Novinky z dielne Školy permakultúry

Jún 2021

Ahoj reader !

---

Pripravujeme aktivity na letné dni

Komentované prehliadky

Keďže sú záhrady v plnom kvete a bujnom živote, je ten správny čas na komentované prehliadky permakultúrnych záhrad, statkov a fariem. Od júla až do septembra vám ponúkneme komentovane sprevádzanie vo všetkých krajoch Slovenska. Prehliadky budú trvať 2 hodiny a sprevádzať vás bude domáca pani/ pán, permakultúrna dizajnérka/dizajnér. Budete si tak mať možnosť pozrieť ako permakultúra funguje naozaj a dozvedieť sa aj o živote ľudí, ktorí si zvolili život s permakultúrou.

Konkrétne termíny a miesta uvedieme na našej webstránke do konca júna.

---

Exkluzívna exkurzia ex-kurzistov

V auguste pripravujeme 2-dňovú exkluzívnu exkurziu pre ex-kurzistov Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu. Dva dni nabité intenzívnymi zážitkami, návštevami a rozprávaním na najzaujímavejšie zrealizovaných dizajnoch študentov kurzu.

Konkrétny termín a harmonogram uvedieme na našej webstránke do konca júna.

---

Stredajšie webináre si už užívajú letné prázdniny. Počas leta budeme usilovne pracovať na priehrští nových zaujímavých tém. Každú stredu od 17:00 sa s vami vidíme opäť v jesenno-zimnej sezóne 2021.

Za všetky krásne webináre patrí vďaka aj ich účastníkom a účastníčkam :)

Ak máte chuť, môžete si pozrieť ktorýkoľvek z našich záznamov webinárov. V ponuke ich máme 21.

Čo znamená kúpiť si záznam?

Funguje to tak, že záznam budete mať prístupný počas 7 dní - to znamená, že počas týchto dní si ho môžete kedykoľvek prehrať, stopnúť, vrátiť sa k nemu. Spolu s linkom na videozáznam dostanete aj prezentáciu a záznam četovej komunikácie.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

Kurz DOM A ZÁHRADA V DUCHU PERMAKULTÚRY

Termín: 16. - 18. júl 2021   

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektori: Patricia a Martin Pavlovskí

Cena: 195 €

Víkendový kurz zameraný na oboznámenie sa so základnými "pravidlami" permakultúrneho dizajnu pre malé a stredne veľké záhrady. Naučíme sa ako zaobchádzať s pôdou, ako šetriť vodu. Prejdeme si pravidlá pre pestovanie zeleniny, ovocia i kvetín. Keďže sme na farme, zažijeme si starostlivosť o domáce zvieratá.

Kurz je veľmi vhodný aj pre úplných začiatočníkov v permakultúre. Radi privítame aj rodiny.

Viac informcií nájdete na webstránke. Priamo prihlásiť sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

---

Ďalšie vodné webináre sú už prichystané a prihlasovanie je otvorené.

Jesenný blok kurzu, ktorý sa skladá z 5 webinárov (Studne a pitná voda/ 20/9/2021, Rybníky a akvapónia/ 27/9/2021, Čistenie vody a toalety/ 11/10/2021, Vegetačné strechy a vertikálna zeleň/ 18/10/2021, Vodné tipy a triky/8/11/2021)

Cena za jednotlivé webináre je 12 €, za celý blok 57 €. Pre prihlásenie sa na nadchádzajúce webináre, vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Workshop: KÚPACIE JAZERO 2

Prvý workshop na stavbu kúpacieho jazera dopadol na výbornú. Priestor na jazero je vyhĺbený a pripravený na druhú fázu: počas workshopu natiahneme ochranné geotextílie, jazierkovú fóliu, odsledujeme postup napúšťania vody, navozíme filtračný substrát a realizujeme výsadbu jazera.

Termín: druhá polovica júla, zvyčajne dva dni (presne podľa počasia :)

Miesto konania: Hrušov (okres VK)

Lektor: Jozef Fekiač

Cena: 120 € (v prípade kratšieho trvania alebo iných zmien sa cena môže upraviť)

Ak by ste mali záujem o účasť na workshope, vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

A stále je možné prihlásenie aj na CELÝ VODNÝ KURZ :) 

Na náš Celoročný kurz sa môžete prihlásiť kedykoľvek. Všetky webináre, ktorých ste sa nezúčastnili, sa k Vám dostanú vo forme záznamov. Získate tak aj možnosť konzultovať vaše projekty s lektormi a priamy prístup na všetky nadchádzajúce webináre a workshopy.

