Novinky z dielne Školy permakultúry

jún  2023

Milé čitateľky, milí čitatelia,

na niektorých miestach Slovenska už vykúkajú zo zeme riadne jarné cibuľky, na niektorých ešte pôda odpočíva pod pokrývkou snehu, chránená pred holomrazmi. Ak už predpestujete a začínate sa obšmietať po vonku, potom pozrite našu ponuku prezenčných kurzov a workshopov. Ak máte vôkol bielo, potom zas študujte, čítajte, inšpirujte sa (a inšpirujte aj okolie). Pomôcť vám môžu naše webináre, články, odporúčania na knihy.

Pomaly teda vítajme prebudenie prírody :)

Tím Školy permakultúry

---

Dumáte nad tým, ako priniesť deťom do života permakultúru?

Nezúfajte ;) na našom kurze Permakultúra pre učiteľov (a učiteľky, sprievodcov a sprievodkyne...) si pripravíte jasné a praktické návody, ako viesť deti permakultúrne svetom. 

---

Marec: 

Kurz KVETINY A PERMAKULTÚRA začína 2. marca 2023, prax v Hrušove

Kurz PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV 17.-19. marec 2023 v Prenčove

Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE začína 22. marca 2023, prax v Kokave nad Rimavicou

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU jar 2023 začína 31. marca 2023 v Brdárke

Apríl:

Kurz ZÁHRADNÍK začína 4. apríla 2023, prax v Maláši

Máj:

Kurz MIKROBIOTA PÔDY V RUKÁCH ROĽNÍKA 26. - 28. máj 2023 v Brdárke

---

Najbližší:

Workshop VYVÝŠENÉ ZÁHONY v Nitre, 4. marec 2023

Workshop ZAKLADANIE VETROLAMU v Hrušove, 18. marec 2023

Workshop ÚDRŽBA TRVALKOVÝCH ZÁHONOV v Hrušove, 19. marec 2023

Workshop ZAKLADANIE TRVALKOVÝCH ZÁHONOV v Hrušove, 30. apríl 2023

Ďalšie workshopy, informácie a prihlášky nájdete na webstránke.

---

Festival Permakultúra v meste je originálnym podujatím, ktoré ponúka bohatý program prednášok, diskusií, sprievodných podujatí a najmä príležitosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o tému permakultúry, sebestačnosti, života v súlade s prírodou. Témou 10. ročníka bude etika. Viac o festivale...

---

V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.

Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Ak ste fanúšikom permakultúry a každá téma je pre vás zaujímavá, potom môžete využiť doživotný prístup ku všetkým webinárom.

Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé, ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnej záhrade. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.

Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradnikmi a záhradníčkami!

Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.

Séria webinárov Kvetiny v permakultúre cieli na založenie a udržiavanie estetických celoročných kvetinových záhonov. Ak by ste radi mali kvetinovú výsadbu, ktorá je zároveň užitočná, odporúčame práve tento seriál. Sériu webinárov je možné si za výbornú cenu 40€ zakúpiť už len do konca februára 2023.

---

Škola permakultúry je unikátny projekt, ktorý spája odborné vzdelávanie s overovaním praktických riešení na farmách, v záhradách či komunitných projektoch navrhnutých podľa permakultúrnych princípov. Tieto farmy či vzdleávacie centrá by sme vám radi postupne predstavili. Akonáhle sa totiž zúčastňujete jednej z našich aktivít, stávate sa súčasťou ich príbehu, tak ako sa oni stávajú vašou časťou.

História Centra Školy permakultúry v Hrušove očami rodiny Pavlovských

História Centra Školy permakultúry v Hrušove očami rodiny Pavlovských

Rok 2014, tretí rok práce na skultúrnení dlhodobo nepoužívaného pozemku, ktorý je v suchej, teplej oblasti na juhovýchodnom svahu s pieskovcovo-tufovým podložím. Pozemok síce pekný, slnečný s krásnym výhľadom, no pre … Prečítať celý článok.

