Bolo to dávno, čo sa Život rozšíril v moriach. Keď už vyskúšal vo vode všeličo, skúsil vyliezť na súš a nakoniec osídlil aj tú. Toto dobrodružstvo sa podobalo výprave na cudziu planétu: divné žiarenie, sucho, čudné plyny miesto životodarnej vody. Aby Život prežil, vynašiel pôdu.

Celé toto vynaliezanie bolo dobrodružstvom. Sinice a riasy, ktoré vyvinuli fotosyntézu už v moriach, ju teraz používali aj na súši. Očividne sa im fotosyntetizovanie páčilo, lebo začali (v mori i na súši) svoje bunky špecializovať a špecializovať, až sa objavili rastliny. Rastliny majú špeciálne orgány na fotosyntézu, rozmnožovanie aj na výmenu živín s prostredím.

Rastliny dokážu prijímať živiny takmer celým povrchom tela, ale korene - to sú odborníci. Korene sú geniálne marketingové oddelenie superorganizácie zvanej „rastlina“. Kšeftujú s mikroorganizmami k radosti a prospechu všetkých. Vymieňajú sa tu cukry a iné produkty rastlín za produkty mikroorganizmov. Tajomné esencie prúdia medzi rastlinou a jej mikroorganizmami. Obe strany sa vzájomne obohacujú.

Pôda (pooraná, porýľovaná, vypletá) bez rastlín a jej koreňov je ako sobotné trhovisko bez trhovníkov, divadlo bez hercov, polovica príbehu… Mikroorganizmy sa tmolia okolo a… nič. Tie žravejšie zožerú posledných „obchodníkov zo živinami“ a … nič. Žiadna pointa, žiadna rovnováha. Súš sa pomaly znovu mení na púšť.

Vyhladované mikroorganizmy na rozmnožovanie nemajú ani pomyslenie. Takže je ich menej a menej. My, ľudia, to vyriešime tým, že rastlinkám nasypeme trošku tých granuliek. Máme to pod kontrolou a tak je v granulkách presne to, čo rastlinka potrebuje. Zistili sme si to rozborom rastlinných tiel a poľnými pokusmi.

Je možné, že tých pár preživších mikroorganizmov na rastliny zaútočí (lebo prežili len najsilnejšie a všetkého schopné druhy - dravci, ktorí nerobia obchody, ale berú si všetko, čo sa dá). A to nie je spravodlivé, tak ich potrestáme poriadnou dávkou pesticídov – útočníkov jedných škaredých!!! V tomto boji o úrodu už ide naozaj o život.

V boji o úrodu ide o Život ako taký. Život je tajomstvo a tajomstvo, ktoré máme pod kontrolou, už nie je tajomstvom. Život bez tajomstva je možno bezpečný, ale nemá chuť a vôňu. Ani paradajky a šalát nemajú chuť a vôňu. Život je ale dobrodruh, miluje tajomstvo. Aj ho našiel: v alergiách, intoleranciách, vredíkoch,  pupákoch, boľačkách…

Toto sme fakt chceli???

Čo keby sme pôdu nechali na pokoji. Nebúrali domčeky pôdnemu edafónu a nechali jej obyvateľov, nech si to tam organizujú po svojom. Keby sme nechali v pôde korene rastlín, živých i mŕtvych, mohli by mikroorganizmy s nimi kšeftovať. Život by ich znovu začal baviť, ani dravé rastlinožravky by to také ľahké nemali.

Už je jasné, že sa to dá. Vieme orbu, podmietku a rýľovanie nahradiť biologickým spracovaním pôdy. Vieme vybrať takú medziplodinu, ktorá obnoví rovnováhu v pôde po pestovaní tej či onej plodiny. Nakŕmi práve tie mikroorganizmy, ktoré bude potrebovať budúca plodina. Medziplodiny sa vysievajú zvyčajne v zmesiach tak, aby prekorenili a prevzdušnili pôdu v rôznej hĺbke, pomohli obnoviť štruktúru pôdy, potlačili choroby, škodcov a buriny, ktoré sa mohli rozmnožiť.

Objavovaním nových kombinácií rastlín a osevných postupov vhodných práve do tej našej záhrady sa stávame súčasťou dobrodružstva zvaného Život. Ako keď riasy zmenili niektoré svoje bunky na korienky. Ako keď rastliny vymieňajú s mikroorganizmami svoje esencie. Tiež potrebujú zistiť, čo sa komu páči. Ako s kým komunikovať, kedy, čo, komu ponúknuť. Na začiatku je to pokus a omyl. Časom je omylov menej a menej, pôda je krásne tmavá, drobnohrudkovitá, voňavá a paradajky sladšie, bylinky liečivejšie.

Odporúčané štúdium:
Video Medziplodiny, ochrana a energia pre pôdu
Webináre: Biologické spracovanie pôdy, „ Hedviga – osevné postupy“
Seminár Mikrobiota v rukách roľníka

 

Autorka textu: Katarína Trizuliaková. Katarína je učiteľka, zanietená krajinárka a aj absolventka kurzu Permakultúrny dizajn. Naživo si ju môžete vypočuť ako lektorku v záznamoch dizajnérskych webinárov: Čítanie krajiny, Biotopy v záhrade alebo Predprojektová príprava.
Ilustračná fotografia: Unsplash.com