L-E-S-O-V-O o.z.

Sprievodkyňa: Katarína Filipeje Sloviaková
Adresa: Velušovce
Charakter sídla: rodinná a komunitná záhrada
Rozloha: 5.860 m2
Príslušnosť k bioregiónu: „Tribečsko-Inovecký“ region
Nadmorská výška: 222 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: Lesovo OZ (FB stránka)

Popis miesta:
Lesovo je miesto, kde sa deti aj dospelí môžu stať sami sebou. Deti tu vyrastajú vo vnímavom, podnetnom a bezpečnom prostredí plnom láskavosti a rešpektu. Lesovo spája ľudí, ktorí dôverujú v to, že jeden človek dokáže mnoho, ale spolu dosiahnu čokoľvek.

Na začiatku našej práce bola okrasná záhrada so starým sadom. Našim cieľom bolo a je zabezpečenie kvalitných sezónnych potravín či už ovocia a zeleniny, alebo hydinového a kraličieho mäsa. Pri pestovaní ovocia a zeleniny sa kladie vysoký dôraz na regeneráciu pôdy a zvyšovanie biodiverzity v našom okolí. Zatiaľ sme len na začiatku cesty, kde sa nam podarilo vysadiť rôznorodé ovocné stromy, kríky a zúrodniť pôdu na pestovanie aj tých najnáročnejších zeleninových druhov. Nájdete u nás tieto permakultúrne prvky: dažďová záhrada, jedlý živý plot, vyvýšené záhony, v ktorých využívame zmiešané kultúry, stohovanie v priestore využívame pomocou rôznych konštrukcií, rôznorodo zachytávame dažďovú vodu. Samozrejmosťou je nepouživanie chemických postrekov a umelých hnojív. Postupne sa cielene vysádzajú pastvy pre včely, motýle a iných opeľovačov. Znižujeme na pozemku množstvo trávneho porastu a snažíme sa ho nahradiť rozmanitými zákutiami, z ktorých cítiť „krásnô“. Starajú sa o husy, kačky, brojlerové kuratá, nosnice sliepky „sassexky“ a „welsumky“, králiky trpaslíčie a klasické, kalifornské dážďovky a africké slimáky.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: Prebytky zo záhrady podľa aktuálneho obdobia. Výrobky od detí z lesnej škôlky.

 

 

 

Termíny návštev:

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.