Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom

Videopozvánka

Sprievodkyňa: Zuzana Pastorková
Adresa: Dlhá nad Váhom
Charakter sídla: rodinná a produkčná záhrada
Rozloha: 2.700 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Dolné Považie
Nadmorská výška: 115 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: OZ Aldea (FB stránka), Zuzi Pastorková (FB stránka)

Popis miesta:
V záhrade neďaleko Váhu sa pestuje tradičná aj menej známa domáca zelenina, bylinky, kvety a ovocie. Pravidelne otvára svoje brány pre verejnosť v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad, počas ktorého sa tu organizujú rôzne workshopy, prednášky a dielničky pre deti. Návštevníci si môžu pozrieť a zažiť, ako funguje bezorebné hospodárenie v praxi. Popri záhonoch v tvare kľúčovej dierky pestujeme aj v lánoch, na ktorých rotujeme pestované plodiny, bylinky a zelené hnojenie. Kompost je naše zlato a preto svoje kráľovské miesto dostalo aj trojkomorové kompostovisko. Experimentujeme s rôznymi technikami kompostovania a vyzretý kompost využívame na oživovanie pôdy v záhrade. Dažďovú vodu zberáme zo strechy svojpomocne postavenej kôlničky a skleníka do 1000 litrových nádrží, nastieľame trávnou sečkou, hrabankou aj rastlinnými zvyškami zo záhonov. Recyklujeme, čo nám pod ruky príde, ideálne rovno z materiálov dostupných priamo na pozemku alebo v dedine. Takto vzniklo aj posedenie z dubového dreva, solárna sučička, rôzne opory a stojany pre popínavé rastliny. Venujeme sa aj semenárčeniu, preto je neustále v záhrade niečo v kvete alebo pripravené na zber osiva. Prírodná záhrada je jedlá a potešenie pre oko i dušu zároveň. Založili sme a postupne rozširujeme malý jedlý les. Snažíme sa vysádzať lokálne odolné odrody a získavať semenáčiky v rámci priateľského kruhu alebo kúpou od domácich ovocinárov, ktorí pestujú šetrným spôsobom. Zachovávame divoké kúty. Tento rok sme začali so zážitkovým vyučovaním školáčikov zo ZŠ.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: Ponúkame na predaj či výmenu (za pomoc v záhrade alebo domáce produkty) prebytky zeleniny, ovocia, byliniek a spracovanú domácu produkciu. Je možnosť nahliadnuť do knižnice OZ Aldea, ktorá je zameraná na osvetu v témach permakultúry, prírodných záhrad a staviteľstva, ekokomunít a ochrany životného prostredia. Taktiež je možnosť odkopať si nejaké kríky, trvalky a kúpiť si domáce osivo.

 

 

 

Termíny návštev:

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.

Ako sídlo vnímali návštevníci?

ANDREA GÁLLOVÁ, UKÁŽKOVÁ PRÍRODNÁ ZÁHRADA V DLHEJ NAD VÁHOM

„Permakultúrne komentované prehliadky sa oplatí zažiť. Dokonca i niekoľkokrát, keďže vždy záhradu navštívite v inom období. Lektorka Zuzka z Dlhej nad Váhom má úžasné vedomosti a presahy do rôznych oblastí života. Ďakujem za skvelý zážitok a množstvo informácií.“