Miestne jadro permakultúry Krásne Sady

Video je súčasťou Denného magazínu o živote v regiónoch, Regina, RTVS. Celé vysielanie nájdete TU.
Autorka: Ľubica Drutarovská
Kamera: Oliver Šimčík

Sprievodkyňa: Barbora Chomová
Adresa: Krásne Sady, Mlynica
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 11.000 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Spiš
Nadmorská výška: 720 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: webstránka Život v záhradeFB stránka Život v záhrade

Popis miesta:
Veľká záhrada, na ktorej vzniklo Miestne jadro permakultúry, bola vysadená na bývalom družstevnom poli s intenzívnym spôsobom hospodárenia. Tvrdou prácou sme monokultúru pretvorili na miesto s vysokou biodiverzitou. Je tu vysadený veľký ovocný sad, živý plot okolo celého pozemku, ílovité jazero bez fólie a technológií, kde sa zachytáva dažďová voda, rozmnožujú sa tu obojživelníky, je lákadlom pre vtáky, cicavce. Touto vodou aj zalievame v suchom období zeleninu. Pre otužilých má aj rekreačné využitie :). Skleník je postavený podľa princípov permakultúry a páči sa tu nielen zelenine, ale aj nám (jar a jeseň pod Tatrami je chladná). Všetko dopĺňa les, ktorý bol vysadený nedávno, ale už teraz poskytuje miesto na úkryt pre živočíchy. Vznikol tu priestor aj na kurzy s permakultúrnou témou a komentované prehliadky, kde sa s vami rada podelím o všetky užitočné informácie.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: bylinkové čaje, prebytky zeleniny

 

Termíny návštev

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.