Záhrada Živa

Sprievodcovia: Ľudka Kurucová a Dušan Kuruc
Adresa: Jasenov
Charakter sídla: rodinná prírodná úžitková záhrada
Rozloha: 1.800 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Horný Zemplín
Nadmorská výška: 150 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: –

Popis miesta:
Pred 8 rokmi sme v dedinke Jasenov pri Humennom v blízkosti Jasenovského hradu, ktorý je miestnou turistickou atrakciou, kúpili starší dom na 18-árovom pozemku. Dom sme zrekonštruovali a už 5 rokov tu žijeme. Na pozemku bola záhrada no v zanedbanom stave. Postupne sme záhradu začali pretvárať na vidiecku úžitkovú záhradu podľa zásad prírodných a permakultúrnych princípov. Zúčastnili sme sa niekoľkých kurzov zameraných na tvorbu prírodných a permakultúrnych záhrad a úspešne sme absolvovali aj Úplný kurz permakultúrneho dizajnu v Škole permakultúry.
Na záhrade máme zachované pôvodne vysadené a už vyrastené stromy a kríky, ktoré postupne obohacujeme o novú výsadbu. Ďalej sme vybudovali zeleninové a bylinkové záhony. Keďže sa venujeme bylinkám, na záhrade vysievame a vysádzame rôzne druhy liečivých bylín. Na tretine záhrady rastie pôvodná divoká lúka. Pozemok je oplotený divoko rastúcimi stromami a kríkmi. Na jeho konci je les. Tiež sa staráme o 5 včelích rodín, hmyzie domčeky a miesto pre včielky samotárky.
Všetok biologický kompostovateľný materiál kompostujeme. Zo záhradného domčeka zachytávame dažďovú vodu a používame v záhrade na polievanie. V pláne na najbližšie obdobie je vybudovanie vodného prvku na záhrade. Na našej záhrade ako aj na susedných záhradách je množstvo vzrastlých stromov, za záhradou je les a oplotenie záhrady je prerastené divokým porastom. Vizuálne sa tak hranice pozemku a záhrady vo vegetačnom čase úplne strácajú a okolitá vegetácia je plnou súčasťou tejto záhrady. Na našej záhrade žije množstvo živočíchov ako napr. ježkovia, salamandre, jašterice, veveričky a veľké množstvo rôznych chrobákov a húseníc, rôzne druhy vtákov ako napr. sojky vrabce, sýkorky, drozdy, ďatle a holuby, ktoré v zime kŕmime. Postavili sme si tiež záhradný domček, ktorý je vybudovaný z recyklovaného dreva z rozobratej starej stodoly, ktorý jednak prirodzene zapadá do okolitého prostredia vidieckej záhrady a zároveň sa týmto spôsobom šetrí použitie nového dreva a tým aj naše lesy.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: –

 

Termíny návštev

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

 

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.

Ako sídlo vnímali návštevníci?

ÚČASTNÍČKA PREHLIADKY, ZÁHRADA ŽIVA

„Dobrý deň prajem, komentovaná prehliadka v záhrade Živa bola supeeer. Už samotný vstup na pozemok bol iný, takýýýý no proste rozprávkový ? Ľudka a Dušan nám všetko poukazovali, povysvetľovali, povedali aj svoje plány, čo chcú ešte zmeniť, upraviť. Až tam som si uvedomila, ako je potrebné a nutné v záhrade pozorovanie – svetlo, vietor, dážď…… To som dovtedy nejako nevnímala a neskúšala v tej svojej. Poukázali na potrebu zachytávania dažďovej vody, to ma moc oslovilo. A to zakladanie lúky v hornej časti pozemku, jednoduchý postup s tou slamou, wau, vyskúšam doma. Tém na rozhovor bolo veľa – pôda, bylinky, letná kuchyňa:-) ….. ani sa nám od nich nechcelo odísť. Ešte raz ĎAKUJEM Ľudka a Dušan.“