Novinky z dielne Školy permakultúry

september  2023

Milé čitateľky, milí čitatelia,

vitajte v najrozkvitnutejšom mesiaci roka, v máji. Otvorili sme ho, už tradične, Dňami otvorených dverí pre aktivitu komentované prehliadky :) Akciu vyhlasujeme za úspešnú. Bolo plno. Ak ste sa náhodou nezmestili na vytúženú prehliadku, môžete si vybrať z termínov počas celej sezóny. V tohtomesačnom newslettri prinášame tiež pôdne zamyslenie, knihomilský výber pre dospelých i deti, článok o cikaní (naozaj :), článok o aktivite pre deti v permakultúre a aj ďalšie dobroty. Pokojne si ho prečítajte v záhrade, s prstami ešte od hliny, nech to má ten správny cveng.

Tím Školy permakultúry

---

Pre všetkých, ktorí pochopili, že kľúčovým elementom záhrady je vyvážená pôda...

Už 26.- 28. mája nás čaká praktický seminár Mikrobiota pôdy v rukách roľníkaSvoje si na seminári nájdu ľudia, ktorí chcú hlbšie poznať pôdne procesy
a možnosti zveľadenia pôdy pomocou doma dostupných preparátov.  

---

Máj:

12. - 14. máj 2023 Kurz ZÁHRADNÍK praktická časť v Málaši

12. - 14. máj 2023 ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU jar 2023 3. blok

13. - 14. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE praktická časť v Kokave nad Rimavicou

17. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Individuálne konzultácie

26. - 28. máj 2023 Kurz MIKROBIOTA PÔDY V RUKÁCH ROĽNÍKA v Brdárke

---

V máji nás ešte čaká:

Bylinková záhradka Katky Klimovej (Vinosady, BA kraj) 15.5.2023 pondelok 18:00 - 19:30

L.E.S.O.V.O. (Velušovce, NR kraj) 19.5.2023 piatok 16:00 - 17:30

Záhrada Zuzky Pastorkovej (Dlhá nad Váhom, NR kraj) 19.5.2023 piatok 16:00 - 17:30

Záhrada pod dubmi (BA kraj) 19.5.2023 piatok 16:00 - 17:30

Permakultúrne centrum Krásne Sady (Krásne Sady, PO kraj) 20.5.2023 sobota 10:00 - 11:30

Záhrada pod hradom (Likavka, ZA kraj) 21.5.2023 nedeľa 14:00 - 15:30

Záhrada Živa (Jasenov, PO kraj) 27.5.2023 sobota 14:00 - 15:30

Brdárske dvojičky (Brdárka, KE kraj) 28.5.2023 nedeľa 16:00 - 17:30 & 31.5.2023 streda 16:00 - 17:30

Prihlásiť sa na prehliadky môžete pomocou prihlášky. Informácie o všetkých zapojených sídlach a iné podrobnosti nájdete na webstránke.

 

---

Máj:

13. máj 2023 Workshop ZELENINOVÉ ZÁHONY - Rôzne druhy záhonov a ich osádzanie, Málaš (LV)

14. máj 2023 EXKURZIA TRVALO-UDRŽATEĽNOU ZÁHRADOU ZEMČEK, Medvecké (LV)

Jún:

4. jún 2023 Workshop ZELENINOVÁ ZÁHRADA V LETE, Hrušov (VK) 

Ďalšie workshopy, informácie a prihlášky nájdete na webstránke.

---

V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.

Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom 2020 - 2022.

Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnom dizajnovaní. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.

Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradníkmi a záhradníčkami!

Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.

---

Sedlák pod Milešovkou.

Pestrá krajina proti změne klimatu. 

