Novinky z dielne Školy permakultúry

Júl 2021

Ahoj reader !

---

Aktivity na letné dni

Ponúkame vám Komentované prehliadky

...ktoré chcú ukázať skutočne živú permakultúru a jej princípy, jedinečnosť miest, ktorých sa dotkla a ľudí, ktorí sa ňou rozhodli žiť. Cieľom je ponúknuť inšpiráciu, dobré nápady a v neposlednom rade motiváciu - permakultúra nie je vzdialená alternatíva, ale je možná, na Slovensku aj využívaná a môže mať množstvo podôb.

Navštíviť už teraz môžete tieto miesta:

• Permakultúrne sídlo Katky Klimovej (BA kraj)

• Záhrada pod dubmi (BA kraj)

• Miestne permakultúrne jadro Žilina (ZA kraj)

• "Brdárske dvojičky" (KE kraj)

• Včelí sad (PE kraj)

Trvanie prehliadky: 1,5 hodiny

Cena prehliadky: 4€ / osoba (Prehliadky sú vhodné aj pre rodinu s deťmi.)

Všetci sprievodcovia a sprievodkyne absolvovali Úplný kurz permakultúrneho dizajnu

Pre konkrétne termíny a miesta sledujte našu webstránku.

---

Stredajšie webináre sú na prázdninách. Vidíme sa s vami opäť v jesenno-zimnej sezóne 2021, každú stredu od 17:00 do 19:00.

Ak máte chuť, môžete si pozrieť ktorýkoľvek z našich záznamov webinárov.

Čo znamená kúpiť si záznam?

Funguje to tak, že záznam budete mať prístupný počas 7 dní - to znamená, že počas týchto dní si ho môžete kedykoľvek prehrať, stopnúť, vrátiť sa k nemu. Spolu s linkom na videozáznam dostanete zvyčajne prezentáciu a prípadné ďalšie materiály.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

Jesenné webináre sú pripravené a prihlasovanie je otvorené. V on-line svete začíname koncom septembra.

Jesenný blok kurzu sa skladá z 5 webinárov (Studne a pitná voda/ 20/9/2021, Rybníky a akvapónia/ 27/9/2021, Čistenie vody a toalety/ 11/10/2021, Vegetačné strechy a vertikálna zeleň/ 18/10/2021, Vodné tipy a triky/8/11/2021)

Cena za jednotlivé webináre je 12 €, za celý blok 57 €. Pre prihlásenie sa na nadchádzajúce webináre, stačí vyplniť PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Workshop: KÚPACIE JAZERO 3

Druhý workshop na výstavbu kúpacieho jazera na Hrušove je za nami. Úspešne sme upravili terén a natiahli geofóliu. Tretí  záverečný workshop sa bude venovať výsadbe vodných rastlín a inštalácií technológií. Radi vás privítame :) Ak máte záujem dozvedieť sa dátum, hneď ako bude určený, môžete nám napísať na skolapermakultury@gmail.com.

Termín: druhá polovica augusta 2021 

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektori: Jozef Fekiač, Patricia Pavlovská

Cena: celý workshop 120 €, hlavný deň 70 €

Ak by ste mali záujem o účasť na workshope, stačí vyplniť PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

---

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Tretia víkendovka začatého kurzu permakultúrneho dizajnu začína práve dnes 30. júla a trvá až do 1. augusta 2021 na Brdárke. 

Jesenný termín kurzu permakultúrneho dizajnu 2021 sa nám tiež naplnil, aj náhradnícky.

Ak by ste mali o Úplný kurz permakultúrneho dizajnu záujem, je otvorené prihlasovanie na jarný a jesenný termín roku 2022.

---

Kurz PRÍRODE BLÍZKE VČELÁRENIE

Hoci je kurz ukončený, môžete si naďalej objednať záznamy jednotlivých šiestich webinárov pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA. Prístup ku každému z nich dostanete na sedem dní, spolu s príslušnými študijnými materiálmi.

