Záznamy webinárov_stará verzia

Záznamy webinárov

Ako si môžem pozrieť záznam? Cesta k záznamom vedie cez objednávkový formulár, v ktorom si vyberiete jeden, alebo viacero záznamov, o ktoré máte záujem. Po odoslaní formulára si v potvrdzovacom e-maile nájdete inštrukcie k platbe ako i informácie týkajúce sa doby sprístupnenia a technickej stránky záznamu.

Pravidlá sprístupnenia

  • Záznamy sprístupňujeme štandardne na sedem dní - vždy od utorka 12:00 do nasledujúceho utorka 12:00. (Ak sa napríklad prihlásite v utorok, či stredu, záznam vám sprístupníme až nasledujúci utorok. A samozrejme až po uhradení objednávky). 
  • Videá zdieľame cez youtube.com. V tomto prípade je potrebné na zhliadnutie záznamov mať prístup k Gmail účtu (Po dohode ho môžeme sprístupniť aj na účet Vášho blízkeho alebo známeho). V prípade, ak Gmail konto nemáte, nechcete a ani nepoznáte nikoho kto by účet mal, poskytneme vám Gmail účet vytvorený práve pre takýto prípad.

Cena za 7-dňové sprístupnenie záznamu je uvedená pri popise záznamu a nájdete ju tiež v prihlasovacom formulári. Ak máte záujem, môžete v prípade záujmu o dva záznamy využiť zľavu 1€. Ak sa rozhodnete pre tri záznamy naraz, môžete využiť celkové zníženie poplatku o 3€.

A ak patríte medzi pravidelných podporovateľov Školy permakultúry prostredníctvom http://bit.ly/skolapermakultury (máte nastavený trvalý príkaz a v jednom roku ste prispeli na činnosť Školy aspoň 3x) naše poďakovanie za Vašu pravidelnú podporu vyzerá takto: poplatok znížený až o 50% až na 5 vybraných záznamov.

PODARUJTE PERMAKULTÚRU.
Stačí vyplniť prihlášku.

Pre ďalšie aktivity sledujte našu webstránku, FB stránku, IG profil alebo sa staňte odberateľom našich newslettrovRaz mesačne vám dáme vedieť o novinkách zo sveta permakultúry.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Záznamy zdarma

ARCH 0 - DROBNÁ ARCHITEKTÚRA

Popis: Chodníčky, múriky, treláže, altánky, pergoly, plôtiky, terasy, fontánky, mostíky, či umelecké predmety, to všetko a ešte viac zahŕňa slovné spojenie drobná architektúra v záhrade. Ako si vybrať z množstva možností? Ako správne navrhnúť, umiestniť a stvárniť prvky práve vo vašej záhrade, aby boli funkčné a zároveň estetické? A ako ich dostať z papiera do reality? S pomocou permakultúrnych princípov sa na to pozrieme v tomto webinári.

Aj vďaka tebe môžeme vzdelávať kvalitne a udržateľne.
CHCEM DAROVAŤ

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ponuka záznamov

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 7 - VYVÝŠENÉ ZÁHONY A POLYKULTÚRA

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Klára MydliarováHedviga Gulová      Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Popis: Hoci vyvýšené záhony sú v našich záhradách čoraz bežnejšie, vieme skutočne kedy sú pre našu záhradu a nás prínosom? Aké nevýhody majú? Vo webinári sa naučíte zvoliť si pre vás najvhodnejší typ záhonu, vybrať vhodný materiál, rozmery aj zloženie záhonu. Naučíte sa zásady údržby záhonov a prevedieme vás princípmi osadzovania vyvýšených záhonov polykultúrnymi spoločenstvami rastlín podľa dobrej záhradníckej praxe.

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 6 - OHNISKÁ, GRILY, PECE

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka a lektor: Klára MydliarováTibor Gajan      Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Popis: Tak ako na vodu, ani na oheň v záhrade by sme nemali zabúdať. Sprevádza ľudstvo od nepamäti, je na ňom niečo magické a hypnotizujúce. V mnohých domácnostiach po ňom už nezostalo ani stopy, možno tak plamienok na plynovom sporáku. V záhrade majú však prvky, ktoré sú občasným domovom ohňa, stále svoje miesto. V tomto webinári sa zameriame práve na ich vhodný výber a správne umiestnenie tak, aby bol oheň dobrým sluhom a nie zlým pánom. Či už ide o otvorené ohniská, polootvorené alebo zavreté grily a pece. Ukážeme si, aké máme možnosti v prípade, že sa pustíme do vlastnej realizácie, a kedy sa obrátiť na odborníka.

