Novinky z dielne Školy permakultúry

Február 2022

Ahoj reader !

---

 

Milé čitateľky, milí čitatelia. 

Tak ako každý mesiac, aj v tomto newsletteri nájdete odkaz na ponuku aktuálnych kurzov a webinárov, nový článok, inšpiráciu na zamyslenie sa a dobrý nápad na čítanie. A opäť je tu rubrika, v ktorej Vám predstavíme pre inšpiráciu a motiváciu ďalšieho permakultúrnika, ktorý sa Vám prostredníctvom troch otázok pokúsi priblížiť svoju cestu a skúsenosti. Máme pre Vás opäť novinku a to vo forme seriálu webinárov na tému drobnej architektúry. Pripravili sme 6 tematicky najzaujímavejších a najžiadanejších webinárov v tejto oblasti. Viac o tejto ponuke sa môžete dočítať nižšie v sekcii webinárov. Pripájame tiež webinár zdarma, ktorý má za úlohu priblížiť základy permakultúry pre tých, ktorí ešte neabsolvovali žiaden kurz či webinár a zaujíma ich o čom tá permakultúra vlastne je.

Nech sa páči! Želáme Vám príjemné a obohacujúce čítanie našich februárových noviniek. 

Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

Tím Školy permakultúry

---

Prihlásiť sa na všetky naše webináre môžete cez prihlasovací formulár.

---

Budovanie Kúpacieho Jazera - Postrehy a Skúsenosti

9. marec 2022  17:00 - 19:00     Lektor: Jozef Fekiač      

V škole permakultúry na Hrušove sme v r. 2021 dizajnovali a budovali kúpacie jazero. Podelíme sa s vami o svoje skúsenosti s realizáciou: prečo a nakoľko sme (ne)dodržali rozpočet, aký je rozdiel medzi realizáciou jazierka na zákazku a realizáciou na etapy počas workshopov. Ukážeme postup pri práci s obrovskou fóliou, výsadbou rastlín, aj návod, ako sme vyrábali „urob si sám“ skimmer. Potrebujete na výkop techniku? Na fotkách uvidíte, prečo si dávať pozor na bager s veľkou lyžicou a prečo si overiť, ako dlho sa bagrista venuje svojmu remeslu.

---

Seriál Drobná Architektúra

Začínate sprístupňovať svoju záhradu od nuly alebo máte už hotovú záhradu a pohyb po nej vám príde ťažkopádny, či máte pocit, že nevyužívate jej potenciál naplno? Pripravili sme pre vás seriál na pokračovanie o Drobnej architektúre, kde si krok po kroku ukážeme, navrhneme a zrealizujeme prvky, ktoré z vašej záhrady vytvoria funkčný systém pre oddych aj úžitok.

 

Viac informácií o tejto ponuke, zoznam webinárov, ich obsah a prihlasovací link nájdete na stránke Seriál Drobná Architektúra.

---

WEBINÁR ZDARMA 

---

ZÁKLADY PERMAKULTÚRY

Neabsolvovali ste ešte žiaden kurz či webinár a zaujíma váš o čom tá permakultúra vlastne je? Čo sa skrýva za slovom PERMAKULTÚRA? Pozrite si webinár o permakultúrnej etike, o postojoch a princípoch permakultúry. 

Popis: Permakultúra nie sú vyvýšené záhony, ani bylinkové špirály, dokonca ani bezúdržbová záhrada. Ani pestovanie bez chémie. Nie je to ani filozofia, ani hnutie. Čo sa skrýva za týmto slovom? Dozvieme sa o permakultúrnej etike, o postojoch, ktoré cez tento priezor meníme. Na príkladoch z praxe si predstavíme 12 princípov permakultúry, ktorými napodobňujeme procesy v prírode.

Lektorka: Paula Urdová

POZRI SI VIDEO

Všetky webináre je možné si zakúpiť aj vo forme ZÁZNAMOV. Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

KURZ VČELÁRENIE BLÍZKE PRÍRODE 

Prihlasovanie je otvorené.

