Novinky z dielne Školy permakultúry

Júl 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

leto (a sucho) je v plnom prúde. Ak sa chcete vyvetrať a načerpať nápady, navštívte niektoré z permakultúrnych sídiel. Tie najbližšie sú najmä v Prešovskom kraji. Možno zistíte ako sa vysporiadať s tým neuveriteľným suchom. Ak ale máte chuť byť zalezení vnútri, stráviť čas môžete úplne konštruktívne, napríklad aj on-line vzdelávaniami. Alebo si prečítajte knižný tip - nový diel edície Klíč k sebestačnosti. 

Možno dobre nespávate, pretože vaše záhrady žerú všelijakí roztopašníci. V tom prípade si určite prečítajte článok od lektorky Hedvigy s názvom Tvory ohrozujúce naše rastlinky - 1.časť. A už keď ste v rubrike Články, dajte si laskonku v podobe desiateho permakultúrneho princípu očami riaditeľky alternatívnej školy. V zamyslení Karol Končko hovorí o superčloveku, v téme lokálnosť sme sa kritickým očkom pozeli na "zelené" energie. Opätovne nájdete aj odpovede na Tri otázky od absolventky kurzu permadizajnu a sprievodkyne komentovaných prehliadok Katky Filipeje Sloviakovej.

A prihlásiť sa môžete na prvý prezenčný kurz jesene 2022 - Permakultúra pre učiteľov.

Prajeme krásne letné dni.

Tím Školy permakultúry

PS: Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

---

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

Komentované prehliadky - permakultúrne riešenia

Komentované prehliadky chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť.

Najbližšie prehliadky:

Bylinková záhradka Katky Klimovej (BA kraj) 21.7.2022 štvrtok 18:00 - 19:30

Sprievodkyňa: Katarína Klimová
Adresa: Vinosady
Charakter sídla: rodinná záhrada 
Rozloha: cca 1.500 m2

Viac o záhrade.

Miestne jadro permakultúry Krásne Sady (PO kraj) 23.7.2022 sobota 10:00 - 11:30

Sprievodkyňa:  ">Barbora Chomová
Adresa: Krásne Sady, Mlynica
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 11.000 m2

Viac o záhrade.

Záhrada Živa (PO kraj) 23.7.2022 sobota 14:00 - 15:30

Sprievodcovia: Ľudka Kurucová a Dušan Kuruc
Adresa: Jasenov
Charakter sídla: rodinná prírodná úžitková záhrada
Rozloha: 1.800 m2

Viac o záhrade.

Včelí sad (PO kraj) 28.7.2022 štvrtok 16:30 - 18:00

Sprievodca: Marek Strmeň
Adresa: Krásne Sady, Mlynica
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 10.253 m2

Viac o záhrade.

L-E-S-O-V-O o.z. (NR kraj) 30.7.2022 sobota 17:00 - 18:30

Sprievodkyňa: Katka je zakladateľkou detskej lesnej škôlky v Topoľčanoch. Miluje prácu s deťmi, a jej cieľom je vytvoriť im tvorivé a bezpečné prostredie. Je účtovníčka, ale viac sa nachádza pri vzdelávaní nielen detí ale aj dospelých. Venuje sa nenásilnej komunikácii a robí osvetu medzi dospelými o detskom svete. Kurz permakultúrneho dizajnu absolvovala v roku 2021.">Katarína Filipeje Sloviaková
Adresa: Velušovce
Charakter sídla: rodinná a komunitná záhrada
Rozloha: 5.860 m2

Viac o záhrade.

Všetky ostatné prehliadky nájdete na webstránke alebo v kalendári.

---

Na živých vysielaniach webinárov sa vidíme opäť počas jesenno-zimnej sezóny 2022. 

Počas leta môžete využiť našu bohatú ponuku ZÁZNAMOV.

Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---
---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ

Deti sa v permakultúre cítia výborne. Bavia sa, tešia sa pri kontakte so živými organizmami, rastlinami, hrabú sa v zemi, máčajú sa vo vode. Alebo len tak bez pohybu sledujú mravce v tráve. Ako sa v tejto chvíli cítite vy, učitelia?