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 5 - SEDENIE V ZÁHRADE

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Klára MydliarováPatricia Pavlovská      Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Popis: Kde si dám dnes ráno kávu? Zahreje ma vychádzajúce slnko alebo si užijem výhľad na jazierko? Zavesím pri tom bielizeň alebo nazbieram cestou lístočky do šalátu? Zamočím sa od rosy alebo precupkám v papučkách? Už len umiestnenie sedenia v záhrade vyžaduje mnoho plánovania a dobrú predstavivosť. Ukážeme si ako na to, jednoducho a hravo. Naučíme sa podľa čoho vyberať vhodné veľkosti, tvary, materiál. Zistíme, čo nám ponúka trh, ale pozrieme sa aj na to, ako si môžeme mobiliár vyrobiť svojpomocne. Zase...jednoducho a hravo.

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 4 - OPLOTENIE, BRÁNY

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Klára Mydliarová      Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Popis: Zdanlivo jednoduchá téma v sebe ukrýva obrovské množstvo možností. Na začiatok je na mieste sa spýtať, čo vlastne očakávame. Vytvárame pestrý okrajový efekt alebo jasnú hranicu, či bariéru? Chceme niečo udržať vonku alebo naopak dnu? Alebo len chceme aby nás nebolo vidno? V tomto webinári sa prehrabeme celou plejádou múrov, plotov a ohrád a zameriame sa na tie, ktoré sa v prírodných záhradách objavujú najčastejšie. Pozrieme sa na to, ako ploty navrhovať, aby boli funkčné, ale aj estetické a realizovateľné. Alternatíva: plot bez plota... Aký to je? Nechajte sa prekvapiť...

GAZDOVSKÝ TRH A PREDAJ Z DVORA

Trvanie: 2 hodiny       Lektorka: Monika Slížiková       Cena: 12 €

Popis: Ste pestovateľ, chovateľ hospodárskych zvierat, spracováte vlastné suroviny, vyrábate potraviny tradičným spôsobom  a radi by ste vaše produkty ponúkli priamo z dvora, alebo na miestnom trhu, ale neviete ako na to? Ako člen miestnej samosprávy, alebo aktívny občan by ste radi vytvorili férový odbytový priestor pre lokálnych producentov, neviete však kde začať a ako postupovať?Alebo ste niekto, komu záleží na tom od koho  si zabezpečuje poživeň a uprednostňujete lokálne, sezónne a kvalitné potraviny, ale potrebujete poradiť kde ich hľadať a ako si vybrať tie dobré? Ak ste odpovedali aspoň na jednu z otázok kladné, určite je tento webinár, ktorý pre vás pripravila Škola permakultúry v spolupráci s Platformou organizátorov Našich TRHOV, správnou investíciou!

Celoročný Kurz o vode - záznamy webinárov

Celoročný kurz o vode priniesol snahu obsiahnuť celé spektrum prvkov, technológií a postupov potrebných pre vytvorenie uceleného permakultúrneho projektu v rôznych podmienkach prírodných, spoločenských ako aj ekonomických.

Vybrať si môžete z dvanástich webinárov:  Dizajnovanie vodných systémov  • Vetrolamy • Terénne úpravy v krajine • Mokrade a dažďové záhrady • Prírodné jazerá • Kúpacie jazerá • Nádrže a systémy • Rybníky, akvaponia • Čistenie vody, toalety • Vegetačné strechy, vertikálna zeleň • Vodné tipy a triky • Studne a pitná voda

  • Viac informácií: TU

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 3 - TERASOVANIE ZÁHRAD, OPORNÉ MÚRY

Trvanie: 2 hodiny        Lektori: Klára Mydliarová, Viliam Vnuk      Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Popis: Realitky sú plné ,,krásnych slnečných rovinatých pozemkov". Ale ak patríte k tým, čo naopak vidia potenciál práve vo svahu, alebo ste nebodaj šťastným majiteľom takejto ,,šikmej" záhrady, tento webinár je práve pre vás. Ukážeme si viacero možností, ako takýto pozemok dizajnérsky uchopiť. Na príkladoch z praxe si ukážeme výhody, ale aj úskalia niektorých riešení tak, aby ste si vedeli vybrať to najvhodnejšie práve pre vás a vašu záhradu.

