Novinky z dielne Školy permakultúry

Apríl 2022

Ahoj reader !

---

 Milé čitateľky, milí čitatelia. 

Jar je pre nás v Škole veľmi plodná - väčšina našich kurzov prebieha práve v jarných mesiacoch, príroda vtedy ožíva a stojí za to ju sledovať. Napríklad na kurze Kvetiny v permakultúre, ktorý síce odštartoval webinárom vo štvrtok 14.4., ale kde je možné sa ešte stále pridať. Ďalej v máji nás čaká, po dlhej dobe, kurz Mikrobiota v rukách roľníka s Timom Szabom. Začal sa nám aj jarný beh Úplného permakutúrneho kurzu. A čoskoro plánujeme opäť otvoriť permakultúrne brány a ukázať čo je to reálna permakultúra v rámci aktivity Komentované prehliadky - ak chcete vedieť viac, určite sledujte našu webstránku. Okrem vzdelávacích aktivít si môžete prečítať aj ďalšie puzzle z práce Karola Končka, tri otázky pre permakultúrničku s Lenkou Bystrianskou a jej Statkom NaKonci a zamyslenie k lokálnosti našej kadodennej.

Nech sa páči! Želáme Vám príjemné a obohacujúce čítanie našich aprílových noviniek. 

Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

Tím Školy permakultúry

---

Seriál Drobná Architektúra

ZMENA TERMÍNOV

Zdá sa, že príchodom jari klesol záujem sedieť pred počítačom a počty prihlásených na naše webináre sú minimálne. Nízky počet účastníkov nie je žiaľ dostatočný na to, aby uhradil výdavky na lektorné, administráciu webinára a administratívu s tým spojenú. 

Rozhodli sme sa preto posledné dva webináre seriálu Drobná architektúra: Sedenie v záhrade a Ohniská, grily, pece presunúť do jesenno-zimnej sezóny 2022.

Ďakujeme za vaše porozumenie a tešíme sa vás vo virtuálnom priestore opäť na jeseň.

Všetky webináre je možné si zakúpiť aj vo forme ZÁZNAMOV.

Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

WEBINÁR ZDARMA 

111 BYLINIEK V PERMAKULTÚRNEJ ZÁHRADE 20.4.2022 na 24 hodín

...je naším rozlúčením sa s prvou webinárovou sezónou 2022.

Vo virtuálnom svete sa vidíme na jeseň. Ak máte chuť byť s nami aj počas rozbehnutej jari a leta, navštívte permakultúrne sídla v rámci našej aktivity KOMENTOVANÉ PREHLIADKY.

Pribudli nám noví hostitelia a nové hostiteľky. Všetky aktuálne informácie nájdete na našej webstránke.

---
---

ODŠTARTOVALI SME ALE STÁLE JE MOŽNÉ SA PRIDAŤ :)

Kurz Kvetiny v permakultúre nás prevedie jednotlivými krokmi potrebnými na navrhovanie kvetinových záhonov.

Harmonogram kurzu: 4 online WEBINÁRE (14.4./ 21.4/ 28.4./ 5.5. 2022 vždy od 17:00 do 19:00)
a záverečný WORKSHOP 7. - 8. mája 2022.

Prístup k záznamom dostávate automaticky do konca roka 2022.

Lektorka: Miriam Húšťavová

Cena celého kurzu: 195 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál) - Prihlasovací formulár

Cena on-line časti: 55 € (sprístupnenie záznamov webinárov, učebné materiály) - Prihlasovací formulár

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

Kurz je určený pre pestovateľov jedla (i profesionálnych) farmárov, malých záhradníkov, permakultúrnych dizajnérov a každého, kto má snahu riadiť kroky na pôde smerom regeneratívnym a udržateľným. Svoje si na kurze nájdu ľudia, ktorí chcú hlbšie poznať pôdne procesy a možnosti ich zveľadenia pomocou doma dostupných preparátov.

