Novinky z dielne Školy permakultúry

september  2023

Ahoj reader !

---

Aktivity, ktoré nás čakajú najbližšie

---

Webinár: ZÁKLADY PERMAKULTÚRY

14.4.2021    17:00 - 19:00    Lektor: Václav Petráš

Filozofiu, 3 hlavné piliere, 5 postojov a 12 princípov permakultúry spolu s praktickým skúsenosťami permakultúrneho dizajnéra sme sa pokúsili vtesnať do mantinelov webináru. Začiatočníci, ale aj tí, ktorí už o permakultúre čo-to vedia, získajú celistvý obraz o životnej filozofii ľudí v permakultúre.

Václav Petráš je hosťujúci lektor Školy permakultúry. Je to človek, ktorý permakultúrou žije.V práci realizuje a navrhuje úžitkové záhrady, svoj dom v Skalických vinohradoch premieňa na Miestne jadro a popritom ako predseda spolu s priateľmi tvorí tím organizácie Permakultúra SK.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ IV - PLODOVÁ ZELENINA A STRUKOVINY

21.4.2021   17:00 - 19:00     Lektorka: Hedviga Gulová

Plodová zelenina dozrieva v horúcom lete, ale starostlivosť potrebuje od skorej jari. Viete, že takmer všetka pochádza z trópov a subtrópov? A chcete si ju dopestovať aj v podhorí? Ak si myslíte, že s fazuľou je to jednoduchšie, predstavíme vám aj ďalšie strukoviny a rôzne spôsoby, ako ich pestovať.

Ak máte záujem o celý záhradnícky seriál Budúca úroda už teraz I-V stačí vyplniť prihlasovací formulár. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€). V tomto momente ponúkame sériu v kombinácii dva záznamy a tri priame vysielania.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ V - SEMENÁRENIE, ZÁKLADY

28.4.2021    17:00 - 19:00     Lektor: Marcel Antal

Ako sa o semenné rastliny starať? Kedy je ten správny čas na zber semien? Ako semená sušiť a uskladňovať? Počas webinára sa povenujeme semenáreniu hospodárskych plodín z vlastnej záhrady. Budeme hovoriť o tom, prečo semenáriť, preberieme si zásady semenárenia z vlastných zdrojov aj osobitosti jednotlivých čeľadí. Dozviete sa, ako si vybrať vhodnú materskú rastlinu vhodnú na semenárenie, ako sa o semenné rastliny starať; kedy je ten správny čas na zber semien i ako semená sušiť a uskladňovať? Čakajú vás informácie o tom, ktoré druhy sú vhodné pre začiatočníkov a ktoré pre pokročilých semenárov a spomenieme aj najčastejšie mýty ohľadne semien a semenárenia.

Ak máte záujem o celý záhradnícky seriál Budúca úroda už teraz I-V stačí vyplniť prihlasovací formulár. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€). V tomto momente ponúkame sériu v kombinácii dva záznamy a tri priame vysielania.

---

Webinár: DETI V PERMAKULTÚRE

5.5.2021      17:00 - 19:00     Lektorka: Zuzana Kiripolská Ščasná

Ak chceme, aby sa svet skutočne menil na zdravšie a udržateľnejšej miesto, tak potrebujeme aby v ňom vyrastali šťastné deti obklopené láskou, pre ktoré je od ranného detstva prirodzené žiť v harmónii s prírodou vo všetkých oblastiach života. Deti sú zajtrajší dospelí a je na nás, ako bude vyzerať zajtrajšok. MY sme sa rozhodli ísť cestou permakultúry, kde deti sprevádzame životom. Permakultúra sa stáva každodennou súčasťou života detí v hre, vo vzdelávaní, v objavovaní, v tvorení, v rozvoji prosociálneho cítenia. Budovanie permakultúry spolu s deťmi ich prirodzene podporuje vážiť si ľudí, organizmy, prírodné zdroje. Ukážeme si, ako deťom vytvoriť funkčné zázemia, ktoré podporujú rozvoj všetkých spomenutých oblastí.

Zuzana Kiripolská Ščasná je hosťujúca lektorka Školy permakultúry. Vyštudovala enivornmentálnu ekológiu ale časom si uvedomila, že ju baví posúvať naučené ďalším. V roku 2013 si dokončila pedagogiku na UKF v Nitre a tak teraz kombinuje intuitívnu a lesnú pedagogiku s prvkami bežného vzdelávania.

---

Na všetky naše webináre sa môžete prihlásiť priamo cez prihlasovací formulár.

