Novinky z dielne Školy permakultúry

Máj 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

záhradná sezóna je v plnom prúde rovnako ako naše aktivity vo fyzickom priestore. Úpešne a radostne sme absolvovali workshop kurzu Kvetiny v permakultúre a aj Deň otvorených dverí našich permakultúrnych sídiel - kedy sú nadchádzajúce termíny prehliadok, zistíte v našom kalendári. Ešte stále je možné sa prihlásiť na náš posledný kurz pred letnými prázdninami - kurz Mikrobiota pôdy v rukách roľníka.

V májovom čísle našich noviniek sme sa v rámci lokálnosti vyjadrili k festivalom, v rámci novej rubruiky Budovanie komunít sme prišli s ponukou na účasť na seminári. Okrem budovania komunít,  ArtKruh o.z. prizýva do spolupráce pre projekt, ktorý začína už budúci týždeň a venuje sa okrem iného rozprávaniu príbehov. A v časti o zamysleniach si užite kúsok nadčasovej poézie.

Do rubriky Tri otázky pre... sme oslovili Mareka Strmeňa, ktorý je naším sprievodcom záhrady Včelí sad. Ak by vám nebolo čítania dosť, ešte nájdete dva články, z ktorých jeden sa venuje čisto záhradkárskej téme priesad a druhý prieniku permakultúry a alternatívnej školy.

Jednoducho, je na čo sa tešiť :)

Tím Školy permakultúry

PS: Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

---

Na živých vysielaniach webinárov sa vidíme opäť počas jesenno-zimnej sezóny 2022. 

Počas leta môžete využiť našu bohatú ponuku ZÁZNAMOV.

Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

Komentované prehliadky - permakultúrne riešenia

Komentované prehliadky chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť.

Najbližšie prehliadky:

"Brdárske dvojičky" (KE kraj) 19.5.2022 štvrtok 11:00 - 12:30

Sprievodca: Radovan Trišč
Adresa: Brdárka
Charakter sídla: komunitná a rodinná záhrada 
Rozloha: 220m2 + 500m2

V centre koncovej Hornogemerskej obce Brdárka sa nachádzajú dva zrekonštruované sedliacke domy a k nim sa pripájajú dve rozlohou neveľké záhrady. Sú to samostatné záhrady, jasne oddelené kamenným múrom a dreveným plotom, ale zároveň sú prepojené mnohými, na prvý pohľad možno neviditeľnými väzbami.

Záhrada pod dubmi (BA kraj) 20.5.2022 piatok 16:00 - 17:30

Sprievodkyňa: Marianna Piršelová
Adresa: Stupava
Charakter sídla: záhrada pri rodinnom dome
Rozloha: 1.300 m2

Mladá prírodná záhrada, trochu v meste, trochu pod lesom, kde neplatia hranice medzi úžitkovým a okrasným, kde nájdete jedlé zákutia aj trvalkové záhony prepletené do jedného celku. Intenzívny systém využitia priestoru vytvára ostrov pozitívnej zelenej deviácie, kde viacfunkčnosť prvkov, stohovanie a efektívne narábanie s dažďovou vodou pomáha udržiavať záhradu zdravú a životaschopnú.

Jedloles (BB kraj) 22.5.2022 nedeľa 15:00-16:30

Sprievodkyňa: Andrea Miklošová
Adresa: Povrazník
Charakter sídla: rodinná produkčná záhrada
Rozloha: 2.710 m2

V našom Jedlolese pestujeme pestrosť bez pesticídov. Z pôvodne prevažne okrasnej záhrady sme sa postupným prikupovaním pozemkov a dosádzaním jedlých drevín, trvaliek, samovýsevných jednoročiek a zeleniny prepracovali k - miestami divokejšiemu, miestami usporiadanejšiemu jedlému lesu. Aj v ňom majú mnohé procesy stále voľnú ruku.

Všetky ostatné prehliadky nájdete na webstránke alebo v kalendári.

---
---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ - POSLEDNÉ MIESTA

Kurz je určený pre pestovateľov jedla (i profesionálnych) farmárov, malých záhradníkov, permakultúrnych dizajnérov a každého, kto má snahu riadiť kroky na pôde smerom regeneratívnym a udržateľným. Svoje si na kurze nájdu ľudia, ktorí chcú hlbšie poznať pôdne procesy a možnosti ich zveľadenia pomocou doma dostupných preparátov.