Termíny:

30. september - 2. október 2022

Trvanie: 18 vyučovacích hodín

Miesto: Brdárka, okres Rožňava

Lektorky: Paulína Urdová a Zuzana Kiripolská Ščasná 

Cena: 195 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

---

ON-LINE VZDELÁVANIE

Do konca roku 2022 si môžete vo vlastnom tempe naštudovať tématiku včelárstva a/alebo kvetinových záhonov. Ak by sa vám zdalo, že by ste preda radi videli ako vyzerá prax, radi vás privítame na praktických stretnutiach v budúcom roku.

Kurz Kvetiny v permakultúre vás prevedie jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru štyroch webinárov: 55 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 4 mesiace, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

---

Kurz Včelárenie blízke prírodes prevedie základmi ekologického včelárstva. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru šiestich webinárov: 100 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 6 mesiacov, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

STAROSTLIVOSŤ O ĽUDÍ A UDRŽATEĽNÉ SPOLOČENSTVÁ

Edícia Klíč k soběstačnosti

Sedemnásty diel edície Klíč k soběstačnosti sa venuje nultej permakultúrnej zóne, teda človeku a jeho spoločenstvo. Venuje sa jednéu z pilierov permakultúrnej etiky - starostlivosti o človeka. Aby sme boli sebestační a náš život smeroval po dlhodobo udržateľnej ceste, je potrebné tvoriť spoločenstvá, v ktorých sa nám dobre žije. V ktorých sa zamýšľame nad tým, ako spolu komunikovať a ako popisovať a uskutočňovať spoločnú víziu. Publikácia venovaná človeku a jeho spoločenstvu sa zameriava na aspekty sociálnej permakultúry.

ISBN 9788090795549, 94 s., český jazyk

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Katka Filipeje Sloviaková a L-E-S-O-V-O o.z.

Katka je zakladateľkou a sprievodkyňou v detskej lesnej škôlke v Topoľčanoch. Mala byť účtovníčka ale našla sa viac vo vudelávaní detí i dospelých. Lesná škôlka sídli v kedysi okrasnej záhrade so sadom, ktorú pretvára s pomocou permakultúrnych princípov na miesto pre skutočné a slobodné poznávanie.

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Na cestu permakultúry ma priviedol môj prvorodený syn, ktorý po zavedení prvých príkrmov dostal atopický exém a po zisťovaní rôznych príčin, som zistila, že nemôže žiadnu kupovanú zeleninu ani ovocie. Pri pátraní som zistila koľkokrát je aj v slovenských farmách ovocie striekané, nemuselo ani precestovať pol sveta a syn toto vôbec netoleroval. A tak z účtovníčky sa postupne stávala pestovateľka ovocia a zeleniny a chovateľka hydiny. Popri tom ako syn rástol, našou ďaľšou prioritou bola jeho výchova a keďže nám nevyhovovali žiadne škôlky v okolí, rozhodli sme sa pre vybudovanie detskej lesnej škôlky, kde lásku a úctu k prírode a permakultúre vštepujeme ďalej deťom.

Aký je tvoj najnevšednejsi  a najbláznivejsi zážitok z tejto cesty? 

Najnevšednejším zážitkom bolo pre mňa absolvovanie kurzu permakultúrneho dizajnu, kde som sa tešila, že spoznám každý strom, každú rastlinku a zrazu tento kurz nebol ani tak o pestovaní, sadení ako o úplnom transformačnom procese mojej osoby. Otvorili sa mi oči a zrazu som nevidela svet  len cez kľúčovú dierku, všetko má zrazu v mojom živote zmysel a zapadá to ako puzzle do seba.
Najbláznivejším zážikom bolo, keď sme sa prisťahovali pred dvoma rokmi na nový pozemok, a všetkým susedom som vysvetlila, ako sa pestujú zemiaky v slame. Len žiaľ dostala som čisto novú krásne voňavú slamu, v ktorej sa mi neurodilo ani toľko koľko som zasadila.

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo? 

