|
|
Novinky z dielne Školy permakultúryseptember 2023
|
Milé čitateľky, milí čitatelia, vítame vás v apríli. Naše záhrady ožívajú ruchom rastlín, zvierat a ľudí. Je to mesiac, kedy oslavujeme našu Zem (hoci samozrejme, každý deň je deň Zeme... alebo by mal byť.) V našej škole to žije - apríl a nadchádzajúci máj je plný rozbehnutých kurzov. Pomaly sa pripravujú aj komentované prehliadky. Opäť sme si pre vás prichystali zaujímavé články a témy. A v niektorých častiach noviniek ste nám zase pomohli s obsahom vy, za čo ďakujeme :) Možno ste si všimli, že sme rozposlanie noviniek posunuli o kúsok neskôr. Dôvodom bola chuť zhrnúť pre vás ako bolo na festivale Permakultúra v meste. Tím Školy permakultúry
|
Dať do záhrady úle, do nich včely a máme med! Hmm, tak jednoduché to zas nie je...Ale s trochou úsilia môžete mať vlastný med a záhradu plnú opeľovačov s pomocou nášho kurzu Prírode blízke včelárenie 2023. Aj on-line vo svojom tempe.
|
Apríl: 18. apríl Kurz ZÁHRADNÍK 5. webinár, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 19. apríl 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Roje-nie, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 20. apríl 2023 Kurz ZÁHRADNÍK 6. webinár, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 21.-23. apríl 2023 ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU jar 2023 2. blok 25. apríl 2023 Kurz ZÁHRADNÍK 7. webinár, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 26. apríl 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Rok pri včelách, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 27. apríl 2023 Kurz ZÁHRADNÍK 8. webinár
Máj: 3. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Zdravý úľ, stále je možné sa pridať, aj iba na on-line časť. 10. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Starostlivosť v zimnom období
12. - 14. máj 2023 Kurz ZÁHRADNÍK praktická časť v Málaši
12. - 14. máj 2023 ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU jar 2023 3. blok 13. - 14. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE praktická časť v Kokave nad Rimavicou 17. máj 2023 Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE webinár Individuálne konzultácie 26. - 28. máj 2023 Kurz MIKROBIOTA PÔDY V RUKÁCH ROĽNÍKA v Brdárke
|
Žilina, Nová synagóga, 15.4.2023 Cieľom 10. ročníka festivalu bolo stretnutie ľudí permakultúrne pozitívnych. Profesionálnych dizajnérov, riešiteľov rôznych projektov, lektorov permakultúry, dospelákov, ktorí sú celé dni s deťmi, zvedavcov, čo za „novoty“ to zavádzame, malých aj veľkých, ale aj tých, ktorí sa s permakultúrou len zoznamujú... Festival mal dve línie – Hlavný program s prednáškami a Sprievodný program. V centrálnej sále …Prečítať si celý príspevok.
|
V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.
|
Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom 2020 - 2022.
|
Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnom dizajnovaní. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.
|
Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradníkmi a záhradníčkami!
|
Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.
|
Simon Barnes Simon&Schuster 2020 Dnešná kniha je jedna z tých kníh, ktoré sú určené jednak pre dospelých, ale zároveň ich využijeme aj na spoločné čítanie s deťmi. Je rozdelená do 23 kapitol, ktoré lákajú ponoriť sa do nich aj vďaka dobrodružstvo sľubujúcim názvom - "Magický strom", "Čítanie tajných znakov" či "Ako sa premeniť na labuť". Barnes je autorom mnohých kníh o prírode s dôležitými posolstvami. V tejto rozvíja krásnu myšlienku o tom, ako sa ako ľudstvo máme zobudiť a napojiť sa opäť na prírodu, ktorú sme vytesnili za okná a dvere našich domovov. Hovorí, že na to, aby sme porozumeli prírode a životu na našej planéte potrebujeme, aby sme sa opäť spojili s divočinou a prírodou v sebe. Urobíme to tak, že otvoríme dvere na svojom dome, bosou nohou stúpneme na zem a dotkneme sa pôdy. Tam, v kontakte s prírodou, sa začínajú zapletať nitky nášho poznania a lásky ku všetkému živému. Dvadsaťtri techník schovaných do dvadsaťtri krátkych a stručných kapitol nás prevedú múdrosťou, ako v sebe opäť prebudiť schopnosť vidieť a milovať divoký život na tejto planéte. Recenzovala Marianna Piršelová.
|
Meno: Ivica Štefanidesová Permakultúrny princíp, ktorý je pre teba kľúčový? Jednoznačne "problém je riešením", okrem iného to cibrí fantáziu a kreativitu ;-) a možno ešte "recyklácia" lebo rada vdychujem nepotrebným a starým veciam nový život.
