Som uchvátená nádherou. Som dojatá dokonalosťou bytia. Chodím po Slovensku v svojich stopách a vidím, čo vyrástlo zo semienok, ktoré som v čase rozsievala kade-tade.

Spišská Nová Ves – vysadený živý plot v strmom svahu a novovysadený strmý svah po výrube chorého nebezpečného smreku. Ak ste sledovali predchádzajúce newslettre, viete o čom je reč, tu je výsledok.

Brdárka – moja obľúbená destinácia. Rok som tu nebola a krása trvalkových záhonov a dažďovej záhrady, ktoré sme sadili v 2022 na PDC kurze, ma ohúrila.

Hrušov – tradičná každoročná Permapárty, oslava našej práce. Niekoľko rokov sem chodievam, stále s niečím pomáham, s jazerom, záhonmi, výsadbou trvaliek, pletím. A výsledok? Obrovské rastliny, väčšie ako ja, bohato kvitnú, slnko svieti, voda láka...

Poprad – aj keď dizajn ešte nie je dokončený, chatka sa už stavia a detaily sa dolaďujú. Duša sa raduje, pretože sme v procese rástli ako ľudia a užívali si Človečinu – ľudskú lásku.

Väčšinou píšem viac a viac sa venujem detailom. Dnes si ponechám trocha tajomstiev – 5 stredných škôl, na ktorých sa chystáme pracovať na permakultúrnych dizajnoch v rámci pripravovaného projektu v spolupráci s ARR Košice. To bude žúrka 🙂

Autorka textu: Paulína Urdová. Paula je permadizajnérka, lektorka a inšpirátorka. Absolvovala viacero kurzov (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu, Veľký ovocinársky kurz, Celoročný kurz o vode) a iné spolulektorovala (Včelárenie blízke prírode).