Kurz Včelárenie Blízke Prírode vás prevedie základmi včelárstva. Oboznámite sa s anatómiou včiel, ich správaním a cyklom ich života. zaškolíme vás  do ekologických postupov pri chove včiel, najmä pri prevencii a liečení chorôb a škodcov. Spoločne sa pozrieme aj na výber vhodných rastlín pre včeliu pastvu, tak aby súčasne plnili viaceré úlohy v rámci permakultúrneho dizajnu pozemku. Prakticky si ukážeme jednotlivé pomôcky včelára, oboznámime sa so spracovaním a využitím včelích produktov

Harmonogram: 7 on-line webinárov v priebehu 24. februára – 5. apríla 2022 (vždy v utorok od 17:30 do 20:00) a prezenčná časť 9. apríl 2022

Miesto: Liešnica, okres Poltár

Lektor: David Turčáni

Cena: 195 € (lektorné, študijné materiály, zázmenie kurzu a občerstvenie počas prezenčnej časti)

Bližšie informácie o kurze nájdete na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete cez prihlasovací formulár.

Prihlasovanie je otvorené.

Kurz Záhradník je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo. Kurz je určený nielen pre tých, čo chcú pestovať doma pre svoje potešenie a zdravie svojej rodiny, ale aj pre tých, ktorí sa chcú živiť pestovaním zeleniny pre iných.

Harmonogram: 8 on-line webinárov v priebehu 7. - 31. marca 2022 (vždy v pondelok a vo štvrtok) a prezenčná časť 29. apríl - 1. máj 2022

Miesto: Málaš (okres Levice)

Lektorka: Hedviga Gulová

Cena: 285 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

KURZ MIKROBIOTA PÔDY V RUKÁCH ROĽNÍKA

Prihlasovanie je otvorené.

Kurz je určený pre pestovateľov jedla (i profesionálnych), farmárov, malých záhradníkov, permakultúrnych dizajnérov a každého, kto má snahu riadiť kroky na pôde smerom k regeneratívnym a udržateľným.  Svoje si na kurze nájdu ľudia, ktorí chcú hlbšie poznať pôdne procesy a možnosti ich zveľadenia pomocou doma dostupných preparátov.

Pre kurz je potrebné mať zvládnuté základy o Pôde, zložení pôdy, fungovaní pôdy.

Termín: 20. - 22. máj 2022, 

Trvanie: 20 vyučovacích hodín

Miesto: Brdárka, okres Rožňava

Hlavný lektor: Timotej Szabo 

Cena: 225 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

Propletený Život

Merlin Sheldrake

Kniha Prepletený život vás zavedie do zanedbaného a zázračného sveta húb a ukáže vám, že predstavujú kľúč k pochopeniu nielen planéty, na ktorej žijeme, ale aj samotného života. Vydajte sa na púť, ktorá vás zmení na nepoznanie.
Čím viac o hubách vieme, tým menej to bez nich dáva zmysel. 
Nepatria ani medzi rastliny, ani zvieratá. Prerastajú pôdou, lietajú vo vzduchu a žijú v našom tele. Pohybujú sa vo veľkosti od mikroskopických tvorov až po najväčšie známe organizmy na svete. Boli pri zrode života na zemi, môžu prežiť v otvorenom priestore a dopriať si rádioaktívne žiarenie. A vo väčšej či menšej miere závisí od nich všetok život na Zemi.
Sú to organizmy, ktoré nás neprestávajú prekvapovať. Nemusia mať mozog, ale so šokujúcou presnosťou môžu riešiť problémy a ovplyvniť správanie zvierat. Prostredníctvom chleba, alkoholu a život zachraňujúcich liekov sa nezmazateľne podpísali na podobe ľudskej kultúry a nedávnevýskumy potvrdili, že ich psychoaktívne vlastnosti zmierňujú množstvo duševných problémov. Najnovšie prelomové technológie stavajú na ich schopnosti rozložiť plasty, výbušniny, pesticídy a ropu a objav, že pod povrchom spájajú rastliny s podzemnými sieťami - "lesným internetom" - prevracajú naše chápanie ekosystémov. Napriek tomu viac ako 90 percent druhov húb ešte nebolo zdokumentovaných.

