Novinky z dielne Školy permakultúry

marec  2024

Ahoj reader !

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

Marcové webináre 

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA II - LISTOVÁ ZELENINA A CIBUĽOVINY

3.3.2021 17:00 - 19:00   Lektorky: Paulína Urdová, Hedviga Gulová

Cé ako Cibuľa, Cesnak. eL ako šaLát, mangoLd, petržLen, rukoLa, vaLeriána, ale aj kôpor, špenát, štiav, čakanka, žerucha. Kde nájsť pre ne vhodné miesto, kedy ich vysiať, vysadiť, ako ich (ne)pestovať? A koľko ďalších benefitov nám poskytujú v permakultúre?

Ak máte záujem o celú záhradnícku sériu Budúca úroda už teraz I-V, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€).

---

Webinár: Dragon Dreaming II - hlbší ponor

10.3.2021  17:00 - 19:00   Lektor: Martin Gavalier

Webinár je voľným pokračovaním úvodného webináru. Predošlá účasť nie je podmienkou. Čaká nás menej teórie, viac zážitku. Hlbšie sa ponoríme do procesov DD, vedomej tvorby spoločenstiev, aj do samých seba. Ukážeme vám, ako prebieha DD u nás v Škole permakultúry a ako ho môžete aplikovať vo vlastnom prostredí.

Webinár si môžete zakúpiť za cenu 8€ alebo v balíčku so záznamom prvého dielu za 12€.

---

Webinár: ODBORNÉ KONZULTÁCIE

17.3.2021   17:00 - 19:00     Lektorky: Paulína Urdová, Miroslava Mareková Slezáková, Katarína Klimová

V našich webinároch sa vždy veľa diskutuje. Rozhodli sme sa teda pre webinár čisto zameraný na otázky publika a odpovede lektoriek. Diskutovať sa bude na jednu z tém: Kvetiny, byliny alebo Kompostovanie a jarná príprava pôdy. Výber témy bude závisieť od hlasovania. Rozhodnite sami, čomu by sa webinár mal venovať  Vyplňte našu ANKETU. Nateraz vyhráva Kompostovanie :)

---

Webinár: VČELIA PASTVA

24.3.2021    17:00 - 19:00    Lektor: Marcel Antal

Nemusíme mať všetci v záhrade včelí úľ. Ale všetci môžeme obohatiť svoje záhrady o peľodajné a nektárodajné rastliny. Tieto okrem prirodzenej krásy a úžitku budú v našej záhrade lákať opeľovače k našim prvoplánovým rastlinám - zelenine a ovocným stromom, ktoré tak prinesú onakvejšiu úrodu. Všetci si takto – v radosti a hojnosti - prídu na svoje.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ III - KOREŇOVÁ ZELENINA A HLÚBOVINY

31.3.2021   17:00 - 19:00   Lektorky: Paulína Urodová, Hedviga Gulová

Koreňová je tá, čo má koreň omnoho dlhší ako 1 meter. A viete, že aj hlúbovinám koreň dorastá až do metra? Prinesieme vám nielen zaujímavosti, ale najmä veľmi praktické rady, ako sa nenadrieť, použiť všetky finty, ktoré "vymyslela" príroda a permakultúra ich zhrnula do princípov.

Ak máte záujem o celú záhradnícku sériu Budúca úroda už teraz I-V, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€).

S webinármi sa nám roztrhlo vrece a tak v priebehu marca apríla príde na rad

bylinkovo kvetinový seriál KVETINY V PERMAKULTÚRE.

Je zameraný na pestovanie a tvorbu kvetinových výsadieb v prírodných záhradách. Tvoriť ho budú 4 on-line webináre a jeden celodenný praktický workshop.

Seriál je nateraz v procese tvorby. Pre viac informácií sledujte našu webstránku alebo Facebook Školy permakultúry.

---

ZAKOREŇOVAČE GALAXY

Počas webinára Budúca úroda I - Predpestovanie priesad sme hovorili o zakoreňovačoch Galaxy Janka Šlinského. Tieto článkové zakoreňovače si môžete objednať, dajú sa poslať poštou. Ich tvorca hovorí: Pri vývoji zakoreňovačov GALAXY som v maximálne možnej miere zohľadňoval princípy trvalej udržateľnosti, čo v praktickom vyjadrení znamená dlhodobú životnosť, 100 % recyklovateľnosť, maximálnu pohodu pre zdravý rast rastlín a minimálne náklady na prevádzku s tým spojenú.

