Novinky z dielne Školy permakultúry

November 2021

Ahoj reader !

---

Milí naši čitatelia, milé naše čitateľky, začíname plánovať rok 2022 a naše prezenčné kurzy začínajú naberať dátumovo reálne kontúry. Napriek rôznorodej situácii pripravujeme naše prezenčné kurzy a aj webináre. Opäť nájdete nový článok, inšpirácie na zamyslenie sa a dobrý nápad na čítanie ;)

Keďže sa pomaly končí rok 2021, plánujeme vynoviť náš newsletter. Chceli by sme vás poprosiť aby ste nám pomocou dotazníka dali vedieť, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za vaše nápady a reakcie. 

Tím Školy permakultúry

---

Prihlásiť sa na všetky naše webináre môžete cez prihlasovací formulár.

Permakultúra vo verejnom dianí

24.11.2021 17:00 - 19:00

Lektorky: Zuzana Kiripolská Ščasná, Zuzana Pastorková

Na tomto špeciálnom webinári sa dozvieme, ako robiť permakultúru v spolupráci s verejnosťou, médiami, samosprávami, školami a inými organizáciami. Vypočujeme si príbehy z praxe ako preniesť permakultúru do verejných priestorov, denného žitia a tvorivého vzdelávania (školského, mimoškolského, komunitného).

---

Ako pestovať a zazimovať drobné ovocie?

1.12.2021 17:00 - 19:00

Lektor: Juraj Modranský

Pestovanie drobného ovocia (ríbezle, egreše, ostružiny, jahody, zemolez kamčatský), ekologické nároky jednotlivých druhov drobného ovocia, starostlivosť o výsadby, sortiment drobného ovocia, výber najdôležitejších chorôb a škodcov, základy rezu.

---

Drobná architektúra

8.12.2021 17:00 - 19:00

Lektorka: Klára Mydliarová

Chodníčky, múriky, treláže, altánky, pergoly, plôtiky, terasy, fontánky, mostíky, či umelecké predmety, to všetko a ešte viac zahŕňa slovné spojenie drobná architektúra v záhrade. Ako si vybrať z množstva možností? Ako správne navrhnúť, umiestniť a stvárniť prvky práve vo vašej záhrade, aby boli funkčné a zároveň estetické? A ako ich dostať z papiera do reality? S pomocou permakultúrnych princípov sa na to pozrieme v tomto webinári.

Všetky webináre je možné si zakúpiť aj vo forme ZÁZNAMOV. Spolu s linkom na video dostanete učebné materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

Prihlasovanie je otvorené.

Kurz Ovocinárstvo blízke prírode vás prevedie procesom navrhovania, príprav, realizácie a údržby ovocných drevín a sadov. Kurz je vhodný aj pre úplných začiatočníkov aj pre absolventov Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu ako jeho plynulá nadstavba v oblasti trvalo udržateľného ovocinárstva a starostlivosti o zelenú infraštruktúru krajiny.

Harmonogram: 5 on-line webinárov počas februára 2022 a
prezenčná praktická časť 4. - 6. marec 2022

Miesto: Prenčov (okres Banská Štiavnica)

Lektor: Bruno Jakubec

Cena: 285 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

Prihlasovanie je otvorené.

Kurz Záhradník je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo. Kurz je určený nielen pre tých, čo chcú pestovať doma pre svoje potešenie a zdravie svojej rodiny, ale aj pre tých, ktorí sa chcú živiť pestovaním zeleniny pre iných.

Harmonogram: 8 on-line webinárov v priebehu 7. - 31. marca 2022 (vždy v pondelok a vo štvrtok) a prezenčná časť 29. apríl - 1. máj 2022

Miesto: Maláš (okres Levice)

Lektorka: Hedviga Gulová

Cena: 285 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál)

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete priamo cez prihlasovací formulár.

Náš Celoročný kurz o vode sa úspešne ukončil svojim posledným webinárom o studniach a pitnej vode. Bolo pre nás potešením spracovať a učiť o tak významnej a bohatej téme akou je VODA a cťou, že ste s nami boli na tejto ročnej ceste aj vy.

Máme za sebou 12 webinárov a 4 workshopy, počas ktorých sme vystavali dažďovú záhradu a kúpacie jazero. Kurzu sa v rôznej forme zúčastnilo viac ako 100 účastníkov. Veríme, že všetky nadobudnuté informácie vám pomôžu priniesť skutočný vodný živel späť do každodenného života.

ZÁZNAMY všetkých webinárov nájdete sumárne na webstránke alebo si ich môžete objednať priamo cez prihlasovací formulár.

Posledný blok kurzu permakultúrneho dizajnu zafarbilo sprísnenie opatrení, čo nám ale neubralo chuť tvoriť a pomáhať na školskej permakultúrnej farme. Vonku sme strávili vskutku darovaný deň plný slnka, úsmevov a odhodlania. Prebehla posledná kontrola dizajnov, ktoré boli vskutku nápadité a je za nimi vidieť intenzívnu (spolu)prácu. Nielen deti sa vedia hrať :). Veď posúďte sami :).

