|
|
Novinky z dielne Školy permakultúryseptember 2023
|
Milé čitateľky, milí čitatelia, marec je mesiacom kníh, prebúdzajúcej sa prírody a záhrad, oslavy lesov a oslavy vody. Hojnosť jari je cítiť aj v množstve našich rôznorodých aktivít, ktoré sa u nás v tomto mesiaci dejú. Kurzy, workshopy, prednáška... všetko je nielen o nadobudnutí nových vedomostí a zručností, ale aj o otvorení sa novému svetu permakultúry. Svetu, ktorý sa vyznačuje snahou o hlboké porozumenie každého prvku v ňom a smerovaním k tvorivej a konštruktívnej budúcnosti. Tím Školy permakultúry
|
Staňte sa aj vy súčasťou Školy permakultúry - venujte svoje 2% vzdelávaciemu centru na HrušoveTohtoročné 2% idú na rekonštrukciu "kamenného domu" priamo v srdci Školy permakultúry - v Hrušove na farme Pavlovského staja, kde žijú Patricia a Tino Pavlovskí. Postup nájdete na našej stránke.
|
Už len 29 dní do festivalu Permakultúra v meste! A viete, že my budeme na festivale ponúkať bezplatné konzultácie? ♥ Odborné rady ♥ Pohľad na celkový dizajn okom skúsených dizajnérov ♥ Inšpirácie na použitie technológií a postupov ♥ Výber/ návrh primeraných riešení ♥ Poradenstvo o krajine a prírodných podmienkach limitujúcich váš projekt ♥ Zodpovedanie najpodstanejších otázok a upozornenie na väčšie chyby Všetky podrobnosti nájdete na našej stránke venovanej festivalu.
|
V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.
|
Živý webinár: LESNÁ ZÁHRADA PRE KAŽDÉHO Lektorka a lektor: Katka Horáčková a Jozef Fekiač Lesná záhrada je priestor, v ktorom sa dá naplno žiť v záhrade. Ponúka všetko, čo pre život rodiny potrebujeme. Prvý diel série o lesnej záhrade vám odpovie na to, ktoré rastliny sú vhodné pre jednotlivé etáže lesnej záhrady. Ako postupovať pri dizajnovaní a na čo si dať pri zakladaní lesnej záhrady skutočne pozor - čo ovplyvňuje výber rastlín a ako z nich vytvoriť fungujúce spoločenstvo.
|
Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom.
|
Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnej záhrade. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.
|
Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradnikmi a záhradníčkami!
|
Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.
|
Škola permakultúry je unikátny projekt, ktorý spája odborné vzdelávanie s overovaním praktických riešení na farmách, v záhradách či komunitných projektoch navrhnutých podľa permakultúrnych princípov. Tieto farmy či vzdleávacie centrá by sme vám radi postupne predstavili. Akonáhle sa totiž zúčastňujete jednej z našich aktivít, stávate sa súčasťou ich príbehu, tak ako sa oni stávajú vašou časťou.
|
Vznik centra v Prenčove je súčasťou príbehu o.z. ARTKRUH, ktoré vzniklo v roku 2004 v obci Stratená v Slovenskom Raji. Prvými aktivitami boli medzinárodné tábory – workcampy, zamerané na ochranu životného prostredia a rekonštrukciu historických objektov starej krčmy a kultúrnej pamiatky Halaš, kde sme organizovali rôzne kultúrne podujatia. Táborov sa účastnili mladí ľudia z celého sveta od Japonska až po Kanadu. Po …Prečítať si celý príbeh centra.
|
Isabella Tree Bajkal 2022 Príbeh o tom, ako sa dá chrániť krajina a pôda zmenou pohľadu na hospodárenie. Manželia zo Sussexu si v roku 2000 uvedomili, že viesť poľnohospodárstvo na ich farme bežným konvečným spôsobom, je neudržateľné. Zvolili si nový reštart a vďaka ich inovatívnemu prístupu formou rešpektu k prírode sa ani nie za 20 rokov stala z vyprahnutej farmy oáza biodiverzity a života. Inšpirovali sa tzv. pastevnou ekológiou. Na pozemok priviezli prasatá na zúrodnenie pôdy, kravy na jej ďalšiu kultiváciu, zrevitalizovali vodný tok a nechali remízky, aby sa sami rozšírili o pôvodné tŕnisté kroviny, ktoré odnepamäti poskytovali útočisko mnohým vzácnym živočíšnym druhom, napríklad už skoro vyhynutému anglickému slávikovi či vzácnym vodným rastlinám. Ako oddychovka aj ako inšpirácia táto kniha patrí do poličky každého, kto farmárči alebo sa zaoberá tvorbou krajiny a jej revitalizáciou. Recenzovala Marianna Piršelová.
