Novinky z dielne Školy permakultúry

marec  2024

Milé čitateľky, milí čitatelia,

vitajte v novom roku. Vykročili sme doň s vynoveným newslettrom plným informácií a parádnych aktivít. Okrem tradičných, hoc jemne pozmenených, rubrík sme pridali Deti v permakultúre a časť o našich vzdelávacích centrách. Veríme, že sa vám budeme dobre čítať aj v tomto roku a budeme zdrojom užitočných poznatkov a inšpirujúcich myšlienok.

Tím Školy permakultúry

---

Chcete vedieť orezávať ovocné stromky? Naučíme vás oveľa viac...

Na našom Veľkom kurze ovocinárstva sa naučíte urobiť kompletnú starostlivosť o ovocné stromy. Praktikovať sa bude v sade lesníckej vysokej školy v Banskej Štiavnici a v Prenčove. A nebude chýbať ani návšteva arboréta.

---

Február:

Kurz PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV 10.-12. február 2023 v Nitre

LEKTORSKÝ KURZ 16. - 19. február 2023

Marec: 

Kurz PERMAKULTÚRA PRE UČITEĽOV 17.-19. marec 2023 v Prenčove (okres BŠ)

Kurz VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE začína 22. marca 2023

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU jar 2023 začína 31. marca 2023

Apríl:

Kurz ZÁHRADNÍK začína 4. apríla 2023

Máj:

Kurz MIKROBIOTA PÔDY V RUKÁCH ROĽNÍKA 26. - 28. máj 2023

---

10. ročník festivalu Permakultúra v meste je tu! 

Môžete sa tešiť na kvalitné prednášky, sprievodný program, detský kútik, jedinečné jedlo a možnosť stretnúť najväčšiu koncentráciu permakultúrnikov na jednom mieste.

---

V pohodlí domova a vo vlastnom rytme.

Záznamy webinárov predstavujú širokú paletu tém, ktorých spojovacím prvkom je permakultúrny prístup. Vyberať môžete z viacerých okruhov ako napríklad ovocinárstvo, dizajn, sociálna permakultúra a komunita, gazdovanie a farmárčenie, zvieratá a ďalšie.  

Webinárový seriál Drobná architektúra sa zameriava na malé ale nevyhnutné architektonické prvky v permakultúrnej záhrade. Ich správny dizajn je zárukou jednoduchšieho života doma aj v záhrade.

Seriál Budúca úroda už teraz sa orientuje na permakultúrnu zeleninovú záhradu. Začína pareniskom, predpestovaním priesad, prechádza cez všetky typy zeleniny, aby sa ročný cyklus ukončil základmi semenárenia. Staňte sa permakultúrnymi záhradnikmi a záhradníčkami!

Záznamy webinárov Kurzu o vode prechádzajú širokým spektrom vodozádržných opatrení a trikov: ako tieto prvky dizajnovať, ako ich pretaviť do reality, ako vybudovať jazierka kúpacie či rybníkové, zelené strechy, studne, dažďovú záhradu... Všetko čo potrebujete vedieť o vode na vašom pozemku.

Séria webinárov Kvetiny v permakultúre cieli na založenie a udržiavanie estetického celoročného kvetinových záhonov. Ak by ste radi mali kvetinovú výsadbu, ktorá je zároveň užitočná, odporúčame práve tento seriál. 

---

Škola permakultúry je unikátny projekt, ktorý spája odborné vzdelávanie s overovaním praktických riešení na farmách, v záhradách či komunitných projektoch navrhnutých podľa permakultúrnych princípov. Je dielom prieniku niekoľkých občianskych združení, priateľov, ktorých spája spoločný pohľad na život.

Radi by sme vám postupne predstavili centrá - ich históriu a zrod, príbehy ľudí, ktorí sa o ne starajú, pretože akonáhle sa zúčastňujete jednej z našich aktivít, stávate sa súčasťou ich príbehu tak ako sa oni stávajú vašou časťou.

Ako sa zrodilo centrum na Brdárke?

Ako sa zrodilo centrum na Brdárke?