Každý deň ma tešia deti a ich múdrosť, ako nás nenápadne sledujú a 100%-ne vnímajú, čo robíme. Napríklad - menila som deťom v lesnej škôlke vodu vo fľaši a asi 5-ročný chlapec ma upozornil, že "nezabudni poliať kvetinku s tou vodou, nevylej ju len tak". Alebo 3-ročný syn vysvetľuje môjmu manželovi, že pokosenú trávu mi má doniesť, lebo vďaka nej budú krajšie žiť zeleninky v našich záhonoch a trávička sa využije ďalej. Starší syn sa ma pýta čo robím, ja už unavene vrknem, že trhám burinu a on s úsmevom na perách hovorí: "Mama, ale to nie je burina, všetko toto čo trháš vieme spapať, to je jedlé. "

 

Ak vás L-E-S-O-V-O zaujalo, môžete ho najbližšie navštíviť 30.7.2022 sobota 17:00 - 18:30. Prihlášku aj všetky ďalšie informácie nájdete na jeho webstránke.

---

Článok

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE – PRINCÍP DESIATY

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE – PRINCÍP DESIATY

Sylvia Koreňová

VYUŽÍVAJ ROZMANITOSŤ A VÁŽ SI JU.

Alebo neukladajme všetky vajíčka do jedného košíka. A prestaňme chcieť, aby sa všetky deti ...

Zistiť viac.

---
Tvory ohrozujúce naše rastlinky - 1. časť

Tvory ohrozujúce naše rastlinky - 1. časť

Hedviga Gulová

Áno, väčšinou im hovoríme škodcovia, ale bohužiaľ, je to iba náš pocit, pretože si tieto rastlinky pestujeme pre seba, pre náš úžitok, nie ako ich potravu. Radi si pochutnávajú ...

Zistiť viac.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Najvyššie posolstvo biológie 

Dnes mi v projekte Ekoland (permakultúrny projekt Karola Končka) padla do oka časť o pravom účele človeka na Zemi.

V úvode projektu Karol Končko výrazne zdôrazňuje, že táto práca je prevedená z hľadiska biologicko-evolučného, ktoré je podľa neho jednoznačne prioritné a najobjektívnejšie možné pri riešení akéhokoľvek “problému” ľudskej spoločnosti i človeka ako indivídua. 

Úryvok z projektu EKOLAND, krátky rozsahom, intenzívny obsahom:)

“Ako pochopiť ultimátnu dokonalosť a inteligenciu prírody, prekračujúcu inteligenciu človeka nekonečnekrát?

Nuž z hľadiska biológie je to veľmi jednoduché: biológia vie, že každý subjekt ekosystému je vybavený všetkými potrebnými nástrojmi, aby sa zákony svojho prežitia mohol naučiť, a dodržiavať ich: každý zdravý vták vie, čo má žrať, kam a kedy má odletieť na zimu, ako sa robia deti… 

Zákony svojho prežitia sa naučil každý živý strom, každý chrobák, každý kameň, každý atóm či hviezda, vie to každé každučičké semiačko; vedia to už všetci, okrem človeka rozumného, chovajúceho sa dodnes v globále, absolútne nerozumne. Ako je to možné?

Človek je očividne vec nedokončená, ešte evolučne nedozretá. Jeden filozofujúci básnik to v 19. storočí definoval takto:

- človek je most, nie cieľ

- človek je vec, ktorá musí byť prekonaná

- zmyslom Zeme je superčlovek

- superčlovek bude bojovník so srdcom dieťaťa

Superčlovek, ako vrcholné záverečné dielo biologického evolučného procesu na Zemi, je tu definovaný ako človek, ktorý sa naučil zákony svojho prežitia tak dokonale, ako ich ovláda celý ostatný zbytok ekosystému planéty. Len superčlovek dokáže vrátiť do zemskej biosféry harmóniu a rovnováhu, ktoré by tam boli vždy, keby nebolo človeka nezrelého, nevedomého.

Kedy sa zjaví taký človek?