|
Meno: Katka Klimová Permakultúrny princíp, ktorý je pre teba kľúčový? Neviem sa rozhodnúť medzi “daj prednosť začleňovaniu pred oddeľovaním” a rozmanitosťou a biodiverzitou. Obe budú kľúčové v tých výzvach, ktoré sú pred nami. Tak si ich v mysli spájam do jedného celku, som optimistka a chcem vidieť svet skôr v radostnejšom svetle. Preto verím, že vieme nájsť cestu, kde sa spájame namiesto rozdeľovania, kde si pomáhame, učíme sa od seba a chápeme, že spolu to ide ľahšie. Spolu ľudsky, ale aj medzidruhovo, s inými živými tvormi, ktorí s nami túto krásnu planétu zdieľajú. Obľúbený prvok v tvojej záhrade? Úprimne, bylinky roztrúsené všade po záhrade. Špeciálne si užívam prítomnosť niektorých pre mňa trochu špeciálnych – monardy, ktorá sa rozvonia, keď idem okolo. Muškátovej šalvie, ktorá ma v predstave svojou vôňou omámi a zoberie niekam na zasnívanú cestu kdesi ďaleko a pritom tak blízko. Kniha, ktorá ti mnoho priniesla? Tajná záhrada od F.H. Burnett – nie je to síce v svojej podstate permakultúrna kniha, ale detská rozprávka. Chytila ma za srdce, má v sebe esenciu toho, čo v mojich očiach má záhrada mať. Schopnosť otvoriť nás životu, svetu okolo. Aj vydarený permakultúrny dizajn by po čase, keď celý rastlinný svet prerastie do spoločného fungovania, tento zázrak v sebe mal zahŕňať a otvárať ľudské srdce svetu. V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívna? Trochu nečakane si uvedomujem tento prístup v medziľudských vzťahoch. Aj každý z permakultúrnych princípov má svoju peknú, trochu filozofickú paralelu k tomu nášmu ľudskému svetu. Práve princíp začleňovania namiesto oddeľovania mi príde byť liekom na tú polarizáciu, čo sa nám rozmáha v našom malom slovenskom svete. Mám silné presvedčenie, že aby sme sa vedeli postarať sami o seba, o svet okolo nás a zodpovedne sa k nemu vzťahovať, potrebujeme byť spokojní v svojom žití. Preto verím zázračnej moci záhrad a prírody, lebo nám vedia byť múdrymi spoločníkmi, vďaka ktorým sa stávame spokojnejšími správcami sveta okolo. Verím hľadaniu toho, čo nás spája a našej schopnosti pozdvihnúť sa nad to, čo nás rozdeľuje. A potom môžeme tento malý vzorec preniesť aj do veľkého sveta. ................................ Katka v Škole permakultúry moderuje kurz Kvetiny a permakultúra a na "triku" má webinár Kvitnúce lúky v PK záhrade a webinár Ruže. Stretnúť ju môžete na workshopoch o trvalkových záhonoch v marci a apríli. Ak by vás lákalo nazrieť spolu so ňou do jarného sveta byliniek, pozýva vás na malú ochutnávku svojho bylinkového sveta.
|
Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)
|
Spišská Nová Ves ma privítala 4. marca nádherným počasím a nádhernými ľuďmi. Dali sme si randíčko na súkromnej záhrade, aby sme ostrihali „zopár“ stromov. Z ôsmych prítomných sme boli traja, ktorí sme mali skúsenosti, nielen teoretické vedomosti (ale aj tie sa zišli). Na jeseň vysadená mladá hruška potrebovala… Prečítať celé Paulino rozprávanie.
|
Lektorky Školy permakultúry ste v sobotu, 4.marca 2023, mohli stretnúť na workshope v botanickej záhrade v Nitre. Ak ste prísť nestihli, či nemohli, prinášame vám príbeh workshopu vo fotografiách. Témou boli Vyvýšené záhony a polykultúra, lektorovali Hedviga Gulová (hlavná lektorka záhradníckych tém v Škole permakultúry) a Klára Mydliarová (hlavná lektorka seriálu Drobná architektúra). Dámy prišli na miesto s autom plným potrebného… Prečítať celý fotopríbeh.
