Novinky z dielne Školy permakultúry

september  2023

Milé čitateľky, milí čitatelia,

letný slnovrat je za nami a letné prázdniny klopú na dvere. Už čoskoro sa rytmus dní zvoľní, ako to vždy býva v lete, keď horko v uliciach pozýva do chladných lesov a k čerstvým jazerám. Je to zároveň obdobie, kedy si naše záhrady pýtajú každodennú pozornosť: prečisťovanie záhonov, starostlivosť o zeleninu a ovocie, spracovanie plodov a všeličo ďalšie. Aj naše novinky budú počas letných mesiacov troška oddychovať, hoci vždy sa nájde niečo na "zakusnutie".

Prajeme krásne letné dni. 

Tím Školy permakultúry

---

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.

Aj v tento rok vás vítame v permakultúrnych záhradách po celom Slovensku. Zistite sami, čo permakultúra znamená v praxi.

---

 8. septembra 2023 začína jesenný ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU 2023 

29.9. - 1.10.2023, KURZ PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV, Brdárka

***

---

V júni nás ešte čaká:

Brdárske dvojičky (Brdárka, KE kraj) 28.6.2023 streda 16:00 - 17:30

A v júli začíname týmito:

Záhrada v starom sade (Necpaly, ZA kraj) 2.7.2023 nedeľa 15:00 - 16:30

Záhrada Zuzky Pastorkovej (Dlhá nad Váhom, NR kraj) 7.7.2023 piatok 16:00 - 17:30 a 13.7.2023 štvrtok 16:00 - 17:30

Záhrada pod dubmi (Stupava, BA kraj) 14.7.2023 piatok 16:00 - 17:30

Statok na Výšinách (Látky - Čechánky, BB kraj) 15.7.2023 sobota 13:00 - 14:30

***

Prihlásiť sa na prehliadky môžete pomocou prihlášky. Informácie o všetkých zapojených sídlach a iné podrobnosti nájdete na webstránke.

---

V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.

Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom 2020 - 2022.

Séria 4 webinárov Kvetiny v permakultúre 2023 z rovnomenného kurzu vás prevedie zákaldnými postupom výsadby a starostlivosti o celoročné kvetinové záhony.

Séria 6 webinárov Včelárenie blízke prírode je tu pre všetkých, ktorí by si radi založili vlastnú včelnicu. Preberiete všetky témy od porozumenia včely až po celoročnú starostlivosť.

Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnom dizajnovaní. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.

Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradníkmi a záhradníčkami!

Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.

---

Terapeutické záhrady

Clare Cooper Marcus, Naomi A. Sachs

Wiley, 2013

Evolúcia nám dala do vienka pozitívny vzťah k prírode a zelenej farbe všeobecne. Ako lovci a zberači sme boli odkázaní na orientáciu v zeleni, rozoznávanie jedlých plodov podľa druhu kríkov alebo stromov. Máme to zapísané hlboko v génoch. Toto pradávne spojenie využívame nielen vtedy, keď zažívame radosť pri práci v našej vlastnej záhrade, ale využíva sa aj v záhradnej terapii. A pomáha.

Práca s pôdou a rastlinami je terapeutická. Jednoduché záhradné práce, pobyt v obklopení stromov, alebo len výhľad na zeleň, pomáhajú pacientom pri rýchlejšej rekonvalesencii po úrazoch alebo operácii. Kontakt so zeleňou, alebo aspoň výhľad na ňu, je dôležitý pri uzdravení fyzického aj psychického zdravia. Ako záhradná terapia pôsobí na ľudí hovorí kniha Therapeutic Landscapes. Ukazuje, ako priaznivo pôsobí dobre nadizjanovaná bezbariérová záhrada na zdravie a telesnú kondíciu seniorov v domovoch dôchodcov a ako je dôležité zapojiť ich do starostlivosti o zeleň a pestovania zeleniny. Ukazuje, aký je pre človeka dôležitý kontakt s čerstvým vzduchom, slnečným svetlom a zážitok zo žblnkajúcej vody niekde vedľa lavičky alebo na prechádzke. Terapia záhradou sa uplatňuje aj v programoch pre veteránov, v detských nemocniciach, či pri stretnutiach rôznych terapeutických skupín, ale aplikovateľná je aj v bežnom verejnom pristore, kde zjemňuje urbánny priestor a poskytuje miesto na trávenie času pre mestského človeka.