Termín: 20. - 22. máj 2022 (pia-sob)

Trvanie: 20 vyučovacích hodín

Miesto: Brdárka, okres Rožňava

Hlavný lektor: Timotej Szabo 

Cena: 225 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

---

ON-LINE VZDELÁVANIE

Do konca roku 2022 si môžete vo vlastnom tempe naštudovať tématiku včelárstva a/alebo kvetinových záhonov. Ak by sa vám zdalo, že by ste preda radi videli ako vyzerá prax, radi vás privítame na praktických stretnutiach v budúcom roku.

Kurz Kvetiny v permakultúre vás prevedie jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru štyroch webinárov: 55 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 4 mesiace, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

---

Kurz Včelárenie blízke prírodes prevedie základmi ekologického včelárstva. Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

Cena súboru šiestich webinárov: 100 € (sprístupnenie záznamov webinárov na 6 mesiacov, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

AKTIVITY PRIATEĽSKÝCH ĽUDÍ & ORGANIZÁCIÍ

Príbehy, ktoré rozprávame, formujú svet, v ktorom žijeme.

Jedna z našich zakladateľských organizácií, ART KRUH o.z., pripravila 7 dňový medzinárodný tréning "Príbehy pre nový svet" pre pracovníkov s mládežou, trénerov a pedagógov starších ako 18 rokov a s dobrou úrovňou anglického jazyka.

Tréning kombinuje rozprávanie príbehov, environmentálne vzdelávanie a prácu s médiami v snahe inšpirovať a vybaviť účastníkov potrebnými kompetenciami, aby sa mohli stať efektívnejšími tvorcami zmien.

Pridajte sa k nám tvoriť láskavejší svet.

Všetky informácie a prihlášku nádjete na webstránke: ArtKruh/ Príbehy pre nový svet

---

Škola permakultúry odporúča 

Kvetiny pre každú záhradu

Petr Hanzelka

Odporúčaná literatúra kurzu Kvetiny v permakultúre

Je vôbec možné predstaviť si záhradu bez kvetín? Asi len ťažko, veď prinášajú do priestoru okolo nás pestrosť, premenlivosť a najmä farebnosť. A predsa sa kvitnúce kvetinové záhony objavujú v záhradách menej, než by sa čakalo. Asi to súvisí so zažitou predstavou o prácnosti a neustálej starostlivosti. Cieľom tejto knihy preto nie je len predstaviť zaujímavé druhy či odrody a uľahčiť tak výber pre konkrétne stanovisko. Cieľom je inšpirovať, aké trvalky zvoliť v najrôznejších záhradných úpravách, tak aby vás pohľad na ne tešil od jari do neskorej jesene.

ISBN: 978-80-247-5184-9, čeština, 200 s.

---

Tri otázky pre permakultúrnika

Marek Strmeň a Včelí sad

Marek je permakultúrny dizajnér, ktorý absolvoval náš Úplný kurz permakultúrneho dizajnu. Spolu s rodinou hľadali a našli krásny pozemok pod Vysokými Tatrami, kde sa rozhodli žiť na základe princípov permakultúry. 

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Bola to postupná - prirodzená cesta. Prechod zo študentského života do života rodinného. Prišli deti, ktoré priniesli zmenu hodnôt a pohľadu na život ako taký a aj na budúcnosť. Hľadanie a vlastná tvorba lepšej budúcnosti dostalo „meno“ a „rámec“ na kurze permakultúrneho dizajnu u Patricie pred štyri rokmi.

Aký je tvoj najnevšednejsi  a najbláznivejsi zážitok z tejto cesty? 

Jednoznačne hľadanie väčšieho pozemku, kde by bolo možné realizovať naše predstavy. Zaviedlo nás to z krajného juhozápadu Slovenska do prekrásneho prostredia pod Tatrami na Krásne Sady. Stretli sa tu podobne zmýšľajúci ľudia, z ktorých každý k danému pozemku pristupuje trochu inak – po svojom. Rozlohou má málo nad hektár, čo z môjho pohľadu stačí pre rodinu, ktorá sa mu chce intenzívnejšie venovať.

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo? 

Že toho toľko stíhame :D - sliepky, vyvýšené záhony pri dome, zaujímavé semená zeleniny a nezvyčajné odrody jedlých kríkov.

