VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE stara

Doplňujúce informácie

Harmonogram kurzu
7 online webinárov (22. 3. 2023, 29. 3. 2023, 5.4.2023, 12.4.2023, 19.4.2023, 26.4.2023. 3.5.2023)
a
prezenčná časť (13. - 14. 5. 2023)
v Liešnici (Kokava nad Rimavicou, okres Poltár)

Trvanie
33 vyučovacích hodín

Cena celého kurzu v roku 2023
360 €

V cene kurzu je zahrnuté:
* lektorné
* študijné materiály
* zázemie kurzu a občerstvenie počas prezenčnej časti

 

Hlavný lektor

V kurze Včelárenie blízke prírode vás prevedieme všetkými základnými témami, ktorými sa včelárstvo a včelári pri svoje práci zaoberajú. Zameriame sa predovšetkým na tradičné a súčasné ekologické prístupy.
Kurz je určený pre všetkých, čo o včelárení ešte len uvažujú, čo už plánujú včely tento rok, alebo aj pre ľudí, čo so včelami začali, ale potrebujú poradiť. Absolvent kurzu je pripravený pre etické a ekologické včelárenie v malej mierke s ohľadom na prírodné procesy. Kurz nie je zameraný na veľkochov.

Cieľom je, aby účastníci po skončení kurzu rozumeli životu včiel ako superorganizmu, aby mali zručnosti a odvahu nadobudnuté poznatky použiť pri návrhu a realizácii vlastnej včelnice, dokázali sa postarať o včely počas sezóny i v čase zimného obdobia pokoja. Záleží nám na tom, aby sa včely vrátili do krajiny na miesta, kde chýbajú, a aby tieto včelstvá boli zdravé. Zároveň ale ich chov musí byť v súlade s podmienkami územia a okrem sledovania ekologických limitov je potrebné sledovať aj antropogénne limity a zavčelnenosť krajiny.
Kurz napomáha účastníkom, aby si vypracovali vlastný návrh – dizajn včelnice, aby navrhli zmeny na pozemkoch alebo v okolitej krajine tak, aby mali včely dostatočnú pašu počas celej sezóny a bezpečné prostredie na svoj život a život človeka. Svoje návrhy môžu účastníci konzultovať s lektorom počas online webinárov aj medzi sebou.

Podmienky pre absolvovanie kurzu
Pre prihlásenie sa do kurzu Včelárenie blízke prírode nie sú potrebné skúsenosti s permakultúrou, včelárením, ani predchádzajúce špecializované vzdelanie. Povedomie o permakultúre, jej základných princípoch a etike sú však vítané. Môžete absolvovať Úvodný kurz permakultúry, webinár Základy permakultúry, alebo prečítať si niektorú zo základných kníh o permakultúre (napr. Úvod do permakultúry od Billa Mollisona, či Permakultura ve zkratce od Patricka Whitefielda.

Absolvent
Podmienkou pre získanie Diplomu o absolvovaní kurzu je účasť na webinároch online, prípadne záznamoch z webinárov a samostatná práca na návrhu vlastnej včelnice alebo návrhu zmien na základe získaných informácií.

Lektor
Kurz Včelárenie blízke prírode vedie garant kurzu Dávid Turčáni.

MATERIÁLNE A TECHNICKÉ ZABEZPEČENIE

  1. Teoretická časť kurzu pozostáva z on-line prednášok spojených s diskusiou. Pre ich absolvovanie je potrebné mať počítač s prístupom na internet a je potrebné vedieť požívať ZOOM aplikáciu. Aplikáciu si môžete nainštalovať, odporúčame však nenechať si inštaláciu na poslednú chvíľu. Pozrite si krátke inštruktážne video.
  2. Prezentácie a záznamy webinárov vám budú k dispozícii do konca kalendárneho roka.
  3. Praktická časť kurzu sa bude konať v apríli, prevažne vonku, je preto vhodné zabezpečiť si vhodné oblečenie a obuv. Včelársky odev a kuklu vám zabezpečíme na mieste prehliadky. Podrobnejšie informácie o tom, čo si priniesť, ako sa obliecť, informácie o doprave a občerstvení vám zašleme po registrácii (na praktickú časť bude samostatná registrácia).

Prihlásenie sa na kurz, cena

Pre účasť na kurze je vyplňte prihlasovací formulár. Na základe neho vám pošleme konkrétne informácie a platobné údaje. Až uhradením zálohy (prípadne celej sumy) máte na kurze zaistené miesto.

Základná cena kurzu pre rok 2023 je 360 €.
Cena zahŕňa:
* lektorskú prácu skúseného lektor a včelára Davida Turčániho a spolulektorskú prácu Pauly Urdovej počas webinárov
* konzultácie počas celého diania kurzu
* študijný materiál
* tréningové priestory, strava a občerstvenie

Pokiaľ vám cena nevyhovuje, pomôžeme vám nájsť vhodné riešenie. Informujte nás v prihlasovacom formulári.

