Novinky z dielne Školy permakultúry

september  2023

Ahoj reader !

Uvedomujeme si, že súčasná situácia vzhľadom na epidémiu COVID je vážna. Nevzdávame a organizujeme naše aktivity i keď v obmedzených podmienkach. Prosíme vás o trpezlivosť, porozumenie a ďakujeme za váš záujem a podporu.   

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

Webináre v januári 2021

Webinár: ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

Webinár: 

DRAGON DREAMING – PARTICIPATÍVNY (KOMUNITNÝ) SPÔSOB RIADENIA PROJEKTOV

6/1/2021 17:00 - 19:00      Lektor: Martin Gavalier

Máte sen, projekt, víziu ktorú túžite uskutočniť? Zdá sa Vám  príliš veľká, aby ste ju zvládli samy a potrebujete viacerých, aby Vám s tým pomohli? Neviete ako na to, kde začať? Dragon Dreaming je holisticky zameraná projektová metodológia, ktorá nás krok po kroku vedie, „aby sa sny stávali skutočnosťou...“

Webinár: JEDLÝ ŽIVÝ PLOT

13/1/2021 17:00 - 19:30     Lektorka: Paulína Urdová

Deväť a jeden krok ako si nadizajnovať a vysadiť živý plot jedlý pre človeka a voľne žijúce živočíchy. Pri dizajnovaní budeme priebežne dbať na permakultúrnu etiku a postoje a uplatňovať permakultúrne princípy o prvkoch, o energiách a o systémoch. 

Webinár je inovovanou verziou - na konci webinára budete mať hotový náčrt vlastného živého plota.

Webinár: 

ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

20/1/2021 17:00 - 19:00        Lektorka: Katarína Klimová

Opakovanie úspešného webinára: Chcete si na svojom pozemku urobiť kúsok pestrofarebnej lúky a neviete, ako na to? Už ste vyskúšali kde-aké semenné zmesi a stále to nie je ono? Ako si vybrať? Dá sa obnoviť už dávnejšie vysievaná lúka, prípadne nejak oživiť existujúci trávny porast? Poďte sa s nami naučiť, ako urobiť priestor pre ďalší pestrý život na vašej záhrade.

Webinár: BUDÚCA ÚRODA UŽ TERAZ - PREDPESTOVANIE PRIESAD

27/1/2021 17:00 - 19:00       Lektorky: Paulína Urdová, Hedviga Gulová

Chcete si vypestovať kvalitné priesady, ktoré budú zdravé a budú po výsadbe plynule pokračovať v raste? Nie ste si istí, či na to máte vhodné podmienky? Potrebujete si zostaviť vlastný kalendár pre výsev jednotlivých druhov? Dozviete sa o zdrojoch pre získanie kvalitných semien, o zakoreňovačoch, príprave pôdy a prihnojovaní.

Na aké webináre sa aj vy aj my môžeme tešiť v roku 2021 :)

Na prvý polrok máme pripravené tieto témy:

• Pôda (5 webinárov)

• Ovocinárstvo (4 webináre),

• Zvieratá (4 webináre),

• Voda (3 webináre),

• Dizajnovanie (3 webináre)

Okrem vyššie spomínaných tém, bude mať svoje miesto aj Zeleninárstvo alebo Budúca úroda už teraz v sérii 5 webinárov :

• Prvky (už bolo Parenisko - ale plánujeme jeho opakovanie, bude ešte Skleník, Vyvýšené záhony a ďalšie),

• Predpestovanie priesad nás čaká 27/1/2021,

• Cibuľová a listová zelenina,

• Koreňová zelenina a hlúboviny,

• Plodová zelenina a strukoviny.

Tie vyslovene "zeleninové" sme zaradili v mesiacoch február a marec 2021. Na začiatku jari, keď to už počasie a vegetácia umožní, príde na rad Kompostovanie a Ako (ne)kompostovať. 

Otázky k témam nám môžete písať už teraz na skolapermakultury@gmail.com.

Upozornenie: Po prihlásení sa na webináre vám príde POTVRDZOVACÍ MAIL z e-mailu skolapermakultury@gmail.com. Ak ho do 4 pracovných dní nedostanete, overte si vaše prihlásenie. Ďakujeme za porozumenie :)

---

Zodpovedňa

ZODPOVEDŇA

Zodpovedňa zodpovedala ďalšiu otázku.

Na odpoveď sa podujal študent Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu Lukáš Porazík

AKO SPRÁVNE USKLADNIŤ VLAŠSKÉ ORECHY PO ZBERE?

Všetky otázky a odpovede môžete nájsť na našom youtube kanáli alebo na našej webstránke.

Ak máte otázku, na ktorú by ste radi počuli permakultúrnu radu, natočte krátke video (kvôli kvalite zvuku, stojte max. 1m od mobilu) a pošlite nám ho na skolapermakultury@gmail.com spolu s vašim menom a názvom obce/mesta, odkiaľ pochádzate. 

Už sa tešíme na vaše otázky :)

Zistiť viac.

---

Na zamyslenie

V poslednom období sme v spoločnosti svedkami veľkej polarizácie, ktorá dosahuje extrémy ako na politickej, ekonomickej, tak aj občianskej a často aj osobnej úrovni. Zameriavame sa viac na to, v čom sme odlišní a čo nás rozdeľuje ako na to, čo máme spoločné a čo by nás mohlo spájať. Rozum a srdce sme postavili proti sebe a most medzi nimi sami búrame.