Pozemok máme piaty rok a prvé roky sme realizovali prevažne výsadbu stromov a kríkov. Ovocné stromy už vstupujú do plodnosti. Tento rok sme venovali energiu do realizácie najbližšej časti pri dome – zeleninovej záhrade a aj tým sa „pozemok“ mení na „rodinnú záhradu“.

Som vďačný za komentované prehliadky ktoré sú organizované Školou permakultúry, kde permakultúrni dizajnéri môžu ukázať svoje alebo komunitné záhrady záujemcom, prezentovať svoje skúsenosti, podať ďalej rady a odporúčania z ich lokality a ich prístupu k danému miestu.

Každého kto má záujem, pozývam si pozrieť záhradu s komentovanou prehliadkou v jeho okolí. Pokiaľ ste z okolia Popradu alebo máte cestu okolo, pozrite si na webstránke Školy permakultúry v časti komentované prehliadky Včelí sad.

 

Najbližší termín pre návštevu Včelieho sadu je Včelí sad 11.6.2022 sobota 15:00 - 16:30. Prihlášku aj všetky ďalšie informácie nájdete na jeho webstránke.

---

Článok

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE - PRINCÍP ÔSMY

Permakultúra v slobodnej demokratickej škole - princíp ôsmy

UPREDNOSTI ZAČLENENIE PRED ODDELENÍM

A viete, že tohto sme sa veľmi báli? Inakosti. Keď je za dverami, tak sme chápaví a pritakávame všeobecným pravdám o jedinečnosti každej bytosti. Lenže keď k nám inakosť vstúpila …

Zistiť viac.

Predpestovať či nepredpestovať?

Predpestovať či nepredpestovať?

Tento rok sa nám podarilo zrealizovať 3-dňovú praktickú časť kurzu Záhradník v termíne 29.4 – 1.5.2022. Veľmi sa tomu teším a zároveň stále uvažujeme ako čo vylepšiť, doplniť, aby následné kurzy mohli byť stále zaujímavejšie. Okrem iných dôležitých tém, ktoré súvisia s prácami v záhrade na jar …

Zistiť viac.

V permakultúrnej záhrade sa nič nestráca, pretvára sa na nový, užitočný produkt.

Ak ste ešte nemali tú česť, vrelo odporúčame prečítať krásny rozhovor magazínu Naše Bio&Eko, ktorý vyspovedal hlavu projektu Škola permakultúry, Patriciu Pavlovskú.

Zistiť viac.

---

Budovanie komunít

Budovanie komunít – Vedomé tvorenie spoločenstiev – (Community Building)

Posledné obdobie modernej civilizácie bolo obdobím veľkej individualizácie, ktorá popri mnohých pozitívnych efektoch, ktoré priniesla, nás ako jedincov zároveň doviedla do izolácie. Konzumno-spotrebný životný štýl navádza k tomu, aby sme sa príliš nestarali o iných, ale mysleli sami na seba. Ak však máme byť k sebe úprimní, cítime, že sami ako jednotlivci toho veľa nezmôžeme. Potrebujeme niekam patriť, byť súčasťou niečo väčšieho. Potrebujeme podporu od ostatných a zároveň potrebujeme ostatných podporiť .

Vytváranie spoločenstiev (komunít) je pre ľudský rod veľmi prirodzené a je našou súčasťou od nepamäti. Pomáha nám vytvoriť bezpečné prostredie pre hodnotnú kolektívnu spoluprácu, tvorivosť, kde však potrebujeme dodržiavať určité zásady a pravidlá vzájomnej komunikácie. Takýmto zásadám nenásilnej a vnímavej komunikácii voči sebe aj druhým, potrebným na vytvorenie autentického spoločenstva sa vedia naučiť aj malé deti. Musia však mať príklad - nás starších. Ako sa my budeme správať a vzťahovať k sebe aj k ostatným, k prírode a veciam okolo seba, tak i oni im budú rozumieť.