Petr Havel/Daniel Pitek

Praha, Vyšehrad 2023

Kto ešte nenarazil na Daniela Piteka, aktivistu a farmára, po prečítaní tejto knihy si urobí dobrý obraz o tom, čo robí a bude mať chuť ho ďalej sledovať. Ako hovorí sám o sebe na svojom facebookovom profile : "Jsem sedlák a lesník. V srdci Českého středohoří chovám ovce, krávy a koně. Zakládám tůně a rybníky". V Knihe rozhovorov Daniel Pitek. Sedlák pod Milešovkou s podtitulom Pestrá krajina proti změne klimatu, dáva tušiť, čomu venuje väčšinu svojho času. Svojimi aktivitami priťahuje pozornosť širokej verejnosti v oblasti udržateľného hospodárstva, stave lesov a zadržiavania vody. Témy, ktoré sa v permakultúre skloňujú veľmi často. Vybudoval desiatky rybníkov, a tôní, venuje sa regenerácii krajiny.

V rozhovore s novinárom Petrom Havlom sa dotkli jeho rodiny, aj jeho podnikateľských začiatkov a úspechov, ktoré mu priniesli financie na splnenie sna z detstva - vlastnej farmy uprostred lesov pod horou Milešovkou. Kniha obsahuje bohatý obrazový materiál, ktorý plynulo doplňuje text, ktorý sa dobre číta. Autor dodal do knihy aj jeden dôležitý moment, za ktorý sme mu vďační. Vysvetlenia dôležitých pojmov z oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a ochrany prírody. V texte sú zvýraznené sivým rámčekom. Tak pri kapitole o pôde a vode nájdeme rámček s vysvetlením, akú súvislosť má typ pôdy so schopnosťou zadržiavať vodu alebo aký vplyv majú polia pri odvodňovaní krajiny.

Veľkou témou je pre Daniela Piteka aj potreba podporiť lokálnu produkciu jedla na úkor nadnárodných supermarketov.

Rozhovor so sedlákom spod Milešovky je príjemné a veľmi poučné čítanie o hodpodárení, chove zvierat, o vode a klíme. Je to návod ako sa správať ku krajine aby sme ju zveľadili od človeka z praxe ukotveného v našom geografickom priestore. Koho Daniel Pitek zaujal, môže sledovať aj jeho FB profil

Recenzovala Marianna Piršelová.

---

Meno: Václav Petráš 

Permakultúrny princíp, ktorý je pre teba kľúčový? Malé a pomalé riešenia - mám jasnú víziu a už 12 rokov pomaly a vytrvalo idem za svojím snom, a cez malé a pravidelné zmeny korigujem smer.

Obľúbený prvok v tvojej záhrade? Dómický fóliovník s tehlovými vyvýšenými záhonmi s chilli, rajčinami a bazalkou :)

Kniha, ktorá ti mnoho priniesla? Permakultura - Principy a cesty nad rámec trvalé udržitelnosti (David Holmgren)

V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívny? Permakultúrne pozitívny som hlavne vo svojej práci, pri realizácii úžitkových záhrad. A nečakane zložité je napĺňať permakultúrnu etiku pri práci na voľnej nohe. Starám sa o zákazníkov v rozumnej miere v pomere ku starostlivosti o moju rodinu a starostlivosti o seba samého? Používam materiály vhodné pre prírodu a v primeranom množstve? Zdieľam dostatočne svoju energiu v dobrovoľných aktivitách a uvedomujem si svoje limity a limity zákaziek?

Václava Petráša a jeho Záhradu vo vinohrade môžete navštíviť v rámci našich komentovaných prehliadok. Najbližší termín je 16.6.2023 piatok od 16:00.

---

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

18.-19.4.2023, Zaježovská škola – neverila som... pozvali ma - Prespávačka A že prečo? Nuž lebo tam už toho majú v záhrade habadej, aj sú furt vonku, aj sa učia vonku... Len akosi majú pocit, že to tam je nejaké chaotické, že vždy, keď chcú pridať nejaký nový prvok, tak bezradne chodia hore-dole, hľadajú vhodné miesto a žiadne sa im nezdá byť “dosť dobré“. Skrátka… Prečítajte si celé Paulino rozprávanie.

---
Cikacia slama

Cikacia slama

Máme doma novú atrakciu. Ja tvrdím, že je to vrcholné dielo nášho hospodárenia s vodou v ukážkovej prírodnej záhrade. Ale slovo atrakcia to vystihuje lepšie. Moja 5-ročná dcéra sa tým chváli deťom na ulici, a tie si to chcú všetky vyskúšať. Vlastne už si aj. Človek by logicky hádal, že to bude prinajmenšom jazero, v ideálnom svete rovno kúpacie. Je …Prečítať si celý článok.