---

Život v pôde

Príručka pre začínajúcich biológov

Ladislav Miko a kol., Lipka, 2019

Kniha Život v pôde presne dostojí svojmu názvu. Je to veľmi prehľadné a pútavé čítanie o tom, čo je pôda, z čoho sa skladá, čo v nej žije. Veľmi podrobne sa venuje anorganickej aj organickej zložke a pri tej organickej živej sa nezastaví pri vágnom základnom rozdelení. Ide naozaj do hĺbky - dozvieme sa o rozdelení pôdnej fauny na mikrofaunu, mezofaunu, makrofaunu a megafaunu s bohatými obrazovým materiálom. A tak sa konečne dozvieme ako vyzerá chvostoskok, pavúčici, meňavka (menivka alebo améba) či dobnožíčka obecná. Autori nás dokonca ponoria do pôdneho života ešte hlbšie. Pri každom z týchto oraganizmov je v texte aj v infografike priradená jeho funkcia. Tak zistíme, že chvostoskok je spásač a požierač mikroflóry a pandravy sú mineralizátori pôdy.

Veľmi komplexná je aj stať Ako funguje pôdny mikrosystém a ak sme doteraz nemali utvorenú predstavu, čo sa to v tej pôde vlastnene deje (z fyzikálneho aj chemického hľadiska), tu si ju vytvoríme. Táto kniha sa dá pozerať aj so staršími deťmi - ak ich zaujíma, ako vyzerajú prvoky a pôdne riasy a huby pod mikroskopom, alebo detailné fotografie mravcov, stonožiek, pavúkov a ďalších pôdnych obyvateľov, tu nájdu všetko pokope.

Život v pôde je veľmi príjemná kniha plná informácií, ilustrácii a fotografií a nemala by chýbať v žiadnej permakultúrnej knižnici. Nedá sa jej vytknúť skoro nič, jedine to, že ešte nebola preložená do slovenčiny a preto sa miestami treba popasovať s českou terminológiou. 

Recenzovala Marianna Piršelová.

---

Meno: Katka Horáčková

Permakultúrny princíp, ktorý je pre teba kľúčový? Kreativně reaguj na změnu a važ si jí. Ale váhala jsem - myslela jsem, že to bude ten otřepaný „pozoruj“ anebo „okraje“. Ale příjde mi, že aby měl člověk kapacitu a ten humor opravdu kreativně reagovat na změnu a vážit si toho, tak potřebuje mít asi napozorováno a vyzkoušeno dostatek relativního umístění i líného a pomalého postupu :-).

Obľúbený prvok v tvojej záhrade? Lavičky všeho druhu. Jedna vypadá jako okraj pařeniště – dá se na něj sednout. Druhá je paleta odložená na betonové skruži a je z ní skvělý výhled. A když na ní zpíváte, tak ta ozvěna pod vámi dodává pěkný zvuk. A jedna vznikla pořezáním dvou lesních stromů na kraji pozemku a přes jejich pařezy jsme položili prkno. Je otočená směrem na zapadající slunce, což bývá konec dne a na nebi bývají nejkrásnější barvy. V létě na ní lze i spát :-)

Kniha, ktorá ti mnoho priniesla? Lesní zahrady v praxi od Tomase Remiarze. Nejenom proto, že to je prostě „moje téma“ a Tomas je dobrý kamarád. Jeho kniha přináší pohled na lesní zahrady nejen jako na prostor s několika patry pro pěstování, ale zejména ten lidský rozměr – dívá se na to, jak se lidem v zahradách žije a jak se společně vyvíjí a ovlivňují, a také na to, jak udělat z jakéhokoliv prostoru ve městě takovou krásnou zahradu, kde budou lidé chtít žít, spolu.

V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívna? Tak zahrada a opravy domu – jasné… lokální materiály, diverzita, pozorování. Co mě překvapilo je asi při přípravě jídla. Na jaře a v létě je to diverzita všech listů, květů a barev, a je to jednoduché to nasbírat, na podzim je to naprostá hojnost při sklizni. No a v zimě mi nevadí mít jednoduchou monokulturu ve stylu dýně + brambor + česnek na 100 + 1 způsob, protože to jsou plodiny, které umím vypěstovat ve velkém množství. Takže je to vlastně pořád ta známá dvojice: nejmenší námaha s největším efektem a kreativně reaguj na změnu.