Pre kurz je potrebné mať zvládnuté základy o pôde, zložení pôdy, fungovaní pôdy.

Termín: 20. - 22. máj 2022 (pia-sob)

Trvanie: 20 vyučovacích hodín

Miesto: Brdárka, okres Rožňava

Hlavný lektor: Timotej Szabo 

Cena: 225 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

---

DOZVEDIEŤ SA VIAC O VČELÁCH?

OBJEDNAJTE SI SÚBOR 6 WEBINÁROV, KU KTORÝM DOSTANETE UČEBNÉ MATERIÁLY A PRÍSTUP NA 6 MESIACOV.

Kurz Včelárenie Blízke Prírode vás prevedie základmi včelárstva. Oboznámite sa s anatómiou včiel, ich správaním a cyklom ich života. Zaškolíme vás  do ekologických postupov pri chove včiel, najmä pri prevencii a liečení chorôb a škodcov. Spoločne sa pozrieme aj na výber vhodných rastlín pre včeliu pastvu, tak aby súčasne plnili viaceré úlohy v rámci permakultúrneho dizajnu pozemku.

Lektor: David Turčáni

Cena: 100 €

Bližšie informácie o kurze nájdete na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete cez prihlasovací formulár.

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

AKTIVITY PRIATEĽSKÝCH ĽUDÍ & ORGANIZÁCIÍ

Známa česká permakultúrna dizajnérka Katka Horáčková (ktorá pre nás lektorovala webinár Huby v záhrade) v máji organizuje dva zaujímavé kurzy:

IPC Úvod do permakultury + zakládání zahrady a jarní plevel - vikendový kurz na Vlčej  Hore, 14. - 15. mája 2022

Jedlá lesní zahrada - 4-denný kurz v Beskydech, 19. - 22. mája 2022

---

Škola permakultúry odporúča 

Podstata řádu O stavitelském umění a podstatě univerza - Kniha první

Fenomén života

Christopher Alexander

Architektonické prostredie má výrazný vplyv na kvalitu života jeho užívateľov, a to v celej svojej šírke – fyzickej, psychickej, sociálnej i spirituálnej. Vzťah architektúry k vitalite tých, ktoré obklopuje, bol teoreticky spracovaný rôznymi autormi, spomeňme napríklad úspešnú knihu Nikosa A. Salingarosa Zjednotená teória architektúry. Forma, jazyk, komplexita. Neprekonanou klasikou však zostáva obsiahle štvorzväzkové dielo amerického architekta rakúskeho pôvodu Christophera Alexandera Podstata rádu, a to najmä jeho prvý zväzok Fenomén života.

Alexander sa snaží o uchopenie elementárnych princípov tradičnej architektúry a ponúka porozumenie tomu, čo vytvára život, krásu a funkčnosť ako v budovách, mestách a krajine, tak v miestnostiach, zákutiach a detailoch predmetov, ktoré používame. Popisuje geometrické pravidlá, s pomocou ktorých sa skladajú jednotlivé architektonické prvky do celkov vyvolávajúcich pozitívnu a prospešnú odozvu. Tieto pravidlá odrážajú tvorivé pochody vo vnútri organizmov a ekosystémov, podivuhodne vyvažujúce neustále vznikanie nového a udržiavanie harmónie.

Kniha propaguje architektonické prostredie podporujúce vitalitu – teda také prostredie, ktoré pozitívne ovplyvňuje prirodzenú ľudskú schopnosť žiť, rásť a vyvíjať sa v súlade s vrodeným ľudským spriaznením s prírodnými systémami a procesmi.

ISBN: 9788074852077, čeština, 480 s.

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Lenka Bystrianska a Statkok NaKonci

Lenka je permakultúrna dizajnérka, prešla naším Úplným kurzom permakultúrneho dizajnu a najnovšie aj Učiteľským kurzom permakultúry. Jej projekt je Statok NaKonci, vytvorený dvomi spriaznenými rodinami. Spolu budujú oázu pre svoje rodiny v súlade s prírodou, permakultúrnymi princípmi, zdravé a bezpečné miesto, ktoré sa bude dediť z generácie na generáciu. Miesto trvalo udržateľných systémov, plné života. 