DROBNÁ ARCHITEKTÚRA 2 - SCHODISKÁ, RAMPY

Trvanie: 2 hodiny       Lektori: Klára Mydliarová, Viliam Vnuk       Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Ak potrebujete prekonať veľké prevýšenie v svahovitej záhrade alebo sa len chcete dostať z vyvýšenej terasy na terén, bez schodov alebo rampy sa nezaobídete. Kedy je teda vhodná rampa a kedy radšej schody? Aké majú mať parametre, aby boli praktické, pohodlné a bezpečné? Pozor! V tomto webinári budeme aj počítať. Ale bez obáv, okrem základnej teórie bude webinár plný praktických príkladov z reálneho života, pomocou ktorých si budete vedieť navrhnúť také riešenie, aby najviac vyhovovalo vašim potrebám.

TABUĽKY PRE PERMAKULTÚRNIKOV

Trvanie: 2 hodiny       Lektor: Jozef Fekiač       Cena: 10 €

Pozor, tento webinár je určený pre kohokoľvek, kto chce počítať ináč než s kalkulačkou. Naučíte sa základné funkcie online tabuľkového procesora podobného Excelu, princíp použitia najzákladnejších vzorcov. Na užitočných príkladoch z „permakultúrneho sveta“ vám ukážeme ich využitie, vytvoríme jednoduchý rozpočet zákazky, tabuľku cashflow a finančný model projektu, aby sme mali pevnejšie v rukách akékoľvek finančné prekvapenia.

PREDPROJEKTOVÁ PRÍPRAVA

Trvanie: 2 hodiny       Lektorka: Katarína Trizuliaková       Cena: 12 €

Hľadáte svoje miesto na Zemi? Už ste kúpili pozemok? Už bývate? Na čo všetko treba myslieť predtým, než začneme “kresliť” svoj sen do permakultúrneho dizajnu? Prevedieme vás úskaliami, o ktorých treba vedieť včas. Kataster nehnuteľností, vecné bremená v LV, územný plán obce, inžinierske siete. A čo býva skryté? Limity prírodného prostredia, susedské vzťahy, história miesta, zdroje materiálov, sociálne zázemie, ktoré môžu ovplyvniť realizáciu nášho dizajnu a budúcu prevádzku. Pripravili sme pre vás zoznam úloh, ktorý vám pomôže zozbierať dôležité informácie potrebné k uskutočneniu vášho sna.

DROBNá ARCHITEKTÚRA 1 - CHODNÍKY, KOMUNIKÁCIE

Trvanie: 2 hodiny       Lektori: Klára Mydliarová, Viliam Vnuk       Cena: 12 €

Tento webinár je súčasťou seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA.

Začínate sprístupňovať svoju záhradu od nuly, alebo máte už hotovú záhradu a pohyb po nej vám príde ťažkopádny, či máte pocit, že nevyužívate jej potenciál naplno? Pripravili sme pre vás seriál na pokračovanie o Drobnej architektúre, kde si krok po kroku ukážeme, navrhneme a zrealizujeme prvky, ktoré z vašej záhrady vytvoria funkčný systém pre oddych aj úžitok. Začneme vytvorením kostry pomocou chodníkov a komunikácií na webinári 2.2.2022. V ďalších dieloch budú nasledovať otázky a odpovede ohľadom spevnených plôch, schodov a rámp, ktoré doplníme plotmi, pecami, mobiliárom a ďalšími štruktúrami, ktoré vás budú zaujímať. Tešíme sa na spoločné kreatívne chvíle.

