Novinky z dielne Školy permakultúry

Jún 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

tešíme sa, že nás čítate aj v horúce letné dni, kedy je času menej ako počas chladných dní. V júnových novinkách nájdete komentované prehliadky na najbližší týždeň (pre úplné možnosti pozrite náš kalendár). Tiež vám s radosťou predstavujeme nový kurz Permakultúra pre učiteľov pod vedením dvoch výborných lektoriek. Júl sa blíži a s ním aj Permapárty, na ktorú pozvanie je tiež súčasťou newslettra.

Okrem aktivít našich priateľských organizácií, nájdete aj tri nové články: jeden zeleninársky, jeden o deťoch a jeden z kurzu. Tiež si môžete prečítať kúsok z myšlienok Karola Končka a o nadchádzajúcom dni lokálnosti. Prajeme príjemné čítanie.

Tím Školy permakultúry

PS: Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

---

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

Komentované prehliadky - permakultúrne riešenia

Komentované prehliadky chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť.

Najbližšie prehliadky:

ZÁHRADA POD HRADOM (ZA kraj) 24.6.2022 piatok 15:00 - 16:30

Sprievodcovia: Klára Mydliarová a Jakub Mydliar
Adresa: Likavka
Charakter sídla: rodinná produkčná a rekreačná záhrada, ukážková prírodná záhrada
Rozloha: 1.200 m2 (prehliadka) z celkových 3.500 m2 (celá ,,dvojzáhrada")

Viac o záhrade.

ZÁHRADA POD DUBMI (BA kraj) 24.6.2022 piatok 16:00 - 17:30

Sprievodkyňa: Marianna Piršelová
Adresa: Stupava
Charakter sídla: záhrada pri rodinnom dome
Rozloha: 1.300 m2

Viac o záhrade.

MIESTNE JADRO PERMAKULTÚRY KRÁSNE SADY (PO kraj) 25.6.2022 sobota 10:00 - 11:30

Sprievodkyňa:  ">Barbora Chomová
Adresa: Krásne Sady, Mlynica
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 11.000 m2

Viac o záhrade.

L-E-S-O-V-O o.z. (NR kraj) 25.6.2022 sobota 17:00 - 18:30

Sprievodkyňa: Katka je zakladateľkou detskej lesnej škôlky v Topoľčanoch. Miluje prácu s deťmi, a jej cieľom je vytvoriť im tvorivé a bezpečné prostredie. Je účtovníčka, ale viac sa nachádza pri vzdelávaní nielen detí ale aj dospelých. Venuje sa nenásilnej komunikácii a robí osvetu medzi dospelými o detskom svete. Kurz permakultúrneho dizajnu absolvovala v roku 2021.">Katarína Filipeje Sloviaková
Adresa: Velušovce
Charakter sídla: rodinná a komunitná záhrada
Rozloha: 5.860 m2

Viac o záhrade.

STATOK NA VÝŠINÁCH (BB kraj) 25.6.2022 sobota 13:00-14:30

Sprievodkyňa: Anna Banholzer
Adresa: Látky - Čechánky
Charakter sídla: rodinné sídlo
Rozloha: 50.000 m2

Viac o záhrade.

Všetky ostatné prehliadky nájdete na webstránke alebo v kalendári.

---

Na živých vysielaniach webinárov sa vidíme opäť počas jesenno-zimnej sezóny 2022. 

Počas leta môžete využiť našu bohatú ponuku ZÁZNAMOV.

Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---
---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ

Deti sa v permakultúre cítia výborne. Bavia sa, tešia sa pri kontakte so živými organizmami, rastlinami, hrabú sa v zemi, máčajú sa vo vode. Alebo len tak bez pohybu sledujú mravce v tráve. Ako sa v tejto chvíli cítite vy, učitelia?

