Novinky z dielne Školy permakultúry

december  2023

Ahoj reader !

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

Februárové a marcové webináre 

---

Webinár: BIOTOPY V ZÁHRADE

17.2.2021 17:00 - 19:00        Lektorka: Katarína Trizuliaková

Každý permakultúrny pozemok vzniká na mieste bývalého biotopu. Aj keď zmeníme výsadbu, danosti stanovišťa ostanú. Preto sa niektorým výsadbám darí a iným nie. Máloktorý pozemok má rovnaké vlastnosti na celej ploche. Vlastnosti našich malých stanovíšť dokážeme čiastočne zmeniť - výsadbou či doplnením rôznych prvkov.

---

Webinár: AKO (NE)KOMPOSTOVAŤ

24.2.2021 17:00 - 19:00             Lektorka: Paulína Urdová

Kompost je zelené zlato. Založíme si kompostovisko a postaráme sa oň tak, aby sme v krátkom čase mali kvalitný kompost. 

Webinár je už naplnený. Ak máte o tému záujem, môžete nám napísať o náhradnícke miesto na skolapermakultury@gmail.com. Alebo si môžete objednať záznam webinára.

---

Webinár: BUDÚCA ÚRODA II - LISTOVÁ ZELENINA A CIBUĽOVINY

3.3.2021 17:00 - 19:00   Lektorky: Paulína Urdová, Hedviga Gulová

Cé ako Cibuľa, Cesnak. eL ako šaLát, mangoLd, petržLen, rukoLa, vaLeriána, ale aj kôpor, špenát, štiav, čakanka, žerucha. Kde nájsť pre ne vhodné miesto, kedy ich vysiať, vysadiť, ako ich (ne)pestovať? A koľko ďalších benefitov nám poskytujú v permakultúre?

Ak máte záujem o celú záhradnícku sériu Budúca úroda už teraz I-V, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com. Jej výhodná cena je 40€ (namiesto 47€).

---

Webinár: Dragon Dreaming II - hlbší ponor

10.3.2021  17:00 - 19:00   Lektor: Martin Gavalier

Webinár je voľným pokračovaním úvodného webináru. Predošlá účasť nie je podmienkou. Čaká nás menej teórie, viac zážitku. Hlbšie sa ponoríme do procesov DD, vedomej tvorby spoločenstiev, aj do samých seba. Ukážeme vám, ako prebieha DD u nás v Škole permakultúry a ako ho môžete aplikovať vo vlastnom prostredí.

Webinár si môžete zakúpiť za cenu 8€ alebo v balíčku so záznamom prvého dielu za 12€.

---

Nadchádzajúce webináre

Vždy v stredu od 17:00 do 19:00.

17.3.2021 Odborné konzultácie, otázky a odpovede na tému vybranú pomocou ANKETY: Byliny, rastliny alebo Kompostovanie a jarná príprava pôdy.

24.3.2021 Včelia pastva, lektor Marcel Antal.

31.3.2021  Budúca úroda už teraz III - Koreňová zelenina a hlúboviny, lektorky: Hedviga Gulová, Paulína Urdová

Rozhodnite sa pre svoj čas sledovania. Všetky naše webináre si môžete zakúpiť vo forme záznamov. Viac informácií na našej webstránke.

---

CELOROČNÝ KURZ O VODE

Voda je svetom samým o sebe a náš nový kurz sa snaží celý tento svet vysvetliť očami (a rukami) permakultúrneho dizajnu, preto....

• Profesionalita zaručená lektormi a lektorkami, ktorí sú zároveň realizátori - téoria preverená praxou.

• Kurz bude možné si zakúpiť v celku, v blokoch: Jarný (5 webinárov), Letný (4 workshopy), Jesenný (5 webinárov) a aj iba jednotlivé webináre a ich záznamy.

• Na workshopoch budete mať šancu vyskúšať si teoretično v praxi. Budeme budovať dažďovú záhradu, jazero na kúpanie a vôbec celý vodný systém pre vzdelávacie centrum na farme Pavlovského staja v Hrušove

• V priebehu druhej polovice februára 2021 otvoríme prihlasovanie.

Ak máte záujem o celý kurz už teraz, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Na zamyslenie: VODA

Voda v maringotke

Prebúdzam sa. Od júna minulého roka sa súčasťou mojej rannej rutiny, okrem nanosenia dreva a vyčistenia piecky, stalo aj zliatie každej kvapky vody z plastových fliaš do kanistra, ktorý sa využíva na oplachovanie riadu. Fľaše opätovne naplníme vodou. Niektoré idú späť do maringotky, niektoré sú pre zvieratá. Nie je to najpohodlnejšie ale takto máme napríklad vždy perfektný prehľad o našej dennej spotrebe.

