Novinky z dielne Školy permakultúry

apríl  2024

Ahoj reader !

---

Aktivity, ktoré nás čakajú najbližšie

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ III - KOREŇOVÁ ZELENINA A HLÚBOVINY

31.3.2021   17:00 - 19:00   Lektorka: Hedviga Gulová

Koreňová je tá, čo má koreň omnoho dlhší ako 1 meter. A viete, že aj hlúbovinám koreň dorastá až do metra? Prinesieme vám nielen zaujímavosti, ale najmä veľmi praktické rady, ako sa nenadrieť, použiť všetky finty, ktoré "vymyslela" príroda a permakultúra ich zhrnula do princípov.

Ak máte záujem o celý záhradnícky seriál Budúca úroda už teraz I-V stačí vyplniť prihlasovací formulár. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€). V tomto momente ponúkame sériu v kombinácii dva záznamy a tri priame vysielania.

---

Webinár: DROBNÉ OVOCIE

7.4.2021     17:00 - 19:00     Lektor: Ľubomír Slavkovský

Drobné ovocie milujeme takmer všetci a v dnešnej dobe nechýba v žiadnej záhrade. Telo poteší domáci džem či iné pochutinky. Maliny, černice, čučoriedky,ríbezle, jahody, brusnice, egreš, zemolez, vinič... Čo ale s nimi, keď rodia slabo alebo vôbec? Čo im chýba? Naučíme sa, aké majú nároky na pestovanie, ako podľa fyziologických prejavov rozpoznáme, kde robíme pri pestovaní chyby, ako reagujú na stres, ako tomu predchádzať, ako rezať, ako zvoliť oporu. Jednoducho sa naučíme, ako si z drobného ovocia vo vašej záhrade urobiť veľkú radosť!

Ľubomír Slavkovský je hosťujúci lektor Školy permakultúry. Ľubomír je záhradný a krajinný architekt, absolvent dizajnérskeho permakultúrneho kurzu. Žije v Poprade, kde si založil malý ríbezľový sad. Na ňom si skúša rôzne postupy pestovania bez chémie.

---

Webinár: ZÁKLADY PERMAKULTÚRY

14.4.2021    17:00 - 19:00    Lektor: Václav Petráš

Filozofiu, 3 hlavné piliere, 5 postojov a 12 princípov permakultúry spolu s praktickým skúsenosťami permakultúrneho dizajnéra sme sa pokúsili vtesnať do mantinelov webináru. Začiatočníci, ale aj tí, ktorí už o permakultúre čo-to vedia, získajú celistvý obraz o životnej filozofii ľudí v permakultúre.

Václav Petráš je hosťujúci lektor Školy permakultúry. Je to človek, ktorý permakultúrou žije.V práci realizuje a navrhuje úžitkové záhrady, svoj dom v Skalických vinohradoch premieňa na Miestne jadro a popritom ako predseda spolu s priateľmi tvorí tím organizácie Permakultúra SK.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ IV - PLODOVÁ ZELENINA A STRUKOVINY

21.4.2021   17:00 - 19:00     Lektorka: Hedviga Gulová

Plodová zelenina dozrieva v horúcom lete, ale starostlivosť potrebuje od skorej jari. Viete, že takmer všetka pochádza z trópov a subtrópov? A chcete si ju dopestovať aj v podhorí? Ak si myslíte, že s fazuľou je to jednoduchšie, predstavíme vám aj ďalšie strukoviny a rôzne spôsoby, ako ich pestovať.

Ak máte záujem o celý záhradnícky seriál Budúca úroda už teraz I-V stačí vyplniť prihlasovací formulár. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€). V tomto momente ponúkame sériu v kombinácii dva záznamy a tri priame vysielania.

---

Niečo ste zmeškali? Nevadí :) Všetky webináre ponúkame vo forme videozáznamov.

Stačí si vybrať z ponuky zaujímavých webinárov a vyplniť objednávkový formulár. Videá budú pre vás aktívne počas 7 dní (od utorka 12:00 do nasledujúceho utorka 12:00). K záznamom dostanete aj všetky materiály, ktoré prislúchajú k vzdelávaniu.

---

CELOROČNÝ KURZ O VODE POKRAČUJE...