ISBN: 9788088316930, 320s, český jazyk
Originálny Názov: Entangled Life, 2020

---

Tri otázky pre permakultúrnika

Sveťa Kuzderová

Odkedy ma postretla permakultúra, nemám problémy a nerobím chyby. Kedysi by som niektoré udalosti tak nazvala, teraz sú však pre mňa cennými skúsenosťami. Permakultúra sa pre mňa stala životným štýlom. Propagujem ju kde sa len dá, som členom tímu školy permakultúry a učiacim sa lektorom, píšem články, spolupracujem na permakultúrnych dizajnoch. A mám z toho radosť. :)

Čo Ťa priviedlo na cestu permakultúrneho dobrodružstva?

Moja totálna nevedomosť a nevidomosť súvislostí a prepojení prírodných dejov. Moja záhrada sa na to už nemohla pozerať, vzala svoj, a tým aj môj osud do vlastných rúk a zrazu sa rozbehlo súkolie udalostí, ktoré by nezainteresovaný človek nazval zhodou náhod; a to s takou intenzitou, že po pár mesiacoch som sa prihlásila na Kurz permakultúrneho dizajnu a do pol roka som mala v rukách permakultúrny dizajn našej záhrady.

Aký je Tvoj najnevšednejší či najbláznivejší zážitok z tejto cesty?

Je to kontinuálna séria zážitkov. Záhrada pre všetky zmysly, aj pre ten šiesty”, to bolo motto pri navrhovaní dizajnu našej záhrady. A pre mňa sa neuveriteľné stalo skutkom, moje zmysly sa akoby zázrakom rozvinuli, dokonca aj ten šiesty, a ja fakt vidím, počujem, cítim, vnímam veci dovtedy nevídané neslýchané; a bežne sa ocitám na opačnom konci záhrady než rozumom plánujem, aby som sa za sprievodu euforických zimomriavok stretla s ježkom, užovkou alebo jaštericou, aby som uchránila malého netopierika pred mačkou, alebo na úplne nepravdepodobnom mieste našla vajce, ktoré tam zniesla niektorá z našich kačiek. Obdivujem a objavujem v nemom úžase. Viete aký je kvet zemiaku nádherný?

Čo Ťa v poslednej dobe najviac potešilo?

Dokončujem v týchto dňoch prepis práce priekopníka parmakultúry v Československu. Karol Končko, v krásny dátum 2.2.2022 by sa dožil 75 rokov. Jeho filozofické a existenčné videnie reality tohto sveta mi práve prevracia môj život naruby. A z toho sa nesmierne teším, z toho povznášajúceho zážitku nového poznania. Verím, že poteší aj vás, ako Vám budeme Karola Končka v priebehu tohto roku postupne predstavovať.

---

Článok

Greenwashing

Ako spoznám greenwashing?

V posledných rokoch intenzívne vnímam fakt, že veľa firiem a obchodov zakomponovalo do svejej reklamnej komunikácie tzv.zelené" posolstvá, čiže začalo deklarovať akúsi environmentálnu zodpovednosť. Často ide o sofistikované kampane s úmyslom  presvedčiť zákazníka o tom, že jeho nákup bude šetrný k prírode, udržateľný, ekologický alebo nejak inak prospešný pre našu planétu. 

Verím, že veľa spoločností to myslí naozaj dobre a zároveň mám skôr tendenciu veriť dobrým úmyslom malých lokálnych firiem než veľkých korporácií. Aj keď aj tu určite nájdeme výnimky a príklady úprimnej snahy zlepšiť svoj produkt tak, aby bol priaznivješí k životnému prostrediu.

Čítajte viac.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Permakultúrny dizajn bez poznania permakultúry!