---

Posledné webináre, ktoré ste možno nevideli:

• Koreňová zelenina a hlúboviny

• Drobné ovocie

Okrem nich si môžete vybrať z ponuky zaujímavých webinárov a vyplniť objednávkový formulár. Na napozeranie záznamu máte čas počas 7 dní (od utorka 12:00 do nasledujúceho utorka 12:00). K záznamom dostanete aj všetky materiály, ktoré prislúchajú k vzdelávaniu.

---

CELOROČNÝ KURZ O VODE POKRAČUJE

Najbližší webinár nás čaká tradične v pondelok 12.4.2021 a je na nami milovanú tému - MOKRADE A DAŽĎOVÉ ZÁHRADY od 17:00 do 19:30.

Webinárom nás povedú lektorky Patricia Pavlovská a Paulína Urdová. Dámy budú rozprávať o mokradiach ako veľmi významých biotopoch a prečo a ako ich priniesť aj do svojich záhrad. Veľa sme už v našich novinkách písali o tom, prečo je dažďová voda čoraz vzácnejšia, takže webinár bude viac praktický, zameraný na jej ďalšie využitie v uzatvorenom systéme našich záhrad a domácnosti. Pre prihlásenie stačí vyplniť PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

Na webinár o mokradiach a dažďovej záhrade nadväzuje prvý z našich workshopov s názvom TVORBA DAŽĎOVEJ ZÁHRADY. Súčasťou praktickej časti kurzu je aj návšteva funkčnej školskej záhrady tohto typu. Ak by ste mali o workshop záujem, odporúčame prečítať si viac o podmienkach účasti.

---

PRIHLÁSENIE NA CELÝ KURZ JE STÁLE MOŽNÉ :) Na náš Celoročný kurz sa môžete prihlásiť kedykoľvek. Všetky webináre, ktorých ste sa nemohli zúčastniť, sa k vám dostanú vo forme záznamov.

Posledný webinár Terénne úpravy v krajine bol tak naplnený informáciami, že z neho nakoniec vznikli webináre dva a tak sme sa videli aj na Veľkonočný pondelok. Hovorili sme o cestách, poldroch, valoch, svejloch, medziach a ďalších vodozádržných opatreniach. Záznamy si môžete zakúpiť.

---

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

sa chýli ku koncu. Pred nami je posledný diel teoretických webinárov s názvom

ÚSKALIA NAVRHOVANIA ZÁHONOV opäť vo štvrtok 15.4. od 17:00 do 19:00.

Pracovný webinár o tom, ako sa vyhnúť chybám, omylom pri navrhovaní a nezdarom pri realizácii kvetinových záhonov. Čo všetko si musím pripraviť a uvedomiť. Praktická realizácia teoretických informácií z webinárov. Spoločne si prezrieme vybrané, účastníkmi pripravené návrhy.

Pre prihlásenie sa na celý kurz alebo jeho jednotlivé diely, stačí vyplniť prihlášku.

Do nášho kurzu sa dá prihlásiť kedykoľvek. Časti, ktoré ste nemali šancu vidieť naživo (Kvetiny v záhradách, Dynamika a farebné kombinácie, Navrhovanie kvetinových záhonov), dostanete vo forme záznamov spolu s prezentáciami a ďalšími učebnými materiálmi.

---

Škola permakultúry odporúča 

Dozvedieť sa viac o nesmiernom význame vody pre zachovanie živej krajiny

Metodická príručka: dažďové záhrady, vodozádržné opatrenia a environmentálna výchova

Publikácia je spoločným dielom štyroch Sloveniek, aktívnych v zvyšovaní povedomia o dopadoch klimatických zmien na prírodu. Metodika je dielom, ktoré sa venuje najmä zadržiavaniu a znovuvyužitiu dažďovej vody, čoraz častejšie zdôrazňovaného vodného zdroja.

Jednou z autoriek je riaditeľka Školy permakultúry Patricia Pavlovská, ktorú si budete môcť vypčuť v pondelkovom webinári na tému mokrade a dažďové záhrady. Ďalšia autorka je Zuzana Kiripolská Ščasná, ktorú môžete začiatkom mája počúvať na webinári Deti v permakultúre.

Metodika vznikla ako súčasť projektu "S Modrou školou k lepšej klíme". Jej cieľom bolo odovzdať teoretické poznatky a praktické skúsenosti, ktoré počas realizácie účastníci projektu (žiaci, pedagógovia, verejnosť, koordinátori projektu) získali.

Príručka prináša námety ako zrealizovať environmentálnu výchovu v prepojení s inými predmetmi a praktickými krokmi so zameraním na témy voda, klíma, rozumné hospodárenie s vodou, dažďové záhrady, ktoré sú veľmi dobrou prevenciou pred povodňami a suchom. Zároveň tieto biotopy priaznivo ovplyvňujú klímu daného miesta

Knižka vznikla vďaka projektovej podpore a je voľne dostupná.