Cenovo vychádzajú napríklad takto:

- zakoreňovač Galaxy 3x3x6cm: cena 11,90eur bez DPH (počet buniek 115ks)
- zakoreňovač Galaxy 5x5x6cm: cena 7,94eur bez DPH (počet buniek 45ks)

---

CELOROČNÝ KURZ O VODE

Kurz je tvorený kombináciou on-line webinárov a praktických workshopov na farme Pavlovského staja v Hrušove. Počet účastníkov webinárov je limitovaný na 70. Počet kurzistov na workshopoch je max. 15.

PRIHLASOVANIE NA KURZ JE OTVORENÉ :D

Je možné sa prihlásiť na celý kurz, na jednotlivé bloky, na jednotlivé webináre alebo si predobjednať záznamy webinárov. 

CELOROČNÝ KURZ O VODE  Výhodná cena: .... 995 €
12 webinárov, 4 workshopy s lektorným, ubytovaním a stravou

JARNÝ BLOK: 7 online webinárov............................ 80 €

LETNÝ BLOK: 4 workshopy...................................... 905 €
lektorné, ubytovanie, strava 4 x 1 - 3 dni
1.Workshop Tvorba dažďovej záhrady + exkurzia... 210 €
2. Workshop Jazero na kúpanie I + exkurzia........... 255 €
3. Workshop Jazero na kúpanie II............................ 255 €
4. Workshop Jazero na kúpanie III........................... 210 €

JESENNÝ BLOK:  5 online webinárov...................... 57 €

WEBINÁRE........................................................... 12 €/webinár

ZÁZNAMY WEBINÁROV....................................... 12 €/záznam

Viac na našej webstránke Celoročný kurz o vode.

---

Kurz Záhradník

Kurz Záhradník je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo. Nielen pre záhradkárov ale aj pre tých, ktorí rozmýšľajú nad pestovaním zeleniny ako sojim živobytím.

8 webinárov + záverečný praktický workshop

Cena kurzu 195 €

Prvé online stretnutie už 9.3.2021 o 17:00.

Pre viac informácií navštívte webstránku kurzu Záhradník alebo si pozrite HARMONOGRAM kurzu.

---

Na zamyslenie: VODA

Vôňa dažďa

Iste ste si už mnohokrát povedali: “Vo vzduchu je dážď” hoci ešte vôbec nepršalo. Ako to vieme? Ak nerátame senzitívnych ľudí, ktorí to cítia “v kostiach”, jasne nám to napovie náš nos. Dážď má svoju špecifickú ukľudňujúcu vôňu. Viete si ju vybaviť? Hmm. Nádych, výdych.

Predtým, ako dážď dopadne na zem, je to voda bez špecifického pachu. Po tom, čo kvapky dopadnú na zemský povrch, začneme cítiť čerstvú, takmer až sladkú vôňu, ktorá je človeku ľahko rozpoznateľná do veľkých vzdialeností.

Táto vôňa má vlastný názov. Petrichor. Odvodené z gréckeho petra (kameň) + ichor (z gréckej mytológie éterická tekutina, ktorá prúdi v žilách bohov), čo poukazuje na vzácnosť tejto vône. Mnohí ľudia opisujú vôňu dažďa ako účinný prostriedok na odbúranie stresu. 

Čo to vlastne vonia? Počas dlhotrvajúceho sucha niektoré rastliny vylučujú olejovité látky, ktoré sa postupne zmiešajú so zemou. Keď sa vďaka vetru zložky tejto zeme nesú vzduchom, dopadajú do okolitého prostredia a na kamene, kde sa spoja s minerálmi. Ich spojením vzniká "magická" zmes molekúl. Po tom, ako na ňu dopadnú dažďové kvapky, sa do vzduchu uvoľňujú látky, ktoré cítime ako vôňu. 

Zistilo sa, že spomínané olejovité látky majú v rastlinnej ríši významnú funkciu. Dokážu spomaľovať rast. Jednoducho chránia semená pred klíčením, ak na to práve nie je vhodné obdobie.

