Ako to vnímali iní

Jozef Fekiač (kurz Permakultúrny dizajn 2012), predseda Permakultúra SK

V dobe, keď som absolvoval Úplný kurz permakultúrneho dizajnu som hľadal vyšší zmysel života, chcel som robiť niečo s prírodou ale nevedel ako to uchopiť, chcel som byť prínosom, ale nevedel ako. Čítal som permakultúrnu literatúru, ale teraz viem objektívne posúdiť, že som si vytvoril veľmi skreslený obraz o permakultúre.
Kurz bol tým najsilnejším impulzom, ktorý mi na jednej strane spojil nazbierané faktické informácie do systematického a zmysluplného celku tak aby som ich vedel použiť, vyvrátil mýty, ktoré som vo svojom snílkovskom období nazbieral, ale zato nevyvrátil moje ideály. Tie práve naopak dostali reálnejšiu podobu a Patricia, ako energická lektorka, ma nabila tak, že mi pomohla vyjsť z apatie voči tomuto svetu a začať konať tak, aby som sa živil vecami, ktoré majú zmysel a dokázal to robiť najlepšie ako ja viem.
Aby sa človek stal záhradníkom, musí robiť veľa v záhrade, aby sa stal staviteľom, musí veľa stavať, aby sa stal vedúcou osobnosťou, musí veľa pracovať s ľuďmi. Ale ak to chce človek robiť zmysluplne a systematicky, rozumieť širším súvislostiam, zažiť pocit podpornej komunity, tak Úplný kurz permakultúrneho dizajnu je nevyhnutná súčasť tejto cesty.


Klára & Jakub Mydliarovci (kurz Permakultúrny dizajn 2017)

Kurzu permakultúrneho dizajnu sme sa zúčastnili ako pár, ktorý spolu pracuje v odbore Krajinnej a záhradnej architektúry. Permakultúre sme sa teoreticky začali venovať už nejaký čas pred kurzom a keďže ten je určený pre širokú verejnosť a teda aj úplných začiatočníkov, mali sme obavy, že niekoľko prvých lekcií by mohlo byť pre nás len akýmsi suchým opakovaním. Musíme však povedať, že naše obavy sa rozplynuli už po prvých minútach kurzu. Lekcie sú výborne vystavané, lektori veľmi pútaví a každá jedna minúta je nabitá zaujímavými informáciami podloženými príkladmi z praxe. Praktická časť kurzu výborne dopĺňa teoretické lekcie. Na kurze sa stretli ľudia rôznych vekových kategórií a z rozdielnych pracovných prostredí. Preto musíme najviac vyzdvihnúť motiváciu, ktorou nás lektori zásobili a prácu v kolektíve, kde si po krátkom čase každý našiel dôležité miesto vo svojej pracovnej skupine a mohol byť prínosom pre spoločný cieľ, v tomto prípade PK dizajn. V neposlednej rade chceme vyzdvihnúť výbornú starostlivosť o účastníkov, či už ide o krásne ubytovanie, vynikajúcu a výdatnú stravu alebo priateľskú atmosféru. Všetkým, čo nad účasťou ešte váhajú vrelo odporúčame!

 


Barbora Chomová (kurz Permakultúrny dizajn 2015)

Zúčastnila som sa viacerých kurzov na Slovensku a aj v Čechách, ale kurz Permakultúry na Brdárke pod vedením Patricie bol jednoznačne najlepší.
Jeho úspech je v tom, že je praktický. Netrávite čas len počúvaním prednášajúcich, ale všetko si vyskúšate a po jeho absolvovaní si dokážete sami nielen urobiť kvalitný dizajn, ale si ho aj zrealizovať. Dávam mu 10 z 10. ?

Jozef Garaj (kurz Permakultúrny dizajn 2017)

Kurz permakultúry pre mňa vo všeobecnosti znamenal konečne začiatok plnenia si sna o tom, že chcem vedieť o permakultúre viac a urobiť niečo pre seba, pre svet, prírodu. Znamenal pre mňa otvorenie očí, vstúpenie do okruhu úžasných uvedomelých a prirodzených ľudí, znamenal pre mňa vstup na cestu po ktorej chcem ísť, pretože cítim, že je to niečo prirodzené v zmysle hodnôt, ktoré vyznávam.
Z praktického hľadiska je kurz permakultúry nekonečný zdroj dôležitých, praktických a overených informácií, inšpirácií, dôležitých kontaktov, možnosť stretnutia skutočných odborníkov vo svojej oblasti, ktorí sú nadšení svojou prácou, svojím spôsobom je to aj strata falošných ilúzií a opätovné získanie takých skutočných, uskutočniteľných. Je to ale aj nádherne a produktívne strávený čas s ľuďmi, s ktorými Vás spája omnoho viac, ako len slovíčko permakultúra.


