Novinky z dielne Školy permakultúry

máj  2024

Ahoj reader !

Uvedomujeme si, že súčasná situácia vzhľadom na epidémiu COVID je vážna. Nevzdávame a organizujeme naše aktivity i keď v obmedzených podmienkach. Prosíme vás o trpezlivosť, porozumenie a ďakujeme za váš záujem a podporu.   

---

ČO PRIPRAVUJEME NAJBLIŽŠIE

 

Upozornenie: Po prihlásení sa na webináre vám príde POTVRDZOVACÍ MAIL z e-mailu skolapermakultury@gmail.com. Ak ho do 4 dní nedostanete, overte si vaše prihlásenie. Ďakujeme za pochopenie :)

Webinár: ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

Webinár: ČÍTANIE KRAJINY

Poďme si pozrieť šlabikár krajiny. Prečítam Vám z fotiek krajiny pár príbehov. Naučíme sa čítať veľké a ucelené územie, ktoré obklopuje náš domov. Vieme si predstaviť, že náš permakultúrny pozemok je organickou súčasťou krajiny? Dokážeme tú „svoju“ krajinu vidieť? Je pravdou, že vidíme len to, o čom vieme! A potom svoj pozemok budeme dizajnovať ako kúsok fraktálu Zeme. Je to cesta, ktorou sa ľudstvo znovu spája so svojou planétou.

Lektorka: Katarína Trizuliaková

Webinár: POSTARAJME SA O PôDU

Uvedomujeme si, čoho sa dotýkame, keď sa prehrabujeme v pôde? Že pod našimi nohami a na dosah ruky je naša planéta? Významným krokom pre jej uzdravenie je regenerácia pôdy. Zdravá pôda znamená zdravé rastliny, zvieratá, vodu, klímu, zdravých ľudí. Dozviete sa, ako pôda funguje a ako ju podporiť. Nebude to len o kompostovaní, mulčovaní a zelenom hnojení, bude to aj o našich, permakultúrnych postojoch.

Lektorky: Paulína Urdová, Sveťa Kuzderová

 

---

Prichádza čas vianočný a to znamená aj obdarovanie blízkych.

Ak hľadáte inšpirácie, radi pre vás pripravíme Darčekový poukaz na konkrétny kurz, webinár, "balíček" viacerých webinárov pre rok 2021. Ak máte akýkoľvek nápad na darček, s ktorým by sme vám mohli pomôcť, ozvite sa na skolapermakultury@gmail.com.

---
ZODPOVEDŇA

Prvá odpoveď ZODPOVEDNE je na svete. Pozrite si ako Zuzana Pastorková zodpovedala 

Ako správne uskladňovať semená

Ak máte otázku, na ktorú by ste radi počuli permakultúrnu radu, natočte krátke video (kvôli kvalite zvuku, stojte max. 1m od mobilu) a pošlite nám ho na skolapermakultury@gmail.com spolu s vašim menom a názvom obce/mesta, odkiaľ pochádzate. 

Už sa tešíme na vaše otázky :)

Zistiť viac.

Aj náš nový projekt Zodpovedňa môže fungovať len vďaka vašej podpore.

bit.ly/zodpovedna

  Ďakujeme Vám :)

---

NA ZAMYSLENIE

5.12. Svetový deň pôdy

Hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o význame pôdy a prírodných zdrojov nevyhnutných pre prežitie človeka a o potrebe ich ochrany pred globálnym otepľovaním.

Náš postoj krásne vyjadruje komixový obrázok. Nechceme tým povedať, že v rámci osvety treba používať násilie. Práve naopak, Škola permakultúry je postavená na vízii prepojenia všetkých ľudí, ktorí iba spoločne môžu meniť svet. Obrázkom chceme vyjadriť závažnosť stavu, v ktorej sa pôda ako kľúčový prvok pre život človeka nachádza. Stav väčšiny svetovej pôdy nie je len na jeden oslavný deň. Už dávno by mal byť témou všetkých dní.

Aby sme pôde vzdali česť, v týchto novinkách nájdete odkaz na dokumentárny film Kiss the Ground, odporúčanie na knihu Život v půdě - Příručka pro začínající půdní biology. Tiež sme čerstvo zverejnili článok s názvom Udržujme pôdu nažive! ktorý napísala Sveťa Kuzderová, spolulektorka webináru Postarajme sa o pôdu (16/12/2020).

A tak zostáva už len otázka, nastolená v snímke Kiss the Ground: Len na nás je ako sa rozhodneme. Budeme degenerovať alebo regenerovať?

Udržujme pôdu nažive!

Udržujme pôdu nažive!

Nový článok  na skola.permakultura.sk

Svetový deň pôdy, 5. december, je oslavou OSN, ktorá oslavuje zdravé pôdy pre budúcu potravinovú bezpečnosť. Kampaň pre rok 2020 „Udržujme pôdu nažive, chráňme pôdnu biodiverzitu“ nás vyzýva, aby sme zamerali našu pozornosť na usilovných robotníkov v podzemí - od drobných baktérií po agilné mnohonôžky a slizké dážďovky - všetci prispievajú k procesom, ktoré sú nevyhnutné pre život na Zemi.