Špecifickou zložkou vône dažďa je tiež geosmín, z gréčtiny “vôňa zeme”, čo je zlúčenina, ktorá je produkovaná baktériami, ktoré žijú v pôde. Keď je pôda vysušená, tieto baktérie tvoria spóry, ktoré sa potom, keď na ne zaprší, nesú vlhkým ovzduším a my vnímame ich špecifický pach. Ku príjemnej, priam ozdravnej vôni dažďa prispieva svojim dielom ozón, ktorý sa ku nám nadol dostáva z vyšších nadmorských výšok zmenou atmosferického tlaku. 

Hmm, vôňa dažďa. Iba kombinácia chemických zlúčenín, ktoré sa uvoľňujú po tom, ako dažďové kvapky prvýkrát narazia na zem. Nesú sa vzduchom aj nejaký čas po daždi a mnohí sa nevieme tejto jedinečnej vône nabažiť. 

Viete, že 9. marec je medzinárodným dňom paniky? Výstižný dátum, deň predtým, 8. marca, je Deň žien. Zabudli ste? Žiaden stres! Zavrite oči, predstavte si ako prichádza letný dáždik. Voňavý petrichor pôsobí na časti mozgu, ktoré sa podieľajú na pamäti a emóciách. Vyvoláva príjemné spomienky, napríklad ako sme v detstve skákali po mlákach alebo pozorovali stekajúce kvapky po oknách. Tento pocit nostalgie zmierňuje napätie. Nádych, výdych.


Vravíš, že miluješ dážď.

Ale keď prší, schováš sa pod dáždnik.

Vravíš, že miluješ slnko.

Ale keď svieti, hľadáš tieň.

Vravíš, že miluješ vietor.

Ale keď fúka, zatváraš okná.

Obávam sa chvíle keď povieš,

že miluješ mňa...

Bob Marley

---
Málo vody, žiadna jar?

111 byliniek v permakultúre

Článok od Mirky Slezákovej

Jedným zo základných princípov permakultúry je podpora biodiverzity a nie je snáď ľahšia cesta ako to urobiť, než obsadiť každý voľný kúsok nejakou liečivkou. Budete mať lekáreň na prahu domu, navyše každá jedna rastlina sa dá využiť na mnoho spôsobov...

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Zimný termín 25. - 28. február sa presúva na najbližší pevný termín po uvoľnení opatrení. O presnom termíne budeme informovať prihlásených účastníkov.

V pláne je aj letný termín, v ktorom sú ešte voľné miesta. Stačí, keď vyplníte náš prihlasovací formulár. Nájdete ho na našej webstránke.

 Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Predstavujeme náš tím

Predstavujeme vám ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Píšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Jana Šimončičová

Adminka pre komunikáciu s účastníkmi a účastníčkami vzdelávaní. Je jedným z najnovších prírastkov tímu Školy permakultúry. Na vysokej vyštudovala psychológiu a po pár rokoch práce pre združenia pomáhajúce deťom a mladým ľuďom sa rozhodla zmeniť svoj život. Žila a pracovala v Nórsku a vo Francúzsku, pomocou dobrovoľníckych platforiem WWOOF a workaway.info dobrovoľníčila na permakultúrne orientovaných farmách v Portugalsku a aj v Nepále. Teraz býva na laze, v maringotke s mužom a tromi psami.

Ako trávi tieto dni?

Popravde teraz veľa pracujem pre Školu permakultúry. Tento projekt spojených eko-organizácii ma veľmi baví. Myslím, že svet potrebuje revolúciu udržateľnosti a Škola permakultúry sa o ňu snaží rešpektujúcim spôsobom. Zároveň cítim ako rastú moje digitálne kompetencie :) Z osobného hľadiska je to moje prvé kolo roka na novom mieste a tak veľa pozorujem, čo sa tu deje. Ako tečie voda keď prší, kade ide slnko, kde vznikajú "jazierka", kade chodia srnky, čo kde rastie... Každým dňom si viac a viac uvedomujem dôležitosť poznania miesta, kde som ja vkročila ako nováčik. Milujem čítať, tak ak nemusím pozerať do počítača, čítam knihy. V tieto dni veľa o permakultúrnych prístupoch ale aj beletriu. Každý deň na prechádzku so psami... Život je oproti tomu cestovateľskému taký rutinnejší. A aj pokojnejší a pravidelnejší.

---
---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

môžete nás PODPORIŤ.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury


Šírte dobré myšlienky s nami.

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová a Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com