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Prvý krát som sa stretla so slovom permakultúra, keď som sa začala zaujímať o to, ako vytvoriť domov, priestor pre našu rodinu, kde by sme mohli žiť v mieri s prírodou a svojim okolím. V tej dobe sme s manželom vlastnili 7-árový pozemok so starou chalúpkou, ktorú sme chceli prerobiť na naše trvalé bývanie. Avšak došlo nám, že naše plány na život sa do siedmych árov nezmestia. Nešlo len o rozmer pozemku ale aj o jeho ráz, okolie, prostredie, ktoré ho obklopovalo. Išlo nám o to mať v dosahu čistú vodu, čerstvý vzduch, les, potok. Uvedomila som si, že hľadám vlastne slobodu. Nebyť závislá, alebo aspoň čo najviac sa odpojiť od dojnej kravy, ktorej hovoríme systém. Uvedomila som si, že spôsob získavania stravy cez supermarkety, kde sú potraviny neustále k dispozícii, z nás robia závislé bytosti. Stačí jeden  blackout, pandémia alebo iná katastrofa a väčšina obyvateľstva nie je schopná prežiť viac ako pár týždňov. Stávame sa tak bezbrannými a závislými na strave, o ktorej pôvode ani nič vlastne nevieme, ale aj na energiach a základných životných potrebách. Okrem toho som si uvedomila, že my ľudia narodení v 70tych - 80tych rokoch sme zlomová generácia, ktorá si ešte pamätá od svojich rodičov a prarodičov, ako je to hospodáriť na vlastnom. Pokiaľ pretrhneme túto niť poznania, naše deti už nebudú mať skadiaľ tieto vedomosti a skúsenosti čerpať. Nebudú sa napríklad vedieť o seba postarať v čase krízy. A práve vtedy mi do cesty prišla permakultúra. Ihneď som v nej videla riešenia a odpovede na všetky moje myšlienky a obavy, ale aj úžasné rady a návody ako vytvoriť presne taký raj na Zemi, po akom som vždy túžila. A tak sme sa spolu s manželom zúčastnili v Škole permakultúry veľkého dizajnérskeho kurzu a vykročili sme na cestu permakultúry.

Aký je tvoj najnevšednejsi  a najbláznivejsi zážitok z tejto cesty? 

Ja mam pocit, že odkedy sme urobili rozhodnutie ísť do rodového statku, sa celý svet akoby roztočil oveľa rýchlejšie. Každým dňom sa tu deje niečo nové. V podstate budujeme z lúky uprostred lesa, vzdialenej od najbližšieho suseda 500m, bez cesty, bez inžinierskych sietí, celý priestor nanovo. Ešte stále žasnem nad premenlivosťou, ale aj jasnými pravidlami, ktoré fungujú v prírode. Toto rozhodnutie zmenilo úplne aj vzťahy a hodnoty v našej rodine a partnerstve.

Myslím, že sme zažili celkom vtipné príhody, keď sme obiehali celú Moravu a hľadali sme vhodné maringotky, ktoré by sme mohli kúpiť. Spoznali sme sa tak s úplne inými ľuďmi, akí sa nachádzali v našom okolí dovtedy, stávali sme sa otvorenejší rôznym spôsobom života a názorom. A zároveň sa z nás stali doslova odborníci na maringotky. Dali sme aj pomenovanie novému vednému odboru - maringotkológia a z nás sa stali Maringóti :)

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo? 