Jesenný permakultúrny kurz 2021 ešte nekončí, pretože čerešničku na torte, ktorou je obhajoba dizajnov, sme si odložili na neskôr :)

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Už o týždeň sa vidíme, tak ak ešte stále váhate, teraz je ten moment sa prihlásiť :)

Kurz je učených pre tých, ktorí sa rozhodli ísť dráhou lektora permakultúrnych kurzov alebo chcú získať zručností v lektorovaní pre prednášanie či vedenie workshopov v akejkoľvek téme.

Termín: 25. - 28. november 2021 

Miesto: Prenčov (okres Banská Štiavnica)

Lektorka: Patricia Pavlovská

Cena: 160 € (strava, ubytovanie, lektorné, materiál) Bežná suma tohto kurzu je 250€. Momentálne sme našli dostatok finančnej podpory aby sme tento kurz ponúkli s výhodnejšou sumou.

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

Planéta Zem sa usmieva

Zero Waste knižka pre malých aj veľkých

Danka Moderdovská

Rozprávačom knižky Planéta Zem sa usmieva je samotná planéta Zem a jej hrdinami sú členovia rodiny Zelenkovcov, hlavne Olívia, Filipko a malá Ema. Každý príbeh sa zameriava na jeden pilier bezodpadového spôsobu života: znava použi, zamietni, zredukuj, recykluj a kompostuj (reuse, refuse, reduce, recycle, rot).

Úryvok z knižky si môžete vypočuť v autorkinom videu.

V obehu je už aj knižka Planéta Zem sa usmieva 2, v ktorej okrem samotných príbehov nájdu deti aj nápady na výrobu vlastných hračiek, zábavné hry a omaľovánku.

---
Zdravá záhrada vďaka rozmanitosti

Zdravá záhrada vďaka rozmanitosti

Článok

Rovnako ako ľudia, aj rastliny sa cítia dobre v spoločenstve s ostatnými. Každý z nás potrebuje pre svoj rast a vývoj zdravé prostredie. Dobré vzťahy s okolím sú základom prosperovania všetkého života na zemi. Silné a odolné rastlinné spoločenstvá sú postavené na práve takomto základe. 

Zistiť viac.

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

Ak hovoríme o komunite, môžeme hovoriť aj o meste, ktoré sa rozhodlo ´vyhrnúť si rukávy´ a pretvoriť sa. Inšpiratívny plán má pred sebou Praha. Tá si vo svojom klimatickom pláne stanovila cieľ znížiť emisie oxidu uhličitého o 45 percent do roku 2030. Dosiahnuť to chce prostredníctvom 69 konkrétnych opatrení, ktoré sa zameriavajú na udržateľnú energetiku, mobilitu, adaptáciu a tiež na cirkulárnu ekonomiku (Ak dumete čo je to cirkulárna ekonomika, odporúčame tento článok.). V neposlednom rade je tento plán postavený na zapojení miestnych obyvateľov a producentov, tak aby oni sami tvorili udržateľné mesto.

Čo to bude v praxi znamenať?

Pražský inovačný inštitút si v rámci stratégie pre nasledujúce desaťročie vytýčil sedem cieľov, rozdelených do štyroch častí: stavebníctvo, odpady, voda, a poľnohospodárstvo a potravinárstvo. 

V prípade stavebníctva je snahou znížiť a zefektívniť materiálové toky, zdieľať, recyklovať a opätovne využívať materiály, uprednostňovať renovácie a rekonštrukcie pred demoláciou či výstavbou nových budov. V prípade nových budov sa bude požadovať cirkularita zdrojov a udržateľné využívanie materiálov.

V oblasti odpadového hospodárstva plánujú do roku 2030 znížiť veľkoobjemový odpad o desať percent a triedenie komunálneho odpadu zvýšiť na 65 percent. Pre to bude potrebné rozšíriť siete kontajnerov na triedenie plastov, kovov a nápojových kartónov a ďalších triediacich nádob. Podporia centrá pre opravu či výmenu nábytku, oblečenia alebo elektroniky a zriadiť by tiež chceli dotrieďovaciu linku pre plastové a kovové obaly a nápojové kartóny.

V oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva je cieľom zvýšiť miestnu produkciu zdravých potravín prostredníctvom mestského a prímestského (bio) poľnohospodárstva, cirkulárne nakladať s gastro odpadom prostredníctvom navracania živín do pôdy a znížiť potravinový odpad, napríklad prostredníctvom distribúcie prebytkov či zavádzaním inovácií.

Jedným z konkrétnych opatrení má byť garantovaný odber produkcie od poľnohospodárov napríklad pre školy, digitálna platforma pre zdieľanie prebytkov alebo podpora vzniku produkčných mestských fariem, strešných fariem na nových budovách mesta, mestských skladovacích priestorov pre sezónnu produkciu či komunitných záhrad a kompostov.

Celý článok o cirkulárnej Prahe nájdete pod názvom Praha chce naskočiť do cirkulárneho kolotoča. Chystá vlastnú bioplynovú stanicu a biofarmy na strechách.

 

Na Slovensku a v Českej republike sa lokálnosti venuje OZ Svet tvorivo, ktoré všetky aktivity publikuje na stránke lokalnost.org.

---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com