Máme za sebou prvé dva webináre: Dizajnovanie vodných systémov a Vetrolamy. Oba boli plné informácií, tak ako sa na plnokrvný dlhodobý kurz patrí. Ak by ste mali záujem o záznamy, môžete si ich objednať.

Nasledujúci webinár nás čaká opäť v pondelok 29.3.2021 a môže sa hodiť všetkým tým, ktorí už majú v ruke lopatu, báger na ceste a chuť na záhradné vodné prvky - TERÉNNE ÚPRAVY V KRAJINE od 17:00 do 19:30.

Dozviete sa, kedy je vhodné použiť prvky a techniky, ktoré krajinu zavodňujú a kedy narábať s týmito prvkami opatrne. Ako fungujú kapiláry a prečo môže niekedy zásah do svahu aj škodiť vodnému systému. Ako sa správne dizajnujú a realizujú swaly, medze a ďalšie vsakovacie prvky v krajine.

Pre prihlásenie vyplňte PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

PRIHLÁSENIE NA CELÝ KURZ JE STÁLE MOŽNÉ :) Na náš kurz sa môžete prihlásiť kedykoľvek. Všetky webináre, ktorých ste sa nemohli zúčastniť sa k vám dostanú vo forme záznamov.

---

Kurz KVETINY V PERMAKULTÚRE

Prvý diel kvetinárskeho kurzu Kvetiny v záhradách prebehol na výbornú. Lektorka Miriam to zvládla profesionálne, hoci otázok bolo neúrekom. Aj domácu úlohu pripravila... veď dizajnovanie vlastnej kvetinovej záhrady je starostlivý proces.

Druhý diel má názov DYNAMIKA A FAREBNÉ KOMBINÁCIE, opäť vo štvrtok 1.4. od 17:00 do 19:00.

Popis: Ako na to, aby to nebolo fiasko... Základné princípy kombinovania kvetín tak, aby v záhrade vytvárali spoločenstvá a aby sme si vytvorili celoročne príťažlivý záhon. Dozvieme sa ako vnímať farebnosť, textúru a štruktúru kvetín. Povieme si o odlišných funkciách a náplni kvetín v záhonoch. Začneme navrhovať celoročne kvitnúci záhon.

Pre prihlásenie sa na celý kurz alebo jeho jednotlivé diely, stačí vyplniť prihlášku.

Do nášho kurzu sa dá prihlásiť kedykoľvek. Časti, ktoré ste nemali šnacu vidieť naživo, dostanete vo forme záznamov. 

---

Škola permakultúry odporúča 

Dozvedieť sa viac o nesmiernom význame vody pre zachovanie živej krajiny

UTEČE TO JAKO VODA

Kniha o zadržování vody v krajině

Jindřich Duras a kolektiv autorů

Hydrobiológ a autor knihy, Jindŕich Duras o knihe povedal: "Dlouhou řadu let se dělím o poznatky o vodě se svými kolegy na odborných konferencích. Řada skutečností mi ale přišla velmi důležitá pro každého. Jsou to zjištění jednoduchá a přitom užitečná. Každý je ve své praxi může uplatnit. Doma, v zaměstnání, v občanském životě. Jenže u většiny těch, s  nimiž jsem se potkával, jsem porozumění vodě nenacházel. Proto jsem si začal svou odbornou práci a napjatý časový plán komplikovat i vystoupeními v médiích a na akcích pro veřejnost, kde se snažím sdělit to nejdůležitější. Kniha je ale něco jiného. Umožňuje autorům, aby si srovnali myšlenky, vybrali z nich ty nejdůležitější a zkusili je propojit tak, aby dávaly smysl i laikovi. Navíc lze o knize přemýšlet a znovu se k ní vracet, když je třeba. A o tom tahle kniha je – nabídnout čtenáři ucelený pohled na vodu v krajině.“

Keďže kniha vznikla ako projekt, je možné si ju bezplatne stiahnuť.

62 s., 2020, ISBN 978-80-270-8609-2

---

POUŠŤ, NEBO RÁJ

Sepp Holzer

Od revitalizácie ohrozených oblastí cez vytváranie vodnej krajiny a zdravého lesa až po samozásobovanie potravinami v mestách a náčrt nového vzdelávania. Kniha nie je len zbierkou receptov ale ponúka aj praktické rady.