Viete ako sa vraví, že počas umývania zubov alebo rúk máte zatvoriť kohútik? Ha! Keď jediný zdroj vody je studňa, z ktorej si musíte napustiť vodu a nanosiť si ju, dennodenne či víchor či -15°C, verte nikto ma už nemusí presviedčať o zatváraní kohútika. Pol pohára vody a tak do dlaní na umytie tváre. A cítim sa ako znovuzrodená.

Sprcha znamená jedno vedro vody. Iste, nie je to horúci kúpeľ ale ak sa snažím o očistu, úplne stačí. A teším sa na leto, zamilovala som sa do sprchovania vonku :) Toaletu máme suchú - o splachovaní čistou tečúcou vodou sme už písali a z pohľadu udržateľnosti vodných zdrojov je to takmer zločin. 

Odliata voda zo zemiakov, ryže, cestovín ide zvieratám. Sliepky ju majú veľmi rady. Zvyšok čaju alebo inej "čistej" odpadovej vody lejeme do drezu - slúži ako voda na umývanie riadu. Na piecke máme vždy hrniec s vodou a tak je akurát teplá keď umývame riad.

Naše vodošetrné opatrenia vznikli viac v zmysle "z núdze cnosť" a vytvorili sme si ich postupne. Pravdepodobne ak by som si mohla hneď na začiatku vybrať, podobala by sa moja spotreba vody viac bežnejšiemu životu. Som však rada za túto skúsenosť. Donútila ma vyskúšať si, že to ide aj šetrnejšie. A že ja to prežijem :)

Ešte nikdy som si nevážila a nerozmýšľala nad každou kvapkou vody tak ako keď som začala bývať v maringotke. Ak som si niečo uvedomila, tak je to fakt, že nemať tečúcu vodu hneď po ruke, nie je to najhoršie.

Ak sa vám zdá, že by ste mohli spraviť niečo pre záchranu tohto neuveriteľného elementu, urobte to. Najhoršie je totiž nemať žiadnu zdravú pitnú vodu.

Autorka textu: Jana. V Škole permakultúry má na starosti komunikáciu s účastníkmi kurzov a webinárov.

---
Málo vody, žiadna jar?

Málo vody, žiadna jar?

Článok

Všetci poznáme pocit smädu a prirodzene vieme, že je to nedostatkom tekutín. Popravde je to vlastne nedostatkom vody…

---

Škola permakultúry odporúča

Očami a ušami lektora, organizátora kurzov a vydavateľa kníh Marcela Antala.

Voda je najdôležitejšia zložka nášho tela – po kvalitatívnej i kvantitatívnej stránke. Je hlavnou súčasťou vnútorného prostredia organizmu. Stálosť zloženia vnútorného prostredia je nevyhnutná pre normálnu činnosť všetkých buniek. Ľudské telo je vo veľkej miere
tvorené vodou. Tri dni po narodení obsahuje 97 % vody, po ôsmich mesiacoch 81 % vody a vo veku 65 rokov až 70 % vody.

Voda je takmer všetko. Bez vody sme nič. Nielen my, ľudia, ale i rastliny, zvieratá, Zem. Bolo pre mňa ťažké vybrať jedinú knihu o vode, ktorej by som mal venovať „väčšiu“ pozornosť, napokon som vybral jednu:

Viktor Schauberger a tajemství živé vody

Les ako energetické centrum krajiny

Olof Alexandersson

Hornorakúsky lesník Viktor Schauberger, nazývaný aj „vodný čarodejník“ bol prírodovedcom a vodným staviteľom, ktorý udivoval svojho času celý odborný svet svojimi znalosťami vodnej energie. Už v prvej polovici minulého storočia varoval pred holorubmi lesov, ktoré podľa neho spôsobovalo vysychanie pôdy, odumieranie stromov a likvidovalo pramene pitnej vody. Rovnako ostro kritizoval neprirodzené zásahy do vodných tokov, ktoré mali mať za následok podmývanie brehov a deštrukciu fauny. Celý život sa s veľkou vytrvalosťou usiloval o hlbšie pochopenie prírodných súvislostí a o zachovanie prírodného prostredia. Jeho varovania pred dôsledkami ničenia prírody sú dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Švédsky autor Olof Alexandersson nám poskytuje vo svojom kľúčovým diele prehľad o Schaubergerových priekopníckych poznatkoch, podrobne opisuje spôsob fungovania jeho vynálezov a vykresľuje podstatné úseky života tohto fascinujúceho mysliteľa, ktorý tak predbehol svoju dobu.