Cena: webinár/ 17€súbor webinárov/ 90

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

4 zaujímavé webináre tohto kurzu sú dostupné aj vo forme záznamov. Prevedú vás svetom krásnych aj užitočných kvetín, ich dynamikou a farebnou kombinatorikou, navrhovaním a úskaliami kvetinových záhonov.

Cena: webinár/ 12€súbor webinárov/ 45€

Viac informácií o jednotlivých webinároch si môžete pozrieť na webstránke.

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

PRAX V TERÉNE AJ NA PAPIERI

Radi by ste ďalej rozvíjali svoje zručnosti z kurzu? Chcete sa venovať navrhovaniu pre ostatných, alebo dokonca sa dizajnom, či realizáciami živiť? Neviete kde začať alebo si ešte dosť neveríte?

Jednotlivcom ponúkame účasť na konzultáciách priamo u zákazníkov, či cez videohovory. Môžete sledovať komunikáciu a tvorbu projektu alebo na ňom priamo spolupracovať. Môžete sa tiež zúčastniť realizácie a priložiť ruku k dielu. 

V prípade záujmu kontaktujte LARUU - kreatívne prírodné záhrady alebo píšte na mail info@laruu.eu. Tešia sa na vás Klára a Jakub Mydliarovci

PS: účasť na spoločných aktivitách nie je nárokovateľná, je možné, že vás bude viac ako zvládneme. Účasť je tiež bez nároku na odmenu a všetky vzniknuté náklady (cestovné, stravné a pod.) si každý hradí sám. 

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV PDC KURZU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Aktivity partnerských organizácií

Kurz Úvod do permakultúry

Partnerská organizácia Permakultúra SK počas jesene 2021 organizuje dva termíny pre kurz Úvod do permakultúry.

Počas kurzu si preberieme základné poznatky z oblasti permakultúry a permakultúrneho dizajnu, krajinného plánovania a pestovateľských postupov v súlade s princípmi udržateľného rozvoja a harmonickej spolupráce človeka a krajiny. Súčasťou každého kurzu bude aj praktická lekcia. Na kurze ste vítaní začiatočníci, a rovnako aj tí, ktorí už máte všeličo naštudované, resp. máte praktické skúsenosti.

3.9.2021 – 5.9.2021 Skýcov (okres ZM) Lektori: Zuzka Gajdošová, Václav Petráš a Jozef Fekiač

8.10.2021 – 10.10.2021 Brdárka (okres RV) Lektorky: Paula Urdová, Janka Konáriková a Sveťa Kuzderová

Cena kurzu: 195 €

Pre viac informácií môžete sledovať FB udalosti týchto vzdelávaní:

FB Skýcov, FB Brdárka

---

Klimatická dielňa

Viaceré naše partnerské organizácie pripravujú krásnu vzdelávaciu aktivitu s názvom KLIMATICKÁ DIELŇA

O čom to bude? 

Stojíme pred veľkými výzvami. Životné prostredie je oveľa menej stabilné ako sme si mysleli a človek svojim jednostranným zameraním na zisk túto krehkú rovnováhu ešte viac vychýlil. Jedna svetová konferencia strieda druhú, mení sa ale veľmi málo. Možno sa pýtate, či sa s tým dá niečo robiť. Naša odpoveď je: áno dá! Tak, ako klimatická kríza, tak aj všetky ostatné výzvy sú príležitosťou k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, na akých hodnotách stojí náš život a náš spoločenský systém. Počas deviatich dní si s lektormi a odborníkmi spoločne prejdeme témami a otázkami, ktoré vnímame ako kľúčové pre budúcnosť nás i našej planéty.​

Termín a miesto: 14. - 22.8. 2021 (sobota - nedeľa), Moravské Lieskové (okres NM)

Cena: 90 €

Prihlásiť sa môžete pomocou REGISTRAČNÉHO FORMULÁRA.

Viac informácií nájdete na webstránke a na FB udalosti.

