Novinky z dielne Školy permakultúry

máj  2024

Ahoj reader !

Uvedomujeme si, že súčasná situácia vzhľadom na epidémiu COVID je vážna. Nevzdávame a organizujeme naše aktivity i keď v obmedzených podmienkach. Prosíme vás o trpezlivosť, porozumenie a ďakujeme za váš záujem a podporu.   

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

Upozornenie: Po prihlásení sa na webináre vám príde POTVRDZOVACÍ MAIL z e-mailu skolapermakultury@gmail.com. Ak ho do 4 dní nedostanete, overte si vaše prihlásenie. Ďakujeme za porozumenie :)

Webinár: ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

Webinár: 

DRAGON DREAMING – PARTICIPATÍVNY (KOMUNITNÝ) SPÔSOB RIADENIA PROJEKTOV

6/1/2021 17:00 - 19:00

Máte sen, projekt, víziu ktorú túžite uskutočniť? Zdá sa Vám  príliš veľká, aby ste ju zvládli samy a potrebujete viacerých, aby Vám s tým pomohli? Neviete ako na to, kde začať? Dragon Dreaming je holisticky zameraná projektová metodológia, ktorá nás krok po kroku vedie, „aby sa sny stávali skutočnosťou...“

Lektor: Martin Gavalier

Webinár: 

ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

20/1/2021 17:00 - 19:00

Chcete si na svojom pozemku urobiť kúsok pestrofarebnej lúky a neviete, ako na to? Už ste vyskúšali kde-aké semenné zmesi a stále to nie je ono? Ako si vybrať? Dá sa obnoviť už dávnejšie vysievaná lúka, prípadne nejak oživiť existujúci trávny porast? Poďte sa s nami naučiť, ako urobiť priestor pre ďalší pestrý život na vašej záhrade.

Lektorka: Katarína Klimová

Opakovanie témy prvého webinára.

V sérií webinárov pokračujeme aj v roku 2021. Môžete sa tešiť napríklad na tieto témy: 

• Orať, rýľovať, hnojiť, kompostovať? Kedy a prečo?

• Kompostovanie I. a II. - ako založiť kompost, ako využiť bioodpad

• Predpestovanie priesad

• Pestujeme zeleninu - koreňovú, listovú, plodovú

• Pestujeme bobuľové ovocie, netradičné druhy ovocia

• Nebojte sa prírodného jazierka

• a ďalšie iné...

---

Kurzy

Najbližší kurz v novom roku je Ovocinárstvo blízke prírode, 3. - 7. marca 2021 v Prenčove.

Kurz Ovocinárstvo blízke prírode prevedie účastníkov procesom navrhovania, príprav, realizácie a údržby ovocných drevín a sadov. 

Vzhľadom na obmedzenie stretávania vo väčších skupinách pretvárame koncept kurzu aby bolo možné ho realizovať. Všetci účastníci kurzu budú o akýchkoľvek zmenách včas informovaní.

---

Prichádza čas vianočný a to znamená aj obdarovanie blízkych.

Ak hľadáte inšpirácie, radi pre vás pripravíme Darčekový poukaz na konkrétny kurz, webinár, "balíček" viacerých webinárov pre rok 2021. Ak máte akýkoľvek nápad na darček, s ktorým by sme vám mohli pomôcť, ozvite sa na skolapermakultury@gmail.com.

---

Zodpovedňa

ZODPOVEDŇA

Zodpovedňa zodpovedala ďalšiu otázku.

Na odpoveď sa podujala absolventka Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu Marianna Piršelová

ČO PATRÍ DO JAMY PRED VÝSADBOU STROMČEKA

Všetky odpovede môžete nájsť na našom youtube kanály alebo na našej webstránke.

Ak máte otázku, na ktorú by ste radi počuli permakultúrnu radu, natočte krátke video (kvôli kvalite zvuku, stojte max. 1m od mobilu) a pošlite nám ho na skolapermakultury@gmail.com spolu s vašim menom a názvom obce/mesta, odkiaľ pochádzate. 