 

Predstavte si človeka, ktorý je za svoje názory v období Pražskej jari” vylúčený zo štúdia na vysokej škole a následne emigruje do Veľkej Británie. Po dvoch rokoch osobného rastu a poznatkov z ochrany životného prostredia sa vráti! do totalitného Československa, aby tu priniesol nový výskum a propagáciu metód trvalo udržateľného života. Okamžite je označený za nepriateľa socializmu, lebo pre vtedajší režim je nepredstaviteľné, aby sa niekto vrátil dobrovoľne a nie ako v špión. Sedemnásť rokov, až do nežnej revolúcie, sa pod nepríjemným dohľadom vtedajšej štátnej bezpečnosti živí manuálnymi prácami a popri tom v súkromí analyzuje a nachádza pozitívne riešenia pre usmernenie spoločnosti k trvalej udržateľnosti, prekladá a súkromne distribuuje súvisiace knihy, organizuje neoficiálne tréningové akcie.

V lete 1989, ešte za totalitného režimu, predkladá socialistickej vláde súhrnnú správu svojho výskumu, nazvanú Projekt Ekoland. Projekt je založený na komplexnom rozvoji biologicky definovaných buniek organizmu Zeme, pre ktoré vytvoril termín ekoland”, aj s praktickou ukážkou možného rozvoja jedného bioregiónu. Po novembrovej nežnej revolúcii 1989 ponúka svoje riešenia v Projekte Ekoland aj novej vláde, ostávajú však bez povšimnutia. Zakladá preto mimovládnu organizáciu, ktorá by realizovala idey Projektu Ekoland v praxi. Tieto idey sú tak pokrokové, že si miestni ľudia nedokážu predstaviť ich praktický dopad na svoje životy a ich aktivita na jeho realizácii postupne klesá. Keď sa následne v roku 1992 s týmto projektom oboznámi Asociácia permakultúry vo Veľkej Británii, označí ho za permakultúrny dizajn. Je pozvaný urobiť prednášky na niekoľko medzinárodných konferencií. Karol Končko. Navrhol permakultúrny design, aj keď o permakultúre v tom čase nevedel. Priekopník permakultúry na našom území. Hneď, ako sa o permakultúre dozvedel, pochopil, že jej rozvinutím v našom regióne dokáže dostať idey trvalo udržateľného života priamo do života, keďže permakultúra ponúka kompletnú sadu priamych praktických návodov. A dokázal svojim presvedčením nakaziť aj svoju rodinu, priateľov, študentov a celé okolie..

Čo vy na to priatelia? Pre mňa veľmi silný príbeh začiatkov permakultúry na našom území! Akú obrovskú zodpovednosť za život dokázal Karol Končko na seba zobrať a s akou razanciou dokázal preživotné riešenia presadzovať! Prečo ho spomíname práve teraz? V krásny dátum, 2.2.2022, by sa Karol Končko dožil 75 rokov. Budeme celý rok 2022 prinášať príspevky o jeho živote, práci a poznaní, pretože chceme, aby bol poznaný. Máte sa na čo tešiť, priatelia.

Ďakujem, Karol Končko, za permakultúru v mojom živote! A ďakujem aj tebe Patrícia, že naplno rozvíjaš otcovu prácu a umožňuješ nám Karola a jeho idey spoznať bližšie.

S obdivom a úctou, Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

Uvedenie technológií na správne miesto 

Autorka článku: Helena Norberg-Hodge, Local Futures

Najnovšou témou, ktorou sa zaoberali myslitelia a aktivisti, ktorí vytvárajú Veľkú Prechodnú Sieť, bola „Technológia a budúcnosť“. Pisateľ za pisateľom uverejňovali svoje myšlienky a bolo povzbudivé vidieť, že takmer všetci uznávajú, že technológia nemôže poskytnúť skutočné riešenia mnohých kríz, ktorým čelíme. Bola som tiež rada, že profesor William Robinson, autor množstva kníh o globálnej ekonomike, zdôraznil jasné prepojenie medzi počítačovými technológiami a hlbším ukotvením súčasnej globalizácie.