Pre prihlásenie sa na kurz prosím vyplňte:

Ak potrebujete viac informácií NAPÍŠTE NÁM.

PODARUJTE PERMAKULTÚRU.
Stačí vyplniť prihlášku.

SYLABY

OBSAH ONLINE PREDNÁŠOK:
1. Mágia včelstva
Kto na teba čaká v úli? Ako má vyzerať tvoj úľ a tvoja včelnica? Biológia a funkcie včelstva. Ekologické limity. Legislatíva. Typy úľov
2. Prirodzený úľ
Divočina včiel z dutiny. Veterinárne požiadavky. Voľná prirodzená stavba. Voľná stavba v mednej krave a warré. Konvenčné úle a voľná stavba. Ak predsa len musíme použiť medzistienku.
3. ROJE-NIE
Ako sa včely rozmnožujú. Priebeh rojenia. Chytil som roj, čo s ním? Čo s pôvodným včelstvom? Ako zamedziť rojeniu? Roje: nie. Alebo áno?
4. Rok pri včelách
Starostlivosť o včelstvá počas roka. Mesiace sú výrazne posunuté. Mesiace pokoja prevyšujú mesiace práce. Mesiace práce musia byť intenzívne.
5. Zdravý úľ
Parazity. Vírusové ochorenia. Bakteriálne ochorenia. Hubové ochorenia. Konvenčné liečenie klieštika včelieho. Ekologické a biologické liečenie klieštika včelieho. Vplyv liečiv na včely a včelie produkty.
6. Starostlivosť v zimnom období
Zimovanie včelstva. Ako správne zakŕmiť včelstvo a pripraviť ho na zimu. Spôsoby kŕmenia. Klietkovanie včelích matiek. Ochrana úľa počas zimných mesiacov. Jarné prikrmovanie včelstva. Je moja rodina dostatočne silná na prežitie zimy? Sledovanie zimného chumáča. Izolácia a vetranie úľa.
7. Individuálne konzultácie
Dizajnovanie včelnice v krajine. Vaše projekty. Otázky.

NÁCVIK PRAKTICKÝCH ZRUČNOSTÍ:
Nácviku praktických zručností predchádza teoretická príprava formou prezentácií.

Benefičná cena kurzu

 Umožnite iným absolvovať tento kurz vďaka Vám!
Zaplaťte viacej a podporte konkrétneho človeka, ktorý túži po tomto kurze ale nemá toľko finančných prostriedkov.

Pre ďalšie aktivity sledujte našu webstránku, FB stránku, IG profil alebo sa staňte odberateľom našich newslettrovRaz mesačne vám dáme vedieť o novinkách zo sveta permakultúry.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ak máte o kurz záujem, ale radi by ste vedeli do čoho idete, môžete si pozrieť nultú prednášku

Očami včelára-environmentalistu sme sa pozreli na tému chovu včiel a opeľovania krajiny. Netradične: láskavo, aj kriticky. Porozprávali sme sa o prirodzených opeľovačoch a o úlohe včelárenia v krajine. A skúsili sme odpovedať na otázku, kedy je vhodné začať s chovom včiel a kedy to žiaduce už nebude.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

POVEDALI O KURZE

Janette Brezinová, Košice

Zaujímavý kurz, úžasný a veľmi dobre odborne pripravený lektor so snahou naučiť čo možno najviac s individuálnym prístupom ku každému účastníkovi. Oceňujem zadávanie domácich úloh a ich podrobný rozbor. Veľmi pekne pripravená on-line odborná výuka doplnená praxou na včelnici. Všetkým budúcim i súčasným včelárom vrelo odporúčam!

Emília Korčeková, Ružomberok

V rámci kurzu som sa dozvedela veľa praktických informácií, cenných rád a skúseností od včelára s praxou. Hoci ešte sama nevčelárim, kurz mi pomohol uvedomiť si, čo všetko to obnáša, prináša a hlavne otvoril množstvo otázok, ktoré je vhodné vyriešiť ešte predtým ako sa do včelárenia pustím.

Stanislav Poliak, Zvolen

Odborne vysvetlené základy včelárenia prírodným spôsobom za prijateľnú cenu s odovzdaním praktických skúseností. Možnosť komunikácie s lektorom.

Andrea Schovancová, Martin

Prírode blízke včelárenie vo forme webinára odporúčam každému, kto ako ja, potrebuje odhodlanie začať. Dávid počas jednotlivých webinárov vyčerpávajúco pokryl tému prírodného včelárenia. Prídu si na svoje aj skúsenejší včelári.