Už sa tešíme na vaše otázky :)

Zistiť viac.

---

Na zamyslenie

V krásny dátum 12.12.2020 sa tím Školy permakultúry stretol na Brdárke. Cieľom nebolo prednášať ani pracovať, ale byť tak prachobyčajne priateľsky spolu. Hoci program sme mali a to nie hocijaký. Čochvíľa sa stretáva rok s rokom a s tým prirodzene prichádza refexia - čo sa nám podarilo, nepodarilo, ako sme sa zmenili. Nám s tým pomáhala lektorka Evka a ako cestu zvolila maľovanie mandál. 

Počas tvorenia sme si všimli, ako každý z nás zvolil úplne iný prístup, námet, techniku i farby... a že tieto postoje odrážajú náš charakter aj v každej činnosti nášho života i práce. Práve táto rozdielnosť a jedinečnosť z nás tvorí silnú komunitu, kde každý má právo byť iný a môže byť sám sebou, taký aký je. Vtedy sa cítime bezpečne, môžeme sa uvoľniť, liečiť a rásť. Zdieľať seba aj vidieť iných vo svojej plnosti a sile, ale aj v slabosti a zraniteľnosti je podmienkou skutočnej komunity. 

Komunita však znamená o mnoho viac ako iba súčet jednotlivcov...je to živý organizmus, ktorý ma svoje vlastné (skupinové) vedomie, a to je o mnoho vynaliezavejšie, ako len vedomie jednotlivých členov. Tak ako v prírode, aj tu platí, že čím väčšia diverzita tým viac života. Kľúčovým sa stáva to, ako jednotlivé zložky organizmu navzájom komunikujú, čo nám prezrádza aj význam slova komunita. Skutočná komunita je ešte o mnoho viac. A čo je to viac? Na to už slová nestačia, to sa dá iba zažiť.

Ako vraví náš kolega Martin Gavalier, lektor webinára Dragon Dreaming: "Potrebujeme sa znovu naučiť ako komunikovať. So Zemou, s ľuďmi okolo seba aj so sebou samými.“

---

Škola permakultúry odporúča

Očami lektora, organizátora kurzov a vydavateľa kníh Marcela Antala.

Rastlinopis
Podivuhodné pravdy a výmysly zo zeleného sveta

Pôvabná kniha Jiřího Dvořáka, v plnohodnotnom preklade Jána Litváka vás bude sprevádzať po podivuhodných zákutiach rastlinnej ríše. Táto kniha je určená pre všetky zvedavé deti, ktoré len tak neuspokojí jednoduché vysvetlenie a často kladú rodičom otázku: prečo? Prečo žihľava pŕhli, prečo z cibule štípu oči? Musia mať rastliny korene v zemi? Aká bola prvá rastlina na svete, kto vypestoval mandarínku bez kôstok a je pravda, že najdrahšiu kávu na svete kakajú cibetky? 

Zároveň je to knižka, ktorú môžu používať aj učitelia, ak sa im deti nudia na hodine prírodopisu: príroda je plná malých dobrodružstiev aj napínavých príbehov, hádaniek a neuveriteľných tajomstiev.

Je to však aj knižka rodinná: malým deťom bude stačiť hádanka alebo veršovačka, väčšie sa začítajú do príbehu s dobrým koncom a dospelí sa budú čudovať, koľko toho nevedeli.

Túto aj ďalšie knihy s permakultúrnou tematikou si môžete objednať na DARČEKY S MYŠLIENKOU. Venujte nielen užitočný dar ale vďaka nákupu môže OZ Alter Nativa naďalej šíriť myšlienku sebestačnosti.

Film SEED, The Untold Story (Semienko)

Každé semienko v sebe koncentruje a nesie minulé životné cykly prírody a je súčasne zárodkom budúcich. V ostatných rokoch silnie hnutie za záchranu semien kultúrnych rastlín a farmári, či aktivisti sa snažia uchrániť posledné zvyšky lokálnych odrôd, ktoré vo svete priemyselného poľnohospodárstva zostávajú. Proti potravinárskym nadnárodným gigantom sa zdá ich boj ako výkrik do tmy. Avšak kto vie, či tieto semenné banky nebude ľudstvo už čoskoro nevyhnutne potrebovať.