Termíny:

8. - 10. júl 2022
30. september - 2. október 2022

Trvanie: 18 vyučovacích hodín

Miesto: Brdárka, okres Rožňava

Lektorky: Paulína Urdová a Zuzana Kiripolská Ščasná 

Cena: 195 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

---

ON-LINE VZDELÁVANIE

Do konca roku 2022 si môžete vo vlastnom tempe naštudovať tématiku včelárstva a/alebo kvetinových záhonov. Ak by sa vám zdalo, že by ste preda radi videli ako vyzerá prax, radi vás privítame na praktických stretnutiach v budúcom roku.

Kurz Kvetiny v permakultúre vás prevedie jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru štyroch webinárov: 55 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 4 mesiace, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

---

Kurz Včelárenie blízke prírodes prevedie základmi ekologického včelárstva. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru šiestich webinárov: 100 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 6 mesiacov, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

---

Škola permakultúry má záujem o to, ako sa vám darí v živote a v práci aj po odovzdaní diplomu, preto by sme vás radi pozvali na stretnutie absolventov PDC kurzu v sídle Školy permakultúry na Hrušove, ktoré sa bude konať 16.7.-17.7.2022.

Prečo prísť? Spoznajte ľudí z komunity permakultúrnych dizajnérov, pozdieľajte svoju prácu a projekty. Využite možnosť vzájomnej podpory a konzultácie dizajnov a staňte sa spolutvorcom náplne programu tohto jedinečného stretnutia…

Všetky informácie nájdete TU.

Pre prihlasovanie kliknite na prihlasovací formulár.

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

AKTIVITY PRIATEĽSKÝCH ĽUDÍ & ORGANIZÁCIÍ

Nie len prácou a jedlom je človek živý...

Jedna z našich zakladateľských organizácií, ART KRUH o.z., hľadá štyroch mladých umelcov vo veku 18 až 30 rokov na medzinárodný projekt Les budúcnosti (Future Forest). Tento projekt - mládežnícka výmena je organizovaná pod záštitou programu ERASMUS+ 25.7 – 8.8.2022 v Prenčove pri Banskej Štiavnici. 35 mladých ľudí z Portugalska, Talianska, Slovenska, Estónska sa stretnú, aby navzájom zdieľali vedomosti, skúsenosti, názory a postoje ohľadne témy „trvalo udržatelného“ životného štýlu vo vidieckych i mestských oblastiach. Budú spolu tráviť veľa času v prírode a formou divadelných a iných umeleckých aktivít (land art) bude verejnosť podnietená, aby sa zamyslela nad dnešným životným štýlom, jeho hodnotami, nadmerným konzumom, produkovaním odpadu, používaní vody a pod.

Viac informácii o projekte i ako sa prihlásiť sa dozviete tu: ArtKruh/ Les budúcnosti

Účasť na projekte je pre mladých ľudí bezplatná.

---

Nový príbeh - ročný vzdelávací program zameraný na regeneráciu ľudského a prírodného sveta

Inšitút Gaia o.z.

Na čom je postavený náš moderný pohľad na svet? Čo ak výzvy, pred ktorými dnes vo všetkých oblastiach stojíme, súvisia práve s naším vnímaním a chápaním sveta? Ako môžeme súčasnú krízu využiť na transformatívnu (r)evolúciu, vďaka ktorej by sme obnovili stratenú intimitu v ľudských a ľudsko-prírodných vzťahoch? Ako môžeme v súčasnom hodnotovom zmätku rozlíšiť a podporiť skutočnú tvorivosť schopnú jednotlivcov i celé ľudské spoločenstvo povzniesť k novému vzletu? Ako premeniť ľudské sídla a celkové ľudské pôsobenie tak, aby sa pre ekosystém Matky Zeme stali požehnaním? Kto sú tí dnešní vizionári, ktorých myšlienky razia celkom nový smer, vedúci k celkom novej podobe sveta? Kým skutočne ako ľudské bytosti sme? Akú budúcnosť chceme spoločne tvoriť? A aký pohľad na svet by nám mohol pomôcť sa do tejto budúcnosti dostať?