---
ÚVAHA O MATERSKEJ HORNINE

Úvaha o materskej hornine

O pár dní bude deň matiek a tak som si dopriala pár úvah o MATERSKEJ HORNINE: Materská hornina je ten druh horniny (kameňa, šutru a skaly), ktorý tvorí základ pôdy. Pôda z nej „rastie“ a je cez ňu prepojená zo Zemou, s lokalitou. Materská hornina pôdu vyživuje – dáva jej všetko, čo má. V podstate hornina zas a znova umiera… Prečítať si celé zamyslenie.

---

Máj je lásky čas a v prenesenom význame aj čas komunitný. Vonku je príjemne, rozpaľujú sa prvé grily, oprašuje sa záhradný nábytok a známi (či neznámi) sa poľahky zastavia na slovko-dve, veď však iba posedieť v záhradke má čas každý... My sme začali našu komentovanoprehliadkovú sezónu a okrem praktických inšpirácií sú to aj momenty stretnutia sa podobne naladených ľudí, ktorí ešte navyše aj často pochádzajú z jednej lokality. A to sa nám v lokálnosti veľmi páči - prepájanie sa a hľadanie zdrojov a sily samotných malých komunít. A preto aj... 

naša MÁJOVÁ VÝZVA pre vás je:

Pošlite nám fotografiu s niekým blízkym z najkrajšieho kúta vašej záhrady.

Ak spolu s ním navštívite permakultúrne sídlo z komentovaných prehliadok, vstup pre blízkeho je bezplatný.

Fotky krásnych kútov a dobrých ľudí pošlite na skolapermakultury@gmail.com. Ak by ste sa chceli na nejakú prehliadku priviesť blízkeho z fotky, dajte nám to vedieť hneď pri prihlasovaní sa.

---

Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne aktivity, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)

Kolobehy

Kolobehy

Na našej školskej záhrade býva veselo. Do kola v nej veselo behajú nie len deti, ale aj rôzne živé i neživé vecičky. Po strihaní stromov a viniča zostalo niekoľko balíkov konárov. Zvyčajne sa vyložia na ulicu, aby ich odviezli na mestskú kompostáreň. Tento rok však trpezlivo čakali poukladané pri našom školskom kompostovisku, ktoré si deti pred dvoma rokmi vyrobili sami… Prečítať si celú aktivitu.

A čo permakultúrne čítať s deťmi?

Prečo nie je tučniakom zima alebo ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu

Pavla Hanáčková

Ak má aj Vaše dieťa “prečo?” obdobie, skúste zobrať do ruky knižku Prečo nie je tučniakom zima alebo ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediuNazrite spolu do sveta púšte, hôr, pralesa, polárnej oblasti, lesa… a spoznajte spolu, aké zázračné vlastnosti príroda nadelila ich obyvateľom, aby tam mohli v pokoji a bezpečí žiť.Verte, že sa sami dozviete mnoho nových a prekvapujúcich informácií vrátane tej, prečo sa púštny chrobák stavia na hlavu, aké finty používajú podvodníci (nie, nie tí dospelácki, ale tí naozajstní, pod vodou žijúci)Prajeme krásne spoločné objavovanie

Recenzovala Sylvia Koreňová.

---

• 2. - 4. júna 2023 nás v Prenčove, v kultúrnom centre ArtKruh čaká Dragon Dreaming - úvodný zážitkový seminárWorkshop je ochutnávkou procesu „tvorby spoločnej vízie“ a bude vedený formou živého laboratória, kde si účastníci súbežne prejdú teóriou aj praktickou osobnou skúsenosťou. Potom 13. - 15. október 2023 aj na Brdárke, v priestoroch komunity AlterNativa.

• 2. - 4. júna 2023 Víkend otvorených parkov a záhradPodujatie je súčasťou medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma. Pre tento rok bola zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“.

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.

Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK

---

Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry.

Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com