Škola permakultúry odporúča 

This Good Earth

Dokumentárny film

Scenár a réžia: Robert Golden

Film ponúka krásny, emocionálny a zjednocujúci pohľad na súvislosti medzi jedlom, ktoré je dovážané z diaľky a zbytočne, s nárastom obezity, nekomunikovanými ochoreniami a skorými úmrtiami, ale aj s odopieraním základných ľudských práv, vyhynutím druhov, pôdnou a krajinnou deštrukciou a globálnym otepľovaním.

Je to úderný príbeh, ktorý vám rozprávajú pekári, farmári, doktori, vedci, zdravotníci a experti na potravinovú bezpečnosť, ľudské práva a spravodlivosť.

Viac o filme nájdete na jeho oficiálnej webstránke.

Na zamyslenie

Zmyslami Sveti Kuzderovej, lektorky Školy permakultúry

Je pozorovanie len o pozorovaní?

Náš pozemok pri rodinnom dome sme so spolužiakmi dizajnovali na Kurze permakultúrneho dizajnu pred vyše dvoma rokmi. V časti, kde sú navrhnuté zeleninové záhony, už nejakú zeleninu pestujeme. Túto časť už druhým rokom spoznávam skúsenosťami. Ako najlepšie trasovať, kde mať vodu, kde kompost, kde náradie, koľko treba obslužného a úložného priestoru. Dizajn tejto časti sa neustále vylepšuje praxou.

Veľmi zaujímavá je situácia okolo zvyšku dizajnu, ktorý je zatiaľ len na papieri. Ovocie, živý plot, kvetinové záhony, jazero, dažďová voda a jej putovanie po pozemku... Váham, či je to "to pravé orechové". Už dva roky pozorujem permakultúrnymi očami, uvažujem, predstavujem si, akoby to už bolo. A niečo krásne sa popri tom deje, priatelia! V priebehu tých dvoch rokov nemôžem povedať, že poznám svoj pozemok dokonale. Mám však dojem, že pozemok dokonale pozná mňa a vie, ako ma ovplyvniť. Prichádzajú informácie, vedomosti a najmä zhody okolností a tí správni ľudia, ktorí riešia moje pochybnosti. Viem, že sa v dizajne udejú zmeny. A postupne získavam istotu, že zrealizovaný sa bude univerzu páčiť.

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

Deň, kedy sme prestrelili (Earth Overshoot Day)

Earth Overshoot Day (doslova: Deň kedy sme prestrelili zem) označuje dátum, kedy požiadavky ľudstva na prírodné zdroje a služby v danom roku presiahli to, čo Zem môže toho roku zregenerovať. V roku 2021 sa týmto dňom stal 29. júl. Tento deficit udržujeme likvidáciou zásob prírodných zdrojov a hromadením odpadu, predovšetkým oxidu uhličitého v atmosfére. Okrem prílišných emisií CO2 sa do štatistiky ráta aj prečerpanie zdrojov lesa, ornej pôdy a pastvín a aj dôsledky vyplývajúce zo zastavanej krajiny a nadmerného rybolovu. 

"Deň, kedy sme prestrelili" vyrátava medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network, ktorá okrem stanovania dátumu ponúka tým, ktorí robia v krajinách rozhodnutia, zoznam nástrojov a aktivít, ktoré môžu napomôcť spratať ľudskú ekonomiku do ekologických limitov našej Zeme.

Polovica zemskej biokapacity je využitá na nakŕmenie ľudí. Ak by sme vedeli predísť stratám a plytvaniu s jedlom, preferovali rastlinné jedlá a vyberali si suroviny, ktoré sa pestujú v súlade s agroekologickými a regeneratívnymi technikami, mohli by sme posunúť "deň prestrelenia" o 32 dní - získali by sme tak mesiac k dobru. 

Viac o prečerpaní prírodných zdrojov a žití "na dlh" si môžete pozrieť na webstránke overshootyday.org.

---
---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com