Tieto a ďalšie podobné otázky v roku 2019 podnietili vytvorenie a spustenie prvého ročníka programu Nový príbeh. S jeho absolventmi sme vytvorili dynamické pracovné skupiny zamerané na regeneráciu vzdelávania, revitalizáciu krajiny, kultiváciu verejného priestoru a rozvoj vnútornej kultúry firiem a organizácií.

Hľadáme však ďalších spolutvorcov. Ak s vami tieto otázky rezonujú a chcete tvoriť krajší svet, pozývame vás na spoločné dobrodružstvo objavovania Nového príbehu. Spúšťame druhý ročník nášho programu a rovnako ako v prípade toho prvého, i tentoraz to bude mimoriadne vzrušujúca výprava k hraniciam možného. Viac na www.institutgaia.sk/studium.

---

Škola permakultúry odporúča 

Najdôležitejšia v živote je láska. A hlina za nechtami!

Veronika Kyčera Kučerová

Kyčera alias Veronika Kučerová alias Sláma v botách urobila obrovskú službu všetkým permakultúrnym začiatočníkom. Priznala, že začiatky tvorby záhrady podľa permakultúrnych princípov totiž nemusia byť ružové, ani nebesky modré. Môžu byť frustrujúce, zmätočné, neisté, či s malým úspechom. NAPRIEK TOMU môžu byť s odstupom času zábavné, obohacujúce, tvorivé a radostné. V krátkych zápiskoch zaznamenáva svoje prvé neisté kroky, ktoré sa menia na uvedomelú prácu korunovanú úspechom. Ten môže mať mnoho podôb, či už plnú špajzu, alebo
spokojný a naplnený partnerský vzťah, zdravé deti... Okrem nahliadnutia do svojho života
v súlade s permakultúrou ponúka tipy a recepty ako to funguje jej.
Nechajte sa inšpirovať, oddýchnete si, zasmejete sa a možno v nej nájdete to, čo ste už
dávno hľadali.

Český jazyk, 224 s.

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Barbora Chomová a Miestne jadro permakultúry Krásne Sady

Barbora je permakultúrna dizajnérka, ktorá sa stará o svoju záhradu v rámci komunitného priestoru pod Tatrami, na území Krásne Sady patriaceho pod obec Mlynica. Okrem sprevádzania počas prehliadok je aj jednou z lektoriek víkendovky Úvod do permakultúry.

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

S Permakultúrou som sa stretla už v 90tych rokoch pri štúdiu Environmentalistiky a páčilo sa mi, že príroda môže byť vzorom aj pre farmárov. Ako nás môže veľa naučiť, stačí ju trpezlivo pozorovať a učiť sa od nej. Veď stačí sa poprechádzať po lese a zistíme, že tam všetko funguje aj bez človeka. 

Aký je tvoj najnevšednejsi  a najbláznivejsi zážitok z tejto cesty? 

Spätne si uvedomujem koľko zbytočnej energie som vynaložila keď som chcela presadiť svoju predstavu ako to má vyzerať, ale príroda si to aj tak vždy zariadila po svojom. Kde som chcela koberec rozchodníkov (aj som ich posadila), tam mi vyrástli vŕby, jazero si žije svojím životom a ostali v ňom žiť len rastliny, ktoré som nekúpila (tie draho kúpené neprežili), ale priniesla mi ich tam kačka a tak ďalej...

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo? 

Že aj pod Tatrami, hneď pod Smokovcom, budem mať tento rok marhule, ringloty, hrušky, čerešne, jablká, slivky.... a že tá niekoľkoročná  námaha stála za to. Že slnko sa usmieva toto leto viac ako inokedy, že mi žijú v jazere mloky, že sa vždy nájde dôvod usmievať sa.

 

Najbližší termín pre návštevu Miestneho jadra permakultúry Krásne Sady je 25.6.2022 sobota 10:00 - 11:30. Prihlášku aj všetky ďalšie informácie nájdete na jeho webstránke.