Brdárka je jedným z prezentačných centier, ktoré už dnes sčasti slúžia pre prezentáciu permakultúrnych štruktúr a hosťovanie kurzov. Začiatky brdárskeho putovania musíme hľadať ešte na sklonku deväťdesiatych rokov minulého storočia. V tej dobe pôsobila skupinka nadšencov permakultúry a komunitného spolužitia v Revúcej a okrem LETS systému, či potravinovej banky obhospodarovala sad zakladateľa permakultúrneho hnutia - Karola Končka. V jeden večer, v roku… Zistiť viac.

---

Charles Dowding je britský pestovateľ a priekopník prírodného záhradníčenia bez rytia. tzv. metódy "NO DIG", ktorej sa venuje už viac ako 30 rokov. Okrem publikovania kníh sa delí o svoje skúsenosti na youtubovom kanáli.

Jeho ostatná kniha vydaná v českom jazyku Zahradničení bez rytí je výživným, praktickým a vizuálne podareným kompilátom jeho doterajších skúseností. Je veľký obhajca neporušovania pôdy rytím, v úvode knihy sa podrobne venuje výhodám tejto metódy a všetkým zákonitostiam a radostiam takéhoto pestovania. Veľmi podrobne sa venuje zakladaniu záhonov, budovaniu pôdy a mulčovaniu. Pre začiatočníkov bude veľmi užitočné dozvedieť sa, akým spôsobom urobiť výsadbový jamku, aké robiť rozostupy  alebo ako hlboko sadiť.

Keď hovoríme o tom, že jeho kniha je praktická, myslíme to naozaj. Systematicky sa venuje aj škodcom, uskladneniu a spracovaniu úrody, uchovávaniu semien a všetkým tým praktickým veciam okolo pestovania zeleniny vtedy, keď práve nemáme ponorené ruky v pôde. Nezabudol ani na produkty pre život bez odpadu -  píše o výrobe voskovaných obrúskov či ako si svojpomocne vyrobiť hrniec na zaváranie. Nájdeme dokonca aj recepty, a to nie hocijaké - napríklad recept na muffiny z paštrnáku a jabĺk. Čast o jedlých trvalkach, jedlých kvetoch je milá a povinná jazda každej dobrej knihy o pestovaní.

Svojim širokým záberom by som knihu Zahradničení bez rytí postavila k takým podrobným prácam aké píše Jaroslav Svoboda alebo Carol Deppe. Určite patrí na čestné miesto do poličky pre každého začínajúceho, ale aj pokročilého pestovateľa či pestovateľku.

Charles Dowding: Zahradničení bez rytí, Rybka publishers 2019, 217 strán

Jeho ďalšie knihy v angličtine si môžete zakúpiť na britskom e-shope, ktorý má na Slovensko doručenie zadarmo.

---

Meno: Jozef Fekiač

Permakultúrny princíp, ktorý je pre teba kľúčový?: Problém je riešenie. Alebo ak je to prípustné v newsletteri: Ako tomu s kolegom hovoríme - Upliesť z h*vna bič

Obľúbený prvok v tvojej záhrade?: Voda

Kniha, ktorá ti mnoho priniesla?: Mark Shepard - Restoration Agriculture

V akých nečakaných sférach si permakultúrne pozitívny?V nečakaných asi žiadnych. Som od prírody pohodlný človek, kedysi úplne odtrhnutý od seba aj sveta okolo, a permakultúra bola a stále je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou mojej snahy viesť zmysluplný život a inšpiráciou v každej sfére života. Občas pomaly, občas rýchlejšie, ale cielene. Naša prvá spoločná permakultúrna cesta s manželkou bol bezobalový e-shop bezodpadu.sk, aby sme prispeli svojim živobytím k zníženiu odpadov v potravinovom reťazci. Ďalšia sféra je výchova našich detí - založili sme lesný klub Dúholie, v ktorom vychovávame deti hlavne vonku, s rešpektom v prírode. Doma sa snažíme naše nespojité pozemky obhospodarovať, každý podľa jeho kontextu a v rámci možností byť sebestační v mäse a samozrejme čo najviac zeleniny a ovocia. Živím sa momentálne prevažne permakultúrnym dizajnom, poradenstvom, a realizáciami na pozemkoch v spoločnom projekte Na stromy. Neprekvapuje ma teda, v čom som ja permakultúrne pozitívny, ale skôr čo všetko neviem, a častokrát ani neviem, že sa to dá vedieť, a kde ešte sa dá zlepšiť život s použitím permakultúrnych princípov - dať viac pozornosti komunite a cielene s ňou pracovať, integrovať svoje fungovanie do plošnejších aktivít, dizajnovať si lepšie svoje dni, efektívne pracovať so svojim časom a energiou, lepšie dizajnovať vlastné bývanie.