Obľúbený prvok v tvojej záhrade? Prírodné jazierko s mólom.
Kniha, ktorá ti mnoho priniesla? Sepp Holzer - Zahrada k nakousnutí a rovnako Jardo Svoboda - Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku - to bol začiatok, na ktorý sa nabaľovali mnohí iní autori, ktorí možno už ani nie sú označovaní ako permakultúrni (Rudolf Steiner a biodynamika, Masaru Emoto a voda, tiež Viktor Schauberger, ale aj Charles Dowding, Helena Vlašinová). K Billovi Mollisonovi ma to akosi vôbec neťahalo :-D. V každom prípade, záhradnícka škola na ktorú som sa kedysi prihlásila (a po druhom ročníku odišla) ma naučila ako to robiť nechcem a vlastne ma donútila hľadať a nachádzať nové, mne blízke riešenia, čiže problém sa stal riešením.
V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívna? Najviac ma v posledných mesiacoch zaskočilo, že permakultúru dokážem preniesť medzi skautov. Majú síce vlastné, prírode a komunite blízke princípy, založené na ich histórii a tradíciách, v praxi to však funguje pomerne inak. Mnohé vzniknuté (aj vzťahové) problémy poskytujú priestor pre ich vlastné napredovanie a rozvoj - zase sa problém stal riešením. Recyklácia je vlastne samozrejmosťou a zónovanie sa využíva nielen v klubovni, záhrade, ale aj na táboroch. Princíp funkčnosti zabezpečenej mnohými prvkami je výborný pre pochopenie plánovania konkrétnych akcií a lepšie sa tak s mladými ľuďmi napreduje aj z pohľadu zodpovednosti. V tínedžérskom veku je to niekedy ozaj zložité :-D S rodinou žijeme takmer v centre dediny uprostred Turca v 150-ročnom dome so starým sadom, ktorý sme premenili na funkčnú prírodnú a permakultúrnu záhradu a stále mnohé veci zdokonaľujeme. V našom prípade je cesta cieľom. Aj keď sme v prvých rokoch boli považovaní doslova za čudákov, postupne sa inšpirujú aj tí susedia, ktorí si ťukali na čelo, často len takými "maličkosťami" ako je mulčovanie, kompost, polykultúra a využívanie dažďovej vody. Ja sa profesne už niekoľko rokov zameriavam na prírodné strapaté trvalkové výsadby, ktoré sú môjmu srdcu najbližšie, ale pomáham aj s dizajnovaním záhrad ako celkov, či plánovaním zmiešanej zeleninovej polykultúry. Rada pracujem s menšími deťmi, ktoré chodia do našej záhrady v rámci enviro vzdelávania, píšem články pre Klub regenerativního zahradničení. Verím, že súčasná doba je tým správnym časom, kedy svet otvorí oči a pochopí, že permakultúra je tým správnym riešením na väčšinu vzniknutých problémov, adekvátne riešenia už totiž dávno vymyslené sú!
Viac info o mojej práci môžete nájsť na webe www.vstaromsade.sk.
|
Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)
|
Spišská Nová Ves O tejto lokalite som už písala aj predchádzajúci mesiac. Teraz sme riešili výsadbu vo veľmi strmom svahu po odstránení obrovského solitérneho smreka, ktorý bol poškodený. Vplyvom tieňa pod ním je svah bez kríkov, bez podrastov. Pôda je plná kameňov, suchá, hrozí vodná aj veterná erózia. V okolitej krajine takéto miesta zachraňuje kosodrevina, preto sme ju zvolili do … Prečítať celé Paulino rozprávanie.
|
"Mami, prečo ideš na kurz o včielkach, veď ich máme doma. A ešte k tomu v škole, v ktorej si pani učiteľka?" No pretože, do prkvančíc, nikto nevie všetko! Ale pravda je taká, že preto, lebo na moju sestru padol medomet. Keď bola asi taká ako moje plavovlasé, škôlku navštevujúce dieťa so zákernými otázkami. Má to… Prečítať celý článok.
|
V Škole permakultúry sme sa rozhodli venovať našu dôveru firme SAATBAU a zmesi medziplodín a zeleného hnojenia, ktoré si na našich kurzoch môžete zakúpiť, sú práve od tejto spoločnosti. A ako teda rozumieť jednotlivým pojmom? V našich záhradách sa chceme o naše rastlinky príkladne starať. Ich prosperita je priamo prepojená s našou dôkladnou starostlivosťou o pôdu. V tom nám vie ... Prečítať celý článok.
