Včelí sad

Sprievodca: Marek Strmeň
Adresa: Krásne Sady, Mlynica
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 10.253 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Spiš
Nadmorská výška: 717 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: –

Popis miesta:
„Najlepší spôsob ako predpovedať budúcnosť je tvoriť ju.“
Tvoríme miesto plné života s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry. Našou najväčšou výzvou je premena zaburinenej ílovitej ornej pôdy, desaťročia obhospodarovanej družstvom na Našu záhradu, ktorá naplní potreby našej rodiny.
Záhrada je realizovaná podľa permakultúrneho návrhu, ktorý bol záverečným projektom Úplného kurzu permakutúrneho dizajnu, ktorý som absolvoval v roku 2018.
Za viac ako štyri roky, počnúc zeleným hnojením, a postupnou výsadbou, hnojením, kompostovaním a mulčovaním sa nám podarilo založiť zdravý základ sadu, lesa a živého plotu. Kostru hospodárskej časti pozemku tvoria silno rastúce dlhoveké ovocné stromy. Medzi nimi sú vysadené stromy na slabo rastúcich podpníkoch a kry. Našlo si tu miesto viac ako 90 ovocných stromov a takmer 300 jedlých kríkov rôznych odrôd. Ílovité jazero s plochou približne 600 m2 poskytuje príjemnú mikroklímu aj vďaka vysadeným vodným rastlinám a je domovom množstva hmyzu a obojživelníkov. V centre záhrady pod jabloňou majú svoje kráľovstvo naše deti. Skleník a vyvýšené záhony ktoré postupne pribúdajú, poskytujú našej rodine radosť aj na tanieri.
Takmer okolo celého pozemku je vysadený viacradový jedlý živý plot z kríkov pre nás a aj pre vtáctvo. Vybudovaný val poskytuje zázemie pre pivnicu, ale bude slúžiť aj ako slnečná pasca a ochrana pre teplomilné rastliny a bylinky. V záhrade nám od minulej jari začali pomáhať indické bežce ako prírodný predátor na slizniaky a výborný zdroj chutných vajíčok. Naše deti mali prvé skúsenosti s odchovom káčatiek a učia sa zodpovednosti pri starostlivosti o zvieratá.
Tento rok si začíname pestovať niektoré semená podľa princípov p. Deppe a niektoré časti záhrady sú vyčlenené aj na bezorebné pestovanie. Naše kuriatka ešte musia povyrásť, aby sa koncom jari stali novým prvkom záhradného ekosystému našej záhrady. Plánujeme založenie bylinkových záhonov a v sade podsadbu ovocných stromov kríkmi a trvalkami.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: Podľa termínu prebytky zo záhrady.

 

Termíny návštev

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

Vzhľadom na turistickú lokalitu sídla, je možné si dohodnúť aj individuálny termín. Ak máte záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.

Navštívili nás...

Anna Spoel

Krásny veľký pozemok, na úpätí končiarov Vysokých Tatier s nádhernými výhľadmi. Vrelo odporúčam najmä tým, ktorí chcú na vlastné oči vidieť, ako sa dá s prírodou a nie proti nej i keď nám podmienky práve neprajú. Na tomto pozemku sa Marek s Evkou snažia presvedčiť permakultúrnymi riešeniami neúrodnú ílovitú pôdu, že ak nie je priamo černozemou, tak aspoň ornicou, ktorá uživí viac rastlín a živočíchov, ako si kedy myslela. Pozemok svojou rozlohou umožní návštevníkovi vidieť veľmi veľa permakultúrnych prvkov a štruktúr z rôznych oblastí: zeleninárstvo, chov zvierat, sadovníctvo, vodné prvky….atď. a odniesť si tak mnoho inšpirácií a nápadov pre svoju záhradu. Okrem toho sú Marek s Evkou veľmi prívetiví a milí ľudia, ktorí nám do podrobna odpovedali na naše otázky a popisovali prácu na svojich riešeniach v záhrade. Určite sa tam ešte rada vrátim, možno práve na jar, ked sa budú strihať stromy :o)

Ján Martinka

Bol to skvelý zážitok vidieť permakultúrnu záhradu na hektárovom pozemku. Aj keď je založená „len“ 4 roky, je tam vidno hodne úsilia, ktoré rodinka Strmeňovcov do nej vložila. Už teraz si predstavujem ako asi bude vyzerať o 5,10,20 rokov a dúfam, že ju uvidíme aj po tomto čase, tešíme sa na to.?