HUBY V ZÁHRADE

Trvanie: 2 hodiny       Lektorka: Katka Horáčková        Cena: 12 €

Huby sú zložité a veľmi prospešné organizmy, vďaka ktorým sa priemieňa drevitá organická hmota na humus a sú dôležitou súčasťou zdravej a živej pôdy. V prírodných a permakultúrnych záhradách nepálíme vetvy a vážíme si ich rozklad za pomoci húb, protože ich potrebujeme pre tvorbu budúcej úrodnej pôdy. Pozrieme se na to, ako tie "správne" huby do záhrady pozvať a ako ich nenarušovať našim konaním, ako fungujú v komposte aj v kompostovacích kadibudkách. A čo huby pre človeka?  Jednoduché spôsoby pestovania jedlých húb v záhradách preberieme krok za krokom: hliva ustricová a pľúcna, poľnička topoľová, shi-take. A spomenieme aj ďalšie vhodné pre naše podmienky, aby sme si priniesli “divokost” z lesa bližšie k svojim kuchynským dverám.

VEZMIME ZÁCHRANU STARÝCH ODRÔD DO VLASTNÝCH RÚK

Trvanie: 2 hodiny       Lektor: Bruno Jakubec        Cena: 12 €

Vegetatívne množenie ovocných drevín - vrúbľovanie. výber materského stromu, odber vrúbľov, uskladnenie vrúbľov, náradie a materiál, základné pravidlá vrúbľovania, výber podpníkov. 4 techniky štepenia pre všetky prípady. Poľné práce po štepení...a ujatí. Sortiment starých odrôd jabloní a hrušiek, s ktorými budete spokojní.

AKO PESTOVAŤ A ZAZIMOVAŤ DROBNÉ OVOCIE

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Juraj Modranský       Cena: 12 €

Pestovanie drobného ovocia (ríbezle, egreše, ostružiny, jahody, zemolez kamčatský), ekologické nároky jednotlivých druhov drobného ovocia, starostlivosť o výsadby, sortiment drobného ovocia, výber najdôležitejších chorôb a škodcov, základy rezu.

PERMAKULTÚRA VO VEREJNOM DIANÍ

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Zuzana Kiripolská Ščasná, Zuzana Pastorková       Cena: 9 €

Na tomto špeciálnom webinári sa dozvieme, ako robiť permakultúru v spolupráci s verejnosťou, médiami, samosprávami, školami a inými organizáciami. Vypočujeme si príbehy z praxe ako preniesť permakultúru do verejných priestorov, denného žitia a tvorivého vzdelávania (školského, mimoškolského, komunitného).

BIOLOGICKÉ SPRACOVANIE PôDY

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Ľubomír Marhavý      Cena: 12 €

Pôda, jej vznik a základné princípy. Živá alebo neživá pôda. Štruktúra pôdy a jej úrodnosť. Vývojové etapy spracovania pôdy. Pôda má byť živá, zdravá, úrodná! Výživa pôdy respektíve výživa porastu? Význam organického hnojenia a pestovateľské postupy pre zdravú pôdu.

PRÍPRAVA PRED ZIMOU, JESENNÉ VÝSEVY...

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Hedviga Gulová      Cena: 12 €

Príprava záhrady pred zimou, starostlivosť o pôdu, zelené hnojenie, prikrývanie pôdy. Opatrenia potrebné pri trvalkovej a dvojročnej zelenine a koreninách. Výsev a výsadba budúcej úrody na záhony, do skleníka, do pareniska. A nezabudnime na kompost!

OBDOBIE VÝSADBY OVOCNÍN 2 - AKÚ ODRODU, AKÝ PODPNÍK, ODKIAĽ...?

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Bruno Jakubec       Cena: 12 €

Zákrpky alebo vysokokmene? Správny výber podpníka v kombinácii s voľbou odrody. Priamy nákup alebo objednávka - na čo si dať pozor, kde nakupovať. Postup pri výsadbe a povýsadbová starostlivosť. Rezať? Teraz? Alebo až na jar? Ochrana pred škodcami, ohryzom, mrazom . . .

Obdobie výsadby ovocnín 1 - Kam, ako a prečo?

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Bruno Jakubec       Cena: 12 €

Popis: Ovocné dreviny v krajine a ich význam pre človeka. Výber druhov a odrôd podľa stanoviska, podľa kvality pôdy a podľa chutí človeka. Staré odrody sú in. Rozmiestnenie stromov a kríkov, rastlinná podsadba. Príprava pôdy pred výsadbou, vyhĺbenie jám, hnojenie, zálievka.