---

Tradičná bylinková špirála

Článok lektorky a bylinkárky Mirky Marekovej Slezákovej

Bylinková špirála je typickým a veľmi výrazným prvkom permakultúrneho dizajnu. Častokrát sa považuje až za taký symbol a hlavne začínajúci permakulturisti sú presvedčení o tom, že bez špirály ich záhrada nebude permakultúrna  Jej zmysel však netkvie v tom, že ju každý musí mať, ale skôr v tom, že ju každý musí pochopiť.

Celý článok nájdete na tomto odkaze.

Na zamyslenie: VODA

22.apríl, Deň Zeme

Deň Zeme a zamyslenie o vode? Áno. Nebyť vody, nemal by sa kto zamýšľať. Je to práve voda, ktorá umožnila vznik života na Zemi. Viete, kde sa voda na Zemi vzala? Zistite v našom novom článku. Sme v šíro-šírom okolí jediná živá planéta, presne tak strategicky umiestnená vo vesmíre a s presne takým priebehom procesov, že tu mohol vzniknúť život. A aj vznikol. A pretrváva. Uvedomujete si tú vzácnosť? Všetky zhody okolností pracujú na tom, že nám tu životne dôležité pôda, voda a vzduch ostávajú a zatiaľ aj slúžia. Ľudkovia! Nepokazme si to! Naša planéta si poradí aj bez nás, my bez nej nie.

Ústrednou témou tohtoročného Svetového Dňa Zeme je “Obnovme našu Zem” (Restore Our Earth). Všimnite si veľmi dôležitý fakt, už sa tu nehovorí o udržateľnosti, to je už príliš málo. Hovorí sa o obnove! A zopakujme si, nie je to potrebné pre Zem samotnú. Je to potrebné pre nás, ľudstvo. Zmeňme všeobecné zaužívané myslenie a prístup ku planéte Zem. To je tá, na ktorej práve teraz žijeme, ktorej sa vieme priamo dotknúť! A nehovorme, že ako jedinci nič nezmôžeme. Spomeňte si, ako pohne vaším svetom malý komár v spálni. Potrebujeme obnoviť svetové ekosystémy, aby opäť prirodzene fungovali. Znie to ako klišé, ale fakt sa to nedá nijako inak, ako od seba. A nielen 22. apríla na Deň Zeme. Hľadajme dopady a súvislosti svojich denno denných aktivít a činností. Verte, každá jedna má, mala alebo bude mať vplyv na pôdu, vodu, vzduch. Aj malou zmenou svojej rutiny vieme prispieť ku záchrane sveta. Má to jeden háčik. Musíme chcieť.

Každý človek na Zemi, bez ohľadu na to, čo robí, vždy hrá hlavnú rolu v Histórii sveta. A obvykle o tom nevie. Paulo Coelho

Existujú len dva dni v roku, kedy nemôžeme urobiť vôbec nič. Jedným je včerajšok a druhým zajtrajšok. Preto je dnešok tým správnym dňom, kedy má človek milovať, konať a žiť. Dalajláma

Každý človek bol zrodený pre nejaké dielo. Každý, kto chodí po tejto zemi, má nejaké povinnosti k životu. Ernest Hemingway

Zem nededíme po predkoch, iba si ju požičiavame od našich detí. Antoine de Saint-Exupéry

 

Na zemi nie je nič tak zlého, 

čo dobrom nemôže byť pre druhého

a takisto nič tak dobré tu neni,

čo nemohlo by sa v špatné zmeniť.

William Shakespeare

---

Odkiaľ sa vzala voda na Zemi? Alebo fascinujúci príbeh všedno-nevšednej vody.

Článok

Voda je súčasťou nášho každodenného života. Tak samozrejmá, a pritom tak tajuplná. Bez vody by nemohlo na Zemi existovať nič – rastliny, živočíchy a ani my – ľudia. Odkiaľ sa však všetka voda okolo nás vzala? Poďme načrieť do tejto otázky. Veda je dlhé veky nástrojom na poznávanie sveta. Stojac na ramenách vedeckých velikánov a súčasnej vedy vidíme viac, než ....

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Zimný termín 25. - 28. február sa presúva na najbližší pevný termín po uvoľnení opatrení. O presnom termíne budeme informovať prihlásených účastníkov.

V pláne je aj letný termín, v ktorom sú ešte voľné miesta. Stačí, keď vyplníte náš prihlasovací formulár. Nájdete ho na našej webstránke.

 Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová,Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com