Kniha je plná ukážok reálnych fungujúcich liečivých záhrad, ich technických parametrov aj zloženia odporúčaných rastlín. Je zaujímavýcm rozšírením pohľadu na záhradné umenie a opakuje nám už dávno známu pravdu - že človek prírodu potrebuje, profituje z nej fyzicky aj psychicky a preto by sa mal ňou obklopovať a chrániť ju.

Recenzovala Marianna Piršelová.

---

Meno: Ľudka a Dušan Kurucovci 

Permakultúrny princíp, ktorý je pre vás kľúčový? Nebojujeme, spolupracujeme s prírodou. Tvoríme so všetkým čo nás obklopuje jeden celok a nie je možné sa od neho oddeliť. Naše predstavy o oddelenosti alebo nadradenosti sú žiaľ veľkým nedorozumením súčasnej modernej doby. Ak bojujeme proti prírode bojujeme vlastne sami proti sebe.

Obľúbený prvok vo vašej záhrade? Záhradný domček v ovocnom sade s divokou lúkou vlastnoručne vyrobený zo starého stodolového dreva.

Kniha, ktorá vám mnoho priniesla? Hanka Sekulová: Darujme si zdravie z vlastnej záhradyJaroslav Svoboda: Kompletní návod k vytvoření ekozáhrady. Tieto dve knihy boli na začiatku našej prírodnej cesty a otvorili naše obzory smerom k permakultúre. 

V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívny? Dlhodobo si vlastnoručne vyrábame prírodnú kozmetiku a drogériu ( zubné pasty, deodoranty, krémy, odličovadlá, pomády, masážne oleje, liečivé maste, pracie prášky, aviváže, tablety do myčky,). Kupujeme už len mydlá, šampóny a čistiaci prostriedok na riad, avšak vyrobené z prírodných surovín. Veríme že aj tieto si zvládneme časom vyrábať sami. Univerzálnym čistiacim prostriedkom je ocot riedený z vodou. Veľmi radi pracujeme so starým materiálom ako je drevo, kameň tehla. Zo starého recyklovaného dreva vyrábame už aj mnohé interiérové prvky. Naposledy to bol multifunkčný stojan na klíčenie priesad, ktorý je zároveň sušičkou na bylinky. Snažíme sa v každodennom živote chrániť všetko živé okolo nás. Z domu vynášame naspäť von všetkých živočíšnych obyvateľov našej záhrady. Topiacim sa muškám a včielkam podávame pomocnú ruku. Slizniaky večer pozbierané po záhrade nosíme do lesa za záhradou. Mnohé z nich sa do rána stihnú do našej záhrady vrátiť. :)

Ľudku a Dušana Kurucovcov a ich Záhradu Živa môžete navštíviť v rámci našich komentovaných prehliadok. Najbližší termín je 7.7.2023 o 15:00.

---

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

Máj je pre mňa najhorúcejší v dvíhaní telefónu. Pýtate sa na pôdu, sadenie, výsevy, ale aj dizajnérske otázky, čo, kde, ako umiestniť, urobiť. Alebo nerobiť. 10.5. – Nižný Klátov (KE): záhrada = rozkvitnutý raj, ktorý začal vznikať pred 4 rokmi na zúboženom trávniku takmer bez života. Postupná realizácia navrhnutého dizajnu rapídne zvýšila biodiverzitu. Dnes sme konzultovali, čo budeme dosádzať tento …Prečítať si celý blog.

---

Naša permakultúrnu záhradka

Tento článok sme síce nenapísali my ale pričinili sme sa za jeho obsah ;) Cirkevná spojená škola sv. Martina v Hviezdoslavove privítala naše dve lektorky, Hedvigu Gulovu a Sylviu Koreňovú, aby spolu s deťmi, ich rodičmi a učiteľmi vytvorili z  nepoužívaného pozemku pri škole permakultúrnu záhradu. Chcem si prečítať viac. 