Film prináša úžasné príbehy nádherných ľudí, ktorí zasvätili svoj život prežitiu. Prežitiu a životu semien rastlín, ktoré sýtia nás - ľudí. Po jeho dopozeraní budete chcieť byť jednými z týchto ľudí.

Web filmu: https://www.seedthemovie.com/

Trailer: https://vimeo.com/169932441

Film nájdete na: https://www.collectiveeye.org/products/seed_watch_now

Nakupovať v on-line obchode Darčeky s myšlienkou máte teraz možnosť so zľavovou poukážkou. Platí do 31.12.2020.

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Permakultúrny dizajn

Permakultúrny dizajn na Brdárke

V súčasnej situácii sa okrem osobných konzultácii stretávajú študenti PDC kurzu aj na špecifických webinároch. 

Tieto WEBINÁRE sú otvorené pre všetkých študentov, ktorí PDC kurz absolvujú alebo absolvovali. Pre viac informácií napíšte priamo Patrícii Pavlovskej.

najbližší Učiteľský kurz permakultúry

25. - 28. február 2021 v Hrušove

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

Predstavujeme tím Školy

Predstavujeme vám ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Píšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Hedviga Gulová

V roku 1988 ukončila Agronomickú fakultu v Nitre ako agronóm. Od roku 2004 učila na SOŠ poľnohospodárskej v Leviciach a tak prepájala prax a teóriu so vzdelávaním mladej generácie. Hedviga je tiež profesionálna pestovateľka zeleniny a ovocia.

Ako sa stala lektorkou?

Projekty a lektorovanie ma priviedli k práci s dospelými a zároveň sa naša záhrada na Málaši stala miestom praxe žiakov, miestom pestovania čistej, organickej zeleniny a ovocia. Od roku 2010, keď som sa zoznámila s Patriciou, hľadám správne umiestnenia jednotlivých prvkov v mojom okolí, aby som sa pri nich cítila šťastne. Teším sa, že môžem pre záujemcov pripravovať kurzy. Vo všetkom som veľmi podporovaná mojimi dcérkami a priateľom.

Čím sa zaoberá tieto dni?

Jesenné dni sú u mňa zamerané na spracovanie zozbieranej úrody a vytvorenie pochúťok, ktoré máme radi a sú skoro vždy s rôznymi novinkami v receptúrach. Teraz to bola Baklažánová pochúťka a Cvikla s chrenom. Mňam – chuť mi pripomína ešte moje detstvo a dovolenky s dievčatami pri mori. Je pre mňa pohladením na duši, keď mi naši odberatelia napíšu, alebo povedia, že pri vôni a chuti našich výrobkov na mňa spomínajú a tešia sa na návštevu záhrady.

Zima je obdobím pokoja prírody a na tento pokoj sa pripravujeme aj my doma. Budem si plánovať výsadbu, študovať zaujímavosti a pozorovať ako oddychuje naša záhrada. Aby sme na jar s dostatkom síl a inšpirácií mohli pokračovať v realizácii nášho cieľa. Vytvárať príjemné miesto na život pre mojich blízkych, rastliny a všetko živé na našom pozemku. Cítim to tak, že funkčná a terapeutická záhrada je asi mojim poslaním. Veľmi ma to teší.

Tiež sa teším sa stretnutia s účastníkmi kurzu. Verím, že všetko zvládneme tak, ako to máme naplánované. Prajem všetkým pokojné a milosti plné Vianoce a veľa krásnych spoločných chvíľ v Novom roku.

Ak chcete Hedvigu stretnúť zoči-voči, môžete ju navštíviť počas kurzu Záhradník, 14. - 18. apríl 2021, kde sa naučíte pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo.

Zistiť viac.

---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

môžete nás PODPORIŤ.


Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury


Poď šíriť dobré myšlienky s nami.

---
---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová a Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com