Počet strán: 272, Jazyk: český, ISBN: 9788073369675

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Zimný termín 25. - 28. február sa presúva na najbližší pevný termín po uvoľnení opatrení. O presnom termíne budeme informovať prihlásených účastníkov.

V pláne je aj letný termín, v ktorom sú ešte voľné miesta. Stačí, keď vyplníte náš prihlasovací formulár. Nájdete ho na našej webstránke.

 Účasť na Učiteľskom kurze je podmienená absolvovaním Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Predstavujeme náš tím

Predstavujeme vám ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Píšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Klára Mydliarová

Na strednej škole vyštudovala Propagačnú grafiku, na vysokej Krajinnú a záhradnú architektúru, na pol roka si odskočila na štúdium architektúry do Portugalska. S, teraz už, manželom žili v Brne, stopovali po Škandinávii, dobrovoľníčili a pracovali na viacerých miestach v Nórsku. Stále ich to ťahalo naspäť na Slovensko, kde spolu s rodinou žijú na Liptove. 

Ako si sa dostala ku škole permakultúry?

Hneď po škole som sa začala venovať navrhovaniu záhrad, ale rýchlo som sa začala vyhýbať ,,konvenčným" projektom. Vďaka rodičom už od detstva viem aké dôležité a mocné sú prírodné procesy a nikdy som nevidela dôvod prečo s nimi bojovať. Už na škole ma fascinovali projekty revitalizácií ,,použitých krajín" tzv. brownfields. Po absolvovaní Kurzu permakultúrneho dizajnu to do seba všetko zapadlo a ja som našla svoju ,,niku", do ktorej patrím :) Viac ako obsah mali na mňa vplyv lektori a organizátori, s ktorými som túžila sa ďalej priateliť a spolupracovať s nimi. Stále sú pre mňa zdrojom inšpirácie a vedomostí a teším sa, že môžem byť súčasťou Školy permakultúry, časom možno aj ako lektor. Zatiaľ prispievam aspoň ako grafička.

Ako tráviš tieto dni?

V októbri nám do rodiny k malej lesnej víle Lune pribudol záhradný škriatok Bubo, s ktorými teraz trávime všetok možný čas. Kríza nás nijako výrazne neovplyvnila, pre nás bolo zimné obdobie vždy časom na seba, plánovanie, oddych, hry a výlety. Rozdiel je len v tom, že sme upustili od vzdialenejších destinácií a užívame si znovuobjavovanie najbližšieho okolia. Veľmi ma baví pozorovanie zmien v okolitej prírode, kde som vyrastala a ako dieťaťu mi pripadala nemenná. Ešte viac ma teší plánovanie prác na našej vlastnej záhrade, keďže na prísloví ,,obuvník chodí bosí" určite niečo je. Som nadšená ako po malých krôčikoch pribúda všetko čo som si vysnívala. V našom mini mobilnom domčeku si konečne kúrime v piecke, ráno vidím priamo z postele zasnežený kopec a som v príjemnom obliehaní niekoľkých párov nôh. Do druhého okna huláka náš pompézny kohút, že je pán tvorstva a na terase mačka spí priamo na psovi. Takže sa mám skvelo :) A už teraz sa teším keď sa budeme môcť konečne spolu stretnúť, myslím, že aj odlúčenie má svoje pozitíva, aspoň si to budeme všetci viac vážiť.

---

Vyšegrádska spolupráca

Škola permakultúry je jednou z 5 organizácií zapojených do budovania spolupráce so susednými krajinami. Už od roku 2016 sú okrem Školy permakultúry súčasťou siete aj česká Permakultúra (CS), maďarská Magyar Permakultúra Egyesület, ukrajinská Permaculture in Ukraine a poľská Research-Educational Centre Zielonowo

Projekt je zameraný na zdieľanie dobrej praxe a vzájomnú podporu permakultúrneho hnutia.

Tešíme sa, že vďaka podpore môžeme byť permakultúrne aktívni aj na medzinárodnej úrovni.

---
---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

môžete nás PODPORIŤ.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury


Šírte dobré myšlienky s nami.

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová a Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com