111 byliniek v permakultúrnej záhrade

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Miroslava Mareková Slezáková       Cena: 11 €

Popis: Na webinari 111 byliniek v permakultúrnej záhrade si povieme, ako vniesť do svojej záhrady liečivky, ako ich využiť na rôzne spôsoby a získať tak príručnú domácu lekárničku. Jediné, čo od nás bylinky chcú, je nájsť im to správne miesto, kde budú môcť prosperovať. Načrtneme vám, ako to ideálne miesto nájsť alebo vytvoriť, aké požiadavky majú jednotlivé rastliny a ako sa o ne následne starať. Súčasťou webináru je aj fotopostup ako si samostatne nadizajnovať bylinkový záhon. Vynovené opakovanie bylinkového webinára.

Začíname s hydinou

Trvanie: 2 hodiny        Lektori: Zuzana Mastišová, Martin Hrehorčák       Cena: 8 €

Popis: Sliepky, kačice, husi. Zamyslíme sa spolu nad tým, čo potrebuje hydina a čo nám poskytuje. Ako vybrať, ktorý druh je práve pre mňa? Kde hydinu ubytovať a čím ju zasýtiť? Ktoré vtáky dokážu odchovať mláďatá? Ako vyzerá zdravá hydina a čo ak sa jej príliš nedarí? Ako našich operencov ochrániť pred predátormi, čo s parazitmi? A mnoho ďalších informácií aj z nášho dvora.

Deti v permakultúre

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Zuzana Kiripolská Ščasná     Cena: 9 €

Popis: Ak chceme, aby sa svet skutočne menil na zdravšie a udržateľnejšej miesto, tak potrebujeme aby v ňom vyrastali šťastné deti obklopené láskou, pre ktoré je od ranného detstva prirodzené žiť v harmónii s prírodou vo všetkých oblastiach života. Deti sú zajtrajší dospelí a je na nás, ako bude vyzerať zajtrajšok. MY sme sa rozhodli ísť cestou permakultúry, kde deti sprevádzame životom.  Permakultúra sa stáva každodennou súčasťou života detí v hre, vo vzdelávaní, v objavovaní, v tvorení, v rozvoji prosociálneho cítenia. Budovanie permakultúry spolu s deťmi ich prirodzene podporuje vážiť si ľudí, organizmy, prírodné zdroje. Ukážeme si, ako deťom vytvoriť funkčné zázemia, ktoré podporujú rozvoj všetkých spomenutých oblastí.

Budúca úroda už teraz V - Semenárenie, základy

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Marcel Antal       Cena: 12 €

Popis: Ako sa o semenné rastliny starať? Kedy je ten správny čas na zber semien? Ako semená sušiť a uskladňovať? Počas webinára sa povenujeme semenáreniu hospodárskych plodín z vlastnej záhrady. Budeme hovoriť o tom, prečo semenáriť, preberieme si zásady semenárenia z vlastných zdrojov aj osobitosti jednotlivých čeľadí. Dozviete sa, ako si vybrať vhodnú materskú rastlinu vhodnú na semenárenie, ako sa o semenné rastliny starať; kedy je ten správny čas na zber semien i ako semená sušiť a uskladňovať? Čakajú vás informácie o tom, ktoré druhy sú vhodné pre začiatočníkov a ktoré pre pokročilých semenárov a spomenieme aj najčastejšie mýty ohľadne semien a semenárenia.

Budúca úroda už teraz je 5-dielny seriál záhradníckych webinárov (Predpestovanie priesad, Listová zelenina a cibuľoviny, Koreňová zelenina a hlúboviny, Plodová zelenina a strukoviny, Semenárenie). Pri zakúpení celej série ponúkame výhodnejšiu celkovú sumu 40€. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. 

 

Budúca úroda už teraz IV - Plodová zelenina a strukoviny

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Hedviga Gulová     Cena: 8 €

Popis: Plodová zelenina dozrieva v horúcom lete, ale starostlivosť potrebuje od skorej jari. Viete, že takmer všetka pochádza z trópov a subtrópov? A chcete si ju dopestovať aj v podhorí? Ak si myslíte, že s fazuľou je to jednoduchšie, predstavíme vám aj ďalšie strukoviny a rôzne spôsoby, ako ich pestovať.