---
Dovolenka o hovn*

Dovolenka o hovn*

Bolo by vznešené písať na začiatku leta o humuse, ktorý by sme mohli pozorovať na dovolenke. Lebo v každej krajine je humus akoby „iný“. Všade je však podstatný pre úrodnosť pôdy, pre fixáciu CO2, pre štruktúru pôdy, jej farbu a tak ďalej. Ale čo to ten kúzelný humus je? Organické zvyšky v rôznom stupni rozkladu - hovorí poučka. A čo … Prečítať si celé zamyslenie.

---

Vedeli ste, že 21. jún je medzinárodným dňom lokálnosti. Organizácie, ktoré sú súčasťou hnutia, vyzývajú svojich fanúšikov aby usporiadali spoločné jedlo s blízkymi, s komunitou, ako formu oslavy tejto silnej myšlienky. Tak ak máte s čím pohostiť priateľov a známych neváhajte. A vlastne k tomu sa viaže aj naša JÚNOVÁ VÝZVA:

Ukážte, čo parádne vám už dozrelo v záhrade? Aké bylinky máte a čo ste z nich vytvorili? Ako ste spracovali ovocie a zeleninu? 

PS: Neštítime sa ani dobrých receptov :) Pošlite.

Fotky/ Videá výpestkov a produktov pošlite na skolapermakultury@gmail.com alebo na náš FB. (Ilustračný obrázok: Jedloles/Andrea Miklošová)

***

Lokálnosť predstavuje cestu k zdravšiemu svetu a zmysluplnej spoločnosti. Opiera sa o živú komunitu a jej vedomých obyvateľov. Viac o lokálnosti na: lokalnost.orglocalfutures.org.

---

Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne aktivity, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)

Sezónna kuchárska kniha

Sezónna kuchárska kniha

SEZÓNNE STRAVOVANIE Krásne dozretá broskyňa. Chrumkavé jesenné jabĺčko. Jemnučký zväzok jarnej špargle. Toto sú príklady potravín a období, počas ktorých dozrievajú v našich záhradách a sú najzrelšie a najchutnejšie. Sezónne stravovanie... Pojem mnohým dospelým, hlavne tým, čo majú doma záhradku a pestujú si nejakú tú zeleninku či ovocie, vcelku známy. Ale čo deti? Prečítať si celý článok.

A čo permakultúrne čítať s deťmi?

Stromy

Piotr Socha a Wojciech Grajkowski

Kniha s obšírnym názvom ,,Stromy" skrýva všetko, čo si pod týmto pojmom dokážete predstaviť a k tomu ešte omnoho omnoho viac! Dočítate sa (či už na obrázkoch alebo v texte) ako stromy rastú, kto na nich žije a podobné očakávané informácie. Uvidíte ale aj strom života, rodostrom, výrobky z dreva ako hudobné nástroje, posvätné stromy, najstaršie, najvyššie a najširšie stromy, mýtické stromobytosti, rôzne kultúry... 

Aj keď túto knihu nájdete v sekcii s detskou literatúrou, rýchlo zistíte, že si v nej nájdu zaľúbenie všetky generácie. Dychberúce ilustrácie pre malých aj veľkých sú doplnené pomerne drobným a informačne vyčerpávajúcim textom, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani školská práca, či projekt. 

Ale pozor! Kniha je veľká a ťažká, aby sa do nej vošlo až 34 ilustrovaných dvojstrán a keď nebudete vedieť v noci prestať čítať, budú vás bolieť ruky alebo vám rovno padne na hlavu :)

Recenzovala Klára Mydliarová.

---

• Český festival udržateľnej kultúry VRÁBSKO FEST, ktorý je zároveň cestou podpory pre rastúcu ekodedinu. Prednášky, rozhovory, ekologicky šetrná domácnosť, kaková ceremónia, workshopy, hudba....To všetko už 28.6.-2.7.2023 v juhočeskej dedine Vrábsko.

• Po koncerte v prírode, ktorý sa začiatkom mája odohral v brdárskych čerešňových sadoch si budete môcť 2.7.2023 od 14:00 v miestnom evanjelickom kostole vychutnať organový koncert.

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.

Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK

---

Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry.

Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com