Záhrada v starom sade

Informácie o lokalite:

Typ: rodinná farma
Produkcia: sezónne zásobovanie
Obec: Necpaly
Rozloha: 1700 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Turiec
Nadmorská výška: 510 m.n.m.
Vo virtuálnom svete:
FB Záhrada v starom sade
web: vstaromsade.sk

Vaša sprievodkyňa:

Ivica Štefanidesová

Dátumy prehliadok:

Pondelok 1.5.2023 15:00 - 16:30

Nedeľa 2.7.2023 15:00 - 16:30
Nedeľa 10.9.2023 15:00 - 16:30

Na prehliadku je možné prísť iba na základe úhrady a pozvánky.

Prihlasovanie na konkrétnu prehliadku uzatvárame 3 DNI PRED JEJ KONANÍM. Ak sa chcete prihlásiť menej ako 3 dni pred termínom, JE NEVYHNUTNÉ napísať na skolapermakultury@gmail.com.

Čo uvidíte na prehliadke

jazierko, rybník, vodný biotop
zachytávanie dažďovej vody

bylinkové záhony, špirály, kvetinové záhony, záhony pre motýle a hmyz
pestovanie zeleniny, vyvýšené záhony
sady a lesné záhrady
živé jedlé ploty, vetrolamy, remízky
liečivé a kulinárske bylinky a ich spracovnie

sliepky a hrabavá hydina

sklady, pivnice, komory

Viac informácií o projekte

Staré gazdovstvo so sadom sme kúpili ešte v roku 2006 ako víkendovú chalupu s dochádzaním 250 km. To nebolo to pravé orechové a tak sme sa v roku 2012 presťahovali do Turca, aby sme mohli dom prerobiť na trvalé bývanie. Záhrade sme sa začali venovať viac až od roku 2016, kedy boli ukončené zásadné zmeny na dome. Je to proces neustálych zmien k lepšiemu, kedy sa cesta stáva cieľom. Ja osobne som záhradníkom snáď od narodenia, rastliny sa mi samé množia pod rukami a neustále experimentujem a posúvam hranice kam až dokážem zájsť a to nielen v rastlinnom svete. Korporátnemu životu som dala zbohom v roku 2018 a odvtedy sa venujem len záhradám v zmysle organizovania besied a seminárov, poradenstva, dizajnu a navrhovaniu kvitnúcich záhonov, ktoré pohladia dušu aj oko, ale najmä sú prestretým stolom pre hmyz, bez ktorého by sme ani my na tomto svete neboli. Aby som svoju záhradnú vášeň podporila aj odbornými vedomosťami, v roku 2009 som sa prihlásila na strednú záhradnícku školu, ktorú som finálne nedokončila. Odradili ma násilné poľnohospodárske praktiky, ktorými som bola obklopená v mojom vtedajšom bydlisku a stali sa zdvihnutým prstom ako určite nie. Napriek tomu som vďačná za 2-ročný odborný vstup do krásneho sveta záhrad, moja cesta však viedla k záhradám inak. Prešla som mnohými inými, už cielenejšie zameranými odbornými kurzami a seminármi a finálne aj akreditovaným vzdelaním permakultúrneho dizajnu. Najlepším učiteľom sa mi však stala moja vlastná permaprírodná záhrada na úpätí Veľkej Fatry. Naučila ma záhrady cítiť, vnímať srdcom ich podstatu, aj keď sa ešte neprejavila.

Dlhý úzky sad, takmer v centre obce, prerobený na rodinnú záhradu plnú prekvapení, hojnosti a radosti.

Ako som už spomenula, cesta je u nás cieľom a preto sa pokúsime napredovať v súlade s prírodou. Pohrávame sa s biodynamikou, radi by sme prikúpili ďalšie pozemky a rozšírili záhradu aj na chov zvierat, staré humno prerobili na zázemie na vedenie kurzov, agroturistiku. Rada by som rozbehla užšiu spoluprácu so škôlkami a školami v Turci.

kurzy, workshopy, semináre