---

Kurz PRÍRODE BLÍZKE VČELÁRENIE

Po šiestich vydarených webinároch plných informácií prišiel čas si nadobudnuté znalosti vyskúšať priamo v praxi. Všetci záujemcovia a záujemkyne sú pozvaní na Davidovu včeliu farmu, kde si prejdú priestor profesionálnej včelej farmy a vyskúšajú si základy práce so včelím svetom.

 

Termín workshopu: 26.6.2021

Miesto konania: Včelí kRaj, Kokava nad Rimavicou (okres PT) 

Lektor: David Turčáni

Cena: 45€

Prihlásiť na workshop sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

Ak ste kurz nestihli, môžete si objednať záznamy jednotlivých webinárov alebo sa ešte stále prihlásiť na celý kurz (6 záznamov + 1 workshop) pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA. 

---

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

4 zaujímavé webináre tohto kurzu sú dostupné aj vo forme záznamov. Prevedú vás svetom krásnych aj užitočných kvetín, ich dynamikou a farebnou kombinatorikou, navrhovaním a úskaliami kvetinových záhonov.

Cena: webinár/12€súbor webinárov/45€

Viac informácií o jednotlivých webinároch si môžete pozrieť na webstránke.

---

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Dnes sa začal prvý cyklus kurzu permakultúrneho dizajnu v roku 2021Kurz sa riadi programom vychádzajúcim z medzinárodne dohodnutého rozvrhu celosvetovej organizácie Permakultúry, prispôsobeného podmienkam domáceho prostredia. Vo svete je známy pod skratkou PDC (Permaculture design course /
certificate). Vychádza z diela Billa Mollisona “Permaculture: Designers manual”.
 

Ak by ste mali záujem o druhý termín, ktorý prebehne na jeseň 2021, môžete sa prihlásiť vyplnením prihlasovacieho formulára. 

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

UČITEĽSKÝ KURZ PERMAKULTÚRY

Termín konania: 24. - 27. jún 2021   

Miesto konania: Prenčov (okres BS) 

Lektorka: Patricia Pavlovská

Kapacita kurzu je naplnená. 

Ak by ste mali záujem o ďalší termín (pravdepodobne jeseň 2021), môžete vyplniť prihlasovací formulár. Viac informácií o kurze nájdete na našej webstránke

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

MEDZINÁRODNÁ MLÁDEŽNÍCKA VÝMENA - LES BUDÚCNOSTI

Organizátor: OZ ArtKruh, jedna zo zakladateľských organizácií Školy permakultúry 

Pre mladých ľudí do 30 rokov organizuje toto leto ARTKRUH medzinárodnú  mládežnícku výmenu vďaka podpore programu ERASMUS+. Jedná sa o neformálny spôsob vzdelávania. Mladí ľudia z Portugalska, Chorvátska, Slovenska a Lotyšska sa stretnú, aby navzájom zdieľali vedomosti, skúsenosti, názory a postoje ohľadne témy trvalo udržatelného životného štýlu.

Budú spolu tráviť veľa času v prírode a tvorbou. Formou divadelných a iných umeleckých aktivít (napríklad land art) ako výsledkov tejto výmeny, bude verejnosť podnietená, aby sa zamyslela nad dnešným životným štýlom, jeho hodnotami, nadmerným konzumom, produkovaním odpadu, využívaním prírodných zdrojov a pod.

Viac info o projekte a ako sa môžu mladí ľudia prihlásiť nájdete tu: https://artkruh.org/les-buducnosti-2020-2021/

---

Škola permakultúry odporúča 

Kompletní návod k vytvoření ekozahrady

A rodového statku

Jaroslav Svoboda

"Tato kniha je věnována všem lidem, kteří vysazují rostliny a dělají z teto planety krásnější místo pro život. Je to umění, s láskou a pokorou pečovat o Zemi jako o nádhernou zahradu. Je to umění dávnych předků, které se po dlouhé době opět probouzí v našich srdcích."

Kniha je napísaná čitateľným a zábavným štýlom. Autor, český permakultúrny dizajnér, v nej popisuje podobnosť vzniku záhrady tak ako by ju tvorila príroda. Ukazuje, kde je potrebné zasiahnuť ľudskou rukou, aby to bola skutočne záhrada pre človeka a kde to zase pokojne nechať na prírodné procesy (skucesia). Autor sa vyjadruje ku klasickým témam ako je dizajnovanie záhrady, typy užitočných stromov a kerov, pestovaniu zeleniny, pôda a voda v ekozáhrade. Priníša však aj novšie koncepty permakultúry ako napríklad tvrdý sad namiesto obilného poľa, sila pravokorenného stromu, hospodárenie pre budúcnosť.