Jozefa môžete počúvať v streame Ľudia v permakultúre (Permakultúra SK, môžete sa od neho niečo naučiť v sérií webinárov Kurz o vode alebo sa tešte na nový webinárový seriál, ktorý pripravuje pod hlavičkou Školy permakultúry s Katkou Horáčkovou a ktorý sa bude venovať lesnej záhrade. Už čoskoro :) 

---

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto minirubrike Paula hovorí o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

Milí moji sledovatelia a podporovatelia, informujem vás, že som mala celučký mesiac neplatené voľno, ako to už býva pri živnostníkoch ako ja. Školy mali prázdniny, návrhy dizajnov sa nekonzultovali, výsadby v záhradách boli ukončené. Je to čas, kedy …Zistiť viac.

---
Čo na jeseň zaseješ, v teplej zime budeš žať

Čo na jeseň zaseješ, v teplej zime budeš žať

Mali sme suché leto. Nepršalo 3 mesiace. Máme teplú zimu. Januárové teploty u nás na juhu od Košíc v nadmorskej výške 192 m n.m. ešte neklesli pod nulu. Denné sú okolo 3-7 stupňov. Čo na to pôda v záhrade? Ako vyzerá úroda? Zhrniem to v troch bodoch. Trvalkové a dvojročné zeleniny sa na jar dobre rozbehli, ale od začiatku júna, kedy prestalo pršať, sa rýchlo …

Zistiť viac.

---
Úvodné zamyslenie k téme PÔDA

Úvodné zamyslenie k téme PÔDA

Pôda sa stala našou prierezovou témou pre rok 2023. Ak nás sledujete už dlhšie, viete že my pôdu veľmi "môžeme", pretože je to vesmír sám o sebe a v permakultúre má obrovskú váhu. Pôda sa páči aj našej novej posile, učiteľke a dizajnérke Kaji Trizuliakovej, ktorá vám o nej bude rozprávať. Tak sa začítajte :)

---

Nový rok - nový začiatok a staré zvyky

Poznáte to veď. Dávate si tie predsavzatia, niekedy ani už nie nahlas, aby vás rodina nevysmiala. Iba tak vo svojej hlave, vo svojom srdci. A potom sa snažíte. Cvičiť, behať, skákať do ľadovej vody, naučiť sa po portugalsky, prečítať tamtú a tamtú permakultúrnu knihu... Nie je to vždy ľahké, zmeniť zabehané správanie. Vraví sa, že starého psa novým trikom nenaučíš.. ale čo ak... Čo ak jedine zmena každodenných návykov zachráni psa a jeho potomstvo pred istým zánikom? A ľudstvo je na tom práve veľmi podobne ako ten starý pes. Treba sa nám zmeniť hoci je to nepohodlné a znamená to vyjsť zo zóny komfortu.

A keďže my ľúbime inšpirovať, počas celého roka nás/vás budeme vyzývať aby sme urobili niečo inak, aby ak už nie pre samých seba, aby aspoň naše potomstvo čakali nádejné zajtrajšky.

Naša lokálna výzva pre január je:

NAVARTE JEDLO ZO SUROVÍN, KTORÉ EŠTE STÁLE NÁJDETE VO SVOJEJ ZÁHRADE ALEBO V ŠPAJZI.

Inšpirujte nás. Mňamku odfoťte a pošlite nám na skolapermakultury@gmail.com. Všetky odpovede uverejníme v nadchádzajúcom newslettri a na našich sociálnych sieťach. 