Je tu od nepamäti, chodia aj medzi nami tisíce a tento osud čaká každého človeka: je to totiž tá najobyčajnejšia bytosť, je to ten najprirodzenejší spôsob ľudského prejavu - ale žiaľ - stále veľmi zriedkavý…

I keď je takých ľudí málo, zanechali nám za sebou odkazy, a je zaujímavé, že títo superľudia všetci, bez rozdielu a výnimky, tvrdia už od nepamäti dodnes vždy to isté: človek je tu na to, aby sa spoznal, aby spoznal svoj pravý účel - a pochopiac ho, aby spoznal, pochopil, miloval a chránil všetky ostatné formy života. Toto je najvyššia ekológia, najvyššie posolstvo biológie, najvyšší zákon prežitia pre človeka, najstručnejšie vyjadrený zmysel jeho pozemského bytia: človek je tu na to, aby sa naučil milovať všetkých a všetko a skrz túto univerzálnu lásku urobil zo Zeme planétu harmónie a priateľstva.” 

S úctou Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

ĽUDIA SA STÁLE SŤAŽUJÚ... ALEBO COGITO ERGO SUM

Kedysi sa za vrchol "zeleného" správania každého človeka považovala zvládnutá recyklácia. Vedieť ako triediť odpad a aj tak automaticky robiť je dnes vnímané ako minimum toho, čo môžeme pre životné prostredie spraviť (Na Slovensku to však zatiaľ nie je také "ružové" - v roku 2020 končilo na skládkach takmer 50 % komunálnych odpadov (1)). Potom sa prvých priečok chytila upcyklácia (2) a v súčasnosti sa hovorí najmä o redukovaní, toho čo (naozaj) potrebujeme (ako to robia napríklad v trnavskej Baterkárni) a zároveň sa do módy vrátilo "staré dobré" opravovanie, ktoré si našlo svoje miesto aj v tzv. opravovacích kaviarňach.

Veľmi podobný proces prebieha aj v téme spotreby energií. Najprv to bolo najmä o šetrení energií (vypínajte svetlo, zastavte kvapkajúci kohútik, vytiahnite nabíjačku zo zásuvky, atp). Potom prišla éra vyberania si tej správnej energie, ktorej využívanie nedevastuje životné prostredie (tak dobre, nedevastuje TAK veľmi). V súčasnosti sa hovorí o "zelenej" energii: to medzi iným znamená aj elektromobily, obrovské inštalácie na skladovanie elektrickej energie, solárne "farmy" a veterné turbíny. V tomto čiernobielom zameraní sa na tie "správne" zdroje energie a odsúdenie tých "zlých" (spaľovanie fosílnych palív, uhoľné elektrárne...) sa samozrejme skrýva chyták. Hoci by aj všetci na svete využívali iba "zelenú" energiu; Zem, prírodu ani ľudské spoločenstvo to nezachráni. Totiž tá úžasná prírodná, nefosílna energia má (tak ako všetko na svete) aj svoju odvrátenú temnú stránku.

Predstavte si megabane na miestach, ktoré by inak z politického, enivronmentálneho, sociálneho a/alebo ekonomického hľadiska boli nemúdre. Vrátane už tak narušených ekologických miest, vzácnych biotopov a politicky nestabilných krajín. A že prečo? No ako inak by ste chceli získať meď, kobalt, nikel a lítium, ktoré sú potrebné pri výrobnom procese zariadení pre získavanie "tej čistej" energie. Jedine, že by... znížením spotreby? Ale ako, ja...? Veď už recyklujem/ jazdím na bicykli do práce/ mám iba jeden mobil...

Takže ako? Čo nás zachráni? Čo zázračné vymyslíme, aby sme si mohli užívať komfort krajín globálneho severu, ideálne bez nejakých väčších obmedzení? Vyrúbeme celé Tatry? Vyčerpáme banskoštiavnické tajchy? Uff, ešte že tu stále máme nejakých sťažovačov, ktorí nám pripomínajú, že sa to dá aj inak. Možno zmysluplnejšie, lokálnejšie, spokojnejšie.

Tento príspevok bol inšpirovaný článkom Špinavá pravda o čistej energii.

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---
---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com