28.7.2023, Nižný Klátov (KE)
Mini zelená strecha na betónovej skruži nad starou nepoužívanou studňou.
Zrazu nápad urobiť strechu na niečom, čo ani strechu nepotrebuje.
Chodili sme okolo tohto prvku v záhrade, ktorý už nebol funkčný a svietil tu ako päsť na oko. Priemer 1 m, výška cca 80 cm. Hodil by sa ako stôl, ale tu slnko pečie celé leto, tu by nik nesedel ani 5 minút. A čo znesie najlepšie takýto úpek? Sukulenty... tak šup ich na vegetačnú strechu.

Použili sme:
Obr. 1. Drevený rám 110x120 cm, fóliu, vegetačnú rohož, pás koberca na zachytenie substrátu a prepustenie prebytočnej vody
Obr. 2. Lávový substrát
Obr. 3. Rozchodníky (3 košíčky)
Obr. 4,5 niektoré rozchodníky a skalnice sme si sami predpestovali

Postup:
Obr. 6. Na okraji sú prevísajúce rozchodníky, časom prekryjú bočnú dosku
Obr. 7. Výsadba môže tvoriť línie, obrazce
Obr. 8. Pod predným okrajom pribudne úzky odkvap, ktorý odvedie vodu do susediaceho záhonu, pretože na prednej stene bude umiestnený hmyzí hotel
Obr. 9. A takto to vyzerá 4 týždne po výsadbe.

Na budúci mesiac si to zopakujeme vo Svite na strieške búdky na bicykle, plocha 2x0,8 m.

7.9.2023, Nižný Klátov (KE)
Na skalnatom podloží s hrúbkou pôdy 10-15 cm všetky pokusy o „trávnik“ zlyhali.
Prudký západný svah si vyžaduje veľmi dobre nastavený manažment kosenia. Trocha to pomohlo, vytvoril sa prirodzený lúčny porast, ale jeho výška dosahuje 20-30 cm. Stekajúcej zrážkovej vode sme cestu zahatali veľkým záhonom v tvare obličky ešte pred 2 rokmi. Po minuloročnej skúsenosti s 3-mesačným suchom sme teraz pridali ešte jeden, menší záhon rovnakého tvaru.

Obr. 1. Vytýčenie, kartón a pokosená tráva počas celého leta, potlačenie burín.
Obr. 2. Mulč sme odhrnuli, vyznačili sme okraj, do záhonu sme zahrnuli existujúcu dulu a budleju.
Obr. 3. Náradie, s ktorým sa ľahko vyrežú okraje.
Obr. 4. Na okraj sme použili starý drevený obrubník, ktorý sa časom rozpadne. Prekryjú ho rastliny vysadené celkom k okraju (dúška, tymián, veronika, šalvia hájna)
Obr. 5. Obličkový tvar, v priehlbine obličky sa zachytí zrážková voda stekajúca zo svahu a spomalená vsiaka do záhonu. Pôdu sme navyšovali, pretože podklad je pevná skala a pôda je tu v tenkej vrstve. Trvalky sme vyberali podľa rastlín, ktoré prirodzene rastú v susediacej lúke (orientácia na západ – slnečná pasca, nadmorská výška 400 m.n.m.): rebríček biely a žltý, hlaváč žltý a modrý, margaréta, pridali sme agastache a gauru). Pôdu sme zamulčovali štiepkou.

Autorka textu: Paulína Urdová. Paula je permadizajnérka, lektorka a inšpirátorka. Absolvovala viacero kurzov (Kurz Permakultúrny dizajn, Veľký ovocinársky kurz, Celoročný kurz o vode) a iné spolulektorovala (Včelárenie blízke prírode).