 Každý, kto sleduje moju prácu, vie, že globalizácia ma mimoriadne zaujíma: už viac ako 40 rokov študujem jej dopady na rôzne kultúry a spoločnosti po celom svete. Od Ladaku a Bhutánu po Švédsko a Austráliu sa objavil jasný vzorec: keď sú ľudia tlačení do prehlbujúcej sa závislosti na rozsiahlych technologických systémoch, ekologické a sociálne krízy eskalujú.

Nie som jediná, kto toto vníma. V Medzinárodnom fóre o globalizácii – združenie, ktoré som v roku 1992 spoluzaložila – som spolupracovala so štyridsiatimi spisovateľmi, novinármi, akademikmi a sociálnymi a environmentálnymi lídrami z celého sveta, aby sme informovali verejnosť o spôsoboch, ktorými uzatváranie zmlúv o „voľnom obchode“, čo je hlavnou hybnou silou globalizácie, narušilo demokraciu, zničilo živobytie mnohých a urýchlilo ťažbu nerastných zdrojov. V tak odlišných krajinách, ako je Švédsko a India, som videla, ako globalizácia zintenzívňuje súťaživosť o pracovné miesta a zdroje, čo vedie k dramatickému sociálnemu rozkladu – vrátane etnických a náboženských konfliktov, ale aj depresií, alkoholizmu a samovrážd.

 Profesor Robinson napísal, že sme „na pokraji ďalšieho kola reštrukturalizácie a transformácie založenej na oveľa pokročilejšej digitalizácii celej globálnej ekonomiky“. To je pravda, ale spojenie medzi globalizáciou a technologickou expanziou začalo už dávno pred počítačovou érou. Veľké technologické aparáty môžu byť chápané ako končatiny centralizovaného dosahovania zisku. A zatiaľ čo 5G siete, satelity, hromadné zbieranie údajov, umelá inteligencia a virtuálna realita umožňujú kolonizáciu ešte väčšieho fyzického, ekonomického a duševného priestoru nadnárodnými korporáciami, tak technológie ako fosílne palivá, globálne obchodné infraštruktúry a televízia už pomohli presadiť na korporáte a spotrebe založenú ekonomiku takmer v každom kúte sveta.

 Z dôvodov, ktoré sú čoraz evidentnejšie, je zrýchlenie tohto procesu to posledné, čo v čase vážnych sociálnych a environmentálnych kríz potrebujeme. A čo viac, samotné technológie – od senzorov až po satelity – sa vo veľkej miere spoliehajú na vzácne zdroje, v neposlednom rade na vzácne minerály. Niektoré z najbohatších svetových korporácií teraz medzi sebou pretekajú, aby získali tieto minerály z najhlbšieho morského dna a z povrchu Marsu. Odhaduje sa, že samotný internet – so svojimi zväčša neviditeľnými dátovými skladmi – spotrebuje do roku 2025 pätinu celosvetovej spotreby elektriny.

 A prečo? Aby sme všetci mohli tráviť viac času vnorení a závislí na virtuálnych svetoch? Aby sme mohli automatizovať poľnohospodárstvo a vyhnať viac komunít z ich pôdy do rozľahlých mestských periférií? Aby dróny mohli doručovať naše online nákupy bez najmenšieho osobného kontaktu?

 Keď premýšľame o technológiách, už z pohľadu súčasného vyspelého mestského kontextu, môžeme ľahko zabudnúť, že takmer polovica svetovej populácie stále žije na dedinách, ktoré sú stále spojené s pôdou. To však neznamená, že ich spôsob života nie je ohrozený – to ani zďaleka nie. Ladak, himalájsky región, kde som niekoľko desaťročí žila a pracovala, nebol až do 60. rokov minulého storočia spojený s okolitým svetom ani cestou. Dnes však v hlavnom meste Leh nájdete potraviny známych korporátov , smartfóny, hory plastového odpadu, dopravné zápchy a ďalšie znaky ‚modernosti‘.