Zistiť viac.

---

ŠKOLA PERMAKULTÚRY ODPORÚČA

Očami lektora a organizátora kurzov Marcela Antala.

(Marcelov profil si môžete prečítať nižšie v týchto novinkách.)

Kiss the Ground (v preklade Pobozkaj zem)

Pôda je azda to najvzácnejšie, čo máme. Veľmi som sa potešil, a povedal si „konečne“ – keď som zhliadol film „Kiss the Ground“, ktorý je o superhrdinovi, ktorý leží pod našimi nohami. Neprezradím viac, ale tento film, ktorý skutočne vynikajúcim spôsobom ukazuje, ako sa veci robiť dajú, by ste si určite mali pozrieť. A na jeho konci sa rozhodnúť, či budete degenerovať, alebo regenerovať...

Web filmu: https://kissthegroundmovie.com/

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=K3-V1j-zMZw

Film nájdete na Netflixe, ale s českými titulkami napr. i tu: https://superbrloh.sk/kiss-the-ground-cz-titulky-online-player/

 

Život v půdě - Příručka pro začínající půdní biology

Málokto si vie predstaviť, ako bohatý život sa skrýva pod povrchom pôdy. Vďaka tejto knihe sa do neho môžete ponoriť, poznávať ho a obdivovať. Kniha ozrejmuje fungovanie základných procesov v pôde a najmä systematicky vovedie do života v pôde počínaje pôdnymi mikroorganizmami a konče makrofaunou. V knihe nájdete tiež prehľad metód, ako pôdnych obyvateľov skúmať. Ak môže byť pôdna biológia vášňou, tak v prípade Ladislava Mika tomu skutočne a reálne je.

 Počet strán: 240  Jazyk: český  ISBN: 978-80-88212-17-1

Túto aj ďalšie knihy s permakultúrnou tematikou si môžete objednať na DARČEKY S MYŠLIENKOU. Venujte nielen užitočný dar ale vďaka nákupu môže OZ Alter Nativa naďalej šíriť myšlienku sebestačnosti.

Nakupovať v on-line obchode Darčeky s myšlienkou máte teraz možnosť so zľavovou poukážkou. Platí do 31.12.2020.

---

PRE ABSOLVENTOV KURZU PERMAKULTÚRNY DIZAJN

Permakultúrny dizajn

Permakultúrny dizajn na Brdárke

V súčasnej situácii sa okrem osobných konzultácii stretávajú študenti PDC kurzu aj na špecifických webinároch. 

Tieto WEBINÁRE sú otvorené pre všetkých študentov, ktorí PDC kurz absolvujú alebo absolvovali. Pre viac informácií napíšte priamo Patrícii Pavlovskej.

najbližší Učiteľský kurz permakultúry

25. - 28. február 2021 v Hrušove

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

PREDSTAVUJEME TÍM ŠKOLY

je novinkou noviniek. Radi by sme Vám postupne predstavili lektorov a lektorky, ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Napíšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Marcel Antal

Marcel Antal

V roku 2004 sa s priateľmi presťahoval na vidiek a založil združenie Alter Nativa v obci Brdárka; v rámci jeho misie pomohol (a stále pomáha) organizovať niekoľko fakt dobrých kurzov permakultúry, rozdistribuovať stovky kníh o permakultúre a vydať niekoľko kníh o prírodnom staviteľstve či permakultúre samotnej. Okrem týchto bohumilých činností sa venuje svojej rodine a starostlivosti o včely v našej poctivej včelárskej farme či pestovaniu rastlín i pre semená.

Čím sa zaoberá tieto dni?

"Keďže som v lete najmä včelárom a v zime hlavne vydavateľom, v týchto dňoch trávim veľa času za počítačom, nuž a tieto dni sú výnimočné, pretože po mesiacoch prekladov, korektúr a grafickej práce sa zhmotnila kniha Naša budúcnosť je  lokálna od Heleny Norberg-Hodge, ktorá vychádza v „Čitateľskom klube Alter Nativa“. Teším sa tejto knihe, pretože autorka v knihe popisuje súvislosti medzi našou sociálnou, ekonomickou, ekologickou a duchovnou krízou a odhaľuje, ako systémový posun z globálnej úrovne na miestnu dokáže tieto zdanlivo rozdielne problémy riešiť súčasne. A to sú veľké veci. Ono, knihy sú mŕtvym materiálom, dokiaľ v nás nezasejú niečo, čo v nás vyklíči a prinesie úžitok nášmu okoliu. Mám za to, že aj tento, ale snáď i všetky doterajšie tituly nášho Čitateľského klubu Alter Nativa nesie v sebe práve tento silný odkaz. Nádejám sa, že v tejto veľmi aktuálnej dobe si nájde svojich priaznivcov a prinesie úžitok tak svojim čitateľom i ich okoliu."

Ak chcete Marcela stretnúť zoči-voči môžete jeho aj organizáciu Alter Nativa navštíviť na Brdárke. Napríklad ako účastník/ účastníčka Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu/ jarný termín 2021.

---

Ak sa vám páčia aktivity Školy permakultúry  

PODPORTE NÁS.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

Poď šíriť dobré myšlienky s nami.

---
---

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com