Svetoznámy farmár a expert na prírodné a prirodzené hospodárenie ukazuje, ako permakultúra môže výdatne pomôcť s uzdravovaním krajiny a odvrátením globálnej katastrofy, ktorej príkladom je aj rozširovanie púští.

305 s., 2014, ISBN 9788087426319

Na zamyslenie: VODA

Zamyslenia v našich newsletteroch sme od začiatku roka venovali vode. V minulom sme si pripomenuli 22. marec - Deň vody a pôvodný plán bol týmto výročím vodné zamyslenia ukončiť. Voda je však tak významný prvok pre život, že sa prelína do všetkých tém hodných na zamyslenie. Ešte aj téma sucha je o vode. Ako sa o vodu postarať? Na čo všetko vplýva?

Škola permakultúry žije celý tento rok energiou vodného živlu, či už celoročným kurzom o vode, alebo plánovanou realizáciou funkčných ukážkových vodných prvkov na školskej farme. Najbližšie medzinárodne oslavované dni, ktoré by sme radi dali do vašej pozornosti, sú 1.4. Deň vtáctva a 7.4. Deň zdravia. Vidíte tú spojitosť s vodou? 

65 až 80% tela, ľudského aj vtáčieho, tvorí voda. Na Slovensku máme jednoduchý prístup ku zdravej pitnej vode. Majú ho aj vtáci?

1. apríl je dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť - asi dve tretiny - v apríli.

Takže vážne, milí priatelia! 1.apríla nezabudnite na žarty, a popri tom, a nielen v tento deň, vážne uvažujte o vode pre operencov okolo nás. Vedeli ste, že dravce a sovy svoju potrebu vody uspokoja takmer výlučne z potravy? Ale ostatné vtáky potrebujú piť ako my ľudia. Majú dostačujúci prístup ku vode? My ľudia zastavaním obrovských plôch sme zminimalizovali prirodzené vodné plochy. To však neznamená, že vtáky v zastavaných aglomeráciách nežijú. Spomeňme si na kúpajúce sa vrabce v mlákach na chodníkoch po daždi, poletujúce švitoriace dážďovníky podobné lastovičkám a pískajúce dravce na strechách panelákov.

Pouvažujme, kde všade môžeme vodu vtákom sprístupniť aj keď neprší a ako im urobiť prístup ku vode bezpečným. Môžme upozorniť na neoznačené elektrické vedenia nad vodnou plochou prípadne na devastáciu biotopov. Zaujímať sa o nefungujúce fontány v našom okolí, na Slovensku je ich žalostne veľa. Pri riekach, potokoch, upraviť breh, poukladať kamene. Myslieť na plytčiny alebo ostrovčeky aj pri umelo budovaných jazierkach. 

A ak chceme vtákom vodu ponúknuť priamo, je potrebné napájadlá umiestniť do tieňa, nech sa voda neprehrieva, ale pritom bezpečne. Nie v bezprostrednej blízkosti hustého krovia, aby sa vtáky nestali korisťou ukrytej mačky, kuny, či iného predátora. Napájadlá pravidelne čistiť a dopĺňať. Vtáky sa radi okúpu, preto má byť hĺbka vody maximálne 10 centimetrov. Pozor na vodu v zimnom období, v mrazoch vodu divým vtákom neponúkať, mohli by sa namočiť a zmrznúť. Sudy a vane so zachytenou dažďovou vodou zakryť, aby sa smädný vták neutopil alebo dať na hladinu doštičku, na ktorú môže pristáť prípadne vyliezť. Vtáky sa nám za starostlivosť s radosťou odmenia. Svojim spevom a svojou službou. 

Svoj domov na Slovensku má takmer 220 hniezdiacich vtáčích druhov, pričom niektoré sa na zimu sťahujú do teplejších krajín. Naopak, niektoré druhy k nám v zime prilietajú zo severu, a tak sa aj počas mrazivých dní u nás zdržuje viac ako 19 druhov vtákov.

Vtáky Slovenska môžte spoznať v Atlase vtákov alebo si vybrať lokalitu na pozorovanie.

