Novinky z dielne Školy permakultúry

Apríl 2021

Ahoj reader !

---

Aktivity, ktoré nás čakajú najbližšie

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ V - SEMENÁRENIE, ZÁKLADY

28.4.2021    17:00 - 19:00     Lektor: Marcel Antal

Ako sa o semenné rastliny starať? Kedy je ten správny čas na zber semien? Ako semená sušiť a uskladňovať? Počas webinára sa povenujeme semenáreniu hospodárskych plodín z vlastnej záhrady. Budeme hovoriť o tom, prečo semenáriť, preberieme si zásady semenárenia z vlastných zdrojov aj osobitosti jednotlivých čeľadí. Dozviete sa, ako si vybrať vhodnú materskú rastlinu vhodnú na semenárenie, ako sa o semenné rastliny starať; kedy je ten správny čas na zber semien i ako semená sušiť a uskladňovať? Čakajú vás informácie o tom, ktoré druhy sú vhodné pre začiatočníkov a ktoré pre pokročilých semenárov a spomenieme aj najčastejšie mýty ohľadne semien a semenárenia.

Ak máte záujem o celý záhradnícky seriál Budúca úroda už teraz I-V stačí vyplniť prihlasovací formulár. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€). V tomto momente ponúkame sériu v kombinácii dva záznamy a tri priame vysielania.

---

Webinár: DETI V PERMAKULTÚRE

5.5.2021      17:00 - 19:00     Lektorka: Zuzana Kiripolská Ščasná

Ak chceme, aby sa svet skutočne menil na zdravšie a udržateľnejšej miesto, tak potrebujeme aby v ňom vyrastali šťastné deti obklopené láskou, pre ktoré je od ranného detstva prirodzené žiť v harmónii s prírodou vo všetkých oblastiach života. Deti sú zajtrajší dospelí a je na nás, ako bude vyzerať zajtrajšok.

Vzdelávanie bude kombináciou záhradných hier a edukačných aktivít, tak aby bolo vzdelávanie užitočné aj pre učiteľov aj pre rodičov. Aktivity sú pripravované pre deti od 3 do 10 rokov.

Zuzana Kiripolská Ščasná je hosťujúca lektorka Školy permakultúry. Vyštudovala enivornmentálnu ekológiu ale časom si uvedomila, že ju baví posúvať naučené ďalším. V roku 2013 si dokončila pedagogiku na UKF v Nitre a tak teraz kombinuje intuitívnu a lesnú pedagogiku s prvkami bežného vzdelávania.

---

Webinár: ZAČÍNAME S HYDINOU

12.5.2021      17:00 - 19:00     Lektorka: Zuzana Mastišová

Sliepky, kačice, husi. Zamyslíme sa spolu nad tým, čo potrebuje hydina a čo nám poskytuje. Ako vybrať, ktorý druh je práve pre mňa? Kde hydinu ubytovať a čím ju zasýtiť? Ktoré vtáky dokážu odchovať mláďatá? Ako vyzerá zdravá hydina a čo ak sa jej príliš nedarí? Ako našich operencov ochrániť pred predátormi, čo s parazitmi? A mnoho ďalších informácií aj z nášho dvora.

Zuzana Mastišová je hosťujúca lektorka Školy permakultúry. Je absolventkou kurzu permakultúrneho dizajnu. Tvorí záhradu, ktorá produkuje potraviny pre 9-člennú rodinu a jej srdcovkou sú zvieratá.

---

Webinár: KOMBINÁCIE RASTLÍN V ZÁHONOCH

19.5.2021     17:00 - 19:00       Lektorka: Paulína Urdová

Medzi rastlinami v zeleninovom záhone bývajú dobrí susedia, ale aj takí, ktorí potrebujú špeciálne miesto. Naučíme sa, ktoré rastliny sú "ochranné", repelentné, ktoré použijeme ako tzv. obetné. Vysvetlíme si postup, ako tvoriť záhony podľa prírodných vzorov, ako z rastlín vytvoriť slnečnú pascu, ako používať lunárny kalendár, akú podsadbu použiť pod stromy a kríky.

---

Na všetky naše webináre sa môžete prihlásiť priamo cez prihlasovací formulár.

---

Posledné webináre, ktoré ste možno nevideli:

• Základy permakultúry

• Budúca úroda už teraz IV - Plodová zelenina a strukoviny

Okrem nich si môžete vybrať z ponuky zaujímavých webinárov. Stačí vyplniť objednávkový formulár. Na napozeranie záznamu máte čas počas 7 dní (od utorka 12:00 do nasledujúceho utorka 12:00). K záznamom dostanete aj všetky materiály, ktoré prislúchajú k vzdelávaniu.

---

CELOROČNÝ KURZ O VODE POKRAČUJE

Za nami je už väčšina webinárov Jarného bloku (Dizajnovanie vodných systémov, Vetrolamy, Terénne úpravy v krajine, Mokrade a dažďové záhrady, Prírodné jazerá)

Najbližší webinár nás čaká tradične v pondelok 3.5.2021 a je na veselú takmer letnú tému - KÚPACIE JAZERÁ.