Budúca úroda už teraz je 5-dielny seriál záhradníckych webinárov (Predpestovanie priesad, Listová zelenina a cibuľoviny, Koreňová zelenina a hlúboviny, Plodová zelenina a strukoviny, Semenárenie). Pri zakúpení celej série ponúkame výhodnejšiu celkovú sumu 40€. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. 

 

Drobné ovocie

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Ľubomír Slavkovský     Cena: 7 €

Popis: Drobné ovocie milujeme takmer všetci a v dnešnej dobe nechýba v žiadnej záhrade. Pre vysoký obsah vitamínov a minerálov stačí zjesť málo a pravidelné denné ozobkávanie najmä u detí podporí imunitu a radosť na duši. Všetkých poteší džem či iné pochutinky. Maliny, černice, čučoriedky, ríbezle, jahody, brusnice, egreš, zemolez, vinič... Čo ale s nimi, keď rodia slabo alebo vôbec? Čo im chýba? Naučíme sa, aké majú nároky na pestovanie, ako podľa fyziologických prejavov rozpoznáme, kde robíme pri pestovaní chyby, ako reagujú na stres, ako tomu predchádzať, ako rezať, ako zvoliť oporu. Jednoducho sa naučíme, ako si z drobného ovocia vo vašej záhrade urobiť veľkú radosť!

Budúca úroda už teraz III - Koreňová zelenina a hlúboviny

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Hedviga Gulová     Cena: 8 €

Popis: Koreňová je tá, čo má koreň omnoho dlhší ako 1 meter. A viete, že aj hlúbovinám koreň dorastá až do metra? Prinesieme vám nielen zaujímavosti, ale najmä veľmi praktické rady, ako sa nenadrieť, použiť všetky finty, ktoré "vymyslela" príroda a permakultúra ich zhrnula do princípov.

Budúca úroda už teraz je 5-dielny seriál záhradníckych webinárov (Predpestovanie priesad, Listová zelenina a cibuľoviny, Koreňová zelenina a hlúboviny, Plodová zelenina a strukoviny, Semenárenie). Pri zakúpení celej série ponúkame výhodnejšiu celkovú sumu 40€. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. 

 

Včelia pastva

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Marcel Antal, Dávid Turčáni    Cena: 11 €

Popis: Nemusíme mať všetci v záhrade včelí úľ. Ale všetci môžeme obohatiť svoje záhrady o peľodajné a nektárodajné rastliny. Tieto okrem prirodzenej krásy a úžitku budú v našej záhrade lákať opeľovače k našim prvoplánovým rastlinám - zelenine a ovocným stromom, ktoré tak prinesú onakvejšiu úrodu. Všetci si takto – v radosti a hojnosti - prídu na svoje.

 

Odborné konzultácie - Kompostovanie a jarná príprava pôdy

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Paulína Urdová, Sveťa Kuzderová     Cena: 8 €

Popis: V našich webinároch sa vždy veľa diskutuje. Rozhodli sme sa teda pre webinár čisto zameraný na otázky publika a odpovede lektoriek. Diskutovali sme na tému Kompostovanie a jarná príprava pôdy.

 

Dragon Dreaming II - hlbší ponor

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Martin Gavalier     Cena: 8 €

Popis: Webinár je voľným pokračovaním úvodného webináru. Predošlá účasť nie je podmienkou. Čaká nás menej teórie, viac zážitku. Hlbšie sa ponoríme do procesov DD, vedomej tvorby spoločenstiev, aj do samých seba. Ukážeme vám, ako prebieha DD u nás v Škole permakultúry a ako ho môžete aplikovať vo vlastnom prostredí.

 

Budúca úroda už teraz II- Listová zelenina a cibuľoviny

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Hedviga Gulová     Cena: 8 €

Popis: Cé ako Cibuľa, Cesnak. eL ako šaLát, mangoLd, petržLen, rukoLa, vaLeriána, ale aj kôpor, špenát, štiav, čakanka, žerucha. Kde nájsť pre ne vhodné miesto, kedy ich vysiať, vysadiť, ako ich (ne)pestovať? A koľko ďalších benefitov nám poskytujú v permakultúre?

