Novinky z dielne Školy permakultúry

september  2023

Milé permakultúrničky, milí permakultúrnici,

leto je v plnom prúde, čo znamená záhrady s bujnou vegetáciou (chcenou, či nechcenou), s množstvom drobných tvorov, ktoré si žijú svoj život nezáležiac na našich predstavách a slnkom, ktoré ale tento rok dáva priestor aj nejakej tej (tak potrebnej) vlahe. Ďakujeme, že si popri všetkých povinnostiach nájdete kúsok času aj na inšpiráciu, ktorá prichádza s našimi novinkami.

Nech je vám svetažiť :)

Tím Školy permakultúry

---

PERMAKULTÚRA je vaša CESTA, VÁŠEŇ, SMER?

Máte vlastný pozemok a chcete si ho nadizajnovať v permakultúrnom duchu?
Chcete si vybudovať vlastnú farmu alebo rodový statok? Ako vyšitý je pre vás kurz PERMAKULTÚRNY DIZAJN. Začíname na jeseň 2023.

---

 8. septembra 2023 začína jesenný KURZ PERMAKULTÚRNY DIZAJN 2023 

29.9. - 1.10.2023, KURZ PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV, Brdárka - využite pre prefinancovanie účasti na kurze podporu projektu Nestrať prácu, vzdelávaj sa.

---

Permakultúra na streche v Bratislave

Špeciálnou udalosťou, kde sa môžete podučiť o permakultúre a zažiť našich lektorov a lektorky, je bratislavská séria workshopov a prednášok na streche Starej tržnice pod názvom Permakultúra na streche.

Prvý zo série workshopov odštartuje Klára Mydliarová na tému "Deti v záhrade" už 29.7.2023 od 9:00 do 18:00.

Vstup je bezplatný, je však potrebné sa zaregistrovať e-mailom na majo@staratrznica.sk. Všetky informácie nájdete na FB stránke udalosti.

---

ĎAKUJEME ZA PERMAPÁRTY 2023 a tešíme sa na ďalší ročník :)

---

Najbližšie júlové dni:

Záhrada Živa (Jasenov, PO kraj) 28.7.2023 piatok 15:00 - 16:30

Statok na Výšinách (Látky - Čechánky, BB kraj) 29.7.2023 sobota 13:00 - 14:30

L.E.S.O.V.O (Velušovce, NR kraj) 30.7.2023 nedeľa 17:00 - 18:30

Začiatok augusta:

Včelí sad (Krásne Sady, PO kraj) 12.8.2023 sobota 10:00 - 11:30

Permakultúrne centrum Krásne Sady (Krásne Sady, PO kraj) 12.8.2023 sobota 14:00 - 15:30

* Včelí sad a PK centrum Krásne Sady môžete výnimočne navštíviť v jeden deň. Nachádzajú sa v tej istej obci.

Brdárske dvojičky (Brdárka, KE kraj) 13.8.2023 nedeľa 14:00 - 15:30

***

Prihlásiť sa na prehliadky môžete pomocou prihlášky. Informácie o všetkých zapojených sídlach a iné podrobnosti nájdete na webstránke.

---

V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.

Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom 2020 - 2022.

Séria 4 webinárov Kvetiny v permakultúre 2023 z rovnomenného kurzu vás prevedie základným postupom výsadby a starostlivosti o celoročné kvetinové záhony.

Séria 6 webinárov Včelárenie blízke prírode je tu pre všetkých, ktorí by si radi založili vlastnú včelnicu. Preberiete všetky témy od porozumenia životu včely až po celoročnú starostlivosť.

Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnom dizajnovaní. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.

Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradníkmi a záhradníčkami!

Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.

---

Eko na skautský tábor?

