Novinky z dielne Školy permakultúry

máj  2024

Ahoj reader !

Uvedomujeme si, že súčasná situácia vzhľadom na epidémiu COVID je vážna. My sa nevzdávame a organizujeme naše aktivity i keď v obmedzených podmienkach. Prosíme vás o trpezlivosť, porozumenie a ďakujeme za váš záujem a podporu.   

---

Čo pripravujeme najbližšie

 

OSLÁVTE S NAMI...

11.11.2020 medzinárodný Deň použiteľnosti. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zabezpečenie jednoduchšieho prístupu a jednoduchšieho používania služieb a produktov, ktoré sú dôležité pre ľudský život.

Z nášho pohľadu predstavuje permakultúra najlepší spôsob ako žiť zdravší a kvalitnejší život, jej šírenie je podstatou Školy. Aj preto sme sa rozhodli spustiť on-line vzdelávanie. Keď nejde človek na kurz, ide kurz za ním... hoci aj do obývačky :)

Privítajte Webináre

Otvorili sme virtuálne učebne. Na november sú pripravené dva webináre a z prejaveného záujmu vidíme, že to bol správny krok.

Webinár: ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

Webinár: ROZKVITNUTÉ LÚKY V PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRADÁCH

Chcete si na svojom pozemku urobiť kúsok pestrofarebnej lúky a neviete, ako na to? Už ste vyskúšali kde-aké semenné zmesi a stále to nie je ono? Ako si vybrať? Dá sa obnoviť už dávnejšie vysievaná lúka, prípadne nejak oživiť existujúci trávny porast? Poďte sa s nami naučiť, ako …

Lektorka: Katarína Klimová

Zistiť viac.

JEDLÝ ŽIVÝ PLOT

Webinár: JEDLÝ ŽIVÝ PLOT

Deväť a jeden krok ako si nadizajnovať a vysadiť živý plot jedlý pre človeka a voľne žijúce živočíchy. Pri dizajnovaní budeme priebežne dbať na permakultúrnu etiku a postoje a uplatňovať permakultúrne princípy o prvkoch, o energiách a o systémoch. 

Lektorka: Paulína Urdová

Zistiť viac.

Ak sa nemôžete zúčastniť novembrových termínov, sledujte naše novinky alebo webstránku. Decembrové webináre sa už pripravujú...

---

Prírodná záhrada

Vedeli ste, že...

v týchto novembrových dňoch nie je radno vyhrabávať starú uloženú slamu alebo seno, môže sa tam nachádzať zazimovaný jež. Podobne v lístí môžu byť zazimované žaby.

Ďalšie dobré tipy ako si vytvoriť prírodnú záhradu a ako ju mať dokonca certifikovanú prináša náš nový článok Ste hrdí na svoju prírodnú záhradu? Ukážte ju verejnosti.

---

PRE ABSOLVENTOV KURZU PERMAKULTÚRNY DIZAJN

Učiteľský kurz permakultúry

25.-.28.2.2021 Hrušov

Záblesky učiteľského kurzu

Ako vnímali letný Učiteľský kurz jeho študenti...

Marcel Antal (Učiteľský kurz permakultúry 2020)

"Učiteľský kurz ma naplnil radosťou a šťastím. Od začiatku pre mňa predstavoval dve silné roviny, prvá bola: zbohatnúť a druhá: priniesť bohatstvo. Obe sa mi naplnili po okraj." 

 

Katarína Trizuliaková (Učiteľský kurz permakultúry 2020)

"Učím už 10 rokov na strednej škole a predtým som roky robila inštruktorku lesných škôl Slovenského skautingu (RLŠ, GILŠ). O učení teda toho viem veľa. Aj tak ma učiteľský kurz potešil a naplnil. Zatiaľ som sa (ako poslucháčka) nestretla s priateľskejším prostredím. Ak toto prostredie dokážem preniesť do triedy alebo kurzu, permakultúra bude pre mnohých neodolateľná téma."

Zistiť viac.

Pozvánka na Brdárku / PDC 3. a 4. blok

V predchádzajúcich novinkách sme vás pozývali do Brdárky zúčastniť sa prezentácie dizajnov terajších absolventov kurzu Úplný permakultúrny dizajn. Pozvánka stále platí, žiaľ súčasná situácia zmenila plány a rozbila nám rozvrh kurzu. Úspešne sme absolvovali prvé dva bloky. Čo sa deje počas I. a II. bloku sme opísali v našom článku

PERMAKULTÚRNY DIZAJN 2020 BRDÁRKA – FOTOREPORTÁŽ 1.ČASŤ

Tretí blok nateraz prebieha online, zopár hodín po večeroch. Termín prezentácie záverečných dizajnov sa zatiaľ hľadá.

Pre aktuálne informácie o konkrétnych termínoch sledujte naše novinky z dielne Školy.

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu PDC (permakultúrny dizajn) možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

---

PREDSTAVUJEME TÍM ŠKOLY

je novinkou noviniek. Radi by sme Vám postupne predstavili lektorov a lektorky, ľudí stojacich za projektom Školy permakultúry. Napíšeme nielen o ich profesionálnej dráhe ale aj o ich bežných dňoch. Veď každé "dieťa" je len také akými sú jeho rodičia.

Paulína Urdová

Paulína Urdová

Paula vyštudovala Elektrotechnickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach, okrem toho absolvovala kurz Lektor ďalšieho vzdelávania (2015), Úplný kurz permakultúrneho dizajnu (2018) a Učiteľský kurz permakultúry (2020). Ako lektorka pôsobí viac ako 20 rokov.

 

Ako sa stala lektorkou?

"Mnoho vecí som v živote robila inak. Keď sa ma na to ľudia pýtali, objavila som v sebe učiteľský talent. Začala som spolupracovať s občianskymi združeniami, so školami, aj s bežnými ľuďmi, ktorí hľadali cestu „bez chémie“. Nadobudla som veľa skúseností s lektorskou prácou, so všetkými vekovými kategóriami a založila úspešnú neziskovú organizáciu Eviana. Každá záhrada, ktorú pomáham tvoriť, sa stáva šperkom na šatách Matky Zeme. Lektorujem najmä témy: pôda, kompost, zelenina a drobné ovocie, voda."

Čím sa zaoberá tieto dni?

"Teraz pripravujem sériu webinárov na jeseň a zimu, pretože milujem pracovať so skupinami, kedy sa ľudia navzájom obohacujú. Ak to teraz nie je možné „naživo“, spoločne si aj tak cestu k sebe nájdeme. Tými, s ktorými sa poznám a spolupracujeme už dlho, tým takmer denne poskytujem osobné konzultácie (telefonicky, cez FB, e-mailom).“

Ak máte chuť zažiť Paulínu zoči-voči, môžete sa prihlásiť napríklad na jej novembrový webinár Jedlý živý plot (info vyššie).

---
---

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com