Novinky z dielne Školy permakultúry

Júl 2021

Ahoj reader !

---

Aktivity na letné dni

Komentované prehliadky

Už oddnes si môžete kliknúť na podstránku informujúcu o komentovaých prehliadkach. Nájdete tam základné informácie o našej novej aktivite.

Od utorka 20.7.2021 si budete môcť vybrať a prihlásiť sa na návštevu permakultúrneho sídla. Miesta prehliadok budú na webstránke postupne pribúdať, tak aby sme v každom kraji Slovenska ponúkli aspoň jedno permakultúrne miesto, kam sa môžu ísť záujemcovia inšpirovať. Na začiatku vás pozveme do včelieho sadu na Spiši, do Záhrady pod dubmi na Záhorí, do alternatívnej komunity v Brdárke a do Erikinej liečivej záhrady vo Váhovciach.

Trvanie prehliadky: 1,5 hodiny

Cena prehliadky: 4€ / osoba

Pre konkrétne termíny a miesta sledujte našu webstránku.

---

Stredajšie webináre sú na prázdninách. Vidíme sa s vami opäť v jesenno-zimnej sezóne 2021, každú stredu od 17:00 do 19:00.

Ak máte chuť, môžete si pozrieť ktorýkoľvek z našich záznamov webinárov. V ponuke ich máme 21.

Čo znamená kúpiť si záznam?

Funguje to tak, že záznam budete mať prístupný počas 7 dní - to znamená, že počas týchto dní si ho môžete kedykoľvek prehrať, stopnúť, vrátiť sa k nemu. Spolu s linkom na videozáznam dostanete aj prezentáciu a záznam četovej komunikácie.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

Ďalšie vodné webináre sú už prichystané a prihlasovanie je otvorené.

Jesenný blok kurzu sa skladá z 5 webinárov (Studne a pitná voda/ 20/9/2021, Rybníky a akvapónia/ 27/9/2021, Čistenie vody a toalety/ 11/10/2021, Vegetačné strechy a vertikálna zeleň/ 18/10/2021, Vodné tipy a triky/8/11/2021)

Cena za jednotlivé webináre je 12 €, za celý blok 57 €. Pre prihlásenie sa na nadchádzajúce webináre, vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Workshop: KÚPACIE JAZERO 2

Prvý workshop na stavbu kúpacieho jazera dopadol na výbornú. Priestor na jazero je vyhĺbený a pripravený na druhú fázu: počas workshopu natiahneme ochranné geotextílie, jazierkovú fóliu, odsledujeme postup napúšťania vody, navozíme filtračný substrát a realizujeme výsadbu jazera.

Termín: 22. - 24. 7. 2021

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektori: Jozef Fekiač, Patricia Pavlovská

Cena: 120 € (V prípade kratšieho trvania alebo iných zmien môžeme cenu po dohode upraviť.)

Ak by ste mali záujem o účasť na workshope, vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

HĽADÁME DOBROVOĽNÍCKE POSILY!

Počas vodného workshopu budeme v piatok 23.7. dno jazera vystielať jazierkovou fóliou a aby to išlo pekne od ruky treba na to viacero ľudí.

Ak by ste mali záujem o návštevu centra Školy permakultúry na Hrušove, o zoznámenie sa s ľuďmi okolo projektu a nadšencami pre permakultúrny život, radi vás privítame a budeme vďační za vašu pomoc.

Okrem permakomunity ponúkame aj niečo základné na obed a občerstvenie. Zároveň je možnosť prispieť do obedového menu aj vlastnými pochutinami.

Ak máte záujem pridať sa ako dobrovoľník/ dobrovoľníčka, prosím vyplňte nám Doodle anketu. Ako deň prosím zaznačte piatok 23.7.

---

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Tretia víkendovka začatého kurzu permakultúrneho dizajnu čaká jej účastníkov 30. júla - 1. augusta 2021 na Brdárke. 

Ak by ste mali záujem o jesenný kurz permakultúrneho dizajnu 2021, môžete sa prihlásiť vyplnením prihlasovacieho formulára.

---

Kurz DOM A ZÁHRADA V DUCHU PERMAKULTÚRY

Vzhľadom na nedostatočný počet účastníkov, sme kurz Dom a záhrada v duchu permakultúry pre rok 2021 museli zrušiť.

Ak by ste mali záujem o kurz v roku 2022, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

Kurz je vhodný aj pre úplných začiatočníkov v permakultúre. Radi privítame aj rodiny.

Viac informcií nájdete na webstránke.

---

Kurz PRÍRODE BLÍZKE VČELÁRENIE

Hoci je kurz ukončený, môžete si naďalej objednať záznamy jednotlivých šiestich webinárov pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA. Prístup ku každému z nich dostanete na sedem dní, spolu s príslušnými študijnými materiálmi.

Cena: webinár/17€súbor webinárov/90

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

4 zaujímavé webináre tohto kurzu sú dostupné aj vo forme záznamov. Prevedú vás svetom krásnych aj užitočných kvetín, ich dynamikou a farebnou kombinatorikou, navrhovaním a úskaliami kvetinových záhonov.