................................

Katka pôsobí v českej Permakultura CS a tiež lektoruje permakultúrne témy ako dizajn, jedlý les, divé jedlé rastliny - jej kurzy nájdete na webstránke permajoga.czNa jar ju privítame ako spolulektorku aj v našej Škole - spolu s Jozefom Fekiačom pripravujú webinárový seriál Lesná záhrada.

---

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

Návrhy permakultúrnych dizajnov je jedna z mojich obľúbených činností. Najradšej mám rodinné sídla so záhradami a úplne najradšej také objednávky, kde zadávatelia majú veľkú túžbu hrabať sa po lakte v zemi, pestovať všetko čo sa dá a veľa.   Pozvali ma do Prešova. Spolu s Jankou Ivaneckou (PDC absolvovala v r. 2021) sme navrhovali minizáhradku v zabývanej časti rodinných domov. Vypracovali … Prečítať celý príspevok.

---
Hnoj v parenisku

Hnoj v parenisku

Článok je inšpirovaný webinárom Školy permakultúry na tému „Parenisko“. Parenisko je od slova pariť, to znamená, že ide o priestor, kde máme niečo teplé nielen zhora (zabezpečené prekrytím, pozn. pozor, aby táto vrstva prepúšťala žiarenie, ktoré rastliny pre svoj rast potrebujú, najlepšie je obyčajné sklo), ale aj zdola. Parenisko sa zakladá v... Prečítať celý článok.

---
Pôda "v bruchu"

Pôda "v bruchu"

Druhé zamyslenie k prierezovej téme PÔDA.

Sú Fašiangy, Masopust. Začínajú 40 dní po zimnom slnovrate Hromnicami. Končia 40 dní pred Veľkou nocou Škaredou stredou. Je to čas zábav, zabíjačiek, tučných jedál a spoločných stretnutí. Čas medzi dvoma 40-kami. Pekné… Prečítať celé zamyslenie.

---

V januári sme sa pýtali, že či máte stále/už niečo vo svojej záhradke či komore a či je to hodné nejakej kuchynskej úpravy. Potravinová nezávislosť, ako viete, je veľmi dôležitá, ak si chcete byť viac-menej istí, že konzumujete zdravé jedlo. Tešíme sa teda, že s vami môžeme zdieľať tri parádne recepty na využitie zimných domácich surovín:

Mangoldové halušky

Mangoldové halušky

Čo budeme jesť? Hlavne maminy poznajú túto otázku veľmi dobre. Buď od svojich stravníkov alebo ju sami kladú svojim blízkym, aby vedeli, čo by im bolo po chuti. Pozrieť celý recept.

Kimči Na 3-5 litrovú nádobu na vyzrievanie kimči budeme potrebovať: → 2 - 3 kg čínskej/pekingskej kapusty → 1 - 2 veľké mrkvy ... Pozrieť celý recept.

Kvasená koreňová zelenina

Kvasená koreňová zelenina Na 7 dcl fľašu budeme potrebovať: → 2 väčšie mrkvy → 1 väčšiu čiernu reďkev ... Pozrieť celý recept.

Naša FEBRUÁROVÁ lokálno - komunitná výzva je:

VYMEŇ NIEČO ZA LEČO. 

Ostali ti v špajzi už len zavárané uhorky? Máš za vrece semienok nechtíka? Skús ich vziať a vybartrovať za niečo domáce so susedom alebo susedkou. Možno budete prekvapení tým, čo sa vynorí z ich komory či zásob. A keď už ste pri tom, vypite si spolu kávičku či čaj a podiškurujte na tému svojich výsevných plánov ;)

Vymenené odfoťte a pošlite nám na skolapermakultury@gmail.com. Všetky odpovede uverejníme v nadchádzajúcom newslettri a na našich sociálnych sieťach. 