Čo to však znamená autentické spoločenstvo a ako sa k nemu dopracovať? Takto ho zadefinoval M.Scott Peck: „Skutočné spoločenstvo je skupina dvoch alebo viacerých ľudí, ktorí sa bez ohľadu na rozdielne skúsenosti naučili prejavovať a prijímať vzájomné odlišnosti. Vďaka tomu sú schopní otvorene a efektívne komunikovať a tvorivo spolupracovať na spoločných cieľoch. Pritom zažívajú medzi sebou pocity výnimočného bezpečia a rešpektu.“

Jednou z najkomplexnejších metód budovania komunít je metóda citovaného amerického psychoterapeuta Scotta Pecka. Vypozoroval a zadefinoval vodítka (guideline – predpoklady), vďaka ktorým vieme vedome proces tvorenia komunitných vzťahov pozorovať a orientovať sa v ňom. Zručnosti, ktoré tu môžeme získať sú univerzálne, a preto ich môžeme vniesť do všetkých vzťahov v ktorých žijeme, osobných, rodinných, pracovných atď.

Tých, ktorí by to chceli vyskúšať a zažiť na vlastnej koži, pozývame na semináre Community Building, najbližšie do Banskej Štiavnice. Všetky informácie nádjete na ArtKruh: Semináre tvorby komunity.

Autor textu: Martin Gavalier

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Vychutnajte si to až k najväčšej pravde

Zamýšľam sa dnes v duchu nad myšlienkami Karola Končka, potichu, s dlhou pauzou po každej čiarke, po každej bodke. Pomaly, pokojne, hlboko, zimomriavkovo. Stíšte sa, spomaľte a vychutnajte si to aj vy priatelia.

Nech sa páči:

Zo zvukov miluj nadovšetko TICHO, z tvarov vždy najviac oceň PRÁZDNOTU, z farieb si vyber ČISTÉ JASNÉ SVETLO, zo všetkých zmien a pohybov nech najdrahší je ti vždy MIER. V guli buď STREDOM, v trojuholníku jeho ŤAŽISKOM, z čísel vždy NULOU, z tvorov ČLOVEKOM, zo slov najvznešenejšie nech ti je MLČANIE, z lások tá, ktorá úplne všetko OBJÍMA. Najväčšou slobodou je dokonalá ZÁKONITOSŤ bez tmy neistôt, najväčšou PRAVDOU je tá, ktorá vie dať všetkým za pravdu…  

S obdivom a úctou, Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

Festivaly sa blížia 

Práve čítam zdieľačku od Patricie Pavlovskej na FB.

Declan Kennedy v spomienke na Billa Mollisona napísal, že to bol práve Bill Mollison, ktorý v roku 1982 v Kanade na jednej z najväčších a najúspešnejších ekologických konferencií v Severnej Amerike povedal niečo ako Neil Armstrong pri jeho prvom kontakte s povrchom Mesiaca:

MYSLI GLOBÁLNE – KONAJ LOKÁLNE. Aká perla, múdrosť, pre niekoho stále klišé.

Festivaly na rôznych miestach Slovenska by sa mohli stať miestom edukácie pre návštevníkov a konzumentov. Práve edukácia je cesta ako „naprávať“ ľudí. Netreba bojovať, z boja ešte nikdy nikto neodišiel posilnený. Možno na malú chvíľu... kým nedostane znova chuť bojovať. Výchova príkladom, vzdelávanie poukazovaním na súvislosti je cesta, ako nás naučiť, čo chcel Bill Mollison svojim legendárnym výrokom povedať.

S ohľadom na etické postoje permakultúry vidím možnosť zviditeľniť lokálnych dodávateľov surovín na prípravu občerstvenia. Možnosť vystaviť edukačné tabule s apelom na vlastné limity spotreby. Informačné tabule o separácii odpadu, či používaní toalety by mohli byť samozrejmosťou. Informačné tabule so zoznamom lokálnych výrobcov rovnako tak.

Malá náhrada za to, že nápor návštevníkov bude mať dopad na miestny odpad, miestne lúky, či verejné priestranstvá, miestne zdroje vody... 

Že je to kontraproduktívne? Prečo? Limit vlastnej spotreby nám ušetrí peniaze, miesto v dome, či byte. Miestni obyvatelia často netušia, čo sa robí v susedovom dome a môžu byť milo prekvapení, že za obľúbenými potravinami, či vecami nemusia ďaleko chodiť.

Práve naše myšlienky sú tie, ktoré predchádzajú naše činy.

Akou najmenšou zmenou v myslení môžeme začať u seba?

Akou zmenou samého seba vieme prispieť k zmene, ktorú chceme vidieť vo svete?

„Think globally – act locally“ ... priatelia

 

Autorka textu: Sylvia Koreňová

---
---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com