---

Článok

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE - PRINCÍP DEVIATY

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE - PRINCÍP DEVIATY

VYUŽÍVAJ MALÉ A POMALÉ RIEŠENIA

„Želať si byť priateľmi je rýchla práca, ale priateľstvo je pomalé dozrievanie ovocia.“  (Aristoteles, klasický grécky filozof, žiak Plata a zakladateľ západnej filozofie -384 - -321 pred n. l.)

Zistiť viac.

Zbieram, zbieraš, zbierame

ZBIERAM, ZBIERAŠ, ZBIERAME

O tom ako opakovane zberať niektoré plodiny vďaka správnemu rezu, napísala lektorka kurzu Záhradník, Hedviga Gulová.

Áno, na zber našej úrody sa vždy veľmi tešíme. Keď už môžeme zjesť prvú reďkovku, odtrhnúť si prvé listy lobody, mangoldu, mäty, cibuľky …

Zistiť viac.

Permakultúrny dizajn v Brdárke

PERMAKULTÚRNY DIZAJN V BRDÁRKE

Kurz, ktorý mi zmenil pohľad na život... Aj tak by som mohla stručne charakterizovať Kurz permakultúrneho dizajnu v Brdárke, ktorý som práve úspešne ukončila. A kým som plná dojmov, priblížim vám nielen svoju skúsenosť, ale aj skúsenosť svojich spolukurzovníkov, s ktorými sme si spoločne prešli cestu hlbokej transformácie a poznania …

Zistiť viac.

---

Budovanie komunít

očami Martina Gavaliera

Jedným z troch pilierov permakultúry, je starostlivosť o ľudí. O potrebe funkčných komunít počujeme čoraz častejšie. Ako však na to? Ako lepšie porozumieť sebe i ostatným? Ako vzájomne komunikovať? Pozývame Vás na COMMUNITY BUILDING workshop – už o týždeň 24.-26.júna do Banskej Štiavnice.

O čom to vlastne celé bude?  COMMUNITY BUILDING je unikátny zážitkový seminár zameraný na vytvorenie autentického a pritom bezpečného prepojenia so sebou aj so skupinou. Nahliadneme do dynamiky vzťahov a zvedomíme si vlastné vzorce, ktoré v nich používame a ktorými svoje vzťahové rozhranie tvoríme. Budeme rozvíjať komunikačné  zručnosti, ktoré otvárajú brány blízkosti, akceptácie, hlbokej dôvery a bezpečia, bez hodnotenia, posudzovania, vychádzajúc z prázdnoty ticha a radostného mieru. Celým procesom a jeho jednotlivými fázami nás prevedú skúsení facilitátori, nadväzujúci na učiteľskú líniu Scota Pecka, zakladateľa COMMUNITY BUILDING.

Hlavní facilitátori: Karol Herian, Robi Jankovich
Tieňoví facilitátori: Iveta Hruščová, Martin Gavalier

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Permakultúra - duchovný spôsob života

Pri týchto spomienkach na Karola Končka som si uvedomila, prečo ma permakultúra tak zásadne ovplyvnila. Nie je to o tom, že som sa naučila vnímať svet a súvislosti okolo mňa. Je to hlbokej duchovnej premene, ktorá sa udiala vo mne…

Zo spomienok Karolovho priateľa Jana:

"V osemdesiatych rokoch sa okolo Karola zoskupila malá skupinka ľudí, ktorých spájal spoločný záujem – vlastný duchovný vývoj a túžba pracovať na zmene duchovnej klímy v Československu. Schádzali sme sa v starom mlyne, ľudia prichádzali aj z veľkej diaľky, aby sa zúčastnili spoločného zdieľania energií. Spoločné meditácie, cvičenie jogy, spievanie mantier, práca, všetko bolo prekladané zaujímavým rozprávaním zo studnice jeho životných skúseností.

