Kurz PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV

Miesta
Brdárka (okres Rožňava)
Nitra (okres Nitra)
Prenčov (okres Banská Štiavnica)

Najbližšie termíny
10.-12. február 2023 v Nitre
17.-19. marec 2023 v Prenčove
29.9. - 1.10. 2023 na Brdárke

Trvanie
18 vyučovacích hodín

Cena v roku 2023 je
315 € (Nitra)
325 € (Brdárka, Prenčov)

V cene je zahrnuté:
* lektorné
* učebné materiály,
* ubytovanie, strava a občerstvenie

Počet účastníkov
12 - 16

 

Lektorky

Paula Urdová

Zuzana Ščasná

Sylvia Koreňová

Deti sa v permakultúre cítia výborne. Bavia sa, tešia sa pri kontakte so živými organizmami, rastlinami, hrabú sa v zemi, máčajú sa vo vode. Alebo len tak bez pohybu sledujú mravce v tráve. Ako sa v tejto chvíli cítite vy, učitelia? Mnohí z vás intenzívne cítite potrebu učiť vonku. Sú na to rôzne návody, výučbové programy, školenia. Tak prečo sa tak málo učí vonku? Odpoveď je jednoduchá: nestačí mať vybudovaný altánok alebo zopár prvkov v školskej záhrade. Potrebujeme zmeniť postoj, prístup, spôsob, systém vo vyučovaní. Permakultúra nám dáva nástroje, ako to urobiť s minimálnym úsilím, efektívne, v primeranom čase a s primeranými energetickými a finančnými vstupmi. S pomocou permakultúrneho dizajnéra a zapojením celej školskej komunity.

Skúsené lektorky a permakultúrne dizajnérky, Paulína Urdová a Zuzana Kiripolská Ščasná, vás prevedú základmi permakultúry, postojmi a princípmi. V inšpiratívnom prostredí dvoch záhrad, komunitnej a súkromnej, na Brdárke spolu nadizajnujeme deň školského vyučovania, pripravíme si vlastnú metodiku vrátane (ne)potrebných pomôcok, ukážeme si príklady z praxe a spolu vytvoríme plány na vyučovanie v prepojení s permakultúrou v rôznych predmetoch. Iným slovom spravíme si vlastné prípravy.

Kurz je určený pre začiatočníkov aj pre tých, ktorí už všeličo o permakultúre počuli, vyskúšali a zažili. Je určený pre učiteľov základných (aj špeciálnych) škôl, sprievodcov v domškoláckych skupinách, pre učiteľov stredných škôl, ale tiež pre nepedagogických zamestnancov a všetkých priaznivcov a podporovateľov škôl. Budeme sa učiť navzájom, budeme fyzicky pracovať a budeme oddychovať. Spoločne aj individuálne.

Praktické informácie

V cene je zahrnutá strava, ubytovanie, lektorné, materiály a organizačné náklady.
  • Kurz začíname v piatok o 15:00, končíme v nedeľu o 14:00 obedom.
  • Počet účastníkov jedného kurzu je minimálne 12, maximálne 16 osôb.
  • Kurz prebieha iba prezenčnou formou.

Ak máte záujem absolvovať tento kurz a potrebujete viac informácií NAPÍŠTE NÁM.

Pre prihlásenie sa na kurz a zaistenie miesta prosím vyplňte:

Pre ďalšie aktivity sledujte našu webstránku, FB stránku, IG profil alebo sa staňte odberateľom našich newslettrovRaz mesačne vám dáme vedieť o novinkách zo sveta permakultúry.

PODARUJTE PERMAKULTÚRU.
Stačí vyplniť prihlášku.

Sylaby

I. Permakultúra
Základom je permakultúrna etika a postoje. Vysvetlíme si princípy, na ktorých funguje príroda a ľudská spoločnosť. Povieme si o nástrojoch, ktoré používame pri permakultúrnom dizajnovaní nášho života v súlade s prírodou, krajinou, komunitou. Permakultúra je viac ako záhrada.

II. Permakultúra v školskom prostredí
Žijeme permakultúrou už teraz? Ako vyzerá škola a školský pozemok dnes? Chceme ho vylepšiť alebo celkom zmeniť? Alebo nemusíme nič nové budovať, stačí prestavať seba?
Permakultúrnym dizajnom vytvárame taký systém, ktorý rozvíja život, podporuje všetky jeho formy. Podporuje teda aj život učiteľa, aby mal radosť, energiu, vitalitu.

III. Spolupráca so školskou komunitou
Máte pocit, že zatiaľ ste na to sami? Povieme si tipy, ako zapojiť kolegov, ako ich osloviť. Pretože permakultúrny dizajn navrhuje systém, v ktorom sú všetci „víťazi“. A teda každý bude oslovený, vypočutý, pochopený. Systém bude navrhovaný tak, aby sa v ňom našli pestovatelia zeleniny a byliniek, ovocinári a včelári, milovníci hmyzích príbytkov, ježovníci, hadiari, kompostmajstri, a tiež maliari, hudobníci, duchovní myslitelia, ale aj tvorcovia, konštruktéri a budovatelia altánkov, skleníčkov a vyvýšených záhonov.

IV. Permakultúrny dizajn pre interiér a exteriér
Čo v prípade, že škola nemá záhradu alebo je školský pozemok príliš malý? Prenesieme prírodu a živé procesy do vnútra. Miniatúrny exteriér dobudujeme z 2D do 3D, 4D a 5D rozmerov. Hovoríme tomu malý intenzívny systém. Povieme si, kde a prečo použiť alebo naopak nepoužiť prvky ako bylinková špirála, vyvýšený záhon, jazierko, jedlý živý plot, hmatový chodník, altánok. Ale hlavne akými rôznymi spôsobmi ich využívať počas vyučovania aj počas voľných dní. Pretože permakultura môže byť súčasťou všetkých vyučovacích procesov, nielen v exteriéri, ale i v interiéri.

V. Pedagogika
Konečne sa dostávame k učeniu... Ale veď učili sme sa aj doteraz, aj do konca kurzu sa budeme učiť. Ba dokonca aj oddychom sa učíme. Všimli ste si? Teraz vážne: inšpirovaní dlhoročnými skúsenosťami lektoriek a permakultúrnych dizajnérok v školskom prostredí budeme tvoriť vlastné mapy mysle, metodiky a pomôcky pre rôzne vekové skupiny a pre rôzne témy. Ukážeme si, ako pracovať s deťmi v heterogénnej skupine ako v jednom ročníku.

VI. Údržba školských pozemkov
Permakultúrny dizajn umožňuje minimalizovať nároky na údržbu, ale bez práce to nepôjde. Poradíme sa, ako údržbu rozdeliť na celý rok, ako zvládnuť nárazové sezónne práce, ako si to podeliť medzi sebou, kedy prizvať odborníkov, profesionálov. Navrhneme systém údržby záhradných prvkov slúžiacich ako učebné pomôcky.

Ako to na kurze vyzerá...