---

TRÉNING KOMUNIKAČNÝCH ZRUČNOSTÍ vo VZŤAHOCH A KOMUNITE

Ponuka vzdelávania na tému komunita s Edwardom Groodym.

V našich organizáciách, tímoch a školách máme ohromný kapitál, know-how, majetok, tvorivosť, skúsenosti a predsa, podstatná časť zdrojov je nevyužitá: je „zamrznutá“ v nezdravej komunikácii a v náročných vzťahoch. Ak ľudia pracujú spoza masiek, v neistote či súťaživosti, v napätí a strachu zo zlyhaní, nie sú k sebe pravdiví, ak sa kontrolujú a „brzdia“ lebo sa necítia bezpečne, ich potenciál zďaleka nie je využitý. Podstatná časť ľudských zdrojov sa neprejaví, lebo je udusená vo viac alebo menej náročnej komunikácii a v neplodných vzťahoch.

Pritom existujú cesty ako v organizácii a v tíme uvoľniť tieto „zamrznuté“ zdroje a využiť naplno potenciál ľudí, podporiť potrebné zmeny, prebudiť odvahu a tvorivosť kolegov v prospech organizácie a jednotlivcom umožniť osobnú sebarealizáciu a satisfakciu.

Termín: 24. - 26. marec 2023 v Bratislave

---

Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak my sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne typy aktivít, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)

Aktivita na zimné dni (tým, ktorým ešte nejaké ostávajú) je výroba parádnych ľadových lapačov slnka. Tie sú bezodpadové, lokálne a dokonca aj dokŕmia okolité vtáčence. Pozrite ako na ne - Ľadové lapače slnka.

A čo permakultúrne čítať s deťmi?

Majina záhrada

Anna Walkerová, Fortuna Libri, 2022

Veľký formát tejto milej detskej knihy dáva vyniknúť krásnym ilustráciam, ich kompozícii a textu, ktorého nie je v knihe veľa, tak sa hodia aj pre trošku mladšie detičky ako uvádza vydavateľ (3 roky). Hlavná postava - dievčatko Maja sa s rodinou presťahuje z vidieka do mesta. Zo zelenej oázy, kde kvitli kvety, lietali motýle a v záhrade rástli jablone, prišli do betónovej džungle. Majina láska ku kvetinkám bola veľká -nahrádzala si ju kreslením kriedami všade, kde sa dalo, ale nebolo to ono. Až raz našla v meste pred záhradníctvom zelený výhonok rastlinky, ktorý sa cez škárku predral popod jeho múr. Vzala ho, a zasadila ten kúsoček prírody vo svojom vnútrobloku. Postupne so svojimi novými kamarátmi ozelenili susedstvo, kde sa vrátili motýle, lienky a vtáčiky, a tak ukázali, že aj z betónového mesta sa dá urobiť zelenejšie miesto pre život. 

Recenzovala Marianna Piršelová.

---

• Kurzy a vzdelávania permadizajnérky Katky Horáčkovej nájdete na: permajoga.cz. Najbližšie otvára veľký kurz permakultúrneho dizajnu.

• Ľudia v permakultúre - Peter Tulák Glončák, živý stream, 1. marec 2023 o 20:00. Organizuje Permakultúra SK.

• Ľudia v permakultúre - Patrik Balint, živý stream, 8. marec o 20:00. Organizuje Permakultúra SK.

• Zážitkový seminár metódy participatívneho rozhodovania Dragon Dreaming 10. - 12. marca 2023 v Prenčove pri Banskej Štiavnici. Organizuje Martin Gavalier, OZ Artkruh.

• Tréning komunikačných zručností vo vzťahoch a komunite s Edwardom Groodym, 24.-26. marec 2023 v Bratislave, organizuje Community Building Slovakia.

• Kurz Ručná knižná väzba, 25. – 26. 3. 2023 v Brdárke. Organizuje OZ Alter Nativa Brdárka

• Jarné Vegánske hody Bratislava 2023, 23. apríl 2023 v Starej Tržnici.

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK

---

Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry.

Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com