3. Sprievodca vám ponúkne z čoho môžete aktuálne ochutnávať.
 4. Chodíme len po vyznačených trasách, nevstupujeme do záhonov a vodných prvkov.
 5. Každý sa postará o svoj odpad sám/sama.
 6. Nezbiera, netrhá a neodlamuje si vzorky rastlín.
 7. Za deti zodpovedá ich zákonný zástupca.

Prehliadku si môžete zvoliť podľa kraja:

Ako prehliadky vnímali návštevníci?

Marcela Glasová, Bylinková záhradka Katky Klimovej

"Krásna vyčerpávajúca (na informácie) prehliadka, pre nás s manželom veľmi inšpiratívna. Katka je úžasný človek s tým, čo všetko robí a čomu sa venuje, má krásnu záhradu a úžasný vzťah k našej Zemi a prírode, veľmi chválim a teším sa. A bodaj by takýchto ľudí bolo viac."

Anna Spoel, Včelí sad

"Krásny veľký pozemok, na úpätí končiarov Vysokých Tatier s nádhernými výhľadmi. Vrelo odporúčam najmä tým, ktorí chcú na vlastné oči vidieť, ako sa dá s prírodou a nie proti nej i keď nám podmienky práve neprajú. Na tomto pozemku sa Marek s Evkou snažia presvedčiť permakultúrnymi riešeniami neúrodnú ílovitú pôdu, že ak nie je priamo černozemou, tak aspoň ornicou, ktorá uživí viac rastlín a živočíchov, ako si kedy myslela. Pozemok svojou rozlohou umožní návštevníkovi vidieť veľmi veľa permakultúrnych prvkov a štruktúr z rôznych oblastí: zeleninárstvo, chov zvierat, sadovníctvo, vodné prvky....atď. a odniesť si tak mnoho inšpirácií a nápadov pre svoju záhradu. Okrem toho sú Marek s Evkou veľmi prívetiví a milí ľudia, ktorí nám do podrobna odpovedali na naše otázky a popisovali prácu na svojich riešeniach v záhrade. Určite sa tam ešte rada vrátim, možno práve na jar, ked sa budú strihať stromy :o)!

Ján Martinka, Včelí sad

"Bol to skvelý zážitok vidieť permakultúrnu záhradu na hektárovom pozemku. Aj keď je založená "len" 4 roky, je tam vidno hodne úsilia, ktoré rodinka Strmeňovcov do nej vložila. Už teraz si predstavujem ako asi bude vyzerať o 5,10,20 rokov a dúfam, že ju uvidíme aj po tomto čase, tešíme sa na to.🙂"