Budúca úroda už teraz je 5-dielny seriál záhradníckych webinárov (Predpestovanie priesad, Listová zelenina a cibuľoviny, Koreňová zelenina a hlúboviny, Plodová zelenina a strukoviny, Semenárenie). Pri zakúpení celej série ponúkame výhodnejšiu celkovú sumu 40€. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. 

 

Ako (ne)kompostovať

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Paulína Urdová     Cena: 10 €

Popis: Kompost je zelené zlato. V záhrade je to „soľ nad zlato“. Založíme si kompostovisko a postaráme sa oň tak, aby sme v krátkom čase mali kvalitný kompost. Obava, že s tým bude veľa práce, sa dá zahnať tak, že bioodpad umiestnime po celej záhrade s jasným zámerom na presne vybrané miesta. Tam (ne)skompostuje sám.

 

Biotopy v záhrade

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Katarína Trizuliaková     Cena:8 €

Popis: Všimli ste si, ktoré rastliny využívajú niektoré stanovištia (biotopy) v prírode alebo sídle? Ako to súvisí s ich vzhľadom? Ako sa mení ich zastúpenie v čase a priestore krajiny? Na konkrétnych príkladoch vysvetlíme niekoľko základných postojov v permakultúre a praktické začlenenie stratégií do 5 zón dizajnu vlastného pozemku.

Záhrada na balkóne

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Paulína Urdová     Cena: 7 €

Popis: Prečo, ako a čo pestovať na balkónoch, v predzáhradkách, vo vnútorných dvoroch, na zábradliach, na strechách, v nádobách, v mobilných záhonoch. Aké druhy zeleniny môžeme vysádzať v jarných, letných a jesenných mesiacoch? Čo z toho prezimuje? Plus vermikompostovanie „z rýchlika“.

 

Budúca úroda už teraz I - Predpestovanie priesad

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Paulína Urdová, Hedviga Gulová      Cena: 10€

Popis: Chcete si vypestovať kvalitné priesady, ktoré budú zdravé a budú po výsadbe plynule pokračovať v raste? Nie ste si istí, či na to máte vhodné podmienky? Potrebujete si zostaviť vlastný kalendár pre výsev jednotlivých druhov? Dozviete sa o zdrojoch pre získanie kvalitných semien, o zakoreňovačoch, príprave pôdy a prihnojovaní.

Budúca úroda už teraz je 5-dielny seriál záhradníckych webinárov (Predpestovanie priesad, Listová zelenina a cibuľoviny, Koreňová zelenina a hlúboviny, Plodová zelenina a strukoviny, Semenárenie). Pri zakúpení celej série ponúkame výhodnejšiu celkovú sumu 40€. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. Ostatné štyri diely sú ešte pred nami - zúčastniť sa môžete ich priameho vysielania.

 

Kvitnúce lúky v permakultúrnych záhradách

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Katarína Klimová       Cena: 5€

Popis: Chcete si na svojom pozemku urobiť kúsok pestrofarebnej lúky a neviete, ako na to? Už ste vyskúšali kde-aké semenné zmesi a stále to nie je ono? Ako si vybrať? Dá sa obnoviť už dávnejšie vysievaná lúka, prípadne nejak oživiť existujúci trávny porast? Poďte sa s nami naučiť, ako urobiť priestor pre ďalší pestrý život na vašej záhrade.

K webináru prislúcha aj PREZENTÁCIA lektorky.

Jedlý živý plot

Trvanie: 2,5 hodiny       Lektorka: Paulína Urdová      Cena: 7€

Popis: Deväť a jeden krok ako si nadizajnovať a vysadiť živý plot jedlý pre človeka a voľne žijúce živočíchy, s možnosťou zhotoviť si vlastný náčrt živého plota. Pri dizajnovaní budeme priebežne dbať na permakultúrnu etiku a postoje a uplatňovať permakultúrne princípy o prvkoch, o energiách a o systémoch.