A viete z čoho robia lastovičky hniezda? Z blata! Tá voda je naozaj všadeprítomná téma! 

Nazdravie s pohárom vody za spevu vtáčikov, priatelia!

---

ČÍM MENŠIA, TÝM LEPŠIA

Rozhovor s permakultúrnou dizajnérkou

Článok, v ktorom zakladateľka Školy permakultúry, permakultúrnu dizajnérka a vizionárka Patricia Pavlovská vysvetľuje napríklad prečo je v permakultúre menšia záhrada výhodou, ako dosiahnuť čo najväčšiu úrodu bez chémie a čo by sme mali robiť inak ako naši rodičia. Ak ste ho ešte nečítali, odporúčame.

Článok nájdete na tomto odkaze.

---
Kvitnúce lúky v permakultúre

Kvitnúce lúky v permakultúre

Článok lektorky a biologičky Kataríny Klimovej

Prechádzam sa lúkou. Pestré kvety hrajú všetkými farbami, nohami zacítim sviežosť rannej rosy, aj keď inde už slniečko stihlo všetko vysušiť a od posledného dažďa už ubehlo pekných pár dní. Okolo do mojich uší doliehajú zvuky celého orchestra hmyzích obyvateľov, svoju krásu ukazujú pestré motýle. …

Celý článok nájdete na tomto odkaze.

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Zimný termín 25. - 28. február sa presúva na najbližší pevný termín po uvoľnení opatrení. O presnom termíne budeme informovať prihlásených účastníkov.

V pláne je aj letný termín, v ktorom sú ešte voľné miesta. Stačí, keď vyplníte náš prihlasovací formulár. Nájdete ho na našej webstránke.

 Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Princíp permakultúry: Starostlivosť o ľudí

Ešte začiatkom marca sa uskutočnil webinár zameraný na participatívnu metódu riadenia projektov - Dragon Dreaming. Z pohľadu ľudského prepojenia to bol jeden z našich najsilnejších webinárov. V malých skupinkách sme mali šancu zdieľať naše osobné sny, ktoré všetky odrážali snahu správať sa k prírode a sebe navzájom rešpektujúco, citlivo, optimisticky a konštruktívne. Zdieľanie osobných snov vytvorilo neuveriteľnú silu vzájomnosti, napriek virtuálnemu priestoru.

Budovať komunity a odolné skupiny má v permakultúre veľký zmysel. Koniec koncov je to jeden z jej zásadných princípov. Cieľom nie je stať sa samostatnou jednotkou vo svete, byť osamelým farmárom/farmárkou na svojom úžasnom statku ale skôr byť súčasťou mestskej, sídliskovej, vnútroblokovej, dedinskej, lazníckej alebo inej komunity ľudí, ktorí sa navzájom rešpektujú a spolužijú, možno aj "spolustačne".

Škola permakultúry je už dlhšiu dobu súčasťou vyšegrádskej spolupráce s permakultúrnymi organizáciami z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Jej cieľom je prepájať nadšencov aj profesionálov, zdieľať skúsenosti dobrej praxe a postupne vytvoriť z permakultúrnych komunít hnutie dostatočne silné aby mohlo meniť spoločnosť na národnej a nadnárodnej úrovni.

V tomto momente ukrajinská organizácia Permaculture in Ukraine prosí svojich partnerov aby rozšírili dotazník zbierajúci údaje zamerané na výsledky pestovania zeleniny a ovocia v zmiešaných polykultúrach. Ak je to aj váš spôsob a viete po anglicky, môžete sa zapojiť.

Ak by ste chceli vedieť viac o tom, čo to znamená pestovať polykutúrne v permakultúre, Permaculture in Ukraine vytvorila viacero videozáznamov, ktoré sú aj v slovenskej verzii.

V neposlednom rade, ak máte záujem o vedecký prístup k permakultúre, môžete si prečítať výstup medzinárodného výskumu: Polykultúry a permakultúra. Odporúčania pre národné politiky smerom k poľnohospodárstvu posilňujúcemu biodiverzitu.

"Hoci sú problémy sveta neuveriteľne komplexné, ich riešenia sú zahanbujúco jednoduché."

Bill Mollison

 

---
---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.


Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com