---
"Poďte s nami snívať."

"Poďte s nami snívať."

Zážitkový seminár

Globálne otepľovanie, ktoré zažívame, nemá vplyv iba na planétu a ekosystémy, ale aj na systémy ľudských spoločenstiev. Keď nie je zima navádza nás to k aktivite a nevieme si dopriať čas na odpočinok. Tak len vedzte, že ešte zima je :) Zalezte si pod perinu a poďte s nami snívať! Čo chcete aby bolo tento rok vo Vašom svete živé? … Zistiť viac.

---

Pýtali ste sa nás, ako predstaviť permakultúru deťom a mladým ľuďom? Ako im vysvetliť starostlivosť o zem, starostlivosť o ľudí a zdieľanie nadbytku? Tak my sme sa rozhodli, že počas celého roka budeme prinášať rôzne typy aktivít, ktoré môže využiť ako pani učiteľka tak aj dedko :)

Prvý príspevok je taký návod ako využívať rôzne aktivity s deťmi tak, aby skutočne mali tú permakultúrnu hodnotu, ktorú by sme deťom radi predali. A keďže permakultúrny prístup je vysoko vedomý proces, aj naše aktivity s deťmi by mali byť práve také - článok Sprevádzajme deti vedome.

A čo permakultúrne čítať s deťmi?

Mimi a Líza – Záhrada 

Kniha je krásnym rodinným čítaním. Priateľstvo neposednej a všetečnej Lízy s nevidiacou Mimi je nosnou témou všetkých troch častí tejto série kníh. V tejto knihe však pristupuje ďalšia postava - Zázračník záhradný. Ten prevedie dievčatá nielen ročnými obdobiami, ale aj životným cyklom stromov. A nielen to! Z vyhodených vecí počas jesenného upratovania sa zrodí Opacha, ktorá zamieša všetky karty. Obyvatelia paneláku tak stoja pred veľkou výzvou - vdýchnuť vyhodeným veciam druhý život .

Recenzovala Sylvia Koreňová.

---

JANUÁR: KONFERENCIA

Pozývame vás na zaujímavú lahôdku - konferenciu prírodného poľnohospodárstva Zem a zem, ktorá sa uskutoční 26. januára 2023.
Stretnutie sa zameriava na vplyvy konvenčného poľnohospodárstva na pôdu alebo podzemné vody, ale aj na regeneratívne spôsoby a ukážky dobrej praxe.
Počas nej vystúpia zaujímaví prednášajúci, napríklad Marcel Antal, Zuzka Pastorková alebo Ľubomír Marhavý.

Zúčastniť sa môžete prezenčne aj online. Ak máte chuť, prihlásiť sa môžete pomocou QR kódu, ktorý nájdete na plagáte alebo napíšte priamo na pansulovie.andrea@gmail.com.

---

FEBRUÁR: PREDNÁŠKA

Dňa 18.2.2023 Mestské kultúrne stredisko v Štúrove usporadúva parádny Deň permakultúry, kde o 14:30 bude prednášať naša lektorka kurzu Záhradník, Hedviga Gulová.

Ak ste z blízkeho okolia, alebo sa chcete o permakultúre v praxi dozvedieť viac, tak sa
príďte inšpirovať a naučiť, ako môžete na svojom pozemku pracovať a tešiť sa z vlastnej
zdravej úrody. Vstupné je 6€.

---

MAREC: WORKSHOP

4. marca 2023 sa v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre udeje praktický poldňový workshop Vyvýšené záhony, kde sa môžete naučiť aký a koľko materiálu treba na tvorbu vyvýšeného záhona.

Vlastnými rukami si účastníci navrstvia celý záhon a spoločne ho vysadia. Popri tom im lektorky Klára Mydliarová a Hedviga Gulová vysvetlia tvorbu osevných postupov a ukážu rôzne dobrotky, ktoré pôdu vylepšia. Dianie na vytvorenom záhone bude možné sledovať počas celého roka.

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne): DARUJME.SK

---

Novinky pre vás pripravuje tím Školy permakultúry.

Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu pre naše novinky.

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com