Dragon Dreaming – participatívny (komunitný) spôsob riadenia projektov

Trvanie: 2 hodiny        Lektor: Martin Gavalier     Cena: 5€

Popis:  Máte sen, projekt, víziu ktorú túžite uskutočniť? Zdá sa Vám  príliš veľká, aby ste ju zvládli samy a potrebujete viacerých, aby Vám s tým pomohli? Neviete ako na to, kde začať? Dragon Dreaming je holisticky zameraná projektová metodológia, ktorá nás krok po kroku vedie, „aby sa sny stávali skutočnosťou...“

 

Postarajme sa o pôdu

Trvanie: 2 hodiny        Lektorky: Paulína Urdová, Sveťa Kuzderová       Cena: 5€

Popis: Uvedomujeme si, čoho sa dotýkame, keď sa prehrabujeme v pôde? Že pod našimi nohami a na dosah ruky je naša planéta? Významným krokom pre jej uzdravenie je regenerácia pôdy. Zdravá pôda znamená zdravé rastliny, zvieratá, vodu, klímu, zdravých ľudí. Dozviete sa, ako pôda funguje a ako ju podporiť. Nebude to len o kompostovaní, mulčovaní a zelenom hnojení, bude to aj o našich, permakultúrnych postojoch.

 

Čítanie krajiny

Trvanie: 2 hodiny       Lektorka: Katarína Trizuliaková      Cena: 5€

Popis: Poďme si pozrieť šlabikár krajiny. Prečítam Vám z fotiek krajiny pár príbehov. Naučíme sa čítať veľké a ucelené územie, ktoré obklopuje náš domov. Vieme si predstaviť, že náš permakultúrny pozemok je organickou súčasťou krajiny? Dokážeme tú „svoju“ krajinu vidieť? Je pravdou, že vidíme len to, o čom vieme! A potom svoj pozemok budeme dizajnovať ako kúsok fraktálu Zeme. Je to cesta, ktorou sa ľudstvo znovu spája so svojou planétou.

 

Budúca úroda už teraz 0 - Parenisko

Trvanie: 2 hodiny        Lektorka: Hedviga Gulová      Cena: 5€

Popis: Nakupujete priesady? Kupujete prvú jarnú zeleninu, lebo sa neviete dočkať tej svojej? Predstavte si jar 2021 inak: vlastné parenisko, v ktorom všetko bujnie. Získajte základné inormácie o tom, aké by malo byť, akú plochu potrebujete pre svoju záhradu a rodinu.

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Čo povedali o webinároch

Jana Jetmarová, Webinár: Kvitnúce lúky v PK záhrade

Z môjho pohľadu bol webinár fajn, informácie dostačujúce, prednášajúca príjemná, dojem výborný.
Páčilo sa mi, že do toho vstupovala pani Patricia a priebežne sa riešili otázky na danú tému a nakoniec sa mohli aj ostatní účastníci zapojiť do debaty. Takže za mňa super a už sa teším na webinár Jedlý živý plot a všetky ďalšie.....
Srdečná vďaka za Vašu prácu.

Eva Šimšálková, Webinár: Ako (ne)kompostovať

Webinár bol skvelý, dozvedela som sa veľa užitočných informácií, ktoré využijem nielen v práci, ale aj na svojej záhrade. Taktiež bola prínosom pre mňa aj komunikácia zúčastnených o ich problémoch na záhradách a rady pani Urdovej. Ďakujem.

Eva Belanová, Webinár: Kvitnúce lúky v PK záhrade

Predovšetkým sa chcem poďakovať za príjemné stretnutie. Keďže pracujem v profi ochrane prírody už 20 rokov a pôsobím ako botanik (okrem iného ... a aj envirovýchova) - venujem sa hlavne travinnobylinným spoločenstvám - táto téma mi vôbec nebola cudzia. Pravidelne sa stretávam aj s botanikmi zo SAV na odborných prednáškach (pokiaľ mi čas dovolí), a tak prepojenie na odborné dáta získané priamo v teréne skutočne oceňujem. Lektorka Katarína vystupovala skutočne profesionálne, presvedčivo a mimoriadne príjemne. Veľmi, veľmi ma teší že je pre verejnosť k dispozícii takýto odborný program, zároveň prirodzený a nevtieravý. Výborná a záslužná práca.