Prvé kroky na tejto ceste boli podniknuté v polovici 70-tych rokov, keď sa v mene „rozvoja“ investovali obrovské zdroje do budovania energetických, komunikačných a dopravných infraštruktúr potrebných na prepojenie Ladaku s globálnou ekonomikou. Ďalším krokom bolo stiahnutie ladackých detí z ich dedín do škôl západného štýlu, kde sa nenaučili žiadne z miestnych zručností, ktoré podporovali ladackú kultúru po stáročia, a namiesto toho boli vyškolení do technologicko-modernistickej paradigmy. Všetky tieto sily spoločne posúvajú tradičný spôsob života na pokraj vyhynutia.

 Zatiaľ čo tento proces sa v Ladaku začal relatívne nedávno, na západe prebieha oveľa dlhšie s hlbšími dopadmi. Ale aj tu si stále viac ľudí uvedomuje, že technizácia ich osobného života viedla k narastajúcemu stresu, izolácii a bojom o duševné zdravie. Počas pandémie boli ľudia nútení pracovať online viac, ako kedykoľvek predtým – od školských tried až po rozhovory s priateľmi a rodinou – a väčšina z nich zistila, aký obmedzený a prázdny môže byť online život. Existuje jasný kultúrny obrat, ktorý je teraz viditeľný aj v hlavnom prúde, ktorý presahuje túžbu tráviť menej času na obrazovkách. Ľudia tiež začínajú odmietať konzumnú kultúru a jej kolobeh práce a následného míňania, namiesto toho chcú spomaliť, pestovať si hlbšie vzťahy a zapojiť sa do aktivít viac zameraných na komunitu a prírodu.

Veľa mladých ľudí na celom svete opúšťa pracovné miesta a odchádzajú od obrazoviek počítačov, aby sa stali farmármi. (Tento návrat k zemi sa deje aj v Ladaku, čo považujem za skutočne inšpiratívne.) Vznikajú neformálne siete vzájomnej pomoci. Priatelia spolu záhradkárčia, varia a pečú chlieb; rodiny sa rozhodli žiť v prírode a rozvíjať vzťahy so zvieratami a rastlinami okolo nich. Sme svedkami zvýšenej úcty k domorodej múdrosti, k ženám a k ženskosti a rastúceho uznanie divokej prírody a všetkého ľudového, ručne vyrábaného, ​​remeselného a miestneho. V každej disciplíne sa objavujú aj alternatívne, ekologické postupy: od prírodnej medicíny po prírodné staviteľstvo, od ekopsychológie po agroekológiu. Hoci tieto disciplíny boli často terčom korporátnej kooptácie a greenwashingu, vždy sa vynorili zo snahy zdola nahor obnoviť zdravší vzťah so Zemou.

 Toto všetko sú pozitívne, zmysluplné trendy, ktoré médiá vo veľkej miere ignorujú a politici im neposkytujú žiadnu podporu. Momentálne je to stále náročná cesta do kopca v systéme, ktorý na každom kroku uprednostňuje technologický vývoj pod vedením korporácií. Ale tieto trendy svedčia o stále prítomnej dobrej vôli, o hlbokej ľudskej túžbe po spojení.

 Keď sa na to pozrieme zo širšej perspektívy, expanzia digitálnych technológií – ktoré sú vo svojej podstate centralizované a centralizujúce – je v rozpore so vznikom humánnejšej, udržateľnejšej a skutočne prepojenej budúcnosti. Prečo by sme mali akceptovať energeticky a nerastne náročnú technologickú infraštruktúru, ktorá je v zásade o zrýchlení života, zvyšovaní času stráveného pred obrazovkou, automatizácii našich pracovných pozícií a umocňovaní len 1 %?

Pre lepšiu budúcnosť musíme vrátiť technológie tam kde naozaj patria a začať uprednostňovať demokraticky určené, rôznorodé formy rozvoja, ktoré sú formované ľudskými a ekologickými prioritami – nie gýčovými fetišmi hŕstky miliardárov.

Originál článku nájdete tu: Local Futures
Preklad: Janka Sládečková

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Janka Sládečková, Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com