Novinky z dielne Školy permakultúry

apríl  2024

Ahoj reader !

Uvedomujeme si, že súčasná situácia vzhľadom na epidémiu COVID je vážna. Nevzdávame a organizujeme naše aktivity i keď v obmedzených podmienkach. Prosíme vás o trpezlivosť, porozumenie a ďakujeme za váš záujem a podporu.   

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

Webináre 

v januári 2021

Webinár: 

ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

20/1/2021 17:00 - 19:00        Lektorka: Katarína Klimová

Opakovanie úspešného webinára: Chcete si na svojom pozemku urobiť kúsok pestrofarebnej lúky a neviete, ako na to? Poďte sa s nami naučiť, ako urobiť priestor pre ďalší pestrý život na vašej záhrade.

Počet účastníkov je naplnený.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ - PREDPESTOVANIE PRIESAD

27/1/2021 17:00 - 19:00       Lektorky: Paulína Urdová, Hedviga Gulová

Chcete si vypestovať kvalitné priesady, ktoré budú zdravé a budú po výsadbe plynule pokračovať v raste? Dozviete sa o zdrojoch pre získanie kvalitných semien, o zakoreňovačoch, príprave pôdy a prihnojovaní.

Predpestovanie priesad je prvý webinár v 5-dielnej sérii Budúca úroda už teraz.

Webinár je už zaplnený, ak však máte záujem o miesto náhradníka, ozvite sa nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

PRIPRAVUJEME...

Počas nasledujúcich týždňov spustíme predaj záznamov našich webinárov. Budete si tak mať možnosť pozrieť aj témy, ktoré ste nestihli alebo kam ste sa už nedostali.

Pre aktuálne informácie nás sledujte cez FB Škola permakultúry alebo nám napíšte na skolapermakultury@gmail.com

Webináre na február 2021

Nasledujúce februárové stredy od 17:00 do 19:00 budú v znení týchto tém:

3.2.2021 111 byliniek v permakultúre, lektorka Miroslava Mareková Slezáková

10.2.2021  Záhrada na balkóne, lektorka Paulína Urdová

17.2.2021  Biotopy v permakultúre, lektorka Katarína Trizuliaková

24.2.2021   Ako (ne)kompostovať, lektorka Paulína Urdová

Ďalšie informácie, vrátane cien a prihlasovacieho formuláru doplníme na našu webstránku v priebehu nasledujúcich dní.

Upozornenie: Po prihlásení sa na webináre vám príde POTVRDZOVACÍ MAIL z e-mailu skolapermakultury@gmail.com. Ak ho do 4 pracovných dní nedostanete, overte si vaše prihlásenie. Ďakujeme za porozumenie :)

---

Zodpovedňa

ZODPOVEDŇA

Naši lektori a absolventi kurzov Školy permakultúry radi odpovedia na vaše otázky prostredníctvom kratučkých videodokrútok.  Náročnejšie a rozsiahlejšie témy pre vás pripravujeme vo webinároch.

Cieľom ZODPOVEDNE je nielen zdieľať spoločné skúsenosti, ale aj to, aby sme sa mali možnosť vidieť do chvíle, kým opäť budeme môcť realizovať pre vás prezenčné kurzy, workshopy a festivaly.

Všetky videodokrútky nájdete na našej webstránke.

Už sa tešíme na vaše otázky :)

Zistiť viac.

---

Na zamyslenie

Hádam každý vie odpovedať na nasledujúcu hádanku: 

Čo to je? Nemá to chuť. Nemá to farbu. Nemá to vôňu. Je to tuhé. Je to tekuté. Je to plynné.

Poviete: Samozrejme, že voda! Učivo zo základky! Hadvao!

Samozrejme voda.

Kde všade sa vyskytuje? Akú službu nám robí? Aký má význam pre človeka? Aký má význam pre život? Aký ma význam pri vzniku vesmíru? Ako nás ovplyvňuje? Čo spôsobí jej nedostatok? Čo spôsobí jej nadbytok? Akú silu má? Ako nám slúži? Ako ju využívame? Kde sa tu vzala? Koľko jej je? Ako sa k nej správame?

Voda. Fakt je samozrejmá?

Téma vody je nesmierne významná, a nielen na zamyslenie. Téma tak dôležitá, že sme sa rozhodli zaradiť do newslettra seriál zamyslení o vode. Nadhodíme otázky, odpovede a veríme že vám prinesieme aj uvedomenia.

Poďme na to priatelia.

Vezmite si pohár vody, sadnite si na kľudné miesto a oceňte tento zázrak bez farby, chuti a zápachu. Prezrite si svoju vodu, ovoňajte, uvedomte si, aký poklad máte v pohári a dúšok po dúšku si ho pooomaaalyyyčkyyyy vychutnajte. 

V rámci nasledujúcich newslettrov až do 22. marca (Deň vody) budeme prinášať príspevky, ktoré budú oslavovať vodu. Chceme hovoriť o jej využívaní i zneužívaní, o jej prejavoch, jej dôležitosti v permakultúrnych a iných systémoch.

Na zdravie :)

 

---
Predpestovanie priesad

Predpestovanie priesad

Nový článok z dielne Školy permakultúry, napísala Paulína Urdová

Šikovný pestovateľ zeleniny vie, že v kuchyni bude počas sezóny, ale aj po nej potrebovať široký sortiment. Väčšina z tohto sortimentu má však oveľa vyššie nároky na pestovanie, aké poskytujú naše prírodné podmienky...

Zistiť viac.

---

Škola permakultúry odporúča

Očami a ušami lektora, organizátora kurzov a vydavateľa kníh Marcela Antala.