Martin Cerovský

Slovenský skauting, 2023

Poviete si skauti: „Takí bývalí pionieri, šatky, rovnošaty, nástupy... ako na vojne.“ Áno, skauting založil bývalý vojak. Čuduj sa svete, dnes je z toho celosvetové hnutie vychovávajúce deti k úcte, službe, ochrane prírody a cenných výtvorov ľudských. Medziľudské vzťahy v skautingu sú hlboké a starostlivosť o človeka tu má úroveň, pre ktorú sa oplatí skautovať. Skautská etika a etika permakultúry sú si podobné ako kuracie vajce, vajcu kačaciemu. Skautovanie bola pre mňa taká „permakultúra na skúšku“. Kniha je návodom, na čo treba myslieť pri niekoľko týždňovom pobyte v prírode. Dáva inšpirácie k výberu miesta a stavbe tábora, ktorými sa permakultúrnik môže nechať ovplyvniť pri stavbe dočasných prvkov svoje záhrady.
Rozprávanie o varení, nákupoch, zásobovaní, hygiene a doprave hovorí o skúsenostiach s tým ako nakŕmiť naraz veľké množstvo hladných krkov, zvládnuť ich pobyt v neštandardnom prostredí. A to tak, aby mal každý dosť, odpadu bolo minimum a prešlo to aj kontrolou z Úradu verejného zdravotníctva. Pohľad do skautského sveta môže inšpirovať domškolácke aktivity, festivaly i organizátorov permatakov.

Recenzovala Kaja Trizuliaková.

---

Meno: Milan Klinčok

Permakultúrny princíp, ktorý je pre vás kľúčový? Každý prvok vykonáva viac funkcií : pre mňa zóna 1 - dom musí byť naprataný prepojeniami na všetko, čo súvisí s mojou existenciou. Dom ako taký môže hromadiť a zadržiavať rôzne druhy energie, fasáda môže vytvárať tieň cez leto a zároveň produkovať ovocie.

Obľúbený prvok vo vašej záhrade? Kompostér.

Kniha, ktorá vám mnoho priniesla? Hanka Sekulová: Darujme si zdravie z vlastnej záhrady.

V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívny? Snažím sa žiť zodpovedne k prírode, mať k nej nielen udržateľný ale aj uzdravujúci vzťah. Väčšinou to je zámer. Stalo sa mi však v práci pri plánovaní projektu niečo nečakané a to to, že sa dali permakultúrne princípy použiť bez toho aby o tom vedeli zadávatelia, aj keď malo ísť o klasický prístup. Jednalo sa o koncept a neskôr sa to aj tak prediskutovalo, na moje počudovanie som sa stretol s nadšením a záujmom hlavne o pasívne samoregulačné prvky, ktorých ekonomická návratnosť sa ťažko počíta avšak verejnosť to zaujme a je hneď jasné že to v budúcnosti prinesie ďalšie benefity.

Milan je absolvent kurzu Permakultúrny dizajn. V súčasnosti pôsobí ako dizajnér a koordinátor v Asociácii pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru. Podieľa na prepájaní zelenej infraštruktúry na Slovensku s permakultúrnymi princípmi s dôrazom na kvalitu života. Aktívne vyhľadáva medzinárodné spolupráce so zameraním na príklady dobrej praxe v oblasti vedy a výskumu.

---

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

Som uchvátená nádherou. Som dojatá dokonalosťou bytia. Chodím po Slovensku v svojich stopách a vidím, čo vyrástlo zo semienok, ktoré som v čase rozsievala kade-tade. Spišská Nová Ves – vysadený živý plot v strmom svahu a novovysadený strmý svah po výrube chorého nebezpečného smreku. Ak ste sledovali predchádzajúce newslettre … Prečítať si viac.

---
Pelety z ovčej vlny alebo nástielka inak

Pelety z ovčej vlny alebo nástielka inak

Veľmi veľa hovoríme o potrebe prikrytia pôdy rôznym prírodným materiálom tzv. mulčovaní. Potreba chrániť pôdu pred prehrievaním, nadbytočným výparom je stále dôležitejšia. Nástielka / mulč zároveň bráni aj rýchlejšiemu klíčeniu burín / sprievodných rastlín na pozemku a hriadkach. Naša lektorka kurzu Záhradník, Hedviga Gulová, vyskúšala… Chcem si prečítať viac.

---
Balada o prázdnej tržnici

Balada o prázdnej tržnici

Pamätáte si? V každom meste bola tržnica! Niektoré boli kryté, niektoré dokonca murované a niektoré len tak – na betóne a pod nebom. Všade boli stánky obložené zeleninou, ovocím, karafiátmi a gerberami. Ešte žijú ľudia, čo si na tie časy pamätajú. Aspoň ja si pamätám. Začala som tam svoju kariéru. Na žilinskej tržnici. Po maturite a nežnej revolúcii som predávala … Chcem si prečítať celý článok.