|
Prichádza jar. Prvé sa prebúdzajú korene a jeden taký môj osobný korienok sa prihlásil o slovo. Poviem Vám o ňom príbeh. Je to rozprávanie o mieste, ktoré má svojho správcu. Lebo o tom PERMAkultúra je. Permakultúra je o dlhodobom (preto perma) a o staraní sa o miesto aj o ľudí (preto kultúra). Keď na začiatku 70-tych rokov 20. storočia znovu... Prečítať celý príbeh.
|
Tretie zamyslenie k prierezovej téme PÔDA. Jar sa blíži, aj s vodou, s topením snehu (a tie dažde v posledných dňoch…), s riečnymi korytami plnými vody a povodňovými situáciami... Tak pár slov o vode a pôde. Ani nie tak o tom, ako pôda vodu zadržiava a čistí a mnoho iného, skôr o tom, prečo je pôda dôležitá v kolobehu vody v …Prečítať celé zamyslenie.
|
Naša februárová lokálno - komunitná výzva bola: Vymeň niečo za lečo. Cieľom bolo prepojiť sa so susedmi, vymeniť si nielen niečo milé zo zásob ale aj kus slova, možno dobrú myšlienku či inšpiráciu. Zdenka Maksimova Vesela nám napísala: Dostala som bambusové palice (K pánovi, čo mi ich daroval, sa dostali od známeho, ktorý rezal bambusy v záhrade.) Dal mi zo 30 ks tak 2,5 až 3m... robím z nich oporu do záhrady a ja som mu na výmenu upiekla domáci chlebík kváskový.
|
Jar je, ak nič iné, tak symbolom začiatku. Začína pučať príroda, zvieratá rodia, hmyz začína bzučať vôkol, často toto obdobie po zime znamená aj pre ľudí návrat sviežej energie zo slnka, jedla... preťahujeme sa a zívame, vyliezame z teplých domovov, kde sme sa ukrývali pred zimou. Naša tretia MARCOVÁ VÝZVA teda je: Popozeraj okolo domu alebo v lese na prechádzke čo prvé vykúka spod zeme a priprav parádny jarný šalát. Fantázii a chuťovým bunkám sa medze nekladú :) Fotky krásnych jarných šalátov hrajúcich farbami zelene pošlite na skolapermakultury@gmail.com. Všetky odpovede uverejníme v nadchádzajúcom newslettri a na našich sociálnych sieťach.
|
Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak my sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne typy aktivít, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :) Výroba hmyzieho hotela je zábava pre deti hoci aj na niekoľko dní. Pozbierať staré drevené polienka, všelijaké vysušené a poskrúcané po zime. Pozhľadúvať nejaké skalky či polorozpadnuté tehly a urobiť z nich prírodné a užitočné domčeky. A potom sledovať ako sa začínajú osídlovať :) Ako na to v článku Hmyzí hotel - o spájaní prvkov.
|
A čo permakultúrne čítať s deťmi? F. H. Burnett Klasický anglický príbeh, ktorý má už viac ako sto rokov, opisuje ako stará panská záhrada a jej atmosféra mení vzťah malej Mary k okoliu, ale aj k sebe samej. Mary ako nedobrovoľná obyvateľka panstva Misselthwaite si musí zvykať na tamojšie pomery aj obyvateľov hovoriacich zvláštnym yorkshirským dialektom. Čím sa však hlbšie ponára do života v záhrade a na panstve, tým viac sa jej pobyt začína páčiť. Keď objaví tajné dvere do uzatvorenej časti záhrady, prepadne jej čaru úplne. Príbeh plynie s ľahkosťou a nechýba mu aj zaujímavá zápletka. Táto kniha je síce pre deti od 9 rokov, ale užije si ju aj dospelý, pretože má silný príbeh, nádych nostalgie a nádhery anglického vidieka. Ilustrácie od Ingy Moore sú neprekonateľné a skvelo dopĺňajú atmosféru príbehu. Recenzovala Marianna Piršelová.
|
Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute. Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi. Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK
|
Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry. Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.
|
Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk Kontakt údaje: OZ STRUK Hrušov 472 991 42 Hrušov skolapermakultury@gmail.com
|
|
|
|
|