ISBN 978-80-87049-28-0, 352 s., Smart Press s.r.o., 2009.

Zahrada Gaii

Domácí příručka permakultury

Toby Hemenway

"Proč naše zahrady nabízejí tak málo pro ostatní život? Vypadají úplně jednorozměrne, jen jako jednoduchá místa, která nabízejí nanejvýš pár kousků zeleniny nebo květin. Ale příroda umí dělat tisíc věci najednou: krmit hmyz a ptáky, hady a jeleny a poskytovat jim úkryt; zachycovat, uskladňovat a čistit vodu; obnovovat a obohacovat půdu; čistit vzduch a prosycovat ho vůnemi a mnohem víc."

Domáca príručka permakultúry popisuje systém zahradníčenia, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti prírodného biotopu, jedlého lesa a konvenčnej kvetinovej a zeleninovej záhrady do samoobnovujúcej se krajiny, ktorá necháva prírodu vykonať väčšinu práce. Než abyste ovládali svoju záhradu s pomocou rotavátorov chrliacich spaliny a chemické hnojivá, radšej dovoľte Tobymu Hemenwayovi, aby vám ukázal zahradné ekosystémy vyvažujúce potreby človeka a prírody.

ISBN 978-80-7436-098-5, 337s., DharmaGaia a Permakultura (CS), 2019.

---
Záhrada podľa Luny

Záhrada podľa Luny

Článok Paulíny Urdovej

• Ako pracovať v záhrade podľa postavenia Mesiaca a planét v zverokruhu.

• Ako postupovať pri pestovaní zeleniny a iných plodín podľa Výsevných dní M. Thunovej.

• Kedy zberať a spracovávať úrodu.

---

Na zamyslenie

Zmyslami Sveti Kuzderovej, lektorky Školy permakultúry

Príbeh najdlhšieho kurzu permakultúrneho dizajnu

Nosným produktom Školy permakultúry je medzinárodne uznávaný Úplný kurz permakultúrneho dizajnu. Priebeh kurzu je rozdelený do štyroch blokov počas predĺžených víkendov v časovom horizonte dvoch mesiacov. V tomto formáte som kurz ako študent absolvovala aj ja.

Posledne ukončený kurz však prebiehal inak. Bola som jeho súčasťou ako učiaca sa lektorka. Kurz, pôvodne plánovaný na jar 2020, začal kvôli pandemickým obmedzeniam až koncom septembra 2020 a ukončili sme ho až v prvom júnovom týždni roku 2021. Trval viac ako sedem mesiacov. Po prvých dvoch blokoch, ktoré prebehli v naplánovaných termínoch,
študenti odchádzali domov nažhavení, v miernych obavách, ale odhodlaní stíhať do ďalšieho bloku všetky práce na svojich zadaných dizajnoch. Absolventi predchádzajúcich kurzov to poznáte:)

Do plánovaného priebehu však zasiahla zhoršená situácia okolo kovidovej pandémie a vynútila si prerušenie kurzu na neurčito. Zrazu mali študenti dosť času na svoje zadania. Tešiť sa z toho alebo nie? Termín ukončenia kurzu nejasný, ale naproti tomu dlhý tretí blok s
osobnými konzultáciami jednotlivých dizajnov priamo od hlavnej lektorky Patricie, prístup na mnohé online webináre a dostatok času na pozorovanie, prehodnocovanie a tvorbu dizajnu. Až po uvoľnení pandemických obmedzení mohol začiatkom júna prebehnúť záverečný štvrtý
blok. Užívali sme si opätovné spoločné stretnutie. Dobehli sa lekcie, ktoré neboli predmetom sprístupnených webinárov. A hlavne sa dokončovali dizajny. Študenti zhodnotili, že hoci nechcene, dlhý tretí blok a možnosť konzultácií boli pre nich prínosné, a v reále sme aj
zažili, ako málo bolo treba v poslednej fáze dizajnov prerábať a opravovať. Odzrkadlilo sa to aj vo vynikajúcich záverečných prezentáciách. Všetkým novým absolventom gratulujem, ste fakt výborní.