Na festivale „Permakultúra v meste“, ktorý bol venovaný stavbám som si svojho času vypočul veľmi zaujímavú prednášku českého prírodného staviteľa; „slamaře a hlínaře“, učiteľa a permakulturistu, Ondřeja Netíka, preto som sa veľmi potešil, keď som našiel knihu od tohto človeka, ktorý má právom môj obdiv. 

 

Duše domu, O přírodním a nízkonákladovém stavitelství

Ondřej Netík

Ondřej Netík je staviteľ prírodných domov, ktorý sprevádza svojpomocných stavebníkov na ich ceste, učí ich a pomáha im.

Celá jeho prírodno-staviteľská púť začala ako brigáda - naučiť sa postaviť si dom. Pri tej ceste si uvedomil, že neexistujú dogmatické pravdy a jediné správne postupy. "Vedieť ako" je len začiatok cesty - na jej konci je pochopenie "prečo" a pochopenie tisícok možností a ciest.

Ondřej nikdy nemal k dispozícii veľký kapitál, ani možnosť dosiahnuť na pôžičku. Napriek tomu chcel svoj dom a odmietol sa zmieriť s tým, že musí mať tučné konto v banke, aby sa dostal k cieľu. Dolná cena domu je obmedzená len našou schopnosťou sa uskromniť. Skĺbenie permakultúry a stavebníctva mu umožnilo pozerať sa na možnosti obydlí ľudí novým pohľadom, a práve tento pohľad vám sprostredkováva táto kniha.

Nájdete v každom dobrom kníhkupectve a tiež na darceky.sk

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Permakultúrny dizajn

Permakultúrny dizajn na Brdárke

V súčasnej situácii sa okrem osobných konzultácii stretávajú študenti PDC kurzu aj na skupinových webinároch.

Verejné WEBINÁRE sú otvorené pre všetkých študentov, ktorí PDC kurz absolvujú alebo absolvovali. Pre viac informácií napíšte priamo Patricii Pavlovskej.

Učiteľský kurz permakultúry

25. - 28. február 2021 v Hrušove

Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu. V súčasnej situácii hľadáme vhodný termín a spôsob organizácie kurzu. Je možné, že plánovaný termín sa zmení. O akejkoľvek zmene budeme všetkých prihlásených informovať s dostatočným predstihom. 

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Predstavujeme tím Školy

Predstavujeme vám ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Píšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Sveťa Kuzderová

Nová posila, učiaca sa lektorka.

Pochádza z Košíc, kde sa narodila, vyrastala a aj pôsobí vo vlastnej obchodnej firme Ekolor. Vyštudovala strojnícku priemyslovku a na pár rokov zabŕdla aj do štúdia priemyselného dizajnu a ekonómie. Žije s rodinou v Čečejovciach v dome s veľkou záhradou, v ktorej rada trávi svoj čas. Má široké spektrum záujmov, od dizajnu a architektúry cez hudbu, umenie, tai-či až po fyziku, mechaniku, vesmír či fungovanie všehomíra. Vraví že šicko so šickym prekapčano.

Ako sa stala novou členkou Školy permakultúry?

Mojzáhradníčenie v dospelosti bolo súhrnom skúseností od babičky, prečítaných kníh, pokusov, omylov a pravdaže aj úspechov. Všetko mi do seba zaklaplo, keď sme pred troma rokmi prikúpili zanedbaný pozemok susediaci s našou záhradou. Vtedy si ma našla Permakultúra. Zamilovala som sa do nej. Od jesene roku 2018 cez malý párvíkendový kurz o permakultúre, potom festivalstretnutia s permakultúrnikmi, knihy, videá, a v máji 2019 absolvovanie veľkého kurzu permakultúrneho dizajnuZažívala som nespočet zimomriavkových AHAmomentov, nachádzala som nové vhľady, prepojenia a súvislosti. Moje nadšenie rástlo, prejavila som záujem šíriť permakultúrny život do celého sveta, nasávala som ho na ďalších kurzoch školy, na exkurziách po zrealizovaných záhradách, pomáhala som s prípravou pred kurzami, s dizajnami pre klientov a tak sa to akosi prirodzene vyvinulo, že som sa stala členkou tímu. Momentálne som učiaci sa lektor, prinášam podnikateľský vhľad do chodu školy, píšem články, pomáham s obsahom noviniek, s webom a som k dispozícii kde čo treba a viem.

Ako trávi tieto dni? 

Čiastočne vo firme, kde momentálne fungujeme s obmedzeniami. A naplno, bez obmedzení, si užívam rodinný život v dome a v záhrade, kde bývame od minulého roku pospolu štyri generácie. A ja pozorujem. Dva a pol ročnú vnučku, ako vie každým dňom viac a viac, a ako nám nastavuje zrkadlo, keď kopíruje všetky naše neduhy:) Ako si všetci navzájom na seba zvykáme a ako sa obrusujú ostré hrany generačných nesúladov. Pozorujem záhradu, kde sa najdlhšie drží blato, kde je najdlhšie tieň. Pozorujem kačky, kade zas prejdú cez plôtik bližšie ku nám pred vchodové dvere. Pozorujem, pozorujem. Som vďačná, že ma to permakultúra naučila: Najprv nerob nič, pozoruj. A postupne vidím a viem, ako čo kde pridať, ako čo kde ubrať, ako čo kde umiestniť, nech má to čo robíme hlboký zmysel a nech ten náš malý všehomír funguje hladko a k radosti všetkých a všetkého. Lebo šicko so šickym prekapčano.

---
---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

môžete nás PODPORIŤ.


Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury


Poď šíriť dobré myšlienky s nami.

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová a Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com