Webinárom nás povedú lektori Jozef Fekiač a Peter Turček. V tomto webinári sa budeme rozprávať o jazierkach záhradných rozmerov, v ktorých sa snažíme udržať čo najlepšiu kvalitu vody. Budeme sa rozprávať hlavne o možnostiach filtrácie, okysličovania, obehu vody a čomu sa vyhnúť, aby naše úsilie nevyšlo na zmar. Budeme sa venovať hlavne technológiám, hotovým aj vlastným.

Pre prihlásenie stačí vyplniť PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Prvý vodný jednodňový WORKSHOP s názvom TVORBA DAŽĎOVEJ ZÁHRADY sa uskutoční 9.5.2021. Súčasťou praktickej časti kurzu je aj návšteva funkčnej školskej záhrady tohto typu. Ak by ste mali o workshop záujem, odporúčame prečítať si viac o podmienkach účasti.

---

PRIHLÁSENIE NA CELÝ VODNÝ KURZ JE STÁLE MOŽNÉ :) Na náš Celoročný kurz sa môžete prihlásiť kedykoľvek. Všetky webináre, ktorých ste sa nemohli zúčastniť, sa k vám dostanú vo forme záznamov.

---

Kurz PRÍRODE BLÍZKE VČELÁRENIE

Už budúci týžde začína on-line kurz určený pre budúcich, nových ale aj zabehnutých včelárov, ktorí cítia, že vzťah človek-včela musí byť založený na vzájomnom rešpekte. Pozmeníme antropocentrický pohľad na včely a preklopíme ho na ekocentrický. Spomenuté postupy v online kurze sú vhodné pre hobby včelárov, kde sladkou odmenou je radosť zo včelárenia.

Formát kurzu:

6 On-line webinárov: Mágia včelstva 27.4.2021, Rámiky? Voľná stavba? 4.5.2021, Roje-nie? 11.5.2021, Rok pri včelách 18.5.2021, Zdravý úľ 25.5.2021, Konzultácie 1.6.2021) Vždy v utorok od 17:30 do 20:00. Trvanie každého webinára: 2,5 hodiny spolu s diskusiou.

Záverečný workshop (Júl 2021)
Trvanie: 8 hodín. Na včelej farme Včelí kRaj.

Prihlásiť sa môžete na jednotlivé webináre alebo celý kurz pomocou PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA. 

---

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

má za sebou webinárovú časť a čaká už len na záverečný praktický workshop, ktorý nás čaká 8.5.2021. Presné informácie budeme ďalej komunikovať už priamo s jeho účastníčkami. Ak ste absolvovali webinárovú časť (či cez priame webináre alebo záznamy), môžete sa prihlásiť.

Záznamy webinárov kurzu (Kvetiny v záhradách, Dynamika a farebné kombinácie, Navrhovanie kvetinových záhonov, Úskalia navrhovania záhonov) si môžete zakúpiť aj po ukončení kurzu. Buď ako jednotlivé webináre (12€) alebo ako súbor webinárov (45€). Stačí vyplniť objednávkový formulár.

---

Škola permakultúry odporúča 

Dnes očami a ušami Vladimíra Lobotku - historika, filozofa a spoluzakladateľa Inšitútu Gaia.

Klíma, nový príbeh

Charles Eisenstein

"Nejde o udržateľnosť, ale o to, čo chceme udržať."

Klimatická zmena a ďalšie globálne výzvy pred nás kladú veľkú úlohu od základov pretvoriť našu civilizáciu a nanovo prerozprávať kultúrny príbeh, ktorý našim životom dáva zmysel a smerovanie. Myšlienkovo provokujúca kniha Charlesa Eisensteina (1967-) Klíma – Nový príbeh do diskusie o klimatickej zmene prináša čerstvý vietor. Prichádza s celistvou perspektívou umožňujúcou nové uchopenie rámcov, taktiky a cieľov, s ktorými pri našej snahe zastaviť ničenie planetárneho ekosystému pracujeme. Eisenstein v nej ukazuje obmedzenosť dominantného prístupu k riešeniu klimatickej krízy, ktorý označuje ako uhlíkový redukcionizmus. Mnoho porúch klímy, ktoré dávame za vinu skleníkovým plynom, má svoje skutočné korene v rozpade ekosystémov a skutočne tvorivá reakcia na zmenu klímy by sa preto mala orientovať v prvom rade na regeneráciu ekosystémov. V čase, keď vstupujeme na cestu k spoločenskej a ekologickej regenerácii, táto kniha prichádza s odvážnym a presvedčivým pohľadom na svet postaveným na integrite a cite pre posvätný rozmer prírody i života.

Vydal: Inštitút Gaia

---
Vznik Zeme a starostlivosť o našu planétu

Vznik Zeme a starostlivosť o našu planétu

Článok

Svet okolo nás vnímaný skrz našu každodennosť môže nadobúdať dojem akejsi samozrejmosti. Fádnosti, ktorú intiutívne chápeme, avšak nie vždy si uvedomujeme ohromné dejisko javov, ktoré sa za ňou skrývajú. V záplave povinností a informácií sa však skúsme nachvíľu zastaviť a žasnúť nad obyčajnou myšlienkou, že vôbec niečo je. 