Cena: webinár/12€súbor webinárov/45€

Viac informácií o jednotlivých webinároch si môžete pozrieť na webstránke.

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

PRAX V TERÉNE AJ NA PAPIERI

Radi by ste ďalej rozvíjali svoje zručnosti z kurzu? Chcete sa venovať navrhovaniu pre ostatných, alebo dokonca sa dizajnom, či realizáciami živiť? Neviete kde začať alebo si ešte dosť neveríte?

Jednotlivcom ponúkame účasť na konzultáciách priamo u zákazníkov, či cez videohovory. Môžete sledovať komunikáciu a tvorbu projektu alebo na ňom priamo spolupracovať. Môžete sa tiež zúčastniť realizácie a priložiť ruku k dielu. 

V prípade záujmu kontaktujte LARUU - kreatívne prírodné záhrady alebo píšte na mail info@laruu.eu. Tešia sa na vás Klára a Jakub Mydliarovci

PS: účasť na spoločných aktivitách nie je nárokovateľná, je možné, že vás bude viac ako zvládneme. Účasť je tiež bez nároku na odmenu a všetky vzniknuté náklady (cestovné, stravné a pod.) si každý hradí sám. 

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV PDC KURZU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Aktivity partnerských organizácií

Kurz Úvod do permakultúry

Partnerská organizácia Permakultúra SK pripravuje dva termíny pre svoj kurz Úvod do permakultúry.

Kurz poskytne záujemcom základné poznatky z oblasti permakultúry a permakultúrneho dizajnu, krajinného plánovania a pestovateľských postupov v súlade s prírodou a harmonickej spolupráce človeka a krajiny.

Pripravované termíny: 

3. - 5. september 2021, Skýcov (okres ZM)
7. - 10. október 2021, Brdárka (okres RV)

Pre viac informácií sledujte webstránku organizácie Permakultúra SK alebo jej Facebook.

---

Škola permakultúry odporúča 

Filmový dokument Ekonomika šťastia

(orig. The Economics of Happiness, 2011)

Scenár a réžia: Steven Gorelick, John Page & Helena Norberg-Hodge

Tomáš Hajzler, autor knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, popisuje film takto: "Včera jsem se konečně podíval i na film Ekonomika štěstí (z roku 2011, ale naprosto nadčasový; v úvodu ke shlédnutí s CZ titulky). Film dohromady s knihou Naše budoucnost je lokální (v SK Naša budúcnosť je lokálna) je aktuálně tím nejdůležitějším, co bych já doporučil každému, kdo hledá cestu z krize a chce lepší svět pro sebe a své děti. Najdete tu, jak vysvětlení příčin, tak i vysvětlení řešení. Vše přesně, polopaticky, zcela srozumitelně a poutavě. Přece jenom je znát, že autorka (rok narození 1946) zasvětila tématu celý svůj život. Ta zkušenost je v jejím projevu prostě znát."

Celý film si môžete pozrieť na youtube.com, s českými titulkami.

---

Na zamyslenie

Zmyslami Sveti Kuzderovej, lektorky Školy permakultúry

Čo znamená byť permakultúrny

Bola som nedávno v Prahe za mojim synom, ktorý tam žije už niekoľko rokov. Vybrali sme sa niečo nakúpiť a syn cestou do obchodu navrhol malú pešiu zachádzku, nech sa trošku prejdeme. To bola nádhera priatelia! V strede mesta medzi obytnými blokmi nielenže séria jazierok na potoku Brusnice, ale aj priestor pre mokrade a tône a pomalý tok potoka cez divočinkové nekosené a neudržiavané záplavové zóny. Neskôr som dokonca zistila, že pôvodne bol tento potok vedený v potrubí pod povrchom. Srdce mi jasalo nadšením. 

S miernou výčitkou som sa obrátila na syna: “Prečo si ma sem nikdy nevzal?” So všeobjímajúcim úsmevom mi odvetil: “Mami, párkrát sme tadiaľto už išli. Ale to si ešte nebola permakultúrna.”  

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

Jednou z dôležitých výziev prinavrátenia lokálnosti je radosť zo života a toho čo máme. Kedysi sa na Slovensku napríklad tradične oslavovali dožinkyŽatva, mlátenie a mletie obilia, tradičné odovzdanie dožinkového venca hospodárovi i následné poďakovanie za úrodu s bohatým oldomášom, spev, tanec, príprava tradičných jedál z obilnín. Táto oslava bola neoddeliteľnou súčasťou každého dvora. Rituál poďakovania. 

Hoci zvyk dožinkov patrí do ´starého´ sveta, jeho myšlienku - oslava úrody, vďaka za jedlo a ľudí, ktorí ju s nami môžu zdieľať - môžeme priniesť aj my do toho ´nového´ :)

Na Slovensku a v Českej republike sa lokálnosti venuje OZ Svet tvorivo, ktoré všetky aktivity publikuje na stránke lokalnost.org. Jeho činnosť môžete podporiť na StartLabe: https://www.startlab.sk/projekty/2103-lokalne-je-zdrave-lokalne-je-blizko

---
---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com