|
Štvrté zamyslenie k prierezovej téme PÔDA 22. apríla sa narodila moja mama. Žena, ktorá ma porodila, vychovala a vlastne (v pozadí a tajne) sa stará o mňa dodnes. Tak mamča moja milená, pamätám si, ako som na našom výlete vo Vysokých Tatrách (v rámci svojej puberty) stratila v hmle. Bolo to v Bystrom sedle, v úseku plnom reťazí, aby sa …Prečítať si celé zamyslenie.
|
A už sme v tom naplno. Záhrady, balkóny, záhradky, vnútrobloky a parapety začínajú kvitnúť, rásť, voňať, bzučať. Jedlo je život a to, ktoré si zadovážime sami alebo z kvalitných zdrojov je okrem iného základom zdravia a samostatnosti. Vieme, že kopec rastlín a všeličoho už máte ale čo tak pridať v tento rok nejaký nový element. Čo tak skúsiť vypestovať nejakú starú krajovú odrodu? Alebo niečo pre opeľovačov? Alebo si konečne vytvoriť vo vnútrobloku príjemnú lavičku obklopenú kvetmi a jedlými rastlinami? Alebo založiť si nejaké mini jazierko? Naša APRÍLOVÁ VÝZVA pre vás je: Objav, čo si ešte nikdy nepestoval/a. Vysej a priprav si priesady. Objav aký prvok ti v záhrade chýba a vytvor ho. Fotky objavov pošlite na skolapermakultury@gmail.com. Všetky odpovede uverejníme v nadchádzajúcom newslettri a na našich sociálnych sieťach.
|
Na marcovú výzvu, ktorej cieľom bolo vytvorenie jarného šalátu z divorastúcich bylín, nám napísali: Zuzana Ondrášová: Pravidelne zaraďujem lokálne jedlé kvety a bylinky do nášho jedálnička napr. Teraz u nás rastú a niektoré kvitnú napr. fialky, sedmokrásky, pľúcnik lekársky, pažítka, kozonoha hostcová, medvedí cesnak, myší chvost, púpavové listy, medvedí cesnak.. Lokálne divoké bylinky z našej záhrady :)
|
Naša lektorka Klára Mydliarová: Je tam medvedí cesnak, zimná cibuľa, kuračka, kvety hluchavky a fialky, žihľavové guľky (nech si nepopŕhlia pusinky) a trocha medovky. Na tom smotana, zvyknem dať orechy. Rodine to pridávam rovno k jedlu, potom sa to neodvážia nezjesť :D Bolo to k pečeným zemiakom a divine z vlastného zdroja.
|
Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne aktivity, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)
|
Permakultúrne detské ihrisko je článok, ktorý sme venovali tento raz nie jednej aktivite ale skôr prostrediu, ktoré aktivity podnecuje. Ako píše autorka Katka, deťom treba ponúknuť zaujímavé prostredie, ktorého objavovanie je sprevádzané prirodzeným učením sa hrou a nie krásnu preliezku iba preto, že pekne vyzerá v záhrade. Detské ihrisko je zóna 5 a tak je to zóna divočiny a pozorovania prirodzeného. Prečítať celý článok.
|
A čo permakultúrne čítať s deťmi? Nenásytná húsenička Eric Carle Okrem vyššie spomenutej univerzálnej knižky aj pre deti aj pre dospelých máme tip na čítanie (prezeranie) aj pre najmenších permakultúrnych drobcov. Milý príbeh večne hladnej húsenice, ktorý zaujme krásnymi ilustráciami, troškou základných počtov ale najmä svojimi naozajstnými vyhrýznutými dierkami do ovocia a jedla, na ktorých si taký malkáč rád vyskúša svoju jemnú motoriku. Príbeh zrodenia sa motýľa od vajíčka až po krídla. Recenzovala Jana Šimončičová.
|
• Jarné Vegánske hody Bratislava 2023, 23. apríl 2023 v Starej Tržnici.
• 2. - 4. júna 2023 nás v Prenčove, v kultúrnom centre ArtKruh čaká Dragon Dreaming - úvodný zážitkový seminár. Workshop je ochutnávkou procesu „tvorby spoločnej vízie“ a bude vedený formou živého laboratória, kde si účastníci súbežne prejdú teóriou aj praktickou osobnou skúsenosťou. Potom 13. - 15. október 2023 aj na Brdárke, v priestoroch komunity AlterNativa.
• 2. - 4. júna 2023 Víkend otvorených parkov a záhrad. Podujatie je súčasťou medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma. Pre tento rok bola zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“.
|
Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute. Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi. Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK
|
Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry. Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.
|
Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk Kontakt údaje: OZ STRUK Hrušov 472 991 42 Hrušov skolapermakultury@gmail.com
|
|
|
|
|