Tento kurz bol napriek všetkým obmedzeniam, posunom a zmenám ukončený k radosti a naplneniu svojho obsahu a poslania. Priniesol napriek starostiam aj nové pozitívne prvky, ktoré sa možno objavia v koncepte nasledujúcich kurzov. Až z pohľadu lektora viem naplno oceniť, čo všetko mi kurz permakultúrneho dizajnu dal a dáva všetkým jeho absolventom. Nie sú to len vedomosti, je to nový životný štýl. Ani nevnímate ako sa priebehom kurzu meníte a naberáte nové hlbšie hodnoty. Patricia, hlavná lektorka, je profesionálka, rozdúcha iskru v každom prítomnom, aj keď občas treba udrieť po stole a zvýšiť hlas. Aj v tomto neštandardne prebiehajúcom kurze, po úspešne naštartovaných dvoch blokoch, napriek ochladeniu zápalu počas dlhej pauzy bez osobného kontaktu, dokázala cez online priestor a následne silným osobným vplyvom vo štvrtom bloku nadviazať na tvorivé nadšenie študentov a posunúť ich do sveta ako absolventov s certifikátom v ruke a so srdcom zapáleným pre permakultúrny dizajn. Ďakujeme Patricia.

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

Čo to je lokálnosť a prečo je pre budúcnosť kľúčová

"Skutočný kapitál vzniká tam, kde sa zúrodňuje pôda a rozvíja pospolitosť; z peňazí, ktoré sú uložené v banke žiadny reálny úžitok neplynie…"  Webstránka spoločenstva Alter Nativa v Brdárke

Skúsme si predstaviť trošku iný svet, ako ten v ktorom teraz bežne žijeme.

Svet, v ktorom väčšina nášho jedla pochádza od blízkych farmárov, ktorí sú súčasťou našej komunity a ktorí nám zabezpečujú jedlo po celý rok. Poznáme ich, vieme ako pestujú zeleninu a starajú sa o svoje zvieratá.

Predstavte si vaše deti, ktoré sa môžu slobodne hrať vonku a objavovať svet vlastným tempom, vediac, že poznáte okolitých susedov a dôverujete im. Deti majú mnoho učiteľov, prístupov a podnetov, ktoré im zabezpečujú všestranný rozvoj.

Predstavte si, že finančné prostriedky, ktoré vynakladáme na kúpu mnohých vecí, cirkulujú najmä v miestnej ekonomike a podporujú tak blaho komunity. Drogéria, nábytok, veci dennej spotreby, všetko vytvorené v jednej dedine alebo regióne. Podporujú sa remeslá, vytvárajú sa unikátne produkty, znalosti sa nestrácajú, ale odovzdávajú.

Predstavte si svet,v ktorom banky a nadnárodné spoločnosti dodržiavajú pravidlá spoločenstiev - a nie naopak. Kde nie podniky požadujú príspevky a benefity od štátov, ale kde si spoločenstvá upravujú podmienky voči organizáciam v zmysle ochrany ľudí a prírody.

Predstavte si svet, v ktorom miestne podniky vytvárajú dostatok zmysluplných pracovných možností, namiesto toho aby naše ťažko zarobené peniaze okamžite "odtekali" na nejaké vzdialné korporátne ústredia so sídlami v daňových rajoch. Pracujete v rodinnej firme, s ktorej vlastníkom ste v dennom kontakte. Miestne firmy sa snažia produkovať ohľaduplne k prostrediu, pretože rozumejú tomu, že znečistením životného prostredia, otravujú aj svoj vlastný domov.

Lokálnosť v zásade znamená priviesť ekonomiku domov - na ľudskú úroveň. Zlokálňovaním  obchodných činností sa posilní skupinová súdržnosť, zlepší ľudské zdravie i blahobyt, zároveň so znižovaním znečisťovania a degradácie prírodného sveta. Hnutie za lokálnosť sa nesnaží o izoláciu alebo zastavenie medzinárodného obchodu. Snaží sa o navrátenie priority miestnej ekonomike so zameraním sa na produkovanie toho, čo skutočne potrebujeme – a to čo najbližšie k miestu bydliska.

20. júna oslavuje svet Medzinárodný deň lokálnosti. Oslávte ho spolu s nami tak, že pripravíte spoločné jedlo pre svojich blízkych a oslávite tak možnosť mať zdravé jedlo a komunitu :)

Podporiť aktivity hnutia za lokálnosť môžete na StartLabe: https://www.startlab.sk/projekty/2103-lokalne-je-zdrave-lokalne-je-blizko

Zdroj informácií: https://worldlocalizationday.org/localization/https://lokalnost.org/

---
---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com