18.-19.4.2023, Zaježovská škola – neverila som... pozvali ma - Prespávačka

A že prečo? Nuž lebo tam už toho majú v záhrade habadej, aj sú furt vonku, aj sa učia vonku... Len akosi majú pocit, že to tam je nejaké chaotické, že vždy, keď chcú pridať nejaký nový prvok, tak bezradne chodia hore-dole, hľadajú vhodné miesto a žiadne sa im nezdá byť “dosť dobré“. Skrátka, potrebujú permakultúrny dizajn. Jednotriedka pre 1.-5. ročník, spolu 24 detí. A dve skvelé učiteľky: Maťa a Soňa.
Výhodou pre nás všetkých bolo, že sú zapojení do programu Zelená škola a na dva školské roky majú pripravený Akčný plán v téme Zeleň a ochrana prírody. Pripravovali ho žiaci a niektoré aktivity už realizovali, veľa v tejto téme vedia, veď sú to vidiecke deti ako sa patrí.
Dizajn sme začali hrou Záhrada mlčky. V mierke 1:100 s drevenými 3D prvkami sme ukladali všetko, čo v záhrade máme a čo by sme ešte chceli. Popoludní prišli rodičia, prešli sme si záhradu aj detský dizajn, „uvideli“, čo treba pobrigádovať, poopravovať. Už vieme, ako ľahko a lacno vyriešiť mláky na ceste na pozemok, aj to, prečo je dobré mať z odkvapu spustenú reťaz do suda na zber dažďovej vody.
A späť k dizajnovaniu. So staršími žiakmi sme diskutovali, argumentovali, prečo nemôžeme mať všetko, čo sme si spoločne „nakládli“ na pozemok v hre. Napríklad „ovce a kozy“. Už vieme, že tieto zvieratá potrebujú veľkú každodennú starostlivosť, potrebujú omnoho väčší pozemok, zásoby krmiva a vhodný prístrešok na zimu a podobne. Ani požičať si ich na pár dní nie je pre ne ideálne, lebo aj prevoz im môže spôsobiť stres. Tento „sen“ sme vyriešili tak, že si naplánujeme návštevu na gazdovstve, kde tieto zvieratá chovajú. Spojíme to s výrobou syra, aby sme boli zas o čosi zručnejší.
Takto sme diskutovali, argumentovali a hľadali lepšie riešenia, lepšie umiestnenie pre budúci sad, ježkovník, dokonca sme vymysleli, že hobití dom postavíme v opustených mraveniskách vo svahu. Merali sme vzdialenosti, kreslili, vyfarbovali. Sad sme z podmočenej lúky premiestnili do svahu, kde sa bude lepšie dariť jabloniam a hruškám. Motýlí záhon sme presunuli bližšie k jazierku. Navrhli sme živý plot.
Jasné, že sme sa „učili“ vonku. Detailne sme navrhli bylinkový záhon. Hra „Dlaň plná záhradných inšpirácií“ nám pomohla spoznať jednotlivé bylinky a ich nároky na stanovište. Žiaci-bylinky sa ukladali do záhonu, vyšší dozadu a ku schodom, menšie rastlinky k okraju, pôdopokryvné pomedzi ne. A iné, ktoré potrebujú tieň, si hľadali miesto v záhone oproti, pod kríkmi.
Záver? Perfektná prezentácia spoločného dizajnu, výborné otázky z publika, návrhy a potvrdzujúce pokyvkávanie hlavami. Úsmevy vyjadrovali radosť zo spoločnej tvorby blízkej aj ďalekej budúcnosti. Lebo záhradu pripravujeme nielen pre nás, ale na mnoho rokov. Pre deti aj celú školskú komunitu.

22.4.2023, SPACE Revúca, mládežnícka organizácia

Výzva: dizajn a realizácia oddychového priestoru v exteriéri 3x4 m, z troch strán budovy (takže takmer všade tieň)

Výhody: v centre pracuje Dianka Jacková, permakultúrna dizajnérka, mládežníci pravidelne spoločne sledovali webináre Školy permakultúry, Revúca je kolíska permakultúry v Československu

Čím menšia plocha, tým väčšie možnosti – spolu so mnou ich vymýšľala Sveťa Kuzderová. Zachytenie dažďovej vody, okrasný záhon do tieňa, bylinky do vyvýšených záhonov z vyradených úľov. Mládežníci maľovali lavičku z paliet, truhlicu, ktorá bude slúžiť ako odkladací box a zároveň stolík. Vymýšľali sme, čo dáme do okien, ako spravíme pergolu.
Najdlhšie mudrovanie si vyžiadala výzva, ako sa oddeliť od rušnej ulice, ale neuzavrieť už aj tak maličký priestor. Každá „ohrada“ by pôsobila klaustrofobicky. Vymysleli sme popínavú zeleň na otváracej bráničke vo výške 1,10 m. Celé sa to bude dať odklopiť k stene, aby sa priestor otvoril, keď to bude potrebné. Alebo sa zatvorí, keď budeme potrebovať súkromie.
Čerešničkou na torte v tento deň bolo veľmi milé pozvanie na miesto, kde býval a tvoril Karol Končko. Bola to prvá permakultúrna záhrada a bývanie v Československu. Ďakujeme za túto možnosť.

29.4.2023, Košice, Poď na dvor, komunitná záhrada – kompostovanie

Viete, ako to chodieva? Že doma nie ste prorokom? Veru ani ja nebývam do Košíc pozývaná často. Ale teraz motyka vystrelila...
Pretože Poď na dvor je taká skvelá partia nadšencov a Martin Pavlov, ako permakultúrny dizajnér, je tu veľkou oporou. Skupina má za sebou niekoľko mesiacov príprav, teoretických prednášok, veľa stretnutí a plánovania, vybavovania... A zrazu sa oteplilo a za necelé 4 týždne vybudovali vyvýšené záhony na starých násypoch, vyčistili priestor, vysadili dažďovú záhradu, nainštalovali IBC kontajnery na zber dažďovej vody, vysadili obrovský záhon s bylinkami a kríkmi. Zdá sa, že už im chýba len kompostovisko...
Nuž... zase sme začali hrou, pretože v skupine sú deti. Volám ju Človeče, zamysli sa! Ako správne kompostovať? Aj keď sa niektorí jednotlivci na začiatku priznali, že s kompostovaním nemajú žiadne skúsenosti, v skupinách sme spoločne prichádzali na správne postupy pri ukladaní a manipulovaní s pozberovými zvyškami, lístím, pokosenou trávou a burinou. A dozvedeli sme sa, že to vlastne nekompostujeme my, ale mnohé drobné živočíchy, mikroorganizmy, dážďovky. My iba vytvárame správne podmienky a prikladáme vhodnú poživeň.
Tak. A trojkomorové kompostovisko sme si nakreslili, nadizajnovali, deti dokreslili kopu obrázkov. Palety, drevo, skrutky... Hotovo!

 

Autorka textu: Paulína Urdová. Paula je permadizajnérka, lektorka a inšpirátorka. Absolvovala viacero kurzov (Úplný kurz permakultúrneho dizajnu, Veľký ovocinársky kurz, Celoročný kurz o vode) a iné spolulektorovala (Včelárenie blízke prírode).Ilustračné fotografie: FB Poď na dvor, FB SPACE Revúca