Jedloles

Sprievodkyňa: Andrea Miklošová
Adresa: Povrazník
Charakter sídla: rodinná produkčná záhrada
Rozloha: 2.710 m2
Príslušnosť k bioregiónu: Horehronie
Nadmorská výška: 649-661 m.n.m.
Vo virtuálnom svete: Jedloles (FB stránka)

Popis miesta:
V našom Jedlolese pestujeme pestrosť bez pesticídov. Z pôvodne prevažne okrasnej záhrady sme sa postupným prikupovaním pozemkov a dosádzaním jedlých drevín, trvaliek, samovýsevných jednoročiek a zeleniny prepracovali k – miestami divokejšiemu, miestami usporiadanejšiemu jedlému lesu. Aj v ňom majú mnohé procesy stále voľnú ruku. Napríklad okupovanie plochy pod orechom či „špargľoviska“ malinami. Kolonizovanie záhrady najrôznejšími mravcami, ktorí napríklad sadia po záhrade fialky. Voľné šírenie sa trvalkových byliniek… Osídľovanie torza slivky sýkorkami alebo zabývanie sa slepúchov v kopách kamenia. A tak ďalej.

Zatiaľ sme v našom Jedlolese napočítali 30 druhov stromov, 89 druhov kríkov, 12 druhov trvalkových lián a nevedno koľko druhov bylín – to všetko je väčšinou jedlé a v rôznych odrodách. Keďže je pozemok v kopci, museli sme sa s tým trochu popasovať. V strmších častiach sme vytvorili terasy s malými svejlami na pestovanie zeleniny a jahôd a po krajoch sme vysadili jedlý živý plot. Takmer zo všetkých striech máme zvody do nadzemných nádrží na vodu, ktorou polievame prevažne krhlami, prípadne hadicami. Všetky záhony, kríčky a menšie stromy sa snažíme udržiavať zamulčované a aj takto zadržiavať z kopca rýchlo odtekajúcu vodu.

Tento rok máme v pláne vytvoriť na pozemku v prirodzene zamokrenej priehlbine „Jedlú bažinu“. Okrem toho budeme meniť doterajší provizórny fóliovník využívajúci južnú stenu domu ako akumulačnú na celoročne využívaný skleník. Po našom Jedlolese sme sprevádzali už mnohých kamarátov a členov rodiny, ale aj deti zo škôlky a školy. Prechádzky to boli nielen komentované, ale aj ochutnávkové, prípadne aj s úlohami na riešenie či spoločným zberom ovocia a jeho spracovaním. Radi uvítame ďalších návštevníkoch nášho malého, ale pestrého Jedlolesa.

Čo si návštevníci môžu u nás kúpiť: Podľa sezóny jedlé kytice, lesné torty, jedlé hry, lesné zmrzliny, jedlé farby, lesné bobuľoniéry, jedlé kalendáre, lesné šaláty, jedlé pohľadnice, lesné džemy, jedlé vence, lesné darčekové sady s dobrotami do tela aj na telo.

Termíny návštev

Letná sezóna 2022 je UKONČENÁ. Ak máte záujem o informácie pre nadchádzajúcu sezónu, vyplňte prihlasovací formulár. Tešíme sa na Vás v roku 2023 ?

V prihlasovacom formulári nájdete vždy iba najbližšie aktuálne termíny. Ak by ste mali záujem o nejaký termín, ktorý tam aktuálne nie je, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Na všetky prehliadky sa môžete prihlásiť pomocou spoločného prihlasovacieho formulára. Na základe prihlásenia a uhradenia poplatku dostanete presnú adresu miesta.