Jana Adamová (kurz Permakultúrny dizajn 2015)

Priam povznášajúce pre mňa bolo počúvať, vnímať, zažívať a uvedomovať si ich v mnohých-premnohých kontextoch. Ako keby sa mi počas toho kurzu kamienok po kamienku zhmotňovala životná filozofia, ktorou sa snažím žiť (áno, aj s nesmiernym množstvom pochybení), len som ju dovtedy nemala takto sformulovanú... a už vôbec som si nemyslela, že sa mi tak výstižne a osobne prihovára. Fascinujúce pre mňa doteraz je, že aj po 2 rokoch od skončenia kurzu, hoci nepracujem priamo v oblasti záhradnej architektúry, mi niekoľkokrát do mesiaca veľmi jasne naskakujú rôzne princípy a uvedomenia, čo som na kurze získala, nesmierne trefne mi zapadajú a sú užitočné pre moje aktuálne situácie v pracovnom či osobnom živote.
Excelentní lektori a spomedzi nich to všetko korunovala, prepájala a spájala Paťa do zmysluplných celkov, ktoré do seba ďalej zapadali a spolu sme stavali niečo úžasné. Spolužiaci - skvelí ľudia z rôznych kútov Slovenska i odlišného fachu, kde s niektorými sa naďalej stretávame a obohacujeme si životy.


Silvia Hanusová (kurz Permakultúrny dizajn 2017)

Kurz PK som absolvovala a skutožne ma veľmi milo prekvapil. Množstvo nápadov, zábavy a informacií...Skvelí ľudia, rodinná atmosféra a motivujúci lektori urobili z neho úžasný zážitok. Ťažko opísať pár vetami - treba zažiť! Každý víkend sme odchádzali nadšení a 'infikovaní' víziou uvedomelejšieho života a chuťou prenášať poznatky do praxe. Veľmi mi pomohol rozšíriť obzory a vedomosti aj v záhradnej architektúre. Odporúčam všetkým!!!


Zuzana Kiripolská (kurz Permakultúrny dizajn 2015)

Permakultúrny kurz mi poskytol ucelený a zmysluplný pohľad na systém fungovania a dizajnovania prírodných záhrad. Uvedomila som si, že i ten najmenší a zdanlivo bezvýznamný faktor, môže byť veľmi dôležitý. Všetko sa mi spojilo v jednu veľkú mozaiku, ktorá sa skladá z rozmanitých kúskov, úplne odlišných a pri tom každý ma svoj význam. a ak by akýkoľvek kúsok z tejto mozaiky vypadol, nebolo by to ono a niečo by tam stále chýbalo. Kurz mi tiež umožnil poznať skvelých ľudí, podobného naladenia a presvedčenia. Čo je tiež veľmi dôležité, lebo si uvedomujete, že v tom nie ste samy 🙂


Adam Kováčik (kurz Permakultúrny dizajn 2012)

Kurz permakultúry bol pre mňa odpoveďou na mnohé otázky ktoré som sa dovtedy vlastne ani nepýtal... 🙂 Najprv som sa chcel vzdelať hlavne v ekologickom záhradkárčení a v malej miere v potravinovej sebestačnosti. Napokon som ale pochopil, že sa jedná hlavne o životné princípy a postoje, ktoré ma naučili dívať sa inak na okolitý svet. Vidieť súvislosti ktoré som predtým nevidel a rešpektovať prírodu v jej dokonalosti. Samozrejme že som potom vedel aj fundovanejšie argumentovať pochybovačom 🙂
Dlhšie sa však už aktívne permakultúre nevenujem a v niektorých veciach skĺzavam do starých koľají... Rozdiel je však v tom, že o tom viem a dokážem sa zastaviť a prehodnotiť svoje konanie. 
Týmto ďakujem aj Patricii, ktorá dokázala svojou oduševnenou výukou vtlačiť informácie hlbšie ako len do hláv... 😉 
 

Magdaléna Pastvová (kurz Permakultúrny dizajn 2015)

Vďaka kurzu Permakultúry som sa naučila viac porozumieť prírode a niektorým procesom v nej. Dal mi to, čo ma na škole nenaučili a niekde hlboko som to asi tušila (lebo to má všetko logiku) ale konečne vďaka kurzu (ktorý som dokonca navštívila dva krát) som našla slová a vysvetlenia, ktoré môžem teraz aplikovať v praxi, nakoľko som vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru. Práve na kurze som našla slová, ktorými keď vysvetlím niečo o prírode zákazníkom, porozumejú tomu, lebo aj ja som tomu porozumela. A tiež spôsoby práce s prírodou, ktoré mi uľahčujú a skvalitňujú život.


Jana Muránska (kurz Permakultúrny dizajn 2013)

Som veľmi rada, že som absolvovala tento kurz, spoznala som úžasných ľudí naladených na rovnakú vlnovú dížku ako som ja. Myslím si, že človek sa veľmi odklonil od prírody a toto je úžasná cesta návratu k prírode, spolupracovať s ňou. V tomto pretechnizovanom svete je to spôsob ako chrániť túto krásnu planétu. Ja osobne sa zatiaľ realizujem len v svojej záhradke pri bytovke, ale intenzívne hľadám pozemok, kde sa budem viac realizovať, cesta je trochu zložitejšia (stále robím ekonomku) ale verím, že sa mi to splní. Pozitívne a permakultúrne ovplyvňujem aj svojho syna (19 r.), ktorý je veľmi naklonený takémuto spôsobu života. Takže už si teraz vychovávam svojho pokračovateľa : )