---
Kváskovanie, kompostovanie a genius loci

Kváskovanie, kompostovanie a genius loci

Za horami, za dolami, tam, kde končia Karpaty a z kopca vidieť do Panónie. Tam, na Pavlovského staji, bola raz jedna Permapárty 2023. Zišli sa tu dizajnéri a ich rodiny z celej krajiny. Tešili sa, kúpali v jazierku a vymieňali si postrehy zo svojich projektov, olejčeky, varešky, zeleninu a všeličo iné. Varili jedlo, kde sila a neha … Prečítať si celé zamyslenie.

---

V júni sme vás vyzvali aby ste nám ukázali parádne výpestky z vašich záhrad. Ďakujeme za všetky odpovede :) Všeličo krásne dozrelo, dorástlo alebo sa vyprodukovalo v permakultúrnych záhradách. 

Napríklad Lucia Betinská Kováčiková nám napísala takto: "Zatiaľ máme nasušené bylinky na čaj - mix kvetov (baza, lipa, repík, harmanček, tymián, medovka, mäta a žihľava). Robila som kvasenú limonádu z historických ruží, a pomaličky dozrieva zelenina. Hrášok je už v brušku môjho Marina, fazuľky a cukety sú tento rok parádne a jahôd bolo tiež hojne. U nás všetko bez postrekov! A kvety sú všade :)"

---

A naša JÚLOVÁ VÝZVA je:

Pozvi priateľov na bylinkový čaj, limonádu alebo sirup zo svojej záhrady.

a pošli nám z toho nejaké šumné foto. Neštítime sa ani dobrých receptov :) Radi uverejníme.

***

Lokálnosť predstavuje cestu k zdravšiemu svetu a zmysluplnej spoločnosti. Opiera sa o živú komunitu a jej vedomých obyvateľov. Viac o lokálnosti na: lokalnost.orglocalfutures.org.

---

Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne aktivity, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)

Záhradný desaťboj

Záhradný desaťboj

Deti. Deti, ktoré sú prirodzene zvedavé a chcú objavovať svet. Nielen objavovať, ale aj objavovať a zdokonaľovať svoje zručnosti v ňom. Ako ich môžeme zaujať pre permakultúrnu záhradu, keď je v okolí toľko lákadiel konzumného zrýchleného sveta? Môžeme skúsiť zaujať všetky ich zmysly, aj tie, na ktoré sa vo svete tabletov, smartfónov, virtuálnej reality a fastfoodu akosi zabúda, alebo sú … Zistiť viac.

A čo permakultúrne čítať s deťmi?

Hmyz v prírodnej záhrade malý ale nenahraditeľný

Dana Křivánková, LIPKA

Na prvý pohľad málo obsažný atlas hmyzu, len s veľmi obmedzenými informáciami. Entomológ by tu asi nenašiel všetko, čo potrebuje. Keď som bola dieťa, rada som si listovala v hrubočiznom atlase živočíchov, kde väčšinu stránok ovládal hmyz. Neviem si však predstaviť môjho dvojročného syna, ako túto knihu čo i len udvihne a ani ako by to jeho listovanie tá prastará kniha prežila. Jeho záujem o háveď je však naozaj veľký a našťastie mu tento praktický (a odolný) vejárik ponúka všetky informácie, ktoré zatiaľ potrebuje. Má ten chrobáčik takú istú farbu ako tento na obrázku? A koľko má nôh? A čo papá? A kde býva? To mu na zadnej strane už z piktogramov vyčíta jeho staršia sestra. Vrelo odporúčam tento vejárik nosiť na všetky prechádzky a výlety, nájdete tu so svojimi deťmi tvorčeky, ktoré môžete bežne vídať aj v meste alebo sa deti zabavia hľadaním tých tajomnejších v záhrade, či lesoparku. A ešte dva praktické typy na záver, než sa maličkí pustia do objavovania tajuplného sveta hmyzu. 1. Na vejárik pripevnite motúzik, aby si ho mohlo dieťa nosiť na krku všade kam pôjde.2. Úžasne sa vejárik používa v kombinácii s nádobkou na pozorovanie. Je priesvitná a na vrchu je ešte lupa. Môžete v nej vynášať chrobač z domu a ešte sa pri tom niečo naučiť. A čo je dôležité, malý tvorček, objekt pozorovania, pri ňom nepríde k úrazu, ako sa to v malých nešikovných ručičkách neraz stáva. 

Recenzovala Klára Mydliarová.

---

• Festival Žít nerůst v českém Děčíně, 14.7. - 23.7. 2023

• Permakultúrny rodinný tábor, Stožok (BB kraj), 7.8. - 20.8.2023

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.

Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK

---

Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry.

Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com