Prišiel prevrat a s ním uvoľnenie politickej situácie. Ďalšie roky boli rokmi intenzívnej duchovnej práce. Využívali sme slobodu na organizovanie kontaktov a organizovanie podujatí pre ľudí. Niekoľkokrát sme sa spoločne zúčastnili Neohumanistického festivalu na farme Ánanda Margá v poľskom Milkowe, kde sme nadviazali mnoho zaujímavých kontaktov a nabrali množstvo skúseností a zážitkov. Potom dostal Karol kontakty na britskú odnož svetového hnutia Permakultúry a začal sa intenzívne zaoberať týmto duchovným, trvalo udržateľným spôsobom života. Kurzy permakultúrneho dizajnu, na ktorých sme sa zúčastnili, boli pre nás skutočne sviežim vánkom praktického duchovna, kde sme si mohli snáď prvýkrát vyskúšať na vlastnej koži pocit skupinovej práce, činnosti, kde každý prispieva k spoločnému dielu podľa svojich najlepších možností a schopností. Posledné roky života sa venoval stále viac iba tomuto odboru. Jeho permakultúrna záhradka získala obdiv starousadlíkov jeho rodného mestečka. Bol presvedčený, že s našou planétou je potrebné zaobchádzať slušne a citlivo, pokiaľ o ňu nechceme prísť. Napriek tomu, že nebol rodený poľnohospodár, mal Zem vo veľkej úcte a miloval ju ako matku.

Bol to on, kto mi vštepil úctu k ženám tým, ako sa vyjadroval a ako miloval svoju ženu Annu a dcéru Patriciu. Hovoril, že muž a žena môžu spoločne zažiť veľa šťastia, pokiaľ v sebe vyvinú istú ústretovosť v láske a vzájomnom poznávaní. Naučil ma, že vniknúť do zložitej ženskej psychiky môžem vtedy, keď rozvinem ženský princíp v sebe samom. Vždy tvrdil, že manželia by si mali byť všetkým, zažiť všetky možné vzťahy. Byť nielen manželmi a milencami, ale aj bratom a sestrou, synom a matkou, alebo otcom a dcérou, v neposlednom rade dobrými priateľmi. Iba tak ich vzťah dôjde k maximálnemu naplneniu.

Jeho duchovné zásady boli úplne jednoduché. Nepoužíval vznešené slová a kvetnatú reč, nerobil zo seba nič, čím by v skutočnosti nebol. Bol úplne pravým, autentickým človekom, ktorý vyžaroval zo seba to, čím naozaj žil."

PRÍTOMNOSŤ nikdy nebola ani nebude, ona iba na veky a vždy JEST…..Karol Končko

S úctou Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

Hnutie lokálnosti je hnutím tichej revolúcie, ktorej cieľom je premeniť existujúci neudržateľný systém na systém rešpektujúci, blízky nám samým, zdravý a komunitný, v ktorom máme kontrolu nad rozhodnutiami, ktoré sa nás týkajú. Od toho sme totiž na hony ďaleko.

Regenerácia spoločnosti (tak ako aj nášho prístupu k prírode) je možná. Záleží len na nás samých. Každom jednom z nás. Ako sa rozhodujeme pri zaobstarávaní si jedla, oblečenia, práce, spôsobe života... vždy máme možnosť urobiť kúsok pre znovuzískanie vlastného hlasu.

POĎTE OSLÁVIŤ DEŇ LOKÁLNOSTI S NAMI. Dá sa to neuveriteľne príjemne :) Usporiadajte pre rodinu či priateľov hostinu, obed, piknik. Stačia vám k tomu nejaké tie lokálne ingrediencie, potraviny od miestneho farmára, vínko od vinára z vedľajšej dedinky alebo bazovú limonádu od susedky. OSLÁVTE SPOLOČNE DAR KVALITNÉHO JEDLA, o ktorého pôvode viete, možno ktoré ste sami vypestovali či upiekli.

Ak sa vám to podarí a budete mať chuť myšlienku podporiť, budeme radi ak nám pošlete z tejto udalosti fotku alebo video na skolapermakultury@gmail.com. 

Viac o dni lokálnosti si môžete pozrieť aj tu: WORLD LOCALIZATION DAY

________________________________________________________________________________

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---
---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com