Zistiť viac.

---

Príprava substrátu v domácich podmienkach

Článok záhradníčky a lektorky Hedvigy Gulovej

V poslednom období sa veľa hovorí o spôsobe predpestovania rôznych druhov rastlín, pestovania jednotlivých skupín rastlín. Porovnáva sa čo je vhodné, vhodnejšie, použiteľné alebo nepoužiteľné. Aj ja sa tejto myšlienke venujem už dlhšiu dobu a stále viac si uvedomujem, že práve pôda je to najdôležitejšie, na čo by sme mali myslieť pri pestovaní.

Zistiť viac.

Na zamyslenie: VODA

Deň po Dni Zeme

Na Deň Zeme si všetci navzájom pripomíname stav našej planéty a vyzývame ku akcii, čo robiť, čo nerobiť. Aj rôzne súhrnné štatistiky a čísla ohľadom klímy, odpadu, vyhodených potravín, plastov, znečistení, znehodnotení života, grafy, tony, hektolitre… to všetko nás svojimi alarmujúcimi hodnotami dvíha z kresla a s vypleštenými očami zhrozene krútime hlavami. Pre niekoho je toho až priveľa naraz. Ale Deň Zeme je o tom. Uvedomiť si, pripomenúť si, výstražne dvihnúť prst. A aj niečo urobiť, zapojiť sa do konkrétnych organizovaných podujatí pri tejto príležitosti. Výzvy k zmysluplnej akcii sa nájdu všade možne. Krásne zdieľania na sociálnych sieťach, čo všetko sme podnikli. Veľká vďaka za to všetkým.

A čo deň po? A čo týždeň po? Pokračujeme v nadšenom zachraňovaní Zeme pre náš život? Alebo sme späť v nedbalej rutine?
Zhodou okolností som tohto roku mala práve na Deň Zeme svojich okrúhlych 20.000 dní od
narodenia. Zistila som to na dátumovej kalkulačke. Je to veľa? Je to málo? Vzhľadom k veku Zeme nič. Vzhľadom k vplyvu mojich činov na život na Zemi je to gigantický objem rozhodnutí a akcií s kladným, neutrálnym či negatívnym dopadom. Rekapitulovala som. Zamýšľala sa. Čo som za ten čas voči Zemi urobila zle, čo by som robila inak, čo by som nerobila vôbec? A dospela som k uvedomeniu, že ten negatívny dopad je v aktuálnom čase väčšinou neviditeľný, mimo zorného uhla. Tak toto fakt chcem mať na pamäti pri všetkých mojich činoch. Každý deň! Ako na to?

Chce to zmenu v uvažovaní a najmä v osobných rutinách. Vidieť to neviditeľné. Uvedomovať si, čo svojimi rozhodnutiami spôsobujem. Pridajte sa priatelia!

Urobme konkrétne kroky, nájdime a zmeňme svoje osobné návyky s negatívnym dopadom na planétu. Aby si naše deti o ďalších 20000 dní prezerali príjemnejšie štatistiky o stave Zeme. V princípoch permakultúry nadizajnujme svoj život. Zdá sa mi najjednoduchšie začať tou vodou, ktorú vidíme. Ako? Ak je možnosť, používať suchú toaletu. Splachovaciu toaletu nesplachovať po každej malej potrebe. Nájsť momenty, kedy sa voda používa či tečie zbytočne, svoj pohár, svoje šaty neumývať, neprať po každom použití. Odpúšťať vodu do vedra, hrnca, kým pôjde teplá. Je to na každom z nás. Vymyslieť kolobeh vody kuchyňa - osobná hygiena - upratovanie - splachovanie a používať ho. Hľadať viacnásobné využitie pre každý decilitrík vody vypustený z kohútika. Konajme vedome. Poďme maximálne možne eliminovať svoj negatívny vplyv na planétu a život. Reálnymi krokmi. Nielen pri výročných dňoch. Nielen pri veľkých rozhodnutiach a udalostiach. Najmä pri každodenných maličkostiach. Každodenných! Aj keď sme sami a nikto nás za to neocení.

John Lennon povedal: Keď urobíš niečo krásne a nikto si to nevšimne, nesmúť. Slnko má každévráno prekrásne predstavenie, hoci väčšina publika ešte spí.

Apropo, 3. mája je Deň slnka, tak sa pekne usmievajte priatelia. A potom v tom pokračujte každý ďalší deň:)

Zamyslela sa Sveťa Kuzderová, lektorka vo výcviku.

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Zimný termín 25. - 28. február sa presúva na najbližší pevný termín po uvoľnení opatrení. O presnom termíne budeme informovať prihlásených účastníkov.

V pláne je aj letný termín, v ktorom sú ešte voľné miesta. Stačí, keď vyplníte náš prihlasovací formulár. Nájdete ho na našej webstránke.

 Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Každá veľká zmena je zložená z miliónov drobných každodenných činov jednotlivcov.

ZAČNIME DNES.

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová,Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com