Okolnosti ktoré nám priniesol „COVID“ nás ako ľudstvo postavili do úplne novej situácie a zviditeľnili množstvo extrémnych postojov. Tak ako fanatizmus, popieranie vedeckých poznatkov a viera v iracionálne, ničím nepodložené teórie, sa môže aj veda postavená len na informáciách a dátach vzďaľovať „skutočnému Životu“. Ten sa nikdy nedá celkom naplánovať a vypočítať, lebo funguje podľa vlastných „vyšších“ pravidiel. Je divoký a nespútaný ako nám ukazuje samotná príroda.

Namiesto toho, aby sme sa od nej učili, sme si v rámci pokroku mylne začali nahovárať, že ju môžeme kontrolovať, ovládať a zneužívať ako sa nám zachce. Tím sme aj prestali slúžiť „skutočnému Životu“.

Dá sa to však aj inak! V dnešnej dobe už existuje množstvo iniciatív a aktivít ktoré ponúkajú alternatívne riešenia, jednou z nich je aj metóda Dragon Dreaming. Je to holisticky zameraná projektová metodológia ako aj filozofia, ktorá sa snaží spomínané protipóly spájať a integrovať - vedu aj vlastnú skúsenosť, pravú aj ľavú mozgovú hemisféru, intuíciu aj logiku, rozum aj pocity, teóriu aj prax, slobodu aj disciplínu, jednotlivca i spoločnosť.

Ako komunitne a participatívne vytvárať spoločné dohody (od spoločnej záhradky pred bytovkou až po komunitnú záhradu a ktovie čo iné) vám môže pomôcť aj holistická metóda Dragon Dreaming, ktorej sa venuje Martin Gavalier. Ak chcete vedieť o metóde viac, prečítajte si náš nový článok:

Dragon Dreaming - participatívny komunitný projektový manažment

Dragon Dreaming - participatívny komunitný projektový manažment

Dragon Dreaming v sebe zahŕňa filozofiu niekoľkých overených metód a postojov ako napríklad ...

Zistiť viac.

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Permakultúrny dizajn

Permakultúrny dizajn na Brdárke

V súčasnej situácii sa okrem osobných konzultácii stretávajú študenti PDC kurzu aj na špecifických webinároch. 

Tieto WEBINÁRE sú otvorené pre všetkých študentov, ktorí PDC kurz absolvujú alebo absolvovali. Pre viac informácií napíšte priamo Patrícii Pavlovskej.

najbližší Učiteľský kurz permakultúry

25. - 28. február 2021 v Hrušove

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Predstavujeme tím Školy

Predstavujeme vám ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Píšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Martin Gavalier

Martin Gavalier

je zakladateľom o.z. ARTKRUH, kde od roku 2004 pracuje ako riaditeľ, vizionár aj údržbár. V Škole permakultúry je lektorom komunitne orientovanej projektovej metodológie a organizátorom viacerých kurzov. Venuje sa neformálnemu vzdelávaniu mládeže na medzinárodnej úrovni. V Prenčove, kde žije, rekonštruuje živé múzeum – Čierna kuchyňa, a buduje „Škôlňu“ – permakultúrne centrum kreativity a neformálneho vzdelávania. 

Ako sa stal lektorom?

V ARTKRUHu už 10 rokov hosťujeme dobrovoľníkov zo zahraničia, ktorí za svoju prácu nedostávajú finančnú odmenu. Od začiatku bolo výzvou ako ich motivovať k práci a k aktívnej participácii tak, aby aby si sami  uvedomili, že aj oni nesú zodpovednosť za globálny i lokálny stav. Uspokojivé riešenia nám priniesla až komunitne orientovaná projektová metodológia „Dragon Dreaming“, ktorej sa posledné 4 roky aktívne venujem. Metóda ma zaujala najmä preto, že sa snaží zapájať do projektov ľudí takých akých sú. Bez potreby ich napasovať do niečoho, čo je pre nich už pripravené.

Ako vyzerajú jeho dni? 

Tieto dni trávim v kruhu rodiny, a všednými prácami okolo domu, ako rúbanie dreva, kúrenie, varenie. Hráme sa veľa hier, tvoríme z hliny, strieľame z luku, pozeráme pekné filmy, čítame knihy, chodíme so psom na prechádzky. Keďže od práce si môžeme teraz viacej oddýchnuť, je to aj čas kedy premietam a analyzujem minulý rok a pomaly plánujem, ako by mohol vyzerať ten nasledujúci. Ako rozložiť sily, aby toho nebolo priveľa. Obdobie Vianoc a zimného slnovratu sú pre mňa symbolom znovuzrodenia. Máme teraz možnosť ponoriť sa hlbšie do samých seba, pozrieť sa úprimne akí naozaj sme a akými by sme chceli a mohli byť.

Všetkým nám do nového roka prajem dobrú imunitu voči všetkému, čo by mohlo uškodiť nášmu zdraviu, veľa živých stretnutí, aby sme si navzájom slúžili a pomáhali spoločne tvoriť krásny svet, plný života a aby tu nebol len pre nás, ale aj pre deti našich detí...

Ak si chcete Martina vypočuť naživo, môžete sa prihlásiť na  webinár Dragon Dreaming - participatívny (komunitný) spôsob riadenia projektov už túto stredu 6.1.2021.

---
---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

môžete nás PODPORIŤ.


Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury


Poď šíriť dobré myšlienky s nami.

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová a Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com