No začnem úplne pragmaticky. V poslednej dobe ma neskutočne potešil nový skleník. V našej nadmorskej výške 550 m.n.m,  je to ako keď si kúpite  BMV oproti favoritke. Samozrejme pestovať aj tu je možné, ale bez predĺženia sezóny v skleníku je to pri mnohých plodinách trápenie. Avšak celkovo môžem povedať, že v našom živote sa deje toľko pozitívnych zmien odkedy trvalo žijeme na našom statku. Teším sa tu na každý deň. Ale potešil ma aj môj rozvoj inými smermi. V tejto dobe som sa dala na štúdium homeopatie. Je to pre mňa opäť jeden spôsob ako sa osamostatniť od systému. Takisto sa rada stretávam so ženami v ženských kruhoch. Teším sa, že po tom ako sme dostavali dom, sa opäť vraciame s mojím mužom  k návrhom permakultúrnych dizajnov.

Potešila ma nedávno výstava výtvarných prác v ZUŠ našich detí. Tie dielka boli ozaj neuveriteľne krásne. Teší ma, že sa otvárajú nové možnosti, že svet sa stáva (aj keď sa to tak možno každému nezdá) otvorenejší, tolerantnejší, nevšednejší. Teší ma, že si stále viac tvoríme vlastnú realitu - takú po akej sme vždy túžili. Mnohí ľudia v mojom okolí sú toho dôkazom. Všetko sa to deje aj vďaka hlbokým vnútorným transformáciám, ktorými si prechádza ľudstvo. Teší ma, že skoro ráno vyjde slnko a vtáky už spievajú prekrásne jarné piesne, ktoré mi tak v tej tuhej zime chýbali. O tom, čo ma teší, by som dokázala písať celé knihy, ale hľadanie krásy života je predsa súčasťou cesty permakultúrnika. Hovorí o tom aj jedno z úžasných permakultúrnych pravidiel – krása sa vždy skrýva v oku pozorovateľa. 

 

Na Statku NaKonci začínajú organizovať jednodňové workshopy. Primäli ich k tomu hlavne klienti, ktorí by radi po tom ako majú svoj návrh v rukách, poznali aj praktickú časť tvorby záhrady. Podelia sa o svoje doterajšie skúsenosti s budovaním záhrady, s princípmi, ktoré využívajú, s permakultúrnym dizajnom, či etikou, teda prístupom k životu. Workshop je určený začiatočníkom v permakultúre, ale aj tým, ktorí už sami majú nejaké skúsenosti s vlastnou záhradou. Najbližší sa bude konať: 7.5.2022.

Ak máte o workshop záujem, môžete ich kontaktovať na ich FB stránke – Statok NaKonci alebo telefonicky 0904628278, či e-mailom na lenkabys@gmail.com.

---

Článok

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE - PRINCÍP SIEDMY

PERMAKULTÚRA V SLOBODNEJ DEMOKRATICKEJ ŠKOLE - PRINCÍP SIEDMY

NAVRHUJ OD VZOROV K DETAILOM Tak schválne, o čom to dnes asi bude, milí rodičia? :) Moja učiteľka permakultúry povedala raz jednu parádnu vec. Ak vidíš, že niečo v prírode funguje, tak to jednoducho pajcni. V preklade: ak vidíš, milý rodič, že ti doma niečo zafungovalo vo vzťahu s Tvojím dieťaťom, tak to, prosím, skopíruj aj v iných situáciách s ním. Ale čo autorské práva pri …

Zistiť viac.

---

22.4.2022 DEŇ ZEME

Nie, nenavádzame vás na guerillové záhradkárstvo :) Veľa dobrých vecí sa dá robiť aj legálne, počas dňa.

Aj tento rok slávime v apríli deň ZemeV modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu.

My radi vravíme, že každý deň je deň Zeme. Tak sa obzrite vôkol seba a zistite, ktorý "výmol" vo vašom prostredí by ste mohli vylepšiť. A nemusí to byť ba 22. Môžete hockedy :) Je to viac než nutné.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Momentálne to žijeme úplne opačne

Keď tak čítam tohtoročné slogany a výzvy ku Dňu Zeme (22.apríl), vybavujú sa mi odseky z Projektu Ekoland, ktorý vám postupne predstavujeme spolu s jeho autorom Karolom Končkom, priekopníkom permakultúry na našom území.

Čo je nosnou témou dňa Zeme 2022?  “INVEST IN OUR PLANET” - Investujme do našej planéty. Téma vyzýva na spojenie všetkých spoločenských oblastí: “Teraz všetci spolu! Toto je čas, aby sme to všetko zmenili – podnikateľskú klímu, politickú klímu aj spôsob ochrany klímy. Firmy, vlády a občania – všetci sú zodpovední... spoločne musíme investovať do našej planéty. Času je málo.”

Ovplyvnená témou Dňa Zeme 2022 vyberám pre vás z Projektu Ekoland, spísaného v 90-tych rokoch minulého storočia, v ktorom Karol Končko opisuje biologicko-evolučné sily ako jednoznačne prioritné. Zistíte, kam sú zaradené sily ekonomické a politické. Čo myslíte priatelia, dokážeme obrátiť poradie hierarchie základných síl ľudskej spoločnosti naznačeným smerom? Lebo momentálne to žijeme úplne opačne. Objavné čítanie prajem: 

“Pretože nie každý človek môže byť biológ a väčšina trpí tiež tendenciou pokladať svoj obor záujmu za najdôležitejší, je potrebné hneď na tomto mieste tvrdenie o prvoradosti biologického prístupu obhájiť. 

Biológiu tu definujem ako vedu skúmajúcu zloženie, vlastnosti a podmienky prežitia organizmov, nachádzajúcich sa v ekosystéme planéty Zeme, ktorý bežne nazývame slovom život. Prežitie znamená, že daný druh organizmu je schopný sa reprodukovať do novej generácie tohoto druhu s takými zmenami, ktoré vyhliadky novej generácie na udržanie sa v ekosystéme Zeme, z dlhodobého hľadiska, zvyšujú, alebo v najhoršom prípade neznižujú. V opačnom prípade je zrejmé, že daný druh organizmu po určitom počte generácii zanikne.

Toto sa už prihodilo mnohým rastlinným aj živočíšnym druhom, a v limitovanom časopriestorovom úseku sa to môže prihodiť aj nášmu, ľudskému druhu. Ale vyhynutie ľudského organizmu by znamenalo tiež koniec všetkej ľudskej ekonomickej, umeleckej i politickej tvorivosti: je to práve pre tento dôvod absolútnej závislosti ľudskej fyzickej tvorby na fyzickom organizme, prečo je teda biologické hľadisko nadradené ekonomike, politike, filozofii, či aj sebalepšiemu umeniu. Bez zdravého, fungujúceho organizmu, s dvomi rukami a dvomi nohami, a dobre fungujúcim mozgom a zmyslovými orgánmi, so zdravými reprodukčnými, ochrannými a živiny-spracúvajúcimi ústrojmi, a predovšetkým so zdravými orgánmi ekologickej rovnováhy, by tu nemohlo byť ani ekonomiky, ani politiky, ani umenia, ani filozofie či náboženstva.

Práve preto, že väčšina ľudí, v dnešných podmienkach zdanlivého biologického uspokojenia na prioritu biológie zabudla, alebo jej prvoradosť popiera, stojí dnes ľudstvo tvárou v tvár ekologickej samovražde: lebo akým iným tvrdým výrazom sa dá definovať dnešné ľudské konanie, keď navzdory varovaniam všetkých odborníkov biológie pokračuje homo sapiens, človek “rozumný”, v ignorovaní a porušovaní biologických zákonov, udávajúc ako omluvu za ich obchádzanie dôvody ekonomické, filozofické, či politické?

Od hĺbky porozumenia dnes závisí naše prežitie totiž viac, ako od čohokoľvek iného: naše “neriešiteľné” problémy sú len otázkou ich pozorovania z nesprávnej perspektívy.

Nemalo by nám byť ťažké si uvedomiť, že jediné správne, preživotné poradie hierarchie základných síl ľudskej spoločnosti je

1/ EKOLÓGIA (život, poľnohospodárstvo a výroba potravín, mier, umenie, láska, biológia, tvorivosť, starostlivosť o deti a zdravie ,atď…)

2/ EKONOMIKA (technické vedy a priemysel, ekonomika, obchod, akumulácia…)

3/ POLITIKA (filozofia, vojenské a politicko-koordinačné programy…)

 

Výstižnejšie sa to dá povedať takto: 

1/ Najprv musíme byť živí, zdraví, v rovnováhe 

2/ Až potom pomocou zdravého organizmu môžeme zabezpečiť ekonomickú stránku života -“udržiavaciu”- takže tu zotrvávame

3/ Až nakoniec, keď sme biologicky a ekonomicky sýti, môžeme začať objektívne filozofovať, na čo je to všetko dobré, kto to začal, čo by sa s tým malo robiť a kde to skončí, alebo kto by mal byť medzi nami prvý.

Ako teda vysvetliť nebiológom (a tých je zatiaľ väčšina), čo musíme robiť všetci, aby sme prežili? Veď biosféru tvoria miliardy rôznych chemických formácií, väzieb, vzťahov, organizmov - pochopiť túto komplexnosť logicky je človeku absolútne nemožné - dá sa to prirovnať k pokusu hrať ping-pong naraz s desať triliónmi loptičiek rozlíšených do miliardy farebných odtieňov, a ešte tak, aby sme zakaždým trafili loptičky v pekne esteticky vybranom poradí farieb…

Ako pochopiť túto ultimátnu dokonalosť a inteligenciu prírody, prekračujúcu inteligenciu človeka nekonečnekrát? Nuž z hľadiska biológie je to veľmi jednoduché: biológia vie, že každý subjekt ekosystému je vybavený všetkými potrebnými nástrojmi, aby sa zákony svojho prežitia mohol naučiť, a dodržiavať ich: každý zdravý vták vie, čo má žrať, kam a kedy má odletieť na zimu, ako sa robia deti… zákony svojho prežitia sa naučil každý živý strom, každý chrobák, každý kameň, každý atóm či hviezda, vie to každé každučičké semiačko; vedia to už všetci, okrem človeka rozumného, chovajúceho sa dodnes v globále, absolútne nerozumne. Ako je to možné?

…cieľom tejto práce nie je hádanie sa o slovíčka, ale hlboké porozumenie životu…”

S obdivom a úctou, Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

O TOM AKO OSLOBODIŤ PôDU A TÝM AJ SEBA

Neviem či vám to prekáža. Že veľa je teraz vybetónovaného, vykachličkovaného, chce to vyzerať akože také "upratané a organizované". Mestské teploty často v lete vyletia nahor o 10°C v porovnaní s prírodnými miestami. A hoci je to verejne známy fakt, že treba stromy aby bolo príjemnejšie, aj tak pod chvíľou v niektorom meste na Slovensku niekto vypíli nejakú tú zeleň. Organizácia Depave (doslova Odchodníkuj) sa rozhodla, že betónu bolo dosť. Dala dohromady nielen hnutie ľudí ale aj manuály a príručky ako v rámci komunity postupovať ak máte záujem zbaviť sa nejakého toho prebytočného chodníka alebo zabetónovanej plochy. 

A div divúci, verejnosť sa chytila. V rámci komunít sa našli zelenechtiví nadšenci, ktorí s krompáčmi a lopatami narúšajú betónové plochy a oslobodenú zem liečia a osádzajú rastlinami. Volajú to konštruktívna deštrukcia a ich cieľom je nielen adaptácia na klimatické zmeny ale aj prekonanie environmentálnych a sociálnych neprávostí.

Áno, možno niekde stačí čakať na to, kým chodník rozrazí púpava alebo nejaký ten hríb. Ale je fajn, že im v tom niekto trošku pomôže.

Celý článok, ktorý inšpiroval tento príspevok